Optometrysta – kto to, czym różni się od optyka?

Choroby oczu coraz częściej diagnozowane są nie tylko wśród starszych osób, ale również wśród młodego pokolenia. Nagłe pogorszenie wzroku czy zmęczenie oczu to objawy, które powinny skłonić daną osobę do tego, aby wykonać komputerowe badanie wzroku. W przypadku typowych wad wzroku diagnozowanych wśród społeczeństwa najczęściej spotykanymi są krótkowzroczność oraz dalekowzroczność. Jedno i drugie schorzenie może być klasyfikowane jako choroba cywilizacyjna związana z rozwojem technologicznym. Wymienione wady wzroku może zdiagnozować optometrysta. Z kolei poważnymi wadami wzroku oraz chorobami dotykającymi narząd wzroku zajmuje się okulista. Chcesz wiedzieć, jak optometrysta bada wzrok oraz pomaga w dopasowaniu odpowiednich szkieł czy soczewek kontaktowych? Nie jesteś pewny, kiedy udać się do tego specjalisty, a kiedy do lekarza? Podpowiadamy.

Optometrysta – kim jest i czym zajmuje się ten specjalista?

Optometrysta specjalizuje się w zakresie ochrony zdrowia oczu i zajmuje się badaniem wzroku. Jest to stosunkowo nowy zawód, z którym część pacjentów nie miała w swoim życiu styczności. Osoba wyedukowana w tym kierunku powinna ukończyć studia wyższe z zakresu optometrii. W niektórych przypadkach, aby diagnozować objawy gorszego widzenia, czy dobierać wystarczające może okazać się ukończenie studiów podyplomowych.

kim jest optometrysta

Czym zajmuje się optometrysta? Zgodnie z wykształceniem, w kompetencjach tego specjalisty nie ma ścisłego procesu diagnostyczno-leczniczego. Jest on jednak w stanie przeprowadzać szereg badań. Te niekoniecznie mają pomagać diagnozować choroby oczu, ale wskazać konieczność wizyty u okulisty. Głównym zadaniem optometrysty jest natomiast prawidłowe dopasowanie szkieł, w które wyposażone są okulary korekcyjne. Pomaga również w dobraniu odpowiednich soczewek kontaktowych.

W przypadku osób zamierzających korzystać ze szkieł kontaktowych optometrysta poucza o zasadzie zachowania odpowiedniej higieny w okolicach oczu. Prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku dla osób borykających się z różnymi wadami jest niezwykle ważne. Optometrysta uczy więc pacjentów, w jaki sposób soczewki kontaktowe powinny być zakładane, a także zdejmowane. Wśród jego kompetencji leży również instruowanie, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia oczu i jak zachować odpowiednie bezpieczeństwo w miejscu pracy. Wskazówki, jakich udziela, pozwalają np. zredukować zmęczenie wzroku.

Warto podkreślić, że inne badania w zakresie diagnostyki wad wzroku wykonuje optometrysta, a inne lekarz okulista. W przypadku pierwszego ze specjalistów badanie wzroku odbywa się z wykorzystaniem szeregu specjalistycznych przyrządów, takich jak:

  • tonometr,
  • foropter,
  • oftalmometr,
  • biomikroskop,
  • tablice tekstowe,
  • autorefraktometr.

Niektóre badania wzroku, jakie wykonuje się u optometrysty, można wykonać również u okulisty. Dotyczy to m.in. badania ostrości widzenia, pomiaru ciśnienia w gałce ocznej, badania dna oka czy też diagnostyki, jeżeli chodzi o pole widzenia. Są to podstawowe działania mające na celu wskazania na ewentualne nieprawidłowości z narządem wzroku.

Jakie wady wzroku diagnozuje optometrysta?

Optometrysta odpowiada za diagnozowanie wad wzroku, jak również rehabilitację związaną z korektą wzroku. W przeciwieństwie do okulisty optometrysta nie posiada uprawnień do diagnozowania chorób oczu czy wykonywania zabiegów chirurgicznych np. w momencie dostania się do oka ciała obcego. Co więcej, gdy optometrysta podczas kontroli zauważy na oku niepokojące zmiany, które mogłyby wskazywać na jakieś schorzenie lub stwierdzi, że możliwości wzrokowe pogarszają się w zbyt dużym tempie, to zaleci pacjentowi niezwłoczną wizytę u lekarza okulisty.

optometrysta czy okulista

Można więc określić, że optometrysta działa w przypadku stwierdzonych chorób oczu pacjenta. Jego głównym zadaniem jest jednak dobieranie odpowiedniej korekcji optycznej, czyli odpowiednich okularów oraz soczewek kontaktowych dla osób z wadami wzroku.

Czy optometrysta może pomóc w doborze soczewek kontaktowych?

Optometrysta nie tylko dobiera okulary korekcyjne dla pacjenta, ale również pomaga w dopasowaniu soczewek kontaktowych. Z jego usług powinny skorzystać przede wszystkim te osoby, które po raz pierwszy decydują się na noszenie soczewek. Zastanawiasz się dlaczego? Pomoże on w wyborze szkieł kontaktowych, które będą dostosowane do wady wzroku. Dodatkowo udzieli wszelkich niezbędnych informacji dotyczących samego ich użytkowania. Przekaże niezbędną wiedzę z zakresu zakładania, jak również zdejmowania soczewek. Wskaże także na dodatkowe aspekty w przypadku konieczności konserwacji szkieł dwutygodniowych oraz miesięcznych.

Czym różni się optometrysta od okulisty i optyka?

Zastanawiasz się, który specjalista rozwiąże Twój problem – okulista czy optometrysta? Zasada jest bardzo prosta. Okulista jest specjalistą zajmującym się leczeniem oczu, natomiast optometrysta specjalizuje się w dobieraniu korekcji optycznej.

Spora część społeczeństwa nie ma świadomości o istnieniu zawodu, jakim jest optometrysta. Dlatego, kiedy pojawiają się u takich osób pierwsze problemy ze wzrokiem, to swoje kroki kierują do gabinetu okulistycznego. Czy słusznie? Kto lepiej dobierze okulary okulista czy optometrysta? W tej kwestii warto w pierwszej kolejności zgłosić się do optometrysty. Ten w razie zaobserwowania nieprawidłowości skieruje pacjenta na bardziej szczegółowe badania właśnie do okulisty.

Dlaczego w leczeniu chorób oczu należy wybrać okulistę?

W wielu przypadkach dolegliwości związane z układem wzrokowym wynikają z nieskorygowanego lub nieprawidłowo skorygowanego błędu refrakcji. Wizyta u optometrysty pozwala wykluczyć tę możliwość.

Jeżeli wspomniana wcześniej wada wzroku została wykluczona, a wdrożona pomoc nie przyniosła ulgi, konieczne jest zgłoszenie się do okulisty. Wizytę u niego może zalecić również sam optometrysta.

Najczęściej wizyta u okulisty jest niezbędna jest także, kiedy pacjent:

  • boryka się z dolegliwościami uciążliwego bólu oczu,
  • ma zapalenie spojówek,
  • ma poważne zmiany związane z narządem wzroku,
  • zauważa, że ostrość widzenia uległa pogorszeniu, pomimo noszenia soczewek bądź okularów.

Konsultacja z lekarzem okulistą jest także niezbędna w przypadku urazu oka. Specjalista jest wówczas w stanie ocenić rodzaj i stopień urazu. Jest to kluczowe dla wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Lekarz okulista zajmuje się nie tylko diagnozowaniem, ale przede wszystkim leczeniem chorób oczu. Posiada stosowne uprawnienia do wystawiania skierowań, przepisywania lekarstw, ale również do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych wykonywanych na oczach. Co więcej, okulista ma także możliwość przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku, który polega na zmianie kształtu rogówki.

Kiedy udać się do optometrysty?

Na wizytę u optometrysty warto zgłosić się w kilku sytuacjach, jeszcze przed wizytą u lekarza okulisty. Spotkanie ze specjalistą należy zaplanować kiedy:

  • zamierza się dopasować szkła optyczne lub soczewki kontaktowe,
  • pojawia się ból oczu będący wynikiem np. źle dopasowanych okularów,
  • pojawiają się dolegliwości związane ze zmęczeniem oczu w trakcie pracy przed ekranem,
  • konieczne jest wykonanie badania wzroku mającego na celu sprawdzenie, czy nie występują wady wzroku,
  • konieczne jest wypisanie skierowania na okulary do optyka, który pomoże w dopasowaniu ramek okularów korekcyjnych, a następnie osadzi w nich szkła dobrane przez optometrystę.

 

optometrysta czy optykPonadto do tego specjalisty warto zgłosić się w sytuacji, kiedy ostrość wzroku w soczewkach uległa pogorszeniu, czy samowolnie wypadają one z oka.

A co w przypadku naprawy uszkodzonych okularów? Wówczas najlepiej zgłosić się do optyka, który najlepiej rozwiąże ten problem.

Jak wygląda wizyta u optometrysty i czy trzeba się do niej przygotować?

Wizyta u optometrysty nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania się. Niemniej jednak warto przed samą wizytą zapewnić oczom odpowiedni odpoczynek. Należy również zrezygnować ze stosowania kosmetyków czy innych środków, które mogłyby spowodować podrażnienie narządu wzroku.

Podczas wizyty u specjalisty należy mieć ze sobą aktualnie noszone soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne. Trzeba zabrać także ewentualne wyniki poprzednich badań oraz dokumentację związanej z przebytymi chorobami oczu czy urazami, które mogłyby mieć wpływ na zdolność widzenia.

Badanie wzroku w gabinecie optometrysty zajmuje średnio około pół godziny. W pierwszej części przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, pozwalający na ustalenie trybu życia oraz aktywności. Na tym etapie uwzględnia się również przebyte choroby czy przyjmowane leki. Przeprowadzenie wywiadu jest wstępem do właściwego badania wzroku.

Przeprowadzane badania wzroku są całkowicie bezbolesne, a wykorzystywane narzędzia nie mają kontaktu z okiem. Podczas ich wykonywania optometrysta dokonuje m.in. pomiaru ostrości wzroku. Specjalista diagnozuje wady wzroku, a na tej podstawie dobiera odpowiednią korekcję optyczną. W przypadku zaobserwowanych zmian na oku czy wykrytych poważniejszych schorzeń skieruje on pacjenta na wizytę o okulisty.