Jak wybrać okulary do czytania - poradnik dla każdego

Jesteś wielkim miłośnikiem literatury, a bez codziennego czytania książek nie wyobrażasz sobie swojego życia? W ostatnim czasie zauważyłeś, że Twój wzrok nieco się pogorszył, a litery na kartach książek nie są już tak wyraźne, jak kiedyś? Być może nawet po kilkunastu minutach czytania dokuczają Ci bóle głowy? Możesz być pewny, że to Twoje oczy dają Ci pewien znak. Uspokajamy jednak, ponieważ Twój komfort widzenia może powrócić. Najprawdopodobniej potrzebujesz natomiast okularów do czytania. Przy pierwszych oznakach pogorszenia wzroku warto udać się do okulisty. Zanim jednak czeka Cię wizyta u specjalisty, sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat okularów do czytania. To ważne, aby mieć podstawową wiedzę, wybierając okulary tego typu.

jak dobrać okulary do czytania

Czym są okulary do czytania?

Okulary do czytania to funkcjonalne akcesorium stworzone dla entuzjastów literatury, u których sprawność oka uległa pogorszeniu. Co ciekawe, służą one nie tylko, jak nazwa wskazuje — do czytania. Poprawiają ostrość wzroku i są potrzebne przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się w pobliżu. Sprawdzają się, kiedy w grę wchodzi oglądanie filmów. Co więcej, przez niektóre osoby wykorzystywane są w pracy przy komputerze. Sprawdzą się także u osób, którym zaczyna pogarszać się wzrok, a wykonują prace rękodzielnicze. Podsumowując, okulary do czytania są niezbędne we wszystkich czynnościach wymagających dobrego widzenia z bliskiej odległości.

Kiedy warto rozważyć okulary do czytania, aby poprawić swój komfort widzenia?

W pewnym momencie okulary do czytania stają się nieodłącznym atrybutem ułatwiającym codzienne funkcjonowanie. Ich wykorzystanie zależy w dużej mierze od Twoich indywidualnych potrzeb. Warto jednak zauważyć, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia prezbiopii, którą określa się także jako starczowzroczność. Wiąże się to z naturalnym procesem starzenia się oka. Utrata elastyczności soczewki oka sprawia, że narząd wzroku znacznie trudniej dostosowuje się do zmiany ostrości widzenia w różnych odległościach. Okulary do czytania pomagają poprawić widzenie w niewielkiej odległości. Nie oznacza to jednak, że trzeba je nosić cały czas. Zwykle z okularów korzystać się do komputera czy czytania, na co wskazuje sama nazwa.

Czy okulary do czytania można wykorzystać jako okulary korekcyjne?

Chociaż okulary do czytania wpływają w pewien sposób na ostre widzenie i lepszą kondycję oczu, to zwykle wykorzystuje się je okazjonalnie tj. w konkretnych sytuacjach. Są to modele, które korygują podstawowe wady wzroku, a dokładniej jedną - starczowzroczność. Często określa się je mianem okularów do bliży, czy patrzenia z bliskiej odległości. Można stosować je np. do komputera czy czytania. Zdecydowanie jednak nie powinny być traktowane jako modele korekcyjne.

W przypadku innych wad wzroku zaleca się dopasowanie odpowiednich szkieł okularowych, które będą przeznaczone do właściwej korekcji. Żeby dopasować dobre szkła korekcyjne niezbędne jest natomiast badanie wzroku, które odbywa się podczas wiztyty u okulisty czy optometrysty.

Czym różnią się okulary do czytania i korekcji wzroku?

Dobrze dobrane okulary to absolutna podstawa, aby zadbać o oczy. Jest to istotne w każdym przypadku, bez względu na wadę wzroku. Nie oznacza to jednak, że modele do czytania dopasowane przez specjalistę można wykorzystywać na co dzień do tzw. chodzenia — nie są to uniwersalne okulary. Czy różnią się szkła w jednych i drugich modelach? Soczewki do czytania będą dobre w przypadku problemów z bliskim widzeniem. Stąd ich przeznaczenie do bliży, co wspomniano wcześniej. W przypadku patrzenia w dal takie okulary rozmazują obraz.

jakie okulary do czytania

Klasyczne szkła korekcyjne (dwuogniskowe) zapewniają dobre widzenie zarówno w bliży, jak i dali. Najlepszym wyborem zwłaszcza u osób, u których narząd wzroku zaczyna niedomagać ze względu na wiek, mogą okazać się natomiast okulary z wykorzystaniem soczewek progresywnych. Są one wyjątkowo popularne przy prezbiopii. Te okulary gwarantują dobry wzrok w przypadku dali, bliży i odległości pośrednich. Żeby jednak wiedzieć, jaki typ i moc okularów będą właściwe w konkretnych przypadku — niezbędne jest badanie wzroku.

Okulary do czytania a inne wady wzroku

Okulary do czytania to modele, w których wykorzystuje się szkła jednoogniskowe. Sprawdzają się one przy takich wadach wzroku jak krótkowzroczność i dalekowzroczność. Chociaż najczęściej spotykanym rodzajem na rynku są okulary do czytania do bliży (dla przedmiotów znajdujących się nie dalej niż ok. 50 cm), to istnieje także drugi wariant. Mowa tutaj o okularach jednoogniskowych do dali (dla przedmiotów oddalonych więcej niż 50 cm). Okulary do czytania sprawdzają się wyłącznie do tych dwóch wad wzroku. Wpływają na codzienny komfort oczu i często przyczyniają się do niwelowania bólu głowy.

Jeżeli u pacjenta zostaną stwierdzone inne wady jak np. astygmatyzm lub okaże się, że okulary należy nosić cały czas, to konieczne będą specjalne modele korekcyjne. Są one przeznaczone do korekcji konkretnej przypadłości, a nie tylko do czytania czy komputera.

Do komputera i czytania – okulary progresywne

Osoby, które zmagają się z nieostrym widzeniem bardzo często wykorzystują dwie pary okularów. Jedne z nich służą do czytania, a drugie okulary korekcyjne do standardowej korekcji w pozostałych sytuacjach. Konieczność ich zmiany za każdym razem, kiedy np. chce się coś przeczytać, bywa wyjątkowo uciążliwa. Dlatego w ich przypadku specjaliści zalecają okulary progresywne. Modele te są odpowiednie dla tych, których dotyka starczowzroczność.

Czym wyróżniają się szkła progresywne? Soczewki te są najlepszym rozwiązaniem na rynku, ponieważ zapewniają dobre widzenie niezależnie od sytuacji i czynników zewnętrznych. Co więcej, pozwalają także na pracę przy komputerze ze względu na zastosowanie przy ich produkcji technologie. Pokryte antyrefleksem okulary to produkty wyjątkowo popularne. I chociaż zakup okularów progresywnych bywa nieco większym wydatkiem, to wraz z pewnym rokiem życia ich stosowanie jest wyjątkowo wygodne (zwłaszcza, że liminuje zakup dwóch par okularów, co ostatecznie może być korzystniejsze finansowo).

Czy każdy może nosić okulary progresywne?

Szkła progresywne są specyficzne. Oznacza to, że dają nieco inny obraz niż okulary do czytania czy modele korekcyjne. Dla niektórych osób ich noszenie może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza na początku. Oczy potrzebują przyzwyczaić się do tego, że szkła mają aż trzy strefy o tak naprawdę różnych mocach widzenia.

Większość pacjentów, jeżeli nosi takie okulary cały czas, to szybko się do nich przyzwyczaja. Są jednak pewne wyjątki. W przypadku takich osób noszenie okularów progresywnych może wpływać na ból czy zawroty głowy. Wówczas nie ma innego wyjścia, niż zaopatrzyć się w okulary do czytania i drugi model okularów korekcyjnych.

Czy można samodzielnie dobrać okulary do czytania i poprawić komfort widzenia?

Kiedy dostrzega się pogorszenie widzenia i zmęczenie oczu, to wiele osób decyduje się eksperymenty i tanie okulary do czytania. Gotowe okulary dostępne są nie tylko w każdej aptece, ale coraz częściej także w marketach. Chociaż mogą one ułatwić czytanie, to jednak są towarem masowym.

Czy istnieje zatem sens kupowania gotowych okularów? Specjaliści zdecydowanie to odradzają. Tanie okulary tego typu nigdy nie będą dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb tak jak te wykonane na zamówienie. Co więcej, przed zakupem okularów podstawą jest w każdym przypadku badanie wzroku. Bez niego nie wiadomo, czy potrzebuje się mocy dodatniej, czy ujemnej. Nie zawsze także w obu szkłach powinna być ona taka sama. Pogorszenie kondycji oczu bywa natomiast potem niemożliwe do odwrócenia. Niezależnie więc jakie okulary się wybiera – do czytania, komputera czy takie przeznaczone do korekcji, zawsze konieczna jest wizyta u okulisty lub optometrysty. Dzięki temu można zadbać o swój wzrok i nie doprowadzić do tragedii.

okulary do czytania

Gotowe okulary do czytania? To zły pomysł – nawet jeśli są piękne!

Marzą Ci się modne okulary do czytania? W aptece lub markecie znalazłeś piękne oprawki, które skradły Twoje serce? Pamiętaj, że piękne oprawki to nie wszystko, co liczy się w okularach. Jest to tylko dodatek, który nie wpływa w żaden sposób na wzrok – a ten jest najważniejszy. Nawet jeżeli gotowe okulary do czytania będą wykonane z doskonałego tworzywa sztucznego, to tak naprawdę najważniejsza jest jakość szkieł.

W aptekach czy większych marketach znajdziesz bogaty wybór modeli do czytania. Czy jednak warto sięgać po nie ze względu na oprawki? Okulary gotowe to zdecydowanie zła decyzja. Jeżeli pomyślałeś o nich przez chwilę, to podpowiadamy — nie warto się na nie decydować. To, co jest Ci potrzebne to indywidualnie dopasowanie szkieł podczas badania wzroku — u okulisty lub optyka. Jeżeli jednak oprawki oczarowały Cię na tyle, że nie wyobrażasz sobie innych, to możesz wstawić do nich szkła u optyka. Nie zawsze taka usługa jest możliwa, ale warto o nią zapytać.

Jak dopasować okulary do czytania do indywidualnych potrzeb?

Każde okulary powinny być jak najlepiej dopasowane do potrzeb osoby, która zamierza je nosić. Pierwszym krokiem przed zakupem okularów do czytania jest więc wspomniane już skonsultowanie się z profesjonalnym optometrystą lub okulistą. Określi on Twoją wadę (krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność lub astygmatyzm). Zależnie od tego, co wyjdzie w takim badaniu, specjalista wybierze okulary, które będą właściwe dla Twoich oczu.

Warto natomiast podkreślić, że lekarz okulista czy sam optometrysta decyduje wyłącznie w przypadku mocy i rodzaju szkieł. Ty natomiast samodzielnie wybierasz oprawki. Co więcej, możesz również zdecydować się na dodatkowe udogodnienia soczewek np. filtry chroniące od odbicia światła czy zabezpieczające przed szkodliwym promieniowaniem UV. O tym decydujesz już jednak u optyka.

Specjalne powłoki nie mają tak dużego znaczenia w przypadku okularów do czytania. Jeżeli jednak są one przeznaczone do komputera, to warto dodatkowo zadbać o swój wzrok. Postawą w przypadku takich modeli okularów będzie filtr światła niebieskiego. Taka powłoka ma na celu redukcję ilości światła niebieskiego emitowanego przez ekrany komputerów, tabletów, smartfonów czy innych urządzeń elektronicznych, w których człowiek korzysta na co dzień. Czy to istotne? Jak najbardziej, ponieważ długotrwała ekspozycja na takie światło może wpływać na jakość snu i ogólną wydajność wzrokową człowieka. U większości osób wywołuje trudności z zasypianiem, a w skrajnych przypadkach wpływa także na inne procesy życiowe.

Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki wskazujące na konieczność noszenia okularów?

Oznaki konieczności noszenia okularów mogą pojawić się w różnym wieku. Dotyczy to zarówno osób młodszych, jak i nieco starszych. Wiele zależy indywidualnie od organizmu człowieka, trybu życia, pracy, a nawet diety. Niestety w związku z postępującą technologią coraz częściej okulary do czytania wykorzystywane są po 40-stym roku życia.

Wczesne objawy, które mogą sugerować potrzebę okularów, to przede wszystkim trudności w czytaniu. Wskazówką świadczącą o zbliżającym się problemie może być także ból głowy przy czytaniu, a nawet przy korzystaniu z telefonu i komputera.

Jeżeli zauważyłeś u siebie trudności w codziennym funkcjonowaniu i problemy z ostrością widzenia, to nie czekaj. Wczesna reakcja może sprawić, że konieczne będą tylko okulary ułatwiające czytanie, a nie stała korekcja. Wykorzystanie okularów do czytania nie oznacza, że trzeba nosić je cały czas. Są one przeznaczone do stosowania w określonych sytuacjach, aby poprawić Twój komfort.

Ile kosztują okulary do czytania?

Czeka Cię wybór okularów do czytania i zastanawiasz się, czy to duży wydatek? Koszt, jeżeli chodzi o okulary do czytania zależy od wielu czynników. Przede wszystkim podstawą jest wada, a tym samym typ szkieł, których potrzebujesz. Za lepszej jakości soczewki trzeba zapłacić nieco więcej. Zyskujesz jednak gwarancję wytrzymałości i odporności m.in. na różnego rodzaju zarysowania. Oznacza to, że takie okulary do czytania będą służyły Ci przez dłuższy czas.

Ważnym aspektem w kontekście ceny okularów do czytania są materiały, w których wykonano zarówno same szkła, jak i oprawki. Tu rozbieżności są dość spore także w poszczególnych zakładach optycznych. Kwestia wygląda tak samo, jeżeli chodzi o okulary do czytanie damskie i męskie.

Nie bez znaczenia jest również sama marka, jeżeli chodzi o oprawki. Produkty mniej znanych firm to dość budżetowe rozwiązanie. Jeżeli jednak zależy Ci na rozpoznawalnym producencie lub ciekawym designie, to musisz się liczyć z większym wydatkiem. Najdroższe są oczywiście oprawki takich firm jak Chanel, Prada, Dolce&Gabbana, Emporio Armani czy Ray-Ban. Na rynku nie brakuje jednak tańszych modeli, na które będzie mógł pozwolić sobie każdy.

Na jaki więc wydatek powinieneś się przygotować, jeżeli chodzi o okulary do czytania? Od optyka możesz wyjść z dobrej jakości okularami do czytania za 300-400 złotych. Czasem jednak ich koszt jest zdecydowanie większy, co także warto wziąć pod uwagę.

Modne okulary do czytania

Okulary do czytania powinny być dopasowane do indywidualnych preferencji, kształtu twarzy czy typu urody. Na rynku dostępne są różne okulary do czytania damskie i męskie. Niektóre oprawki przeznaczone są dla konkretnych grup użytkowników i zawsze pozostają w modzie. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

Okulary do czytania – damskie propozycje

Okulary do czytania damskie, które cieszą się szczególną popularnością to przede wszystkim modele, które mają oprawki Cat-eye. Są one eleganckie i stylowe, a jednocześnie podkreślają charakter i uwydatniają wszelkie zalety, jeżeli chodzi o rysy twarzy. Popularne są także oprawki w kolorach pastelowym, srebrnym i złotym. Są one bardzo delikatne, a kobiece kolory nadają Paniom subtelny wygląd. W 2024 roku dużym zainteresowaniem, jeżeli chodzi o okulary do czytania, ale także modele korekcyjne, będą cieszyć się przezroczyste oprawki. Są one praktycznie niewidoczne i pasują do różnych stylizacji.

Okulary do czytania – męskie modele

Jeżeli chodzi o okulary do czytania męskie, to także można wytypować oprawki chętniej wybierane od innych. Zawsze na topie będą modele klasyczne w kwadratowej formie. Są one nie tylko stylowe, ale i wyjątkowo uniwersalne. Pasują do różnych kształtów twarzy, a zależnie od koloru można dostosować je do odmiennych outfitów.

Inne oprawki, na które warto zwrócić uwagę w przypadku Panów, to modele delikatne, wykonane z metalu. Ich zaletą jest fakt, że są one lekkie. Prezentują się nowocześnie i nie przyciągają zbytnio uwagi.

Gdzie kupić wysokiej jakości okulary do czytania?

Niezależnie od tego, czy wybierasz okulary do czytania damskie, czy męskie — ich jakość ma znaczenie. Dlatego pierwszym miejscem, które powinieneś odwiedzić myśląc o ich zakupie, jest salon optyczny. Na miejscu znajdziesz nie tylko duży wybór opraw w różnych wariantach kolorystycznych czy stylach. Tym, co zasługuje na uwagę jest przede wszystkim fachowe doradztwo. Optyk pomoże Ci podjąć decyzję, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy. Dotyczy to m.in. jakości czy dopasowania kształtu oprawek do twarzy.

Czy salon optyczny to jedyna możliwość? Okazuje się, że nie. Jeżeli nie masz czasu lub w okolicznych punktach nie znalazłeś modeli, które przykułyby Twoją uwagę, to możesz zdecydować się na zakup online. W sieci znajdziesz wielu sprawdzonych dystrybutorów, a jednym z nich są Soczewki24.pl. Na stronie znajduje się ogromny wybór modeli dla kobiet i mężczyzn. Możesz liczyć na okulary do czytania znanych marek, a także na doradztwo konsultantów. Gotowe okulary przeznaczone do lektury czy komputera wraz z dodatkowymi akcesoriami (etui, szmatka do czyszczenia) dotrą do Ciebie natomiast w kilka dni.