Okulary na zajęciach WF - co każdy rodzic powinien wiedzieć?

Coraz więcej młodych osób, w tym dzieci w wieku szkolnym, ma diagnozowane wady wzroku. To sprawia, że okulary korekcyjne stają się nieodłącznym elementem ich życia. Jak wygląda kwestia ich noszenia podczas zajęć wychowania fizycznego? Okulary na lekcjach WF u mogą stanowić pewne ryzyko. Czy zatem uczniowie powinni je zdejmować na czas aktywności i wykonywania dynamicznych ruchów, czy może lepiej wybrać okulary sportowe? Sprawdź, co zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych.

Czy można nosić okulary na zajęciach WF?

Noszenie okularów na zajęciach wychowania fizycznego budzi wiele wątpliwości. Jest to kwestia, która często spędza sen z powiek nie tylko samym rodzicom, ale i nauczycielom prowadzącym lekcje WF u. O ile dziecko mające niewielką wadę wzroku nie ma aż tak dużego problemu i w jego przypadku możliwe jest zdjęcie okularów, o tyle uczeń z większą wadą bez okularów zwykle nie jest w stanie funkcjonować.

Kto ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia okularów w trakcie zajęć WF?

Aktywności fizyczne i związane z nimi dynamiczne ruchy podczas zajęć, mogą przyczynić się do uszkodzenia okularów. Jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa danego dziecka, ale i innych uczniów. Zwykłe uderzenie piłki w okolice twarzy dziecka może doprowadzić do:

  • rozcięcia łuku brwiowego,
  • uszkodzenia kości policzkowej,
  • obrażeń w okolicach skroni.

To tylko niektóre z możliwych zdarzeń, dlatego warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które zastąpi klasyczne szkła korekcyjne podczas sportów halowych i w przypadku innych aktywności. Jest to ważne również ze względu na komfort, jaki będzie miało dziecko w tracie lekcji WF-u.

Kto ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia okularów w trakcie zajęć WF?

Warto także pamiętać, że zgodnie z przepisami, to nauczyciel WF ponosi odpowiedzialność za wszelkie uszkodzenia, jakich uczeń doznaje w trakcie zajęć. Wynika to ustawy Prawo oświatowe oraz Karty Nauczyciela. Nie może on jednak odmówić dziecku noszącemu okulary udziału w aktywnościach. Co więc może zrobić? W takim przypadku powinien:

  • poprosić rodziców lub opiekunów prawnych, aby zgłosili się do lekarza w celu uzyskania zgody na zwolnienie ucznia z wykonywania konkretnych ćwiczeń.
  • dostosować rodzaj ćwiczeń do możliwości ucznia, tak aby mógł on uczestniczyć w lekcjach podobnie, jak reszta jego klasy.
  • zwrócić rodzicom uwagę na możliwość stosowania przez dziecko soczewek kontaktowych (w zależności od tego, jaka jest to wada wzroku) lub wyposażenia go w specjalne okulary sportowe.

Okulary czy soczewki kontaktowe na WF?

Jeżeli rodzic nie wyraża zgody, aby jego dziecko ćwiczyło na zajęciach WF w okularach, to dobrym rozwiązaniem na ten moment są soczewki kontaktowe. Zazwyczaj takie lekcje odbywają się 1-2 razy w tygodniu. W te dni uczeń może korzystać ze szkieł kontaktowych.

Soczewki (niezależnie od tego, czy są to soczewki jednodniowe czy soczewki miesięczne) oferują większą swobodę ruchów i eliminują ryzyko przypadkowego zrzucenia czy uszkodzenia okularów. Wymaga to natomiast dobrej higieny oraz umiejętności zakładania i zdejmowania soczewek, co dla młodszych dzieci może być kłopotliwe.

A może specjalne okulary sportowe?

W związku z tym, że odpowiedzialność za ucznia w trakcie lekcji spada na nauczyciela, może on zaproponować rodzicom zakup specjalnych okularów sportowych dla dziecka. Mają one odpowiednio zaprojektowane oprawki i są wykonane z trwałych, bezpiecznych materiałów. Należy jednak zwrócić uwagę, aby sięgać wyłącznie po certyfikowane produkty. Ich koszt to zależnie od modelu ok. kilkuset złotych. Jest to jednak inwestycja na dłuższy czas.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów dla dziecka do szkoły?

Niezależnie od tego, co mówią przepisy, to rodzice w głównej mierze powinni brać odpowiedzialność za swoją pociechę. Ta powinna zaczynać się już w momencie wyboru okularów korekcyjnych. Powinni oni zwrócić uwagę na ciężar okularów i komfort noszenia. Najlepiej, jeżeli są one lekkie i dobrze dopasowane do kształtu twarzy, aby nie powodować dyskomfortu. Nie mniej istotny jest materiał wykonania oprawek i soczewek. Warto postawić na trwałe i elastyczne materiały, które wytrzymają codzienne użytkowanie przez aktywne dziecko.

Okulary na zajęciach WF - co każdy rodzic powinien wiedzieć?

Warto również zastanowić się, czy wybrany model dziecko będzie mogło nosić w trakcie lekcji WF. Jeżeli nie, to od razy można spróbować dopasować soczewki kontaktowe lub drugie, zamienne okulary sportowe.

Jak nie zniechęcić dziecka do udziału w zajęciach WF?

Wykluczenie dziecka z zajęć gimnastycznych tylko z tego względu, że ma wadę wzroku i musi nosić okulary jest najgorszym, co mogą zrobić rodzice czy nauczyciele. Nie powinno ono czuć się gorsze od innych. Warto wręcz pokazać mu korzyści płynące z ruchu oraz zachęcając do zdrowego stylu życia.

Rolą rodzica jest zapewnienie swojemu dziecku takich rozwiązań, aby nie ograniczały go podczas zajęć szkolnych. Z kolei zadaniem nauczyciela jest weryfikacja, czy opiekunowie prawni stanęli na wysokości zadania. Jeżeli jednak wyniknęłyby jakieś problemy, to powinien on dopasować ćwiczenia w taki sposób, aby uczeń był bezpieczny.

Co zrobić w przypadku uszkodzenia okularów na zajęciach WF?

Uszkodzenie okularów na zajęciach wychowania fizycznego może być stresujące nie tylko dla samego nauczyciela, ale także dla ucznia. Ważne jest, aby zachować spokój. Opanowana osoba będzie w stanie podjąć odpowiednie kroki.

Dziecko powinno jak najszybciej zgłosić nauczycielowi, że coś się stało. Zależnie od tego, jak niebezpieczna jest sytuacja konieczne może być zgłoszenie się do lekarza. W międzyczasie bardzo ważne jest skontaktowanie się z rodzicami, aby poinformować ich o sytuacji. Jeżeli nauczyciel nie dopilnował ucznia, to jego opiekunowie mogą domagać się od szkoły naprawy lub wymiany okularów. Zwykle pokrywa to polisa ubezpieczeniowa. Rodzice powinni jednak rozważyć inwestycję w okulary sportowe, które są bardziej odporne na uszkodzenia. Wówczas możliwe jest uniknięcie podobnych incydentów w przyszłości.