Soczewki progresywne – co to za rodzaj soczewek i jak je dobrać?

Wraz z wiekiem zmienia się jakość wzroku, a u sporej części społeczeństwa pojawiają się problemy z wyraźnym widzeniem. Między 35 a 40 rokiem życia największym zagrożeniem dla oczu jest prezbiopia nazywana także starczowzrocznością lub nadwzrocznością starczą. W przypadku tej wady wzroku można mówić o niewyraźnym widzeniu z bliskiej odległości. Jest to szczególnie uciążliwie podczas czytania i pisania. Wpływa na codzienny dyskomfort, a czasem także przyczynia się do bólu głowy.

Na szczęście istnieją skuteczne metody korekcji. Poza standardowymi okularami progresywnymi można zdecydować się na zdecydowanie wygodniejsze soczewki progresywne. Te często określa się także jako soczewki multifokalne. Sprawdź, co je wyróżnia, jakie są ich zalety i wady, a także dowiedz się, jakie możliwości wyboru masz w tym zakresie.

W jaki sposób działają soczewki progresywne?

Soczewki progresywne to specjalny rodzaj szkieł kontaktowych przeznaczonych do korekcji prezbiopii. Ta wada wzroku pojawia się zwykle wraz z wiekiem (po 40 roku życia) i dotyczy nawet tych osób, które dotychczas miały bardzo dobry wzrok. Starczowzroczność wiąże się z utratą elastyczności soczewki, a dokładniej mięśni odpowiadających za prawidłową akomodację oka.

Soczewki kontaktowe multifokalne wyróżnia przede wszystkim ich specjalna konstrukcja. Są to soczewki wieloogniskowe, inaczej zbudowane niż soczewki sferyczne, dzięki czemu zapewniają prawidłowe widzenie dla dali i bliży. Osoby decydujące się na korygowanie prezbiopii za pomocą okularów korekcyjnych potrzebują zwykle dwóch par okularów. Zastosowanie soczewek multifokalnych eliminuje taką konieczność.

Jakie są zalety i wady soczewek progresywnych?

Zależy Ci, aby zapewnić sobie ostrość widzenia w każdych warunkach i z różnych odległości? Jedną z najlepszych metod korygowania prezbiopii są soczewki progresywne. Zanim jednak zdecydujesz się na soczewki multifokalne sprawdź, jakie są ich największe zalety, a także wady. Dzięki temu przekonasz się, czy progresywne soczewki kontaktowe są odpowiednie dla Twoich potrzeb.

Zalety progresywnych soczewek kontaktowych:

  • ostre widzenie w różnych odległościach - pośrednich, bliskich i dalekich - ze względu na specjalną konstrukcję,
  • doskonałe ułożenie na gałce ocznej - elastyczna soczewka gwarantuje nie tylko dobre widzenie, jest stworzona także dla wygody użytkowania,
  • natychmiastowa poprawa jakości widzenia,
  • brak konieczności stosowania kilku par okularów,
  • możliwość stosowania przy dużej wadzie widzenia,
  • opcja wyboru soczewek jednodniowych, dwutygodniowych lub miesięcznych.

Wady, jakie mają progresywne soczewki kontaktowe:

  • konieczność adaptacji oka do specyficznego widzenia - kontaktowe soczewki progresywne początkowo mogą sprawiać wrażenie, jakby obraz dookoła pływał, uczucie to z czasem mija,
  • trudności w dopasowaniu soczewek w przypadku osób, które mają różną wadę wzroku dla obydwu oczu,
  • konieczność dopasowania kąta nachylenia głowy, aby uchwycić ostrość widzenia w soczewkach progresywnych,
  • możliwość wystąpienia stanów zapalnych w przypadku braku przestrzegania higieny i pielęgnacji soczewek kontaktowych,
  • nieco wyższa cena niż w przypadku standardowych soczewek.

Soczewki progresywne

W jaki sposób dobrać soczewki progresywne?

Soczewki kontaktowe progresywne zawsze powinny być wybierane w konsultacji ze specjalistą. Pierwszym krokiem jest więc umówienie się na wizytę i przeprowadzenie badania wzroku. Kontrola wzroku jest szczególnie ważna po 40 roku życia. Podczas badania okulista decyduje czy pacjent powinien wykorzystywać soczewki dwuogniskowe, czy lepsze będą soczewki wieloogniskowe.

Jakie soczewki multifokalne wybrać?

Soczewki progresywne powinny być dopasowane do indywidualnych oczekiwań pacjenta i jego trybu życia. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów soczewek multifokalnych, które zapewniają wyraźne widzenie.

Jeżeli zależy Ci na wysokim komforcie noszenia to najlepsze będą szkła progresywne w wersji jednodniowej. Cena soczewek progresywnych tego typu jest nieco wyższa, warto natomiast zauważyć, że w tym przypadku nie ma konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów, ani płynów pielęgnacyjnych. Progresywne soczewki jednodniowe, na które warto zwrócić szczególną uwagę to:

  • DAILIES TOTAL1® Multifocal - są to soczewki progresywne wykonane z materiału, jakim jest Delefilcon A. Tym, co je wyróżnia jest doskonała przepuszczalność tlenu, a także doskonałe uwodnienie (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz). Dodatkowym udogodnieniem w przypadku tych szkieł są innowacyjne technologie PrecisionProfile i SmarTears. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z użytkowaniem soczewek docenią również zabarwienie Light Blue VISITINT, które ułatwia ich zakładanie. Te soczewki progresywne są także dostępne w dość szerokim przedziale ze względu na moc sferyczną - od -10,00 do +6,00 dioptrii.
  • 1-DAY ACUVUE® Moist Multifocal - to soczewki progresywne z materiału, jakim jest Etafilcon A. Zastosowano w nich technologię LACREON®. Tym, co je wyróżnia jest także znacznik strony soczewki i zabarwienie Light Blue VISITINT. Nie bez znaczenia są również filtry 99% UVB i 86% UVA. Uwodnienie na poziomie 58% zadowolą najbardziej wymagających użytkowników. Z kolei moc sferyczna tych soczewek progresywnych to od -9,00 do +6,00 dioptrii.
  • Clariti 1 day Multifocal - to silikonowo-hydrożelowe soczewki progresywne wykonane z materiału, jakim jest Somofilcon A. Charakteryzuje je wysoka tlenoprzepuszczalność, która zapewnia maksymalną wygodę nawet przez cały dzień noszenia. Mają one także ochronny filtr UV.
  • Drugi typ soczewek progresywnych to szkła kontaktowe progresywne dwutygodniowe. Oznacza to, że można nosić je przez 14 dni od momentu pierwszego zastosowania - przy odpowiedniej pielęgnacji. Mają one doskonałą jakość i zdecydowanie niższą cenę w stosunku do soczewek jednodniowych. Są wygodne i funkcjonalne, a nowoczesne produkty wykonuje się wysokojakościowych materiałów. Chcąc dobrać soczewki progresywne, warto zwrócić uwagę na takie warianty jak:
  • ACUVUE OASYS MULTIFOCAL - to wariant soczewek progresywnych, które wykonano z materiału, jakim jest Senofilcon A. Za ich produkcję odpowiada jeden z liderów w branży firma Johnson&Johnson. Soczewki kontaktowe mają doskonałe uwodnienie w porównaniu z podobnymi produktami z tego segmentu. Wyróżnia je także bardzo wysoka przepuszczalność tlenu, co sprawia, że można wykorzystywać je przez kilkanaście godzin dziennie - nawet w pomieszczeniach, w których działa klimatyzacja lub są zadymione. Użytkownicy soczewek mają zagwarantowaną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV - dbają o to filtry UVA 85%, UVB 99%. Tym, co szczególnie doceniają pacjenci z prezbiopią jest możliwość przedłużonego trybu noszenia w opcji dzień i noc. Oznacza to, że w szczególnych sytuacjach soczewki kontaktowe można nosić przez 24 godziny bez zdejmowania. Należy przy tym pamiętać, że przy takim wykorzystaniu zmniejsza się czas przydatności szkieł kontaktowych - z dwóch tygodni do maksymalnie tygodnia.

Progresywne soczewki miesięczne to szkła kontaktowe równie praktyczne i wygodne, jak poprzednie. Na uwagę zasługują natomiast niższe ceny soczewek progresywnych, co jest ważne dla tych użytkowników, którzy codziennie korzystają z takiej formy korekcji zamiast pary okularów. Soczewki kontaktowe progresywne, na które warto zwrócić szczególną uwagę to:

  • AIR OPTIX® plus HydraGlyde® Multifocal - to miesięczne soczewki progresywne dla osób wymagających, gwarantujące ostry obraz. Tym, co je wyróżnia są specjalne technologie SmartShield™, HydraGlyde Moisture Matrix, konstrukcja Precision Profile®. Można nosić je w trybie dziennym lub przedłużonym (jako soczewki całodobowe). Są odporne na osadzanie się złogów białek i innych osadów, dzięki czemu ich higiena jest zdecydowanie łatwiejsza
  • AIR OPTIX® AQUA MULTIFOCAL - to miesięczne soczewki progresywne, które gwarantują poprawne widzenie i eliminują objawy zaburzeń akomodacji oka. Charakteryzuje je system nawilżający Aqua. Ich zadaniem jest także ograniczenie zmęczenia oczu.
  • Proclear Multifocal- to grupa soczewek progresywnych przeznaczonych dla pacjentów z wyjątkowo dużą wadą wzroku. Szeroki zakresie mocy to od -20,00 do +20,00 dioptrii. Specjalna soczewka progresywna dostępna jest na zamówienie, a czas oczekiwania na nią to kilka tygodni. W tych soczewkach kontaktowych odczuwa się doskonały komfort, nawet pomimo noszenia przez kilkanaście godzin. Więcej kosztują, soczewki progresywne zapewniają jednak wygodę, jak szkła jednodniowe.
  • Biofinity Toric Multifocal - w tych soczewkach kontaktowych odczują komfort wymagający klienci, wszystko ze względu na materiał wykonania - Comfilcon A. Dodatkowy parametr, który je wyróżnia to wysoki poziom uwodnienia. Bardzo ważna jest także ochrona przed promieniowaniem UV.
  • Clariti multifocal - to propozycja dla osób chcących stosować soczewki progresywne i dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą formą korekcji. Wyróżniają się zaawansowaną technologią AquaGen™, dużym nawilżeniem i wysoką przepuszczalnością tlenu. Dodatkowo ich cena jest wyjątkowo atrakcyjna.

Szkła progresywne

Cierpisz na starczowzroczność, ale przeszkadzają Ci okulary i chcesz się ich pozbyć? Możesz nosić soczewki progresywne, które są równie skuteczne, a przy tym zdecydowanie wygodniejsze. Dla kogo soczewki progresywne będą właściwe? Dla osób aktywnych, które cenią sobie wygodę. Zamieniając okulary progresywne soczewkami progresywnymi zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty. Tylko wtedy można mieć pewność, że korekcja będzie właściwa