Nagłe pogorszenie wzroku – o czym może świadczyć?

W ostatnim czasie zauważyłeś u siebie nagle pogorszenie wzroku? A może dotknęła Cię utrata widzenia w jednym oku? Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Zaburzenia widzenia może powodować uszkodzenia nerwu wzrokowego lub odwarstwienie siatkówki. Częstym zjawiskiem są także urazy gałki ocznej, które nieleczone mogą prowadzić do nieodwracalnej martwicy komórek siatkówki. Bardzo ważna jest więc trafna diagnoza, która pomoże Ci wdrożyć odpowiednie kroki i podjąć leczenie. To wymaga szeregu specjalistycznych badań. Zastanawiasz się, jak reagować na spadek ostrości wzroku? Sprawdź, co na niego wpływa i jak sobie z nim radzić.

Czy każde nagłe pogorszenie ostrości widzenia ma takie same przyczyny?

Nagłe pogorszenie wzroku może objawiać się na różne sposoby. Wynika to z faktu, że zjawisko to u każdego pacjenta ma inne przyczyny. Zastanawiasz się, co powinno Cię zaniepokoić? Pogorszenie widzenia może wiązać się przede wszystkim z gorszym widzeniem dali lub bliży. Często także pacjenci skarżą się na niewyraźny obraz w polu widzenia, który dotyczy obydwu oczu. Inne objawy to m.in. zaburzenie rozpoznawania barw czy zamglone widzenie. To ostatnie nie musi oznaczać nic poważnego. Może wiązać się np. ze zmęczeniem oczu czy alergią. Na ten temat przeczytasz jednak więcej w osobnym poradniku na zamglone widzenie.

Czasami zdarza się, że nagłe pogorszenie wzroku wiąże się z dodatkowymi, niezbyt przyjemnymi objawami. Jest to pieczenie oczu, ból gałki ocznej czy intensywny ból głowy, który stale powraca. Żadnego z nich nie powinno się lekceważyć, ponieważ wówczas pogorszenie ostrości wzroku może świadczyć o poważnej chorobie.

Z czego wynika nagłe pogorszenie wzroku?

Pogorszenie widzenia może mieć różne podłoża. Jeżeli zaburzenia w polu widzenia zwiększają się naturalnie co jakiś czas, to najprawdopodobniej masz do czynienia z wadą wzroku, która dotychczas nie została zdiagnozowana. Nieostre widzenie może być wynikiem krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Nie jest to nic poważnego, a tego typu zaburzenia wzroku można leczyć, korzystając z okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, zależnie od tego, która z metod będzie dla Ciebie bardziej komfortowa.

Okulary korekcyjne

Nagłe pogorszenie się wzroku może jednak świadczyć o wielu różnych chorobach. Kilka z możliwości to:

  • Otworopochodne odwarstwienie siatkówki - jest to zjawisko bezbolesne, jednak bardzo niebezpieczne dla wzroku. Wraz z jego pojawieniem się przed oczami zapada ciemność, która często jest porównywana do zaciągnięcia kotary. Początkowo przypadłość ta może objawiać się ubytkami w polu widzenia, zamgleniem lub charakterystycznymi błyskami przed oczami, ostatecznie jednak prowadzi do całkowitej utraty wzroku.
  • Krwawienie do komory ciała szklistego - zjawisko to wynika z mętów w polu widzenia. Jest bezbolesne i pojawia się bardzo gwałtownie, zwykle bez sygnałów przepowiadających, chociaż pacjent z tą dolegliwością może mieć niewielkie błyski przed oczami.
  • Niedrożność naczyń żylnych siatkówki nazywane także zatorem - w tym przypadku można zauważyć duży obrzęk oraz liczne krwotoki na siatkówkowe. Bardzo często pojawia się także światłowstręt. Jest to sygnał, że siatkówka jest wyjątkowo niedokrwiona.
  • Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego - dolegliwość ta jest wyjątkowo bolesna, a zaburzeniom ostrości wzroku towarzyszą nieprzyjemne odczucia pojawiające się przy każdym ruchu oka. Zdarza się, że poza bólem gałki ocznej, ten pojawia się także w okolicy czoła z uwagi na fakt, że promieniuje.
  • Krwawienie w przedniej komorze oka - zjawisko, w trakcie którego niewyraźne widzenie wiąże się z przysłonięciem gałki ocznej krwią. Dodatkowymi objawami są w tym przypadku intensywny ból oka, a także wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, który jest wyjątkowo niebezpieczny dla wzroku. Mogą także wystąpić zaburzenia reakcji źrenic.
  • Neuropatia toksyczna nerwu wzrokowego - nagłe pogorszenie widzenia, które zazwyczaj pojawia się nagle, chociaż u części pacjentów może rozwijać się stopniowo. Jej oznaki to obrzęk tarczy nerwu, obustronne rozszerzenie źrenic, przekrwienie lub ksantopsja, czyli dostrzeganie obrazu w odcieniach żółci. Zdarza się, że ubytek obrazu dotyczy tylko części pola widzenia. Ta dolegliwość nerwu wzrokowego pojawia się bardzo często u osób z zatruciem alkoholowym.
  • Neuropatia zapalna nerwu wzrokowego określana też jako wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego - gwałtowny spadek ostrości wzroku połączony z intensywnym bólem oka. Można go rozpoznać przez obrzęk tarczy nerwu II. Na gałce ocznej uwidaczniają się także naczynia żylne i charakterystyczne wybroczyny. U niektórych pacjentów w przypadku tego nagłego pogorszenia wzroku można zauważyć także wysięk z oka.
  • Neuropatia zapalna nerwu wzrokowego w postaci określanej jako pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego - tkliwość gałki ocznej połączona z bólem przy ruchu, zaburzenia widzenia przez mroczek centralny, a często także brak możliwości rozpoznania kolorów.
  • Neuropatia niedokrwienna nerwu wzrokowego w postaci nietętniczej - w jej przypadku dochodzi do bezbolesnego i nagłego pogorszenia wzroku. Dolegliwość tę można rozpoznać ze względu na obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.
  • Neuropatia niedokrwienna nerwu wzrokowego w postaci tętniczej - ubytki w polu widzenia wiążą się w tym przypadku z innymi objawami. Jest to tkliwość oka, intensywny ból głowy w okolicy skroni, ogólne osławienie, gorączka, dreszcze, a nawet spadek masy ciała.
  • Zator tętnicy środkowej siatkówki - zaburzenie, które u większości pacjentów występuje nagle. Niedrożność tętnicy środkowej siatkówki występuje z uwagi na znaczne zwężenie naczyń tętniczych. W wyniku zatoru tętnicy pojawiają się zaburzenia przepływu krwi. Następuje zatrzymanie dopływu krwi, siatkówka jest mocno obrzęknięta, a także wyjątkowo blada.
  • Krwawienie w przedniej komorze oka - zjawisko, w którym krew przesłania oś widzenia z uwagi na krwawienie wewnątrzgałkowe, któremu towarzyszy dodatkowo bardzo dotkliwy ból. W tym przypadku, kiedy lekarz mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe jest ono widoczne podniesione.

Dlaczego nagłe pogorszenie ostrości widzenia powinno Cię zaniepokoić?

Pogorszenie ostrości wzroku może świadczyć o poważnej chorobie. Dla przykładu neuropatia zapalna nerwu wzrokowego może być oznaką poważnej choroby zakaźnej czy boreliozy. Do jej przyczyn zalicza się także białaczka i nagminne zapalenie ślinianek przyusznych. Zamglone i niewyraźne widzenie jest nie tylko jednym z pierwszych objawów chorób oczu. Może wskazywać na groźne zapalenie rogówki, objawy stwardnienia rozsianego, choroby zastawek, zaburzenia rytmu serca czy zwiększone ciśnienie śródczaszkowe.

Słaba ostrość widzenia

Jak zareagować na nagłe pogorszenie wzroku?

Zauważając u siebie zaburzenia reakcji źrenic, pogorszenie wzroku lub jego utratę dolnej części pola widzenia, lub całości, nie należy czekać. Niezbędna jest wówczas wizyta u okulisty, który wykona badanie dna oka i zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Będzie także w stanie określić, czy niedowidzenie wynika z nieprawidłowej budowy gałki ocznej, odwarstwienia siatkówki, czy może jest skutkiem zaburzeń ukrwienia, wycieku w komorze ciała szklistego lub wiąże się z zatrzymaniem strumienia krwi. Powodem może być nawet nadciśnienie tętnicze.

Do czasu wizyty o okulisty warto ograniczyć aktywności takie jak długa praca przy monitorze czy korzystanie z urządzeń elektronicznych. Warto także używać kropli do oczu, które można zakupić w aptece lub na stronie Soczewki24.pl.

Leczenie chorób gałki ocznej i innych dolegliwości

Zastanawiasz się, jak wygląda leczenie w przypadku nagłego pogorszenia wzroku? Wiele zależy od tego, jakie są przyczyny tego zjawiska. Jeśli okulista wykryje jakąś chorobę, konieczna będzie odpowiednia terapia. Ma to miejsce m.in. w przypadku zatoru tętnicy środkowej siatkówki, kiedy dotyczy Cię obwodowe zwyrodnienie siatkówki, nieprawidłowości nabłonka barwnikowego siatkówki, pierwotne odwarstwienie siatkówki czy obecność wspomnianych wyżej chorób. W wielu przypadkach wystarczy natomiast dobranie nowych okularów korekcyjnych lub soczewek.