Na czym polega krótkowzroczność i czy można jej zapobiec?

Różne kolory oczuZ terminem „krótkowzroczność” zetknął się chyba każdy. Jest to jedna z najpopularniejszych wad wzroku, która dotyka ludzi na całym świecie. Na portalu dla lekarzy mp.pl można przeczytać, że u osób rasy żółtej odsetek krótkowzrocznych dochodzi aż do 80%, a u rasy białej do 25–30%. Najczęściej występuje mała i średnia krótkowzroczność, duża zaledwie u kilku procent. Pomimo, że tak wiele osób może być krótkowidzami, to jak pokazują badania, tylko zaledwie połowa z nich decyduje się ją korygować. Czym więc właściwie jest ta cała krótkowzroczność?

 

Krótkowzroczność – charakterystyka

Krótkowzroczność, nazywana również miopią, jest jedną z refrakcyjnych wad wzroku. Najczęstszą jej przyczyną jest nieprawidłowa budowa oka. Promienie słoneczne, które docierają do niego, nie skupiają się na siatkówce lecz przed nią. Dzieje się tak z powodu zbyt wypukłych elementów optycznych, wydłużonej gałki ocznej lub gdy rogówka jest zniekształcona.

Brązowe oczy

Na rozwój tej wady mają wpływ uwarunkowania genetyczne lub środowiskowe. Krótkowzroczność często jest dziedziczna, może również powstać w związku z prowadzonym stylem życia czy specyfiką pracy. W takim przypadku przodującą przyczyną powstania krótkowzroczności jest praca wykonywana z bliska. Jej przykładem mogą być np. te, które wymagają czytania, pisania, pracy przed komputerem, czy też prac manualnych z drobnymi elementami. Podczas wykonywania tych czynności gałka oczna doświadcza nadmiernego przeciążenia i wydłuża się, powodując postępowanie wady i pogłębianie się objawów jej towarzyszącym. Z czasem wada ta może się pogłębiać, dlatego istotną sprawą jest, aby od pierwszej diagnozy podjąć odpowiednie działania pozwalające chronić oczy i zapewnić sobie komfort widzenia.

 

Objawy krótkowzroczności

Najbardziej oczywistym objawem miopii jest to, że osoby, które do tej pory dobrze widziały zarówno do bliży jak i do dali, zauważają, że obraz widziany w pewnej odległości zaczyna być coraz bardziej rozmazany. Z biegiem czasu i przy braku leczenia, pole widzenia staje się coraz mniejsze. Krótkowidz podczas patrzenia w dal często mruży oczy, aby choć trochę poprawić ostrość swojego widzenia. Ponadto nieleczona krótkowzroczność może wiązać się z bólami głowy i uczuciem „zmęczonych” oczu.

 

Co więc robić, aby zapobiegać rozwijania się krótkowzroczności?

Ruda dziewczyna z zielonymi oczamiNajpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą korekcji krótkowzroczności jest dobranie odpowiednich szkieł okularowych i stałe noszenie okularów korekcyjnych. Dla niektórych lub przy dużej wadzie wzroku wygodniejsze mogą okazać się soczewki kontaktowe. Na pewno lepiej sprawdzają się one dla sportowców i osób, które lubią aktywnie spędzać swój wolny czas. Jednakże sposób korekcji krótkowzroczności nimi jest równie dobry co okularami, gdyż w takim samym stopniu poprawiają one ostrość i komfort widzenia.

Osoby chcące szybko rozprawić się z krótkowzrocznością mogą zdecydować się również na zabieg chirurgiczny. Obecnie za pomocą lasera można miopię nawet całkowicie zlikwidować, jednak nie każdy krótkowidz zakwalifikuje się do takiego leczenia. Aby dowiedzieć się, czy możemy chirurgicznego wyleczyć krótkowzroczność, należy udać się najpierw na badania do lekarza okulisty.

 

Co powinien wiedzieć każdy krótkowidz

Brązowe oczy

Osoby, które zmagają się na co dzień z krótkowzrocznością powinny pamiętać o regularnym badaniu wzroku. Zazwyczaj powinno się to robić co pół roku u specjalisty, a jeśli wada ta bardzo szybko się pogłębia, zaleca się nawet częściej. O pomoc w dobrze właściwych okularów najlepiej zwrócić się do salonu optycznego, w którym optometrysta dobierze odpowiednie soczewki korekcyjne. Na badanie wzroku w celu dobrania korekcji okularowej można umówić się również do salonu Soczewki24 lub Viu Viu Optica. Aktualna lista salonów znajduje się tutaj. Na badanie wzroku w naszych salonach można również umówić się na dogodny termin przez wygodny formularz zapisów dostępny tutaj.