Nadwzroczność u dzieci. Czym jest i jak się objawia?

Nadwzroczność określana także jako hiperopia lub dalekowzroczność to jedna z najczęściej pojawiających się wad wzroku. Jest ona charakterystyczna szczególnie w przypadku dzieci, gdzie występuje ona jako przypadłość fizjologiczna. Chociaż nadwzroczność bywa uciążliwa i często wpływa na dyskomfort, to jednak można ją korygować. Jest to możliwe zarówno przy pomocy klasycznych okularów, jak i soczewek kontaktowych. Skąd biorą się wady wzroku takie jak dalekowzroczność, u kogo występują, jakie są najczęstsze objawy i jak je leczyć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej. Dowiesz się także, czy nadwzroczność jest wadą, której można zapobiegać i jak zachować się, kiedy już zostanie zdiagnozowana.

Przyczyny nadwzroczności - skąd bierze się ta wada i czy zależy tylko od gałki ocznej?

Nadwzroczność jest jedną z najczęściej pojawiających się wad wzroku. Jak podkreślają specjaliści w specjalnej, fizjologicznej postaci występuje ona u noworodków i może utrzymywać się nawet przez 3 pierwsze lata życia. Wynika to z faktu, że gałka oczna potrzebuje czasu, aby się w pełni ukształtować. Jest ona różnej wielkości u maluchów i dorosłych. Jeżeli nie ma niepokojących objawów, to warto mieć na uwadze, że dalekowzroczność fizjologiczna to całkowicie normalne zjawisko i nie należy się nim zbytnio przejmować. Kiedy jednak u starszych dzieci nie ustaje - wymaga konsultacji specjalisty i ewentualnego podjęcia leczenia na podstawie postawionej diagnozy. Dalekowzroczność może bowiem wskazywać na nieprawidłowe wymiary gałki ocznej, która jest zbyt krótka. To natomiast przekłada się na fakt, że obraz powstaje poza siatkówką, zamiast na siatkówce. W takich przypadkach wada wzroku może prowadzić nie tylko do niewyraźnego widzenia. Zwykle objawy nadwzroczności bywają uciążliwe i prowadzą do wielu dodatkowych problemów.

Objawy dalekowzroczności u dzieci - kiedy wada wzroku powinna wzbudzić niepokój?

Dalekowzroczność odpowiada za niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko oka. Jak rozpoznać, że u dziecka pojawia się ten problem? Pierwsze objawy mogą wiązać się z codziennymi czynnościami lub zabawą dzieci. Wysoka nadwzroczność u dzieci sprawia, że maluchy wykazują niechęć do czytania i oglądania książeczek. Zbyt krótka gałka oczna sprawia także, że przyjemności nie sprawiają im takie czynności, jak rysowanie i malowanie. Poza problemami, które odbijają się na rozwoju i nauce, mogą pojawić się także inne objawy. Nadwzroczność odpowiada za szybkie zmęczenie wzroku i nawracające bóle głowy. Jeżeli więc dziecko się na takie skarży, warto dopatrywać się przyczyn w nieprawidłowości gałki ocznej.

Nietypowe objawy nadwzroczności u małych dzieci

Nadwzroczność - szczególnie u dzieci - objawia się również zezem, który dla rodziców obserwujących swoje maluchy będzie dość szybko zauważalny. Wynika on z tak zwanego syndromu leniwego oka. Oznacza to, że mózg wyłącza z procesu widzenia słabsze oko, dlatego to zaczyna wyraźnie "uciekać". Wystąpienie takiej akomodacji jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla wyraźnego widzenia. Jeżeli nie zostanie szybko wdrożone leczenie to zdolności oka mogą pogorszyć się na stałe. Tego typu wada wzroku w przyszłości może uniemożliwić staranie się nawet o zatrudnienie w części zawodów, gdzie prawidłowa praca oczu to podstawa. Mowa tutaj m.in. o kierowcach zawodowych. Okazuje się więc, że lekceważona przez niektórych nadwzroczność ma naprawdę poważne konsekwencje.

Nadwzroczność u dziecka - diagnozowanie, leczenie i sposoby korekcji wady

Nadwzroczność wymaga przede wszystkim konsultacji ze specjalistą, który po wstępnej diagnozie może wdrożyć właściwe leczenie oczu. Kilkuletnie maluchy są w stanie na tyle współpracować podczas wizyty, że bez problemu możliwe jest potwierdzenie wady. W przypadku zdiagnozowania dalekowzroczności bardzo ważna jest korekcja. U mniejszych dzieci odbywa się ona za pomocą okularów. U starszych, samodzielnych osób można wykorzystać także soczewki kontaktowe, aby leczyć nadwzroczność. Dopasowanie odpowiedniej mocy wyrażanej za pomocą dioptrii sprawia, że obraz wraca do normy i powstaje na siatkówce - tak jak powinno to odbywać się naturalnie. Jeżeli nadwzroczność nie jest jedynym problemem i dodatkowo u dziecka pojawia się wspomniany już zez, to lekarz może zalecić ćwiczenia lub zasłanianie lepszego oka na kilka godzin. Ortoptyka poprawia widzenie obydwu oczu. Wpływa ona bezpośrednio na układ optyczny oka i bardzo pomaga w przypadku redukowania skutków dalekowzroczności.

Zapobieganie nadwzroczności - czy to w ogóle możliwe?

Przyczyny powstania wady, jaką jest nadwzroczność, bywają różne. Najczęściej jest ona wynikiem biologicznej budowy oka, na którą tak naprawdę nikt nie ma wpływu. Może jednak zdarzyć się, że dalekowzroczność powstaje w momencie urazu lub jest wynikiem innej choroby, z jaką zmaga się organizm. Rzadkim, lecz zdarzającym się przypadkiem jest także upośledzenie oka (soczewki) do akomodacji, w wyniku którego także może powstać nadwzroczność. Czy biorąc pod uwagę wspomniane przyczyny można zapobiec problemom z dalekowzrocznością? Można chronić dzieci przed wypadkami i urazami oczu, co daje pewną szansę na uniknięcie dalekowzroczności. Nie da się jednak całkowicie wykluczyć możliwości jej wystąpienia.

Czy dalekowzroczność występuje tylko u dzieci?

Nadwzroczność fizjologiczna, która mija wraz z rozwojem gałki ocznej jest charakterystyczna wyłącznie dla dzieci do 3 roku życia. Nie oznacza to jednak, że dalekowzroczność nie występuje u dorosłych. Podobnie, jak u dzieci objawia się ona brakiem ostrości przedmiotów w pobliżu wzroku. Bardzo często osoby borykające się z dalekowzrocznością odczuwają bóle oczu i uczucie piasku pod powiekami. Nadwzroczność pojawiająca się po 40 roku życia wynika zwykle ze zmian w budowie rogówki oka lub zmian w zakresie kształtu gałki oka. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku niezbędne jest leczenie. Odbywa się ono za pomocą okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych o mocy dopasowanej przez okulistę (tę wyraża się za pomocą dioptrii).

 

Szukasz okularów dla swojego dziecka? Sprawdź kolekcję Kids firmy Mr. Wonderful. Teraz w naszym sklepie internetowym możesz kupić zarówno same oprawki jak i pełne okulary korekcyjne.