Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe sferyczne to coraz częściej wybierany sposób korekcji wad wzroku. Zastosowanie najnowszych technologii sprawia, że soczewki są obecnie bardziej komfortowe w noszeniu, a dzięki dużej przepuszczalności tlenu oraz nawilżeniu również zdrowsze dla oczu. Pozwala to większej liczbie pacjentów zdjąć okulary i cieszyć się swobodą, jaką oferuje noszenie soczewek kontaktowych. W naszym sklepie internetowym oferujemy szeroki wybór soczewek kontaktowych pochodzących z oferty najlepszych producentów na świecie: Johnson & Johnson, Alcon, Bausch & Lomb, Cooper Vision. Wybierając nasz sklep internetowy masz pewność, że kupujesz tylko oryginalne soczewki kontaktowe sferyczne. Znajdziesz tutaj soczewki kontaktowe ACUVUE®, Air Optix, Dailes, Biofinity, Pure Vision oraz szkła kontaktowe Soflens w szerokim zakresie mocy. Zanim zdecydujesz się na konkretną markę umów się na dopasowanie soczewek kontaktowych do specjalisty. Ten dobierze ich moc i poleci Ci najlepsze marki, tak abyś miał zapewniony komfort widzenia. Odpowie także na pytania i podpowie, jak zadbać o oczy. Przed wizytą możesz jednak sprawdzić, jakie możliwości daje obecnie korekcja wady wzroku za pomocą soczewek kontaktowych i jak szeroki wybór zapewniają producenci zamiast okularów. Wówczas będziesz przygotowany na to, czego możesz spodziewać się po nadchodzącej konsultacji.

Podział soczewek ze względu na tryb wymiany

Soczewki kontaktowe sferyczne różnią się m.in. sposobem użytkowania, czy też inaczej mówiąc trybem wymiany na nową parę. Soczewki jednodniowe służą do noszenia tylko raz, po ściągnięciu soczewek wieczorem należy je wyrzucić, aby rano sięgnąć po nową parę. Soczewki jednodniowe uznawane są za najzdrowsze i najbardziej higieniczne, ponieważ są jednorazowe. Ten typ soczewek to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują soczewek do użytkowania od czasu do czasu. Jedną z największych zalet, jeżeli chodzi o soczewki jednodniowe jest to, że nie wymagają one stosowania płynów do pielęgnacji ani innych akcesoriów. Stanowią więc wygodne i zdrowe rozwiązanie. Mimo że ich ceny nie zależą do najniższych, to są częstym wyborem klientów, głównie ze względu na komfort, jaki zapewniają. Najpopularniejsze jednodniowe szkła kontaktowe to między innymi 3 soczewki: ACUVUE® Oasys 1-Day with HydraLuxe, Dailies Total 1 oraz 1-Day ACUVUE® Moist. Są one jednymi z najczęściej wybieranych, zwłaszcza przez młodsze osoby oraz tych, którzy są ciągle w biegu i sporo podróżują.

Soczewki dwutygodniowe i miesięczne

Soczewki miesięczne lub te, które nadają się do wymiany co dwa tygodnie są wybierane przez pacjentów stale użytkujących soczewki kontaktowe. Korzystają oni z nich głównie ze względu na atrakcyjne ceny. Tanie soczewki kontaktowe znajdziesz właśnie wśród soczewek miesięcznych. Sześć sztuk takich soczewek to zapas aż na 3 miesiące. Soczewki miesięczne i dwutygodniowe pozwalają na noszenie ich codziennie przez 8, a czasem nawet 12 godzin. Trzeba jednak pamiętać, że szkła kontaktowe na noc trzeba wkładać do pojemniczka ze specjalnym płynem do czyszczenia i pielęgnacji soczewek. Warto mieć również na uwadze, to kiedy należy sięgnąć po nową parę – zaznaczenie w kalendarzu pierwszego dnia użytkowania świeżej pary może być w tym przypadku bardzo pomocne. Popularne dostępne w Polsce soczewki dwutygodniowe to ACUVUE® Oasys, które można również nosić w trybie przedłużonym i wymieniać co tydzień. Najczęściej wybierane soczewki miesięczne to Air Optix oraz Biofinity. Zarówno jeden, jak i drugi typ soczewek jest często polecany przez specjalistów.

Pielęgnacja soczewek miesięcznych

Każda soczewka dwutygodniowa, jak i soczewka miesięczna powinna po ściągnięciu zostać opłukana ze znajdujących się na jej powierzchni drobnych zanieczyszczeń i osadów białkowych, a następnie umieszczona w specjalnym pojemniczku wypełnionym płynem do soczewek. Za każdym razem należy wlać do pojemniczka nową dawkę płynu. To jeden z podstawowych produktów, w które warto się zaopatrzyć w zapasie. Ważne jest, aby zawsze przed zakładaniem i ściąganiem soczewki dokładnie umyć ręce, tak aby przez przypadek nie zanieczyścić powierzchni soczewki i nie przenieść zanieczyszczeń do oka. Może wydawać się to dziwne, ale szkła kontaktowe nie mogą być przechowywane w wodzie. Tylko stosowanie specjalnego płynu do przechowywania i czyszczenia soczewek kontaktowych zapewnia utrzymanie produktów w odpowiednim stanie przez cały okres użytkowania określony przez producenta.

Soczewki kontaktowe także do korekcji astygmatyzmu i presbiopii

Noszenie soczewek kontaktowych zapewnia wygodę oraz swobodę, której nie dają żadne okulary. Dlatego ten właśnie sposób korekcji wad wzroku jest coraz popularniejszy wśród osób w różnym wieku, które chcą w pełni korzystać z życia. Szeroka różnorodność soczewek oraz dostępnych parametrów sprawia, że szkła kontaktowe mogą teraz wykorzystywać również pacjenci z wysokimi wadami, dużym astygmatyzmem oraz presbiopią. Soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm (za który odpowiada kształt rogówki) to soczewki toryczne. Takie szkła toryczne można znaleźć obecnie niemal w każdej rodzinie soczewek kontaktowych. Tutaj również pacjent może wybrać dla siebie zarówno jednodniowe soczewki toryczne, jak i soczewki miesięczne. Soczewki pacjentów mających astygmatyzm mogą korygować jednocześnie również krótko jak i dalekowzroczność. Jednymi z najbardziej polecanych są soczewki Pure Vision 2 HD for Astigmatism. Soczewki multifoklane (progresywne) to natomiast soczewki przeznaczone do noszenia dla osób cierpiących na starczowzroczność, zapewniające ostrość widzenia na wszystkie odległości. Najpopularniejsze produkty z tej kategorii to progresywne szkła korekcyjne ACUVUE® OASYS with HYDRACLEAR® PLUS for ASTIGMATISM, Biofinity Toric, Acuvue® 1-Day Moist Multifocal. Wymienione 3 soczewki charakteryzują nieco wyższe ceny - te nie zależą jednak od marki, ale wynikają z faktu, że soczewki przeznaczone są dla klientów z nieco bardziej skomplikowanymi wadami wzroku niż podstawowe. Nie jest to jednak spora różnica, dlatego wiele osób decyduje się na ten sposób korekcji.

Soczewki kolorowe nie tylko dla osób z wadą wzroku - oryginalne soczewki kontaktowe

Parę słów warto poświęcić soczewkom kolorowym. Soczewkę tego typu używa się do zmiany koloru oczu, korygując jednocześnie wadę wzroku. Soczewki, które proponuje nasz sklep internetowy pozwalają na naturalną, subtelną zmianę koloru tęczówki lub na radykalną zmianę koloru oczu, choćby z brązowych na niebieskie. Dla osób, które nie mają wady wzroku dostępne są soczewki kolorowe o mocy 0 - te nadają się do noszenia dla każdego. Ciekawa paleta odcieni oraz efektów oferowanych przez soczewki z rodziny FreshLook sprawia, że można wybrać coś dla siebie zarówno do noszenia na co dzień jak i z efektem wow na specjalne okazje. Soczewki zmieniające kolor oczu to popularne akcesoria, ponieważ pozwalają na atrakcyjną zmianę wizerunku. Zainteresowanie kolorowymi soczewkami, także z dodatkowymi efektami jak kocie oko, czerwone lub białe tęczówki, rośnie zawsze przed Halloween oraz karnawałem, kupując takie soczewki np. na portalach aukcyjnych od przypadkowych producentów warto zastanowić się, czy na pewno stosowanie takich produktów będzie bezpieczne dla oka i czy nie lepiej zdecydować się na oryginalne soczewki kontaktowe ze sprawdzonego źródła. Warto również wiedzieć, że soczewkami kolorowymi można skorygować krótkowzroczność, w ofercie wielu producentów można znaleźć soczewki dla dalekowidzów. Nie ma natomiast szkieł żadnej marki, które charakteryzowałyby się tym, że są kolorowe toryczne lub progresywne - dlatego nie ma ich w ofercie także nasz sklep. Za to, w zależności od potrzeb, kupić można miesięczne lub jednodniowe soczewki kolorowe, które na co dzień będą doskonałą alternatywą dla okularów.

Czy z soczewek kontaktowych mogą korzystać osoby aktywne i sportowcy?

Soczewki to doskonały wybór dla tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia i uprawiają sport. Znajdują one zastosowanie między innymi u piłkarzy, tenisistów, kolarzy, narciarzy, a nawet pływaków. Zapewniają nie tylko znacznie lepsze widzenie, ale przede wszystkim maksymalny komfort. Bardzo ważne jest jednak dobre dopasowanie rodzaju szkieł. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się szkła kontaktowe jednodniowe, które znajdują się także w naszym sklepie. Bardzo ważne jest natomiast, aby dobrze przepuszczały powietrze. Dodatkową zaletą w przypadku niektórych sportów jest również ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Soczewki wówczas nie tylko dbają o właściwy komfort w trakcie wykonywanych czynności, ale zdobywają zaufanie klientów dzięki temu, że filtry, jakie się w nich znajdują chronią oczy przed szkodliwymi promieniami. Zależnie od tego, jakie soczewki się wybierze - często jest to ochrona aż w 99,99 %, co daje zdecydowanie lepszy wynik niż w przypadku okularów przeciwsłonecznych.

Soczewki z filtrami wbrew pozorom warto stosować nie tylko w słoneczne dni, kiedy promienie są najmocniejsze. Promieniowanie UV oddziałuje na oczy człowieka każdego dnia - także jesienią czy zimą. Dlatego osoby, które spędzają sporo czasu na świeżym powietrzu powinny szczególnie chronić swoje oczy. Dzięki temu mogą one uniknąć wielu poważnych schorzeń jak np. katarakta. W przypadku takiej ochrony oczu sprawdzają się zarówno soczewki jednorazowe, jak i soczewki tygodniowe czy miesięczne - w przypadku których konieczne są dodatkowo płyny i inne akcesoria. Część z nich możliwa jest do stosowania także w przypadku astygmatyzmu. Chętnie wybieranymi wariantami są soczewki ACUVUE® OASYS oraz ACUVUE® OASYS with Transitions. Jedne i drugie soczewki znajdziesz w naszym sklepie.

  • Czy każdy może nosić soczewki?

    Zastanawiasz się, kto może nosić soczewki? Praktycznie każdy, o ile nie ma większych przeciwwskazań. O tym, kto może nosić soczewki decyduje więc specjalista na pierwszej konsultacji w tej sprawie. Po soczewki kontaktowe chętnie sięgają te osoby, które cenią sobie komfort - zarówno na co dzień, jak i tylko podczas specjalnych okazji. Co więcej, szkła kontaktowe są dobrym rozwiązaniem bez względu na wiek - oznacza to, że mogą nosić je osoby od kilku do kilkudziesięciu lat. W przypadku młodszych użytkowników bywa to nieco trudniejsze i wymaga nadzoru dorosłych, nie jest jednak niemożliwe. Polecamy artykuł: Soczewki kontaktowe a wiek.
  • Czy mogę używać soczewek kontaktowych i pracować przy komputerze?

    Soczewki przy komputerze nie są według specjalistów najlepszym wyborem, na który można się zdecydować, jeżeli przed monitorem spędza się sporo czasu. Dlatego w takim przypadku zdecydowanie zaleca się, aby zastąpić je standardowymi okularami korekcyjnymi. Jeżeli jednak czas pracy nie przekracza 2-3 godzin dziennie, to można wykorzystać soczewki przy komputerze, ale warto dodatkowo zadbać o swoje oczy. Dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w szkła kontaktowe wyższej jakości. Niezbędne jest również korzystanie z nawilżających kropli do oczu.
  • Jak bezpiecznie zakładać soczewki kontaktowe?

    Podstawą w prawidłowym użytkowaniu szkieł jest to, aby nauczyć się jak zakładać soczewki kontaktowe bezpiecznie dla własnych oczu. Żeby tak było ważne jest przede wszystkim utrzymanie higieny rąk. Niezbędne jest także postępowanie krok po kroku zgodnie z instrukcjami specjalistów. Dla początkujących osób, które dotychczas nie miały kontaktu ze szkłami kontaktowymi ważne może okazać się korzystanie z lustra i bardzo dobrego oświetlenia. Jeżeli nauczysz się, jak zakładać soczewki kontaktowe, to po pewnym czasie będziesz robić to bez zastanowienia - według wyuczonych schematów.
  • Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

    Na rynku dostępne są różne soczewki kontaktowe, które klasyfikuje się ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, tryb noszenia, tryb wymiany czy rodzaj wady, z jaką zmaga się ich użytkownik. Jakie są rodzaje soczewek z uwagi na rodzaj materiału wykorzystanego do ich produkcji? Sztywne - powstające ze specjalnych tworzyw sztucznych i przeznaczone do korekcji niestandardowych wad wzroku oraz miękkie - wykonane z substancji hydrożelowych lub połączenia silikonu i hydrożelu. Jakie są rodzaje soczewek ze względu na tryb noszenia? Są to szkła dzienne, do noszenia w trybie przedłużonym oraz do noszenia ciągłego. Z uwagi na tryb wymiany szkła kontaktowe klasyfikuje się jako jednodniowe, tygodniowe, soczewki dwutygodniowe oraz soczewki miesięczne. I w końcu - jakie są rodzaje soczewek ze względu na wadę wzroku? Sferyczne dla klasycznych wad, jak krótkowzroczność i dalekowzroczność. Toryczne dla osób z astygmatyzmem oraz multifokalne dla tych, którzy cierpią na prezbiopię.
  • Jak zdjąć soczewki kontaktowe?

    Podobnie, jak w przypadku zakładania soczewek, tak samo przy ich ściąganiu bardzo ważna jest higiena. Niezbędne jest więc umycie rąk. Następnie warto sugerować się wskazówkami specjalistów. Jak zdjąć soczewki nie mając żadnego doświadczenia? Skorzystaj z dobrze oświetlonego lustra. Skieruj swój wzrok w górę, delikatnie pociągnij dolną powiekę i używając wskazującego palca drugiej ręki postaraj się opuszkiem uchwycić dolną krawędź soczewki, a następnie zsunąć ją delikatnie w dół. Zastanawiasz się, jak zdjąć soczewki z długimi paznokciami? Może to być kłopotliwe, chociaż nie jest niemożliwe. Należy wykonywać dokładnie te same czynności - przy czym warto zachować szczególną ostrożność, aby nie podrażnić paznokciami oka.
  • Jak dbać o higienę soczewek kontaktowych?

    Podstawowa higiena soczewek kontaktowych dotyczy tych produktów, które są tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Dzięki niej można uniknąć podrażnienia oczu i niebezpiecznych infekcji. Niezbędne w tym przypadku jest dopasowanie specjalnego płynu, który po zdjęciu oczyści szkła z osadów, zdezynfekuje je oraz pozwoli na ich bezpieczne przechowywanie. Jak czyścić soczewki? Najlepiej sprawdzają się tu preparaty oksydacyjne - przeznaczone do płukania i przechowywania soczewek. Bardzo ważny jest także wybór pojemnika na soczewki, a także jego regularna wymiana - najlepiej co dwa lub trzy miesiące. Higieny nie wymagają jednodniowe soczewki kontaktowe, ponieważ te po zdjęciu należy wyrzucić do kosza, a następnego dnia założyć nowe szkła.
  • Gdzie kupić soczewki kontaktowe?

    Jeżeli dotychczas nie korzystałeś ze szkieł kontaktowych, ale jesteś już po wizycie u specjalisty i zastanawiasz się, gdzie kupić soczewki - masz kilka opcji. Przede wszystkim możesz udać się do salonu optycznego, gdzie nie tylko znajdziesz sprawdzone produkty wysokiej jakości, ale także uzyskasz pomoc w ich wyborze. Zdarza się, że niektóre apteki mają wybór soczewek kontaktowych - ten może być jednak ograniczony i nie zawsze znajdziesz to, czego oczekujesz. Kolejną opcją jest zakup online. Gdzie kupić soczewki w sieci? Przede wszystkim u sprawdzonego dystrybutora takiego jak Soczewki24, cieszącego się renomą i mającego pozytywne opinie wśród użytkowników. Decydując się, aby kupić soczewki kontaktowe online, zyskujesz nie tylko dość szeroki wybór produktów, ale także bardzo atrakcyjne ceny.
  • Jak poznać lewą stronę soczewki?

    Podczas zakładania soczewek kontaktowych bardzo ważne jest, aby te nie wywinęły się na drugą stronę. Ma to szczególne znaczenie przy tych produktach, które są tygodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne - one są najbardziej narażone na odwrócenie podczas czynności pielęgnacyjnych. Zawsze warto więc wcześniej upewnić się, która to strona soczewki i czy dobrze wkładasz ją do swojego oka. Żeby móc ustalić ten fakt należy położyć szkło na opuszku palca i oglądnąć je pod światło. Jeżeli ma idealny, półkulisty kształt to oznacza, że wszystko jest w porządku. Natomiast w przypadku, kiedy krawędzie lekko odstają - szkło jej wywinięte. Mając pewność, która to strona soczewki możesz chronić swoje oczy i zapobiegasz sytuacji uszkodzenia samego szkła.
  • Czy NFZ refunduje soczewki?

    Soczewki kontaktowe klasyfikuje się jako produkty medyczne, dlatego istnieje możliwość uzyskania na nie dofinansowania z NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia). Warto jednak mieć świadomość, że to niestety nie dotyczy każdego przypadku. Żeby otrzymać środki finansowe, trzeba spełniać konkretne wymagania. Jakie soczewki refunduje NFZ? Takie, które wykorzystuje się przy specjalnych wadach wzroku. Dotyczy to między innymi sytuacji, kiedy u pacjenta stwierdza się stożek rogówki. Ponadto NFZ refunduje soczewki dla osób z bezsoczewkowością, a także tym, u których różnica wady wzroku w przypadku jednego i drugiego oka jest wyższa niż 4 dioptrie.
  • Czym kierować się przy wyborze pierwszych soczewek kontaktowych?

    Wiele osób zastanawia się, jak dobrać soczewki, aby gwarantowały one właściwą korekcję wzroku, a także maksymalny komfort podczas codziennego noszenia. Jeżeli jest to Twój pierwszy raz, to podstawą będzie konsultacja ze specjalistą, który dopasuje soczewki kontaktowe do wady wzroku. Przy krótkowzroczności i dalekowzroczności będą to soczewki sferyczne, przy astygmatyzmie szkła toryczne, a przy prezbiopii - multifokalne. Oprócz zaleceń specjalisty warto natomiast uwzględnić indywidualne preferencje. Jak samemu dobrać soczewki kontaktowe, kiedy już wiesz, jaką masz wadę wzroku? Przede wszystkim postaw na sprawdzone marki szkieł kontaktowych. Zwróć także uwagę na ilość sztuk w opakowaniu i cenę.
  • Jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów?

    Jeżeli dotychczas nosiłeś okulary, ale zdecydowałeś się postawić na soczewki kontaktowe, to bardzo ważne będzie ich właściwe dopasowanie. Zastanawiasz się, jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów i czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej, chociaż szkła kontaktowe będą miały inną moc niż te okularowe. W przypadku nadwzroczności ich moc będzie wyższa, przy krótkowzroczności będzie natomiast niższa. Żeby przeliczyć mocne dla soczewek kontaktowych na podstawie okularów, stosuje się specjalne wzory. Nie mając doświadczenia, warto powierzyć tę kwestię specjaliści. Z pomocą przyjdzie Ci optometrysta. Możesz skorzystać z naszych porad telefonicznie lub poprzez e-mail: zapytajoptyka@soczewki24.pl
  • Jak długo można mieć soczewki kontaktowe na oku?

    Sporo osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkłami kontaktowymi zastanawia się, ile godzin można nosić soczewki, aby było to bezpieczne. Maksymalny czas to 16 godzin. Zaleca się natomiast, aby ograniczać go - szczególnie w przypadku wrażliwych oczu. Optymalnie więc dobrej jakości szkła warto nosić około 10-12 godzin, a jeśli to możliwe zamieniać je na klasyczne okulary korekcyjne, na przykład okulary korekcyjne marki Ray-Ban.
  • Czy obraz w soczewkach kontaktowych jest inny niż w okularach?

    Soczewki kontaktowe gwarantują zdecydowanie bardziej naturalny obraz. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Ponieważ szkło leży bezpośrednio na oku i zakrywa całą gałkę oczną. W przypadku okularów korekcyjnych zależnie od ich ułożenia, a często także od rodzaju oprawek obraz może być powiększony lub pomniejszony, co w pewnych sytuacjach może powodować dyskomfort dla użytkownika.
  • Czy soczewka kontaktowa może sama wypaść z oka?

    Soczewki kontaktowe powinny być dobrze dopasowane - wówczas nie ma ryzyka, że wypadną z oczu. Niewykluczona jest natomiast sytuacja, w której z różnych powodów soczewka może się przesuwać. Nie należy jednak się tego obawiać. Zazwyczaj wystarczy kilka razy zamrugać, aby szkło wróciło do swojej pozycji. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku, jeżeli czujesz, że nie układają się tak, jak powinny - można także prawidłowo wyjąć soczewki z oczu, przemyć i założyć jeszcze raz.
  • Czy osoby starsze mogą nosić soczewki kontaktowe?

    Nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o wykorzystanie soczewek kontaktowych, dlatego są one jak najbardziej odpowiednie także dla starszych użytkowników. Podstawą jest jedynie właściwe dopasowanie szkieł, a także zachowanie odpowiedniej pielęgnacji (w przypadku wszystkich soczewek poza jednodniowymi). Nie jest to jednak trudne zadanie i każdy sobie z nim poradzi bez większych problemów.
  • Jakie są najpopularniejsze rodzaje soczewek kontaktowych?

    Największą popularnością cieszą się podstawowe soczewki kontaktowe sferyczne, które przeznaczone są do korekcji krótkowzroczności nadwzroczności. Wynika to z faktu, że z tymi wadami mierzy się najwięcej osób. W ich przypadku popularne są zarówno szkła jednodniowe, dwutygodniowe, jak i soczewki kontaktowe miesięczne. Coraz więcej osób - zarówno młodych, jak i starszych skarży się na astygmatyzm - coraz większą popularnością cieszą się więc szkła toryczne. Co więcej, pewne rodzaje soczewek są popularne w określonych grupach wiekowych. Dla przykładu w grupie pacjentów powyżej 40 roku występuje bardzo duże ryzyko pojawienia się prezbiopii. To wymusza zastosowanie soczewek multifokalnych - np. 1-DAY ACUVUE® Moist Multifocal 30 soczewek. Młode osoby natomiast wraz z korekcją wzroku za pomocą szkieł decydują się także na zmianę koloru oczu. W grupie pacjentów 16-30 lat bardzo popularne są więc takie soczewki kontaktowe, które z niebieskich oczu potrafią zrobić brązowe i na odwrót.
  • Czy mogę nosić soczewki kontaktowe i robić makijaż?

    Osoby, które noszą soczewki kontaktowe nie muszą rezygnować z makijażu, chociaż warto w tym przypadku pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy sięgać po produkty dla wrażliwych oczu, które ich dodatkowo nie podrażnią. Ponadto warto zachowywać w tym przypadku zasadę, że najpierw zakłada się soczewki kontaktowe, a dopiero później robi makijaż. To bardzo ważne, aby do oka lub bezpośrednio pod soczewkę nie trafiły żadne zanieczyszczenia. To mogłoby wpływać nie tylko na dyskomfort użytkownika, ale również na gorsze widzenie.
  • Czy muszę nawilżać oczy nosząc soczewki kontaktowe?

    Nie ma obowiązku nawilżania oczu przy noszeniu soczewek, natomiast sami specjaliści zalecają takie działanie. Szkła kontaktowe wpływają w pewien sposób na film łzowy, przez co oko jest zdecydowanie bardziej narażone na suchość. Niedostateczne nawilżenie może prowadzić do poważnych podrażnień i zdecydowanie gorszego widzenia. Warto więc stosować specjalne krople do oczu z kwasem hialuronowym (najlepiej), dbając o ich bezpieczeństwo.
  • Czy soczewki kontaktowe mogą powodować choroby oczu?

    Soczewki same w sobie w żaden sposób nie wpływają na choroby oczu. Zdarza się jednak, że osoby, które je noszą mają różnego rodzaju infekcje i stany zapalne. Do najczęstszych należy zapalenie spojówek lub rogówki. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z braku przestrzegania podstawowej higieny lub zbytniego wysuszenia oka. Osoby, które noszą szkła kontaktowe powinny szczególnie więc dbać o higienę rąk - zwłaszcza przed ich zakładaniem i ściąganiem. Natomiast w momencie, kiedy oczy dają sygnał o zmęczeniu, warto sięgnąć po specjalne krople nawilżające.
  • Czy muszę mieć receptę na zakup soczewek kontaktowych?

    Po pierwszej wizycie u specjalisty, która odbywa się w celu dopasowania soczewek kontaktowych możesz otrzymać receptę na ich zakup - jest to całkowicie normalne. Jednak warto zauważyć, że taki dokument ma wyłącznie charakter informacyjny. Oznacza to, że pacjent może ją zachować i jest ona dla niego wskazówką, jakie szkła kontaktowe powinien wybierać w przyszłości lub o jakie poprosić specjalistę w salonie optycznym. Do zakupu soczewek nie ma natomiast potrzeby okazywania recepty, dlatego bez problemu można zamówić je nawet w sklepie internetowym.
  • Czy mogę spać w soczewkach kontaktowych?

    Podstawowy rodzaj soczewek kontaktowych jest przeznaczony do noszenia dziennego, co oznacza, że nie należy w nich zasypiać. Jeżeli są to szkła jednodniowe to można wyrzucić je do kosza. W przypadku szkieł dwutygodniowych i miesięcznych trzeba zadbać o ich pielęgnację. Na rynku dostępne są natomiast soczewki do noszenia ciągłego określane także całodobowymi. Te szkła można nosić kilka dni bez ściągania - nawet w nocy podczas snu. Specjaliści podkreślają natomiast, że jeżeli nie ma absolutnej konieczności, aby spać w soczewkach, to warto ściągać je na noc. Dzięki temu oczy mogą odpocząć i zregenerować się, ponieważ dostęp tlenu do oka jest większy. W ten sposób unika się także poważnego problemu, jakim jest obrzęk rogówki.
  • Czy soczewka kontaktowa może wpaść za oko?

    Soczewki kontaktowe mogą przesuwać się na powierzchni oka, co zdarza się przy intensywnym ruchu lub nieprawidłowym założeniu. W tych samych sytuacjach, chociaż zdecydowanie rzadziej może zdarzyć się, że szkło kontaktowe wypada z oka. Są to jednostkowe przypadki. Natomiast nie należy obawiać się, że soczewka kontaktowa dostanie się do tylnej części oka - nie ma takiej możliwości.
  • Czy nosząc soczewki kontaktowe mogę pływać?

    Specjaliści podkreślają, że chociaż soczewki kontaktowe są doskonałą alternatywą dla okularów korekcyjnych - szczególnie w przypadku sportowców - to jednak istnieją pewne ograniczenia co do ich stosowania. Jedną z sytuacji, kiedy nie zaleca się korzystania z soczewek podczas uprawiania sportu jest pływanie, gdzie te mogłyby mieć kontakt z wodą. W razie konieczności można jednak skorzystać ze szkieł jednodniowych, lecz należy wówczas ubrać okulary do pływania, a po zakończeniu czynności zdjąć je i wyrzucić do kosza.
  • Na co uważać nosząc soczewki kontaktowe?

    Podstawową kwestią, na którą należy uważać nosząc soczewki jest przede wszystkim higiena oraz ich pielęgnacja. Dotyczy to nie tylko samych szkieł, ale także dodatkowych akcesoriów, których używa się przy soczewkach dwutygodniowych i miesięcznych. Zawsze należy dokładnie myć ręce przed ich zakładaniem i ściąganiem. Nie należy spać w soczewkach, ani stosować ich dłużej niż zaleca producent. Dobrą praktyką jest najpierw zakładanie soczewek, a później wykonywane makijażu - można wówczas uniknąć podrażnień oka. Warto także zwracać uwagę na to, jak na szkła reagują oczy. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek stany zapalne czy nawet dłużej utrzymujące się zaczerwienienie, to warto zwrócić się z tym do specjalisty.
  • Czy soczewka kontaktowa męczy oko?

    Prawidłowo wykorzystywane soczewki kontaktowe nie mają złego wpływu na oczy i ich nie męczą. Może zdarzyć się, że ze względu na mniejszy dostęp tlenu do gałki ocznej ta będzie nieco wysuszona. Zmęczenie, choroba lub długotrwałe przesiadywanie przy ekranie mogą jednak powodować uczucie zmęczonego oka. Warto regularnie stosować krople nawilżające, aby unikać tego uczucia. Nie trzeba natomiast obawiać się o żaden dyskomfort z tytułu noszenia szkieł kontaktowych.
  • Czy soczewka kontaktowa może uczulić?

    Niektóre rodzaje soczewek kontaktowych mogą uczulać wrażliwe osoby skłonne do alergii. Powinny one zachować szczególną ostrożność podczas doboru produktów. Nie oznacza to natomiast, że alergicy muszą rezygnować z soczewek kontaktowych na rzecz okularów korekcyjnych. Na rynku dostępne są bowiem takie modele, które są przeznaczone dla najwrażliwszych oczu. Stosując je nie ma ryzyka pojawienia się dyskomfortu.
  • Czy soczewka kontaktowa może powodować łzawienie?

    Soczewki kontaktowe nie powinny powodować łzawienia. Jeżeli to występuje, to znaczy, że z okiem dzieje się coś nieprawidłowego. W większości przypadków jest to oznaka zespołu suchego oka. W takim przypadku zaleca się leczenie objawowe polegające na aplikacji nawilżających kropli do oczu - bardzo często określanych jak sztuczne łzy.
  • Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

    Szkła kontaktowe powinno się przechowywać w specjalnym pojemniku na soczewki kontaktowe, które zostały stworzone do tego celu. Składają się one z dwóch osobnych komór oznaczonych jako L - oko lewe i P - oko prawe. Do opakowania wlewa się specjalny płyn, który oczyszcza szkła z zabrudzeń i pozwala na bezpieczne przechowywanie. Należy codziennie zmieniać go na nowy i myć pojemniczek. Co 3 miesiące warto także zmieniać samo opakowanie na nowe.
  • Co zrobić gdy nie mam płynu do soczewek kontaktowych?

    Sytuacje, w których nagle brakuje płynu do soczewek bywają dość kłopotliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku wykorzystanie sterylnej soli fizjologicznej. Dzięki niej nie usuniesz bakterii z powierzchni szkła natomiast zachowasz jego wilgotność. Nie mając możliwości skorzystania ze soli fizjologicznej dobrym wyjściem będzie także zwykła, czysta woda. Jednak najszybciej, jak to możliwe należy zaopatrzyć się w płyn, a jeśli istnieje taka opcja, to do tego czasu nie zakładać soczewek kontaktowych i zdecydować się na okulary korekcyjne.

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym stosowanym na powierzchni zdrowych oczu i przeznaczonym do korygowania wad wzroku. Podmiot reklamujący: AVIS Wojciech Kurpiel