Jakie są najnowsze trendy w soczewkach kontaktowych?

Możliwość korekcji wzroku w ostatnich latach wzbija się na wyżyny. Rynek soczewek kontaktowych oferuje natomiast wiele udogodnień i nowości. Produkty cały czas się zmieniają, aby były komfortowe i jak najmniej obciążały oko. W porównaniu z asortymentem sprzed kilku lat można zauważyć diametralne różnice. Sprawdź, jakie soczewki są najzdrowsze dla pacjentów i gwarantują większy komfort.

Lider wśród producentów soczewek kontaktowych

Metody korekcji wzroku oferowane obecnie przez największych producentów wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne. Zapewniają one prawidłowe widzenie, ale także maksymalny komfort noszenia szkieł. Niezależnie od tego, czy pacjent cierpi na krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm – znajdzie soczewkę idealną dla siebie. Polecani producenci soczewek kontaktowych to m.in. Johnson&Johnson, Alcon, Cooper Vision i Bausch & Lomb.

Niemałe zamieszanie na rynku wywołało także wprowadzenie soczewek Eye Care. Są one dostępne jako soczewki jednodniowe i miesięczne. Zapewniają doskonały kontrast, przejrzyste widzenie i wygodę, bez względu na warunki, w jakich są wykorzystywane.

Najlepsze wśród miękkich soczewek kontaktowych

Rankingi soczewek kontaktowych pozwalają na wybór tych rodzajów, które z dużym prawdopodobieństwem spełnią indywidualne oczekiwania przyszłych użytkowników. Wiele zależy jednak od tego, czy mają to być soczewki sferyczne (jednoogniskowe), czy soczewki wieloogniskowe, często określane jako produkty premium. Tak naprawdę soczewka premium dobrze znana jest jednak prawie każdemu. Jest to m.in. soczewka toryczna i multifokalna. Takie soczewki przeznaczone są do noszenia dla osób z astygmatyzmem i prezbiopią.

Soczewki kontaktowe do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności

Jeżeli chodzi o dobrej jakości typ soczewek kontaktowych miesięcznych dopasowanych do korekcji wad wzroku, którymi są krótkowzroczność i dalekowzroczność, to absolutnym numerem 1 są szkła PureVision 2 HD. Wyróżniają się one wysokim wskaźnikiem transmisji tlenu. Eliminują także ryzyko powstania efektu halo, co ma ogromne znaczenie w przypadku kierowców.

Można wybierać w soczewkach kontaktowych dobrej jakości o miesięcznym przeznaczeniu. Opierając się jednak na opinii soczewek, równie często polecane są Baush&Lomb ULTRA®. W tych soczewkach bardzo ważnym aspektem jest niski moduł sztywności. Co to oznacza, że są one praktycznie niewyczuwalne na oku i można zapomnieć o ich noszeniu w ciągu dnia. Nadają się także dla tych osób, które pracują przy komputerze, a uczucie komfortu jest gwarantowane. Zdecydowanie są to szkła miesięczne dla wymagających.

Co zasługuje na uwagę w miękkich soczewkach kontaktowych?

Przy wyborze soczewek kontaktowych warto zwrócić na kilka istotnych kwestii wyróżniających poszczególne soczewki kontaktowe i wpływających na ich noszenie, a raczej komfort oczu.

Podstawą jest materiał wykonania. Chociaż często mówi się, że do produkcji soczewek wykorzystuje się silikon, to jest to duży skrót myślowy. Soczewki silikonowe III generacji to szkła silikonowo-hydrożelowe.

Zależnie od wybranego modelu, ważnymi parametrami, jeżeli chodzi o soczewki miękkie, są także:

  • uwodnienie,
  • przepuszczalność tlenu,
  • tryb noszenia,
  • dodatkowe technologie.

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe dla wymagających oczu

W kategorii soczewek premium w sprzedaży dostępne są szkła toryczne oraz multifokalne. Są one bezpieczne dla oczu, a ich zastosowanie pozwala na korekcję takich wad jak wspomniane już astygmatyzm i prezbiopią.

Także wybierając taką soczewkę warto kierować się ogólną opinią użytkowników i specjalistów w zakresie okulistyki, nieco rzadziej zapewnieniami producentów. W zależności od indywidualnych potrzeb różne soczewki mogą okazać się najlepsze.

Rankingi wskazują jednak, że złota trójka w sprzedaży, jeżeli chodzi o soczewki toryczne to obecnie:

  • Clariti 1-Day Toric,
  • Air Optix Hydraglyde for Astigmatism,
  • Biofinity Toric.

W przypadku soczewek kontaktowych dostępnych w sprzedaży, które są idealne dla oka z prezbiopią – na podium znajdują się:

  • AIR OPTIX® plus HydraGlyde® Multifocal,
  • DAILIES TOTAL1® Multifocal,
  • DAILIES® AquaComfort Plus® Multifocal.

Coraz popularniejsze soczewki jednodniowe

Soczewki kontaktowe z roku na roku wybierane są coraz częściej – bez względu na wiek pacjentów. Szczególne uznanie znajdują natomiast szkła jednodniowe. Dlaczego? W tym przypadku znika konieczność czyszczenia i przechowywania soczewek. W świecie, który niesie ze sobą coraz większą dynamikę życia, brakuje czasu na podstawowe czynności. Każdy więc chce ułatwić sobie życie.

Producenci soczewek kontaktowych oferują obecnie produkty wykorzystujące zaawansowane technologie. Pozwalają one na noszenie szkieł nawet przez kilkanaście godzin dziennie. Wpływają przy tym na najwyższy komfort noszenia i dobre nawilżenie oka przez cały dzień. Znika więc problem z podrażnieniami czy zaczerwienieniem. W razie potrzeby w ciągu dnia można wykorzystać w ich przypadku także krople nawilżające.

Badania opinii publicznej pokazują, że absolutnymi liderami w kategorii soczewek jednodniowych są:

  • ACUVUE® OASYS 1-Day,
  • 1-DAY ACUVUE® MOIST,
  • DAILIES® AquaComfort Plus®,
  • Biotrue® ONEday.

Soczewki światłoczułe – idealne na letnie miesiące!

Osiągnięciem branży okulistycznej, które zasługuje na uznanie, są soczewki światłoczułe. Z pomocą nowoczesnych technologii regulują one natężenie i dopływ światła do oka. To absolutny hit wśród soczewek dostępnych na rynku.

Co ciekawe, te soczewki doskonale chronią także oczy przed promieniowaniem UV, a także wyłapują światło niebieskie. Zaleca się więc ich noszenie w przypadku osób, które sporo czasu spędzają przed ekranami komputerów czy korzystając ze smartfonów.

Przykładem soczewek światłoczułych jest wariant ACUVUE® OASYS with Transitions™. Doskonały dla wrażliwych oczu i odpowiedzialny za codzienne zwiększanie komfortu osób decydujących się na noszenie tych soczewek.

Soczewki światłoczułe

Najmocniejsze soczewki? Eliminują duże wady wzroku

Uważasz, że Twoja wada wzroku jest zbyt duża, aby nosić soczewki? Nic bardziej mylnego! Obecne osiągnięcia technologiczne w branży okulistycznej i kontaktologicznej pokazują, że wykorzystanie soczewek jest możliwe praktycznie w przypadku każdego oka.

Zastanawiasz się, jaką wadę można określić dużą? Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to ani +6 dioptrii, ani -10 dioptrii. To budzi ogromne zaskoczenie. Najnowsze technologie pozwoliły jednak na stworzenie soczewek, które korygują zdecydowanie wyższe wady.

Jeżeli chodzi o soczewki, które korygują największe wady, to są to Biofinity XD - szkła miesięczne. Są one dostępne w mocach: od -12,50 D do -20,00 D oraz od +8,50 D do +15,00 D. To naprawdę robi wrażenie i otwiera zupełnie nowe możliwości. Dodatkowe korzyści z ich zastosowanie to:

  • doskonała transmisja tlenu do gałki ocznej,
  • naturalne i długotrwałe nawilżenie powierzchni oka,
  • elastyczne noszenie (nawet w nocy),
  • moduł sztywności gwarantujący wygodę i niepodrażniający oczu.

Zmiana koloru oczu – także przy korekcji!

Soczewki kolorowe to kolejne osiągnięcie w branży, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem w ostatnim czasie. Chociaż większość osób kojarzy je wyłącznie z produktem mającym kosmetyczne zastosowanie, to okazuje się, że dostępne są także w wersjach korekcyjnych. Niestety, na razie opcja ta przeznaczona jest wyłączne dla pacjentów z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością.

Kolorowe soczewki pozwalają na delikatne uwydatnienie naturalnej barwy lub całkowitą zmianą odcienia tęczówki poprzez jej całkowite pokrycie. Niektórzy interesują się także wariantami ze wzorami. Te jednak specjaliści odradzają ze względu na ryzyko gorszego widzenia.

Jedne osiągnięcia branży okulistycznej cenione są bardziej, inne przechodzą bez większego echa. Jedno jest pewne – soczewki, które trafiają na rynek są coraz lepsze. Wykorzystują także rozwiązania, o których kilka lat temu nie można by nawet myśleć. Na tej podstawie można stwierdzić, że nadchodzący czas jeszcze nas zaskoczy. Z kolei same soczewki to przyszłość, w którą warto inwestować.