Czym jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność nazywana także nadwzrocznością to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Przyczyną tej choroby jest najczęściej nieprawidłowa budowa gałki ocznej, którą wykryje podstawowe badanie wzroku u okulisty. Objawy dalekowzroczności można korygować. Odbywa się to poprzez okulary korekcyjne lub przy pomocy soczewek kontaktowych. Można także zdecydować się na laserowe leczenie dalekowzroczności. Odkryj najważniejsze informacje dotyczące wady wzroku.

Dalekowzroczność u dzieci

Na czym polega dalekowzroczność?

Dalekowzroczność, to jedna z dwóch najczęściej występujących wśród społeczeństwa wad wzroku. Dotyka ona osób w różnym wieku, co oznacza, że mogą zmagać się z nią młodsi i starsi pacjenci gabinetów okulistycznych. Najważniejszym objawem nadwzroczności jest przede wszystkim niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w pobliżu.

Fachowo tłumacząc termin, jakim jest dalekowzroczność, można powiedzieć natomiast, że ta wada wzroku dotyczy powstawania obrazu widzianego przez oko. Ten w przypadku tej przypadłości powstaje poza siatkówką, gdzie skupiają się promienie światła.

Zaburzona ostrość widzenia utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przy konieczności skupienia się przez dłuższy czas na określonej czynności niewyraźne widzenie to tylko jeden z problemów. W miarę postępu choroby mogą pojawić się nawet bóle głowy czy bóle gałki ocznej. Dlatego nadwzroczność wymaga bezwzględnego leczenia. Promienie światła skupiają obraz nieprawidłowo i ta dolegliwość nie mija bez konkretnej metody korekcji - zastosowania okularów, soczewek lub zabiegu laserowego.

Przyczyny dalekowzroczności

Nadwzroczność bywa chorobą dziedziczną. Jeżeli w rodzinie występowały już wcześniej takie przypadki, to jest bardzo prawdopodobne, że kolejne pokolenia też będą zmagały się z wadą wzroku. Nie ma tu jednak reguły. Może oznaczać to, że nawet jeśli wcześniej nikt nie zmagał się ze schorzeniem to nagle pojawi się ono w rodzinie.

Przyczyny nadwzroczności to między innymi zbyt krótka gałka oczna. To właśnie ona sprawia, że obraz ogniskowany jest poza siatkówką. Zaburzenia widzenia mogą być także efektem nieprawidłowości, które dotyczą samej soczewki lub rogówki.

Dalekowzroczność

Objawy nadwzroczności i pogorszenia wady wzroku

Jedną z absolutnie najważniejszych kwestii jest profilaktyka w zakresie wzroku, o którą warto zatroszczyć się od najmłodszych lat. Szybka diagnoza w zakresie wady wzroku, jaką jest nadwzroczność zdecydowanie poprawia komfort życia. Dlatego od dziecka ważne są regularne wizyty w gabinecie okulistycznym i oddanie się w ręce specjalisty. Takie kontrole zwykle wystarczają co roku lub co dwa lata - zależnie od indywidualnych potrzeb i zaleceń.

Wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie zdiagnozować nadwzroczność, która spowodowana jest zbyt krótką gałką oczną i jej objawy. Nie jest to niemożliwe, może być natomiast trudne. W przypadku osób do 40 roku życia powodem do niepokoju może być pogarszające się widzenie przedmiotów z bliskiej odległości. To zwykle pojawia się podczas czytania czy korzystania z telefonu.

Oczywiście zaburzeń widzenia można dopatrywać się już w młodszym wieku, tym bardziej że stopnie zaawansowania wady są różne. Dolegliwość ta dotyczy nawet bardzo małych dzieci. W ich przypadku - zależnie od wieku powodem do obaw może być:

  • zmęczenie oczu powodujące, że z niechęcią będą wykonywać prace domowe,
  • zamazywanie się obrazu lub literek przy niewielkiej odległości i odsuwanie książeczek od głowy na długość dłoni,
  • bóle oczu i ciągły płacz dziecka,
  • łzawienie oczu,
  • wystąpienie zeza zbieżnego.

Nadwzroczność jest wadą wzroku, którą łatwo skorygować. W przypadku zauważenia jednego z objawów nie ma więc żadnej przyczyny, która wskazywałaby na to, że warto czekać i problem nagle sam minie. Wada genetyczna powinna być, jak najszybciej skonsultowana ze specjalistą. Dalekowzroczność u dorosłych zwykle leczy się przez okulary korekcyjne lub wygodniejsze dla części osób soczewki kontaktowe. Dla maluchów zdecydowanie lepsza jest ta pierwsza ze wspomnianych opcji.

Rodzaje dalekowzroczności

Dalekowzroczność rozróżnia się w zależności od różnych czynników. Podstawą jest w tym przypadku wielkość samej wady wzroku. I tak klasyfikuje się nadwzroczność na różnych poziomach. Jest to dalekowzroczność:

  • niska - do +2,5 dioptrii,
  • umiarkowana - od +2,5 do +6 dioptrii,
  • duża - powyżej +6 dioptrii.

To natomiast tylko jedno rozróżnienie. U małych dzieci do 3 roku życia bardzo często występuje nadwzroczność fizjologiczna. Ta z czasem ustępuje więc nie trzeba się nią przejmować.

Z kolei u osób po 40 roku życia może występować tak zwana dalekowzroczność starcza. Jest to jednak nic innego jak zmiana elastyczności soczewki na zdrowym oku. Osoba, która zmaga się z tą dolegliwością, widzi obiekty znajdujące się w bliskiej odległości jako rozmazane.

Objawy nadwzroczności

Jak może być zdiagnozowana wada wzroku?

Przyczyny dalekowzroczności mogą być różne. Niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko pacjenta może wynikać z genetyki, ale to tylko jedna z możliwości. Poza tym nadwzroczność może być prosta, co oznacza, że nie ma konkretnej przyczyny dalekowzroczności. Często bywa także patologiczna - wówczas nie jest chorobą dziedziczną, lecz występuje w związku z przebyciem jakiegoś poważniejszego schorzenia lub pojawia się w wyniki wypadku.

Diagnoza jeżeli chodzi o dalekowzroczność jest natomiast zawsze taka sama. Niezbędna jest wizyta w gabinecie okulistycznym i przeprowadzenie odpowiednich badań. Wówczas specjalista może stwierdzić, jaka jest zdolność oka do skupiania obrazu i jak mocne okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe trzeba będzie zastosować. Wada wzroku pod żadnym pozorem nie powinna być lekceważona, tym bardziej że można ją łatwo skorygować i odzyskać codzienny komfort życia.

Sposoby korekcji dalekowzroczności

Nadwzroczność można korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub decydując się na laserowy zabieg korekcji. W przypadku dwóch pierwszych metod nie ma większych ograniczeń. Możliwość korekcji dalekowzroczności okularami ma każdy. Przy użyciu soczewek kontaktowych mogą pojawić się pewne ograniczenia.

Sposoby korekcji nadwzroczności

Typ okularów korekcyjnych przy nadwzroczności

Dalekowzroczność polega na braku ostrości obrazów widzianych z bliska. Niezbędne jest więc zastosowanie odpowiednich okularów, które mają szkła o mocach dodatnich. Potocznie nazywa się je "plusami". Są to szkła sferyczne - dostępne na rynku w atrakcyjnych cenach, a przede wszystkim mocach dopasowanych do różnych pacjentów.

Korygowanie dalekowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych

Wygodną metodą korekcji dalekowzroczności są sferyczne soczewki kontaktowe. Podczas ich wyboru bierze się pod uwagę moc, krzywiznę bazową oraz średnicę soczewki. Co więcej, sferyczne soczewki kontaktowe występują w wariantach dopasowanych do różnych oczekiwań. Ich producenci klasyfikują je ze względu na czas stosowania.

Wśród przedmiotów znajdujących się z rynkowej ofercie znajdziesz warianty:

  • jednodniowe,
  • dwutygodniowe,
  • miesięczne,
  • kwartalne,
  • roczne.

Najlepsze soczewki kontaktowe przy nadwzroczności

Przedmioty znajdujące się w ofercie najlepszych marek na rynku charakteryzują się wysoką jakością i znacznie poprawiają komfort widzenia. Nadwzroczność zwykle pojawia się u osób młodych do 4o roku życia. W związku z tym wiele z nich prowadzi aktywny tryb życia, a co za tym idzie sięga po soczewki kontaktowe jednodniowe. Te są idealne na wakacyjne wyjazdy, a także podczas sportowych szaleństw. Nie wymagają także specjalnej pielęgnacji. każdego dnia zakłada się nową parę, która koryguje dalekowzroczność.

1-Day Acuvue Oasys for Astigmatism

Czy istnieją przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych przy dalekowzroczności?

W większości przypadków nadwzroczność może być bez problemu korygowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych. Są jednak wyjątki, kiedy lepszym rozwiązaniem są okulary. Dotyczy to osób:

  • cierpiących na zespół suchego oka,
  • z zaburzeniami hormonalnymi,
  • zmagających się z alergiami,
  • z przewlekłymi stanami zapalnymi,
  • które mają bardzo niską odporność organizmu.

Soczewki a nadwzroczność

Laserowe leczenie dalekowzroczności

Laserowe metody korekcyjne nie zawsze są możliwe. Wiele zależy od samej wady i jej wielkości. Zwykle operuje się wady do +6 dioptrii, ale nie jest to reguła. Warto też mieć świadomość, że taki zabieg polega na nacięciu rogówki, co niektórych pacjentów zniechęca do skorzystania z niego. Jeżeli boisz się tego typu zabiegów - nie jest to rozwiązanie dla Ciebie. Przy niewielkiej wadzie wzroku wiele osób jednak decyduje się na taki zabieg, aby podnieść swój komfort życia.

Kiedy wada wzroku nie może być korygowana laserowo?

Laserowa korekcja nie jest możliwa przede wszystkim w momencie, kiedy pacjent nie spełnia wymagań wiekowych. Ponadto zabieg uniemożliwia również bardzo duża wada wzroku, zespół suchego oka, jaskra lub niestabilność wady. Co więcej, jeżeli chodzi o nadwzroczność nie każda metoda laserowa się sprawdza, jak u krótkowidzów. Możliwości jest więc zdecydowanie mniej niż można by przypuszczać.