Ćwiczenia na oczy - sam zadbaj o komfort widzenia!

W ostatnim czasie odczuwasz, że Twoja ostrość wzroku nieco się pogorszyła? A może zauważyłeś u siebie pieczenie oczu, zaczerwienienie, a czasem nawet ból? Może to oznaczać bardzo duże napięcie mięśni gałki ocznej. Żeby poprawić wzrok i wpłynąć na odprężenie oczu przydadzą Ci się specjalne ćwiczenia poprawiające codzienny komfort. Odkryj proste techniki, które pozwolą Ci zadbać o zdrowie oczu, a być może wspomogą także Twoich bliskich. Zajmuje to zaledwie kilka minut dziennie. Przekonaj się!

Czy ćwiczenia oczu są skuteczne?

Regularnie wykonywane ćwiczenia oczu mogą być wyjątkowo skuteczne, jeżeli chodzi o poprawę wzroku, a także samego komfortu widzenia. Część z nich może łagodzić zmęczenie oczu. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które w trakcie codziennych czynności sporo czasu spędzają przed ekranem komputera czy telefonu. Co więcej, niektóre ćwiczenia oczu poprawiają krążenie krwi w obrębie twarzy. Jest to w stanie złagodzić ból oczu wywołany stresem i prowadzi do ogólnej relaksacji gałek ocznych. Ważne jest natomiast regularne wykonywanie prostych ćwiczeń. Tylko wówczas można utrzymać wzrok w dobrej kondycji i zauważyć realne efekty „swojej pracy”.

masaż oczu

W czym mogą pomóc ćwiczenia na oczy?

Wzrok jest uznawany za jeden z najważniejszych zmysłów. Przy jego pomocy możliwe jest poznawanie otaczającego nas świata. Oczy umożliwiają odbieranie wielu bodźców oraz informacji z otaczającego świata, dlatego dbanie o nie powinno być priorytetem dla każdego człowieka.

Ćwiczenie wzroku ukoi Twoje zmęczone oczy

Ze względu na szybki rozwój technologiczny i wykorzystywanie urządzeń elektronicznych przez wiele godzin dziennie, narząd wzroku narażony jest na szybkie przemęczenie. Długogodzinna praca przed ekranem komputera, korzystanie ze smartfona czy spędzanie długich godzin przed telewizorem, to najczęstsze czynniki wpływające na przemęczenie wzroku i suchość oka. Czytanie czy spędzanie czasu przy nieodpowiednim naświetleniu również powodują obciążenia wzroku. Proste ćwiczenia na wzrok mogą jednak skutecznie pomóc w zwalczaniu dyskomfortu i poprawić sprawność wzroku. Dzięki nim gałki oczne pracują znacznie lepiej, a oczy nie są aż tak bardzo zmęczone, jak zwykle.

Jak często ćwiczyć wzrok, aby zauważyć efekty?

Żeby zauważyć efekty ćwiczeń na wzrok, niezbędne jest przede wszystkim ich regularne wykonywanie, co już wspomniano. Najlepiej poświęcić na nie kilka minut w ciągu dnia. Osoby, które pracują przy komputerze, mogą wykonywać je częściej. Krótkie przerwy podczas codziennych czynności mogą przeznaczyć właśnie na ćwiczenia oczu. W ten sposób znacznie złagodzą ich zmęczenie.

W pracy nie trzeba wykonywać skomplikowanych ćwiczeń gałek ocznych. Wystarczy raz na jakiś czas patrzenie w dal przez okno. Warto skupić wzrok na czymś zielonym np. drzewie lub krzewach. Dobrym rozwiązaniem są także ruchy oczu w różnych kierunkach lub podążaniem wzrokiem według ruchu wskazówek zegara. Nawet 1-2 minuty dziennie jest w stanie poprawić wzrok krótkowidza i rozluźnić mięśnie gałek ocznych.

Czy ćwiczenia oczu różnią się w zależności od wady wzroku?

Chociaż mało osób ma tego świadomość, to ćwiczenia oczu mogą być dostosowane do konkretnej wady wzroku. Inaczej wyglądają techniki w obrębie gałki ocznej, jeżeli chodzi o krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Każde z nich ma jednak jeden cel, czyli wzmocnienie mięśni oczu oraz poprawę ogólnego komfortu widzenia.

Jak trening oczu pomaga przy krótkowzroczności?

Ćwiczeniem wspierającym akomodację oka przy krótkowzroczności jest częsta zmiana punktu widzenia z bliskiego na daleki. Jak je wykonać, aby móc liczyć na poprawę wzroku?

  • Przyjmij wygodną pozycję, usiądź prosto.
  • Skup swój wzrok na przedmiocie przed Tobą.
  • Przenieś wzrok na przedmiot znajdujący się w dalszej odległości, np. za oknem.

Tego typu ćwiczenia na poprawę wzroku pomagają w zmniejszeniu napięcia oraz bólu gałek ocznych. Co ważne, wcześnie wykryta krótkowzroczność, a następnie odpowiednio dopasowane ćwiczenia oczu mogą zatrzymać dalszy rozwój wady. W niektórych przypadkach pomagają one nawet częściowo cofnąć wadę.

Jak ćwiczyć wzrok przy dalekowzroczności?

Prostym ćwiczeniem na wzrok przy dalekowzroczności, jest przygotowanie kartki lub książki z tekstem o różnej wielkości. Należy umieścić tekst w zasięgu ręki, w taki sposób, aby móc z łatwością go odczytać. Kolejnym krokiem jest powolne przybliżanie kartki w stronę oczu, aż do momentu, kiedy staje się on niewyraźny i trudny do odczytania. Wodząc wzrokiem, po literach i wyrazach, bez prób odczytywania ich, ćwiczy się oczy. Dzięki temu prostemu i szybkiemu ćwiczeniu można skutecznie poprawić kondycję oczu, a nawet zahamować dalszy rozwój dalekowzroczności.

Ćwiczenia na wzrok u małych dzieci

Zmęczone oczy to przypadłość, która dotyczy nie tylko osób starszych, ale także dzieci. Dbanie o zdrowie wzroku to kluczowa kwestia bez względu na wiek, zwłaszcza w dzisiejszym mocno cyfrowym świecie. U najmłodszych często można więc zauważyć zwiększone napięcie mięśni oczu, zmęczenie wzroku czy nawet ból głowy podczas poruszania głową. Jest to spowodowane niczym innym jak długotrwałym korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Dlatego właśnie już od najwcześniejszych lat warto wprowadzać do codziennego rytuału ćwiczenia wzroku. Te mogą być różne dla dzieci w wieku 4-8 lat, a inne dla nastolatków.

Najlepsze dla dzieci ćwiczenia oczu to przede wszystkim zabawy takie jak:

  • Poszukiwanie skarbów – wybierz się z dzieckiem na spacer, podczas którego poszukacie wspólnie interesujących rzeczy w otwartej przestrzeni. To ćwiczenie ćwiczy oczy na różnych odległościach.
  • Znajdź różnice – skorzystaj z obrazków, które różnią się kilkoma szczegółami. Zachęć swoje dziecko do ich odszukania. To ćwiczenie nie tylko wspomaga oczy, ale także rozwija umiejętność skupienia uwagi na detalach.
  • Zabawy z latarką – w przyciemnionym pomieszczeniu skorzystaj z latarki. Niech dziecko spróbuje śledzić jej światło. W ten sposób skupi swój wzrok i zdobędzie umiejętność śledzenia ruchu.
  • Mruganie-skupianie – poproś swoje dziecko, aby mrugało intensywnie przez 20 sekund. Niech bierze w tym udział lewe i prawe oko. Następnie niech maluch skupi wzrok na odległym punkcie przez kolejne kilkanaście sekund. Dzięki tej czynności zrelaksują się nie tylko mięśnie gałki ocznej, ale częściowo także mięśnie twarzy.

Proste ćwiczenia oczu osób dorosłych

Ćwiczenia wzroku w przypadku osób dorosłych mogą pomóc w łagodzeniu zmęczenia oczu, redukcji napięcia i poprawie ogólnej kondycji wzroku. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które noszą soczewki kontaktowe lub sporo czasu spędzają przed komputerem. Regularnie wykonywane ćwiczenia na oczy zadbają o dobry wzrok przez długie lata. Ich codzienne wykonywanie ma więc ogromne znaczenie.

Poznaj proste ćwiczenia, które wykonasz bez problemu w swoim domu lub w pracy. To zaledwie kilka minut dziennie, a Twoje oczy Ci za o to podziękują.

Kąpiel słoneczna dla oczu

Najlepsze ćwiczenia oczu, to zwykle najprostsze rozwiązania. Jednym z nich jest tak zwana kąpiel słoneczna. To ćwiczenie na oczy wymaga od Ciebie jedynie wystawienia twarzy do słońca. Trzeba jednak pamiętać, aby nie wpatrywać się prosto w nie, gdyż jest to niebezpieczne.

Ćwiczenie wzroku polega na zamknięciu oczu. Padające na zamknięte powieki promienie słoneczne powodują, że widzi się szereg rozmaitych barw. Jest niezwykle pobudzające i relaksujące dla wzroku.

Ołówek na nosie – niech zadziała wyobraźnia

Aktywnością pomagającą w relaksie wzroku jest również ćwiczenie oczu określane jako ołówek lub magiczny ołówek. Należy przyjąć wygodną pozycję, a następnie wyobrazić sobie, że końcówka naszego nosa jest jednocześnie ołówkiem. Obrysowywanie konturów widzianych przedmiotów należy wykonywać, poruszając głową. Wykonując ćwiczenie po raz pierwszy, warto wybrać znajdujące się w zasięgu wzroku większe przedmioty, a następnie stopniowo wybierać mniejsze. Ćwiczenie polega również na zamknięciu oczu i wyobrażenia sobie obrysowanego przedmiotu. Następnie należy otworzyć oczy i zacząć mrugać.

Szybkie mrużenie oczu

Szybkie zamykanie i otwieranie oczu pomaga przede wszystkim nawilżyć ich powierzchnię, co redukuje uczucie suchości. Dodatkowo takie ćwiczenie oczu sprzyja także poprawie krążenia krwi w ich okolicach. Może to łagodzić objawy związane z długotrwałym patrzeniem na ekran komputera. Po szybkim mrużeniu zamknij oczy na dłuższą chwilę i pozwól im odpocząć.

Palming – zamknij na chwilę oczy

Palming jest ćwiczeniem, które określa się także jako samoleczenie wzroku metodą dr Batesa. Proste ćwiczenie oczu wymaga przyjęcia wygodnej, siedzącej pozycji. Następnie należy oprzeć łokcie na stole. Dłonie trzeba wcześniej rozgrzać poprzez pocieranie. Kolejny krok polega na tym, aby przyłożyć je do zamkniętych powiek, w taki sposób, aby palce rąk spoczęły na czole. Kluczowe przy tym jest ułożenie dłoni, aby przy zamkniętych powiekach, całkowicie odciąć dopływ promieni słonecznych (w ich okolicy ma być zupełnie ciemno).

W trakcie kontrolowanych ciemności należy wyobrazić sobie konkretne obrazy ze wspomnień, kolory, kształty oraz drobne detale. Optymalny czas wykonywania tego ćwiczenia wynosi około 10 minut. Ostatnim jego etapem jest odsłonięcie oczu i ich powolne otwarcie, a następnie mruganie, które pozwoli na ponowne oswojenie się z jasnością.

Ćwiczenie to odpręża mięśnie oczu oraz uspokaja. Wszystko za sprawą mózgu. Ośrodek wzroku jest podczas tej metody wyciszony, a działa jedynie wyobraźnia.

Blisko-daleko – ulga dla oczu w czasie pracy

Ćwiczenie polegające na patrzeniu na przedmioty z bliska i daleka jest szczególnie polecane osobom, które spędzają długie godziny w pracy przed ekranem komputera. Wówczas, przynajmniej kilkukrotnie w trakcie wykonywania swoich obowiązków, powinny one zrobić sobie krótką przerwę i wykonać to proste ćwiczenie wzroku.

Dynamiczny relaks oczu polega na skupieniu swojego wzroku na przedmiocie znajdującym się blisko. Następnie przenieś wzrok na przedmiot znajdujący się dalej i ponownie na przedmiot będący blisko. Takie działanie warto powtórzyć kilka razy.

Wodzenie wzrokiem

Ćwiczenie „Wodzenie wzrokiem” bardzo korzystnie wpływa na zdrowie oczu. Żeby było Ci łatwiej, możesz wykonywać przy pomocy oczu znak nieskończoności. Warto, aby Twoje pole widzenia nie było podczas tej metody chaotyczne – dobrze więc korzystać z niej, jeżeli masz przed sobą czystą ścianę. Możesz przy tym dodatkowo sobie pomóc. Oprzyj łokcie na blacie i lekko przytrzymaj głowę – wówczas nie będzie ryzyka, że będziesz poruszał nią, a nie oczami.

Nie tylko ćwiczenia – postaw też na masaż oczu!

Ćwiczenia na poprawę wzroku to jedno. W przypadku niektórych osób ważny może okazać się także masaż oczu lub ich okolic. Delikatne uciskanie określonych punktów na twarzy zdecydowanie pomaga w rozluźnieniu napiętych mięśni. Dzięki temu możliwa jest także redukcja stresu.

Od czego zacząć? Wypróbuj łagodny masaż końcówkami palców, który będziesz wykonywać wokół swoich oczu. Możesz także zdecydować się na delikatne, okrężne ruchy wokół skroni. Tego typu zabiegi najlepiej wykonywać z zamkniętymi oczami. Dodatkowo włącz spokojną muzykę i zapal ulubione świecie zapachowe. Całe ciało podziękuje Ci za taki relaks.

Wspomagaj narząd wzroku ćwiczeniami... i dobrą dietą

oczy ćwiczenia

Regularne ćwiczenia wzrokowe są bardzo ważne, ponieważ wspierają zdrowie oczu, łagodzą zmęczenie i poprawiają koncentrację. Kompleksowa troska o wzrok to także dbanie o codzienną higienę życia i zrównoważoną dietę. Warto sięgać po produkty bogate w witaminy A, C i E np. marchew, szpinak, jagody, orzechy czy ryby. Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie dobrego wzroku przez długie lata.