Soczewki: wybrać z antyrefleksem czy chroniące przed światłem niebieskim?

Pracując na co dzień przy monitorze, wiele osób zauważa, że po odejściu od ekranu oczy wydają się zmęczone, zaczerwienione i podrażnione. Pomijając niezdrowy nawyk patrzenia w monitor zbyt długo, bez regularnych przerw, i naturalny odruch rzadszego mrugania podczas pracy, jednym z powodów nieprzyjemnych dolegliwości oczu jest światło niebieskie, czyli tzw. wysokoenergetyczne światło widzialne. Światło niebieskie występuje w przyrodzie naturalnie, ale nadmierna ekspozycja na nie może być niezdrowa. Aby zredukować jego efekt, stworzono soczewki okularowe z antyrefleksem oraz filtrem światła niebieskiego. Jak działają i czym różnią się od siebie? Który model soczewek wybrać, pracując przy komputerze? 

Praca z komputerem – światło niebieskie szkodliwe nie tylko dla oczu

Na początek skupmy się na tym jak światło niebieskie oddziałuje na organizm i dlaczego tak ważne jest chronienie przed nim oczu. Wiele osób, które na co dzień pracują przy komputerach, uskarża się nie tylko na pieczenie czy zaczerwienienie oczu, ale i bóle głowy, problemy z ostrością widzenia oraz bezsenność. Ostatnia z dolegliwości wynika z wpływu światła niebieskiego na organizm – w naturze światło takie ma utrzymać organizm w stanie czuwania, ale jeśli jesteśmy wystawieni na jego działanie znacznie dłużej i w większej intensywności, naturalna regulacja organizmu zanika. To m.in. dlatego odradza się spędzanie czasu przed komputerem, telewizorem czy nawet smartfonem na godzinę przed snem

Światło niebieskie (High Energy Visible Light - HEV) ma w sobie największą energię w obszarze światła widzialnego, ale w nadmiarze może mieć degradacyjny wpływ na ludzki wzrok. Ważne jest, by pracując przed komputerem, zabezpieczać się przed światłem niebieskim przez regularne odchodzenie od monitora, przerwy na skupienie wzroku na bardziej odległych punktach (np. patrząc przez okno) czy stosowanie soczewek z filtrem światła niebieskiego i antyrefleksem

Soczewki z antyrefleksem czy filtrem światła niebieskiego – różnice

Soczewki chroniące przed światłem niebieskim są często mylone z typowymi soczewkami z antyrefleksem, bo łączy je kilka wspólnych cech. W praktyce jednak te pierwsze mają inne zabarwienie oraz wykorzystują nowsze technologie, pozwalające skuteczniej odbijać światło niebieskie docierające do oczu z ekranu komputera. Soczewki chroniące przed światłem niebieskim mają charakterystyczną niebieską poświatę, do której początkowo trzeba się przyzwyczaić. Wśród dostępnych na rynku soczewek są jednak najlepsze w zabezpieczaniu oczu osób pracujących na co dzień przy komputerach. Pracownikom biurowym zaleca się także regularne korzystanie z kropel do oczu.

krople do oczuKrople do oczu Blink Contacts® 10 ml

 

Tradycyjne powłoki antyrefleksyjne poprawiają twardość i przejrzystość soczewek, ale nie mają większego wpływu na jakość widzenia i ochronę wzroku podczas pracy przy monitorze. Soczewki z antyrefleksem redukują odblaski, ale już nie światło niebieskie. Wybierając soczewki z antyrefleksem, poprawiasz odporność okularów na zarysowania. Sama powłoka ułatwia też czyszczenie okularów – jest antyelektrostatyczna i hydrofobowa, dzięki czemu okulary nie brudzą się tak szybko. Jeśli dodasz do tego powłokę „blue” zabezpieczającą przed światłem niebieskim, zyskasz naprawdę wygodne, trwałe i funkcjonalne okulary

Jak działają soczewki chroniące przed światłem niebieskim? 

Soczewki z niebieską powłoką (filtrem) neutralizującą nadmiar niebieskiego światła podrażniającego i męczącego narząd wzroku, bazują na standardowych soczewkach z antyrefleksem, są więc równie wytrzymałe. Jednocześnie jednak zastosowany filtr chroniący przed światłem niebieskim zabezpiecza oczy podczas pracy przed komputerem, pogłębia widzenie czerni podczas pracy z monitorem, gwarantuje lepszy kontrast widzenia, dzięki czemu tekst czy małe elementy na ekranie są lepiej widoczne. Filtr zapewnia także lepsze samopoczucie przy pracy w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem. Soczewki tego typu można założyć m.in. w oprawkach Ray-Ban.

Soczewki chroniące przed światłem niebieskim są dostępne dla osób noszących okulary korekcyjne, ale i tych którzy chcą zabezpieczać się podczas pracy przy komputerze, nie zmagając się z żadną wadą wzroku. O okularach „zerówkach” do pracy przy komputerze warto pomyśleć nawet wtedy, gdy przed ekranem spędzamy zaledwie kilka godzin w ciągu dnia. 

Wybierz oprawki do okularów

Kiedy sięgnąć po soczewki chroniące przed światłem niebieskim? 

Właściwie każdy, kto ma na co dzień styczność z komputerami, może rozważyć sięgnięcie po soczewki z filtrem chroniącym przed światłem niebieskim, zabezpieczając się przed jego szkodliwym wpływem na kondycję wzroku i zdrowie oczu. Swędzenie, pieczenie, uczucie suchości oka, łzawienie odczuwane nie tylko w trakcie pracy przy komputerze, ale i długo po niej, to oznaka przemęczenia wzroku. Nawet problemy z zaśnięciem i poranne zmęczenie mogą wskazywać na zaburzenie dobowego cyklu spowodowane nadmierną ekspozycją na światło niebieskie. Dobre okulary z soczewką chroniącą przed jego działaniem mogą rozwiązać wiele z tych problemów.