Jak wybrać okulary do czytania - poradnik dla każdego

Jesteś wielkim miłośnikiem literatury, ale w ostatnim czasie zauważyłeś, że Twój wzrok nieco się pogorszył, a litery na kartach książek nie są już tak wyraźne, jak kiedyś? Po kilkunastu minutach czytania dokuczają Ci bóle głowy? Uspokajamy, Twój komfort widzenia może powrócić. Najprawdopodobniej potrzebujesz jednak okularów do czytania. Przy pierwszych oznakach pogorszenia wzroku warto udać się do okulisty. Zanim jednak czeka Cię wizyta, sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat okularów do czytania.

Czym są okulary do czytania?

Okulary do czytania to funkcjonalne narzędzie dla entuzjastów literatury, u których sprawność oka uległa pogorszeniu. Co ciekawe, służą one nie tylko, jak nazwa wskazuje — do czytania. Poprawiają ostrość wzroku i są potrzebne przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się w pobliżu. Sprawdzają się, kiedy w grę wchodzi oglądanie filmów. W pewnym momencie okulary do czytania stają się nieodłącznym atrybutem ułatwiającym codzienne funkcjonowanie.

Czy okulary do czytania można wykorzystać do korekcji wzroku?

Chociaż okulary do czytania wpływają w pewien sposób na ostre widzenie i lepszą kondycję oczu, to zwykle wykorzystuje się je okazjonalnie w konkretnych sytuacjach. Są to modele, które korygują podstawowe wady wzroku. Często określa się je mianem okularów do bliży, czy patrzenia z bliskiej odległości. W przypadku innych wad wzroku zaleca się dopasowanie odpowiednich szkieł okularowych przeznaczonych do właściwej korekcji.

Czym różnią się okulary do czytania i korekcji wzroku?

Dobrze dobrane okulary to absolutna podstawa w każdym przypadku. Nie oznacza to jednak, że modele do czytania dopasowane przez specjalistę można wykorzystywać na co dzień do tzw. chodzenia — nie są to uniwersalne okulary. Czy różnią się szkła w jednych i drugich modelach? Soczewki do czytania będą dobre w przypadku problemów z bliskim widzeniem. Stąd ich przeznaczenie do bliży. W przypadku patrzenia w dal rozmazują obraz.

Klasyczne szkła korekcyjne (dwuogniskowe) zapewniają dobre widzenie bliży i dali. Najlepszym wyborem mogą okazać się natomiast okulary z wykorzystaniem soczewek progresywnych, które są popularne przy prezbiopii. Te okulary gwarantują dobry wzrok w przypadku dali, bliży i odległości pośrednich. Żeby jednak wiedzieć, jaki typ i moc okularów będą właściwe w konkretnych przypadku — niezbędne jest badanie wzroku.

Okulary do czytania, a wady wzroku

Okulary do czytania to modele, w których wykorzystuje się szkła jednoogniskowe. Sprawdzają się one przy takich wadach wzroku jak krótkowzroczność i dalekowzroczność. Chociaż najczęściej spotykanym rodzajem na rynku są okulary do czytania do bliży (dla przedmiotów znajdujących się nie dalej niż ok. 50 cm), to istnieje także drugi wariant. Mowa tutaj o okularach jednoogniskowych do dali (dla przedmiotów oddalonych więcej niż 50 cm). Okulary do czytania sprawdzają się wyłącznie do tych dwóch wad wzroku. Wpływają na codzienny komfort oczu i często przyczyniają się do niwelowania bólu głowy.

Okulary progresywne – do czytania i komputera

Osoby, które zmagają się z nieostrym widzeniem bardzo często wykorzystują dwie pary okularów. Jedne z nich służą do czytania, a drugie do standardowej korekcji w pozostałych sytuacjach. Konieczność ich zmiany za każdym razem, kiedy np. chcą coś przeczytać, bywa uciążliwa. Dlatego w ich przypadku specjaliści zalecają okulary progresywne. Modele te są odpowiednie dla tych, których dotyka starczowzroczność.

Czym wyróżniają się szkła progresywne? Soczewki te są najlepszym rozwiązaniem na rynku, ponieważ zapewniają dobre widzenie niezależnie od sytuacji i czynników zewnętrznych. Co więcej, pozwalają także na pracę przy komputerze ze względu na zastosowanie przy ich produkcji technologie. Pokryte antyrefleksem okulary to produkty wyjątkowo popularne. I chociaż zakup okularów progresywnych bywa nieco większym wydatkiem, to wraz z pewnym rokiem życia ich stosowanie jest wyjątkowo wygodne.

Czy można samodzielnie dobrać okulary do czytania?

Kiedy dostrzega się pogorszenie widzenia i zmęczenie oczu, to wiele osób decyduje się eksperymenty i tanie okulary do czytania. Gotowe okulary dostępne są nie tylko w każdej aptece, ale coraz częściej także w marketach. Chociaż mogą one ułatwić one czytanie, to jednak są towarem masowym.

Tanie okulary nigdy nie będą dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb. Co więcej, przed zakupem okularów podstawą jest badanie wzroku. Bez niego nie wiadomo, czy potrzebuje się mocy dodatniej, czy ujemnej. Co więcej, nie zawsze w obu szkłach powinna być ona taka sama. Pogorszenie kondycji oczu bywa natomiast potem niemożliwe do odwrócenia.

Gotowe okulary do czytania? To zły pomysł!

Marzą Ci się modne okulary do czytania? Piękne oprawki to nie wszystko, co liczy się w okularach. Nawet jeżeli będą one wykonane z doskonałego tworzywa sztucznego, to najważniejsza jest jakość szkieł. W aptekach czy większych marketach znajdziesz bogaty wybór modeli do czytania.

Okulary gotowe to jednak zła decyzja. Jeżeli pomyślałeś o nich przez chwilę, to podpowiadamy — nie warto się na nie decydować. To, co jest Ci potrzebne to indywidualnie dopasowanie szkieł podczas badania wzroku — u okulisty lub optyka.

Jak dopasować okulary do czytania do indywidualnych potrzeb?

Pierwszym krokiem przed zakupem okularów do czytania jest skonsultowanie się z profesjonalnym optometrystą lub okulistą. Określi on Twoją wadę (krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność lub astygmatyzm). Zależnie od tego wybierze okulary, które będą właściwe dla oczu.

Warto natomiast podkreślić, że specjalista decydujesz wyłącznie w przypadku mocy i rodzaju szkieł. Ty natomiast wybierasz oprawki. Możesz również zdecydować się na dodatkowe udogodnienia soczewek np. filtry chroniące od odbicia światła czy zabezpieczające przed szkodliwym promieniowaniem UV. O tym decydujesz już jednak u optyka.

Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki wskazujące na konieczność noszenia okularów?

Oznaki konieczności noszenia okularów mogą pojawić się w różnym wieku. Dotyczy to zarówno osób młodszych, jak i nieco starszych. Coraz częściej okulary do czytania wykorzystywane są po 40-stym roku życia. Wiele zależy jednak od indywidualnych czynników, a nawet stylu życia.

Wczesne objawy, które mogą sugerować potrzebę okularów, to przede wszystkim trudności w czytaniu. Wskazówką świadczącą o zbliżającym się problemie może być także ból głowy przy czytaniu, korzystaniu z telefonu i komputera.

Jeżeli zauważyłeś u siebie trudności w codziennym funkcjonowaniu i problemy z ostrością widzenia, to nie czekaj. Wczesna reakcja może sprawić, że konieczne będą tylko okulary ułatwiające czytanie, a nie stała korekcja.

Ile kosztują okulary do czytania?

Czeka Cię wybór okularów do czytania i zastanawiasz się, czy to duży wydatek? Koszt, jeżeli chodzi o okulary do czytania zależy od wielu czynników. Przede wszystkim podstawą jest wada, a tym samym typ szkieł, których potrzebujesz. Za lepszej jakości soczewki trzeba zapłacić nieco więcej. Zyskujesz jednak gwarancję wytrzymałości i odporności m.in. na różnego rodzaju zarysowania. Oznacza to, że takie okulary do czytania będą służyły Ci przez dłuższy czas.

Ważnym aspektem w kontekście ceny okularów do czytania są materiały, w których wykonano zarówno same szkła, jak i oprawki. Tu rozbieżności są dość spore także w poszczególnych zakładach optycznych.

Nie bez znaczenia jest również sama marka oprawek. Produkty mniej znanych firm to budżetowe rozwiązanie. Jeżeli jednak zależy Ci na rozpoznawalnym producencie lub ciekawym designie, to musisz się liczyć z większym wydatkiem.

Od optyka możesz więc wyjść z dobrej jakości okularami do czytania za 300-400 złotych. Czasem jednak ich koszt jest zdecydowanie większy.

Gdzie kupić wysokiej jakości okulary do czytania?

Niezależnie od tego, czy wybierasz okulary do czytania damskie, czy męskie — ich jakość ma znaczenie. Dlatego pierwszym miejscem, które powinieneś odwiedzić myśląc o ich zakupie, jest salon optyczny. Na miejscu znajdziesz nie tylko duży wybór opraw w różnych wariantach kolorystycznych czy stylach. Tym, co zasługuje na uwagę jest przede wszystkim fachowe doradztwo. Optyk pomoże Ci podjąć decyzję, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy. Dotyczy to m.in. jakości czy dopasowania kształtu oprawek do twarzy.

Czy salon optyczny to jedyna możliwość? Okazuje się, że nie. Jeżeli nie masz czasu lub w okolicznych punktach nie znalazłeś modeli, które przykułyby Twoją uwagę, to możesz zdecydować się na zakup online. W sieci znajdziesz wielu sprawdzonych dystrybutorów, a jednym z nich są Soczewki24.pl. Na stronie znajduje się ogromny wybór modeli dla kobiet i mężczyzn. Możesz liczyć na produkty znanych marek, a także na doradztwo konsultantów. Gotowe okulary dotrą do Ciebie natomiast w kilka dni.