Czym są sztuczne łzy i jak je stosować?

Coraz częściej dokucza Ci bolesność oczu? Czujesz dyskomfort lub masz uczucie piasku pod powiekami? Najprawdopodobniej Twoje oczy dają Ci znać o problemach w gałce ocznej. Te mogą pojawić się, kiedy długo przesiadujesz przed monitorem komputera, przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach lub masz kontakt z różnymi szkodliwymi czynnikami. Nieprzyjemne uczucie możesz jednak zniwelować. Sprawdź, skąd biorą się wspomniane problemy oczu i jak sobie z nimi radzić. W wielu przypadkach pomagają podstawowe krople nawilżające lub sztuczne łzy. Popraw swój komfort życia.

Czym są sztuczne łzy?

Sztuczne łzy to różnego rodzaju preparaty pod postacią kropli lub żelu, które przynoszą ulgę i poprawiają komfort osób cierpiącym na suchość oczu. Za pomocą sztucznych łez możliwe jest nawilżenie oka i ochrona jego powierzchni przed niekorzystnymi czynnikami i infekcjami. Poprawia się także trwałość filmu łzowego. Wynika to ze specyficznego składu, w którym poza wodą i solami mineralnymi znajdują się składniki chroniące gałkę oczną przed parowaniem oraz nawilżający kwas hialuronowy. Ze względu na wspomniane działanie nawilżające już kilka chwil po ich aplikacji na powierzchni oka można odczuć ulgę. To zmodyfikowane krople do oczu dla wymagających.

Kiedy i jak stosuje się sztuczne łzy?

Zastanawiasz się, kiedy warto sięgnąć po sztuczne łzy? Profilaktycznie tego typu krople nawilżające przydadzą się każdej osobie, która codziennie spędza długie godziny przed komputerem lub innym monitorem. Dotyczy to zarówno osób, które pracują, jak i tych, którzy są np. zapalonymi miłośnikami gier komputerowych. Długotrwałe patrzenie w jeden punkt hamuje proces wytwarzania naturalnych łez. To natomiast w krótkim czasie może przyczynić się do suchości oczu. Co ciekawe poza uczuciem piasku pod powiekami, o tej przypadłości może świadczyć zmęczenie i łzawienie oczu.

Okazuje się jednak, że sztuczne krople sprawdzą się także w wielu innych sytuacjach. Można korzystać z nich:

  • podczas podróży (zwłaszcza samolotowej) - człowiek zmienia wówczas swoje codzienne środowisko, jest narażony na działanie klimatyzacji lub ogrzewania,

  • w kontakcie z czynnikami zanieczyszczającymi — duże stężenie dymu, kurzu czy nawet spalin nie służy oczom, jeżeli długo przebywa się w podobnych warunkach, to mogą pojawić się nieprzyjemne objawy, które niweluje się sztucznymi łzami,

  • jeżeli nosisz soczewki kontaktowe — długie użytkowanie szkieł kontaktowych (kilkanaście godzin dziennie) to spore wyzwanie dla oczu, warto wówczas nieco podnieść poziom ich nawilżenia.

Odrębnym przypadkiem jest zespół suchego oka (nazywany też suchym zapaleniem rogówki), który bywa dolegliwością przewlekłą. W tym przypadku suche oczy często są wynikiem innych dolegliwości.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to przypadłość, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie — bez względu na wiek. Powoduje dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Szacuje się, że nieco bardziej na tego typu problemy narażone są kobiety. Wynika to ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ich organizmach.

Warto mieć świadomość, że zespół suchego oka pojawia się nie tylko u tych, którzy przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach czy często wystawiają się na promienie słoneczne. Nie jest to także przypadłość dotycząca wyłącznie osób noszących soczewki kontaktowe.

Objawy zespołu suchego oka pojawiają się np. kiedy stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne. Jest to także efekt uboczny, kiedy dana osoba cierpli na choroby autoimmunologiczne jak reumatoidalne zapalenie stawów. W takim przypadku dobrze, jeżeli suchość oka jest zdiagnozowana przez specjalistę. Dlatego, jeżeli potrzebujesz pomocy, nie znalazłeś ratunku w kroplach nawilżających i dopatrujesz się w dolegliwościach związanych ze wzrokiem większym problemów — nie czekaj. Zgłoś się na wizytę do okulisty.

Sztuczne łzy czy klasyczne krople nawilżające?

Nadmierne parowanie filmu łzowego to uciążliwa przypadłość. Dlatego w tym przypadku ważne jest bardzo dobre nawilżenie powierzchni oka, które zwiększa trwałość filmu łzowego. Przy terapii zespołu suchego oka zwykłe nawilżające krople mogą być więc niewystarczające. Należy sięgnąć wtedy po specyfik, który rozprawi się z suchym okiem, a jednocześnie będzie miał działanie ochronne.

Leczenie zespołu suchego oka warto także zacząć od wizyty u specjalisty. Tak naprawdę to on oceni, co jest przyczyną zjawiska — noszenie soczewek kontaktowych, przebywanie w nieodpowiedniej temperaturze pokojowej czy inny problem oddziałujący na powierzchnię oka.

Czy można stosować sztuczne łzy, nosząc soczewki kontaktowe?

Stosowanie sztucznych łez w przypadku osób korzystających z soczewek kontaktowych jest jak najbardziej możliwe. Wiele z nich zmaga się coraz częściej z zespołem suchego oka, dlatego ważne jest, aby zadbać o zdrowie i komfort oczu. Użytkownicy szkieł kontaktowych muszą jednak pamiętać, że zarówno krople do oczu, jak i preparaty typu sztuczne łzy powinny być dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i typu soczewek kontaktowych.

Najczęściej zaleca się skonsultowanie z okulistą przed rozpoczęciem stosowania sztucznych łez wraz z soczewkami kontaktowymi. Lekarz może zalecić konkretne marki lub składniki, mając świadomość, że preparaty sztucznych łez nie zaszkodzą soczewkom.

Przed ich użyciem warto zwrócić uwagę na skład. Najlepsze dla oczu są produkty, które nie zawierają konserwantów sztucznych. Należy też upewnić się, że nie jest się uczulonym na konkretne środki konserwujące. Nieprawidłowy skład czy obecność drażliwych substancji konserwujących nie będą pozytywne dla oczu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając sztuczne łzy?

Wybierając sztuczne łzy, warto skupić się na kilku kluczowych czynnikach, które wpływają na jakość i skuteczność nawilżania oczu.

Najważniejszy jest wspomniany już skład i jego bezpieczeństwo. Najlepiej, jeżeli wybrany przez Ciebie specyfik będzie zawierał substancje, które przypominają składniki ludzkich łez. Podstawą może być w tym przypadku hialuronian sodu (często spotykany, jeżeli chodzi o skład kropli).

Drugim aspektem są właściwości nawilżające, które mogą wynikać z konsystencji produktu i jego lepkości. Chociaż łatwiejsze w aplikacji są krople do oczu, to film łzowy jest zdecydowanie trwalszy przy stosowaniu preparatów żelowych.

Nie bez znaczenia może być także kształt opakowania (wpływający na aplikację), jego pojemność, a także cena. Ostatni ze wspomnianych czynników nie powinien być decydujący. Będzie miał on jednak znaczenie dla tych osób, które są skazane za codzienne stosowanie kropli czy żelu ze względu na suchość rogówki.

Warto przetestować kilka różnych produktów, zanim znajdzie się najlepsze dla siebie nawilżające krople. Zdobycie odpowiednich sztucznych łez znacząco poprawia komfort oczu i jakość życia. W tym względzie liczy się, aby krople były skuteczne i nie wywoływały podrażnień.