Jakie soczewki kontaktowe wybrać do pracy w biurze?

Do noszenia soczewek w ostatnich latach przekonuje się coraz więcej osób, nie tylko tych młodych! Pozwalają one skutecznie korygować wadę wzroku, nie ograniczają pola widzenia, a dobrze dopasowane gwarantują komfort — nawet przez długi czas noszenia. Soczewki korekcyjne są dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych, chociaż korzystają z nich także kierowcy do jazdy samochodem i pracownicy biurowi. W każdym przypadku ważne jest, aby wybrać odpowiednie soczewki stosowane do indywidulnych potrzeb. Sprawdź, jaki tryb noszenia soczewek będzie najlepszy dla każdej z tych grup. Dzięki najważniejszym informacjom dowiesz się, jakie soczewki wybrać do swojej specjalizacji, aby zagwarantować sobie ostrość widzenia i maksymalną wygodę.

soczewki do pracy w biurze

Czy każdy pracownik biurowy może nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe doskonale sprawdzają się w korekcji wzroku. Mogą nosić je osoby z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, starczowzrocznością (nazywaną także prezbiopią) czy astygmatyzmem. Co więcej, dostępne są także specjalne soczewki lecznicze. Są to tzw. twarde szkła kontaktowe do noszenia ciągłego przy schorzeniach wywołanych przez stożek rogówki. Soczewki twarde bardzo często służą także jako nośnik leków ocznych.

Jakie soczewki wybrać do konkretnej wady wzroku?

W przypadku zdecydowanej większości pacjentów do korekcji wzroku wykorzystuje się soczewki miękkie. Czy dla każdego sprawdzą się jednak takie same szkła kontaktowe? Zdecydowanie nie! Dobór odpowiednich szkieł kontaktowych to absolutna podstawa, a to zależy od tego, jaka jest Twoja wada wzroku. Na rynku dostępne są różne typy soczewek.

  • Dla krótkowzroczności i dalekowzroczności odpowiednie będą soczewki sferyczne. Najpopularniejsze na rynku to obecnie soczewki hydrożelowe — trwałe, a jednocześnie miękkie i komfortowe dla oczu.
  • Osoby z prezbiopią powinny zdecydować się na soczewki progresywne. Są one najlepiej dopasowane do tej wady wzroku. Szkła progresywne zwykle wykorzystuje się po 40-tym roku życia.
  • Z kolei soczewki toryczne będą najlepszym rozwiązaniem dla astygmatyków. Zdecydowanie różnią się one od klasycznych szkieł.

Czy soczewki sferyczne, toryczne i multifokalne można nosić w każdym wieku?

W przypadku soczewek kontaktowych nie ma tak naprawdę znaczenia wiek. Ważne jest, aby typy soczewek dostosować do wady. Co prawda zaleca się, aby bardzo malutkie dzieci i osoby w podeszłym wieku korygowały wzrok w okularach. Nie jest to jednak wynik przeciwwskazań. Wiąże się to z trudnością zakładania i problemami z pielęgnacją, jakie mogłyby wystąpić u tych grup.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy na pewno mogę nosić soczewki kontaktowe? W większości przypadków odpowiedź brzmi: tak. W razie niepewności warto jednak umówić się na konsultację ze specjalisty: okulisty lub optometrysty. Po badaniu i wstępnym wywiadzie na konsultacji wszystko będzie jasne, a Ty dzięki temu zyskasz najlepsze soczewki kontaktowe.

Kiedy warto zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych?

Zastanawiasz się, jakie mogą być przeciwwskazania do tego, aby korzystać z soczewek kontaktowych? Tak naprawdę nie ma ich dużo. Pierwszym aspektem jest ograniczenie noszenia szkieł przez osoby, które długi czas przebywają w mocno zapylonych pomieszczeniach lub wnętrzach, gdzie wilgotność jest bardzo niska — poniżej 30%. W jednym i drugim przypadku może dojść do różnego rodzaju infekcji czy przesuszenia oczu.

Zdarzają się także skrajne przypadki, kiedy soczewki kontaktowe nie są wskazane. Mowa tutaj o osobach cierpiących na oczopląs lub pacjentach jednoocznych, a także tych, u których uszkodzona jest rogówka oka. Co więcej, przynajmniej tymczasowy zakaz noszenia soczewek mają również osoby, które w ostatnim czasie przeszły dużo nawracających się infekcji oczu. Wówczas należy dać sobie czas.

Co ciekawe, pewne problemy z noszeniem soczewek kontaktowych mogą wystąpić u osób, które cierpią na choroby endokrynologiczne, jak np. nadczynność tarczycy. Nie oznacza to jednak, że muszą one sięgać po okulary. Zwykle soczewki jednodniowe rozwiązują problem.

Należy też zauważyć, że niektóre większe wady wzroku wymagają stosowania specjalistycznych soczewek. W takich sytuacjach ich koszt może być zdecydowanie wyższy niż standardowo. Warto więc zastanowić się, czy jest to metoda korekcji, na której naprawdę zależy pacjentowi. W wielu takich przypadkach pacjenci zamiast soczewek wybierają jednak okulary.

soczwewki w pracy

Kiedy warto zmienić okulary korekcyjne na soczewki kontaktowe?

Soczewki przeznaczone są dla osób z różną wadą wzroku. Ogromne znaczenie w ich przypadku ma idealne dopasowanie się do oka. Szkła kontaktowe dzięki temu, że przylegają do gałki ocznej, nie ograniczają pola widzenia. Co więcej, wpływają na zdecydowane ograniczenie zniekształceń obrazów, które pojawiają się przy noszeniu okularów. To natomiast przekłada się na jakość widzenia. Do ich użytkowania coraz częściej przekonują się aktywne fizycznie. Nie ma także lepszego rozwiązania dla tych, którzy uprawiają różnego rodzaju sporty.

Jak dobrać soczewki kontaktowe do pracy biurowej?

Można zauważyć, że osoby pracujące w biurach bardzo często korzystają z okularów korekcyjnych. Czy jednak jest to słuszne rozwiązanie? W większości przypadków można tak naprawdę zastąpić je soczewkami kontaktowymi. Warto jednak pamiętać, aby uwzględnić ewentualne przeciwwskazania. Nie bez znaczenia jest także ich dobór. Dlatego istotną kwestią może być podział soczewek. Należy mieć świadomość tego, co wyróżnia soczewki miesięczne, dwutygodniowe i szkła jednorazowe.

Podstawą jest także podział soczewek z uwagi na ich właściwości korekcyjne. W tym przypadku rozróżnia się soczewki sferyczne, toryczne i soczewki multifokalne. Mają świadomość tej klasyfikacji bez problemu możesz wstępnie dopasować szkła do Twojej wady wzroku.

Rodzaje soczewek kontaktowych idealne dla urzędników

Chociaż praca biurowa nie jest uznawana za trudną profesję w porównaniu do np. czynności budowlanych, to jednak niesie ze sobą różnego rodzaju ryzyko. Najczęstszą przypadłością u osób pracujących przed monitorami komputerów są wady wzroku. Nie rzadko pojawiają się także problemy z przesuszeniem oczu. Z czego to wynika? Badania prowadzone przez specjalistów jednoznacznie wskazują na fakt, że użytkownicy urządzeń elektronicznych zdecydowanie rzadziej mrugają. Oznacza to, że długie godziny spędzone przed komputerem mogą wpływać na uczucie suchości oczu i nie będzie to nic dziwnego. Dobór soczewek w tym przypadku jest więc kluczowy.

Okulary w pracy przy komputerze warto zastępować soczewkami kontaktowymi o bardzo dużym uwodnieniu, które mają dodatkowo właściwości nawilżające. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szkieł, które nie tylko doskonale przepuszczają tlen, ale także wyposażone są w innowacyjne technologie odpowiedzialne za długotrwałe nawilżenie oczu. W przypadku szkieł hydrożelowych, które są najpopularniejsze na rynku, zawartość wody może sięgać nawet 70%. Zazwyczaj parametr ten spotyka się w soczewkach kontaktowych jednodniowych. Takie soczewki będą także najlepsze dla osób z zespołem suchego oka.

Szczególnie polecane są soczewki marki Biotrue® z serii ONEday oraz szkła Eye Care Daily. Chronić oczy będą także niemal każde inne soczewki jednodniowe z wysoką zawartością wody.

Najlepsze typy soczewek kontaktowych dla programistów

Nie jest niczym zdumiewającym, że programiści to grupa zawodowa, która przy komputerze spędza naprawdę sporo czasu. O ile urzędnik w trakcie codziennych obowiązków może pracować z dokumentami papierowymi, o tyle programista potrzebuje wykorzystania sprzętu. Oznacza to, że konieczne jest w tym przypadku stosowanie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych.

Jeżeli chodzi o te pierwsze, to dobrze jest wybierać modele chroniące dodatkowo przed zagrożeniem, jakim jest światło niebieskie. Polecane soczewki, to natomiast modele jednodniowe. Jeżeli jednak programiści chcąc wybrać soczewki wielokrotnego użytku, to nic nie stoi na przeszkodzie. Należy natomiast wybierać te, które najlepiej sprawdzą się przed ekranem komputera. Mogą to być np. soczewki miesięczne o dużym uwodnieniu wewnętrznym i zewnętrznym.

Szkła kontaktowe dla studenta

Studenci prowadzą obecnie bardzo dynamiczny tryb życia. Studiują, pracują, a nie rzadko także imprezują po nocach. Dużo czasu spędzają również przy komputerze. Ich wzrok jest więc szczególnie narażony na różnego rodzaju szkodliwe czynniki.

Także w tym przypadku najlepsze będą więc szkła jednodniowe. Mają one dość długi czas użytkowania, bo mogą być noszone przez kilkanaście godzin. Nie wymagają czyszczenia, ani pielęgnacji. Do tego eliminują problem, jakim są suche oczy.

Warto jednak zauważyć, że studenci są także zwykle niezbyt zamożni. Jeżeli dla części z nich szkła jednorazowe są zbyt dużym wydatkiem, to bez problemu mogą zamienić je na soczewki kontaktowe miesięczne. Muszą jednak pamiętać, że żeby wybrać soczewki kontaktowe tego typu niezbędne jest dokupienie płynów do czyszczenia i pojemników do przechowywania. Soczewki wielokrotnego użytku wymagają także systematyczności, co w zabieganej codzienności studenckiej może być trudne do przestrzegania.

Soczewka kontaktowa do zadań specjalnych – nie tylko do biura!

Dobór soczewek, co już zauważono, zależy od ich użytkowania oraz indywidualnych potrzeb jednostki. Znając podział soczewek, wiadomo, że inne szkła sprawdzają się do pracy przy komputerze, inne będą właściwe do jazdy samochodem, a jeszcze inne do codziennego użytkowania. Są jednak takie sytuacje, gdzie wzrok jest szczególnie ważny. Mowa np. o sportowcach i lekarzach.

W jednym i drugim przypadku zaleca się, aby wykorzystywać przede wszystkim soczewki jednorazowe. Ich tryb noszenia sprawia, że są zdecydowanie bardziej higieniczne niż najbardziej komfortowe soczewki miesięczne. Dokładne informacje na temat tego, jakie szkła jednodniowe najlepiej wybrać, znajdziesz poniżej.

Soczewki kontaktowe dla sportowców

Sportowcy bardzo często sięgają po soczewki jednodniowe zwłaszcza podczas zawodów czy wzmożonej aktywności fizycznej. Szczególnie zalecane rodzaje w ich przypadku to np. DAILIES® AquaComfort Plus® lub Proclear 1 Day. Jedne i drugie mają bardzo dobrą przepuszczalność tlenu i wysokie uwodnienie. Co więcej, dostępne są w szerokim przedziale pod względem mocy.

Dobór soczewek kontaktowych w przypadku sportowców jest szczególnie istotny. Wybierając je, warto uwzględnić profesję, w której specjalizuje się dana osoba.

Szkła kontaktowe dla lekarzy

Zastanawiasz się, jaki rodzaj soczewek najczęściej wybierają lekarze? Tak naprawdę wiele zależy od konkretnej specjalizacji oraz trybu pracy. Dla osób na nocnych dyżurach lub sporo czasu spędzających przy komputerze najlepsze będą soczewki jednodniowe.

Równie dobrze sprawdzają się jednak soczewki dwutygodniowe czy miesięczne z opcją przedłużonego noszenia, co w pracy po 24h ma ogromne znaczenie, a brak konieczności ich zdejmowania np. podczas przeprowadzania zabiegów to spory plus. Elastyczny tryb noszenia sprawia, że szkła można wykorzystywać jako soczewki całodobowe.

Soczewki kosmetyczne

Pracujesz w biurze i chcesz zmienić kolor oczu, ale nie masz wady i obawiasz się, czy soczewki kontaktowe są dla Ciebie? Jak najbardziej! Wystarczy, że wybierzesz soczewki kolorowe bez korekcji np. AIR OPTIX® COLORS.

Co ciekawe, kolor tęczówki mogą zmienić także osoby wymagające korekcji, wybierając dopasowane do ich potrzeb soczewki. Szczególnie polecana seria to FreshLook ColorBlends®.

Soczewki jednodniowe - uniwersalny wybór!

Szkła jednodniowe to wyjątkowo uniwersalny wybór. Są bardzo wygodne w użyciu, ponieważ nie wymagają codziennego czyszczenia ani przechowywania. Dostępne są w różnych wariantach, dzięki czemu mogą wybrać je osoby z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem. W ofercie Soczewki24.pl znajdziesz także jednodniowe soczewki progresywne np. 1-DAY ACUVUE® Moist Multifocal.

Szkła jednodniowe doskonale sprawdzają się nie tylko u osób, które wykonują prace biurowe, ale także u tych, którzy aktywnie spędzają wolny czas. Można więc stwierdzić, że są najlepszym wyborem dla każdej profesji.

Pierwszy dobór soczewek - to naprawdę ważne!

Podobnie, jak w przypadku okularów, tak samo wstępne dopasowanie soczewek powinno odbywać się u specjalisty. Wyjątkiem jest zastosowanie soczewek kosmetycznych zmieniających kolor o mocy zerowej. Każdy inny przypadek powinien skonsultować lekarz specjalista. Podczas pierwszej wizyty, na której zostaną dobrane soczewki, okulista lub optometrysta, zależnie od tego, do kogo się zgłosisz, zbada Twój wzrok. Dzięki temu dowie się, jaka korekcja będzie konieczna. Nawet w przypadku niewielkich wad natychmiastowe działanie to absolutna podstawa.

Następnym krokiem będzie przeprowadzenie wywiadu. Zupełnie inne szkła kontaktowe dobiera się pracownikom biurowym, osobom pracującym fizycznie i sportowcom. Po otrzymaniu wskazówek nadejdzie czas na najważniejsze — zamówienie swoich soczewek.

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Okulary korekcyjne dostępne są na rynku w różnych cenach, na co wpływa ich jakość, materiał wykonania czy konkretne parametry np. moc. Nie inaczej jest w przypadku soczewek. Im wyższy jest ich standard i większy komfort zapewniają, tym wyższa jest także ich cena. Największym wydatkiem są soczewki specjalistyczne, a także soczewki kolorowe. Tu jedna soczewka może kosztować od kilkudziesięciu złotych wzwyż.

Standardowe opakowania soczewek dostępne są w różnych opcjach pod względem zawartości sztuk. Jeżeli chodzi o soczewki jednodniowe, są to zestawy 30 szt. i 90 szt. Te drugie są zdecydowanie korzystniejsze cenowo. Jeżeli więc soczewki mają być przeznaczone do pracy i codziennego użytku np. jazdy samochodem, czytania itp., to opcja dużego opakowania jest godna uwagi. Soczewki dwutygodniowe występują zwykle w opakowaniach po 6 szt. Z kolei szkła miesięczne można wybrać w dwóch opcjach: 3 szt. i 6 szt. Wszystko zależy więc od tego, jak często chodzi się w soczewkach.