Okulary na światłowstręt - jak radzić sobie z nadwrażliwością na światło?

Zdarza Ci się unikać mocnego światła, a w trakcie spaceru przysłaniać oczy dłonią, aby ochronić się od pełnego słońca? Jeśli tak, to być może cierpisz na światłowstręt. Zbyt intensywne, a nawet nieco przytłaczające światło słoneczne bywa dużym problemem. Powoduje łzawienie oczu i zaburza komfort widzenia. Wpływa także na bóle głowy. Znajdź przyczyny nadwrażliwości oczu i nie bagatelizuj sprawy. Światłowstręt może wskazywać na obecność chorób, które należy leczyć.

Czym jest światłowstręt?

Światłowstręt to nic innego jak nadwrażliwość na światło. Może ona powodować dyskomfort, obrzęk spojówek i zaczerwienienie oczu. W skrajnym przypadku objawem nadwrażliwości na światło mogą być nudności. Jest to więc przypadłość, która znacznie utrudnia także codzienne funkcjonowanie.

Osoby cierpiące na światłowstręt doświadczają nasilenia reakcji nie tylko na światło słoneczne. Silny ból oka może pojawić się u nich w przypadku, kiedy oczy wystawione są na intensywne, sztuczne źródła światła. Zdarza się także, że osoby ze zdiagnozowanym światłowstrętem mają trudności w patrzeniu na jasne obiekty. To uniemożliwia im wykonywanie codziennych czynności zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz.

Łzawienie oczu i inne objawy światłowstrętu

Objawy światłowstrętu mogą być uciążliwe. Nie ma także wątpliwości, że wpływają na zdecydowanie niższy komfort codziennego życia. Masz wrażenie, że Twoje oczy są nadmiernie wrażliwe na światło? Być może towarzyszą Ci także inne objawy. Przypadłość ta objawia się m.in.:

  • bólem głowy przypominającym migrenę,

  • bólem szyi i sztywnością karku (co może być wynikiem przewlekłego bólu głowy i napięcia),

  • zwiększonym łzawieniem oczu,

  • piekącymi oczami,

  • zmniejszoną wydajnością wzrokową (pogarsza się kontrast widzenia i zdolność np. czytania),

  • napięciem i marszczeniem w okolicy czołowej.

W przypadku dostrzeżenia wspomnianych objawów warto zdecydować się na konsultację ze specjalistą. Podczas badania okulistycznego można zdiagnozować czy nadwrażliwość oczu może być wynikiem przemęczenia, czy też konsekwencją różnych schorzeń. W razie potrzeby lekarz ma także możliwość dobrania odpowiednich soczewek lub okularów ochronnych, które pomogą złagodzić światłowstręt.

Skąd bierze się nadwrażliwość na światło słoneczne?

Przyczyny światłowstrętu bywają różne. Bardzo często nadwrażliwość wynika z podrażnienia oka, pojawienia się ciała obcego lub uszkodzenia narządu wzroku. Co więcej, może być ona wynikiem zapalenia spojówek. To dzieli się na alergiczne, bakteryjne i wirusowe. – Zwykle wówczas występują dodatkowe objawy: obecność ropno-śluzowej wydzieliny, przekrwienie, ogólny dyskomfort i świąd.

Wśród innych przyczyn, jeżeli chodzi o nadwrażliwość na światło wymienia się także:

  • choroby rogówki np. zapalenie rogówki,

  • zapalenie twardówki,

  • zapalenie tęczówki,

  • zespół suchego oka,

  • przeziębienie i katar sienny,

  • nieprawidłowe zakładanie lub ściąganie soczewki kontaktowej,

  • stany zapalne u miłośników sportów wodnych po zachlaniu oczu.

Do przyczyn pojawienia się światłowstrętu należą także poważniejsze choroby. Jednymi z najgroźniejszych są - zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub udar mózgu.

Nadwrażliwość oczu to nie zawsze poważna choroba

Nadwrażliwość na światło nawet w przypadku małego natężenia światła zwykle nie jest poważnym problemem. Jeżeli jednak często pojawia się dodatkowo ból głowy z wysoką gorączką, a standardowe działania profilaktyczne nie pomagają, to niekiedy wymagana jest konsultacja neurologiczna. Ma ona na celu wykluczenie najczęstszych chorób przyczyniających się do tej przypadłości. Nie należy jednak panikować.

Światłowstręt może być chwilowym objawem pochorobowym. Pojawia się w przypadku niedawnego przebycia grypy, odry, a nawet wścieklizny. Należy pamiętać, że zawsze dobrze jest sprawdzić, co może być jego przyczyną.

Jak radzić sobie w przypadku nadwrażliwości na światło?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci złagodzić objawy nadwrażliwości na światło i chronić oczy przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Jest to przede wszystkim:

  • ograniczenie ekspozycji na światło i spacerowanie bardzo czesnym rankiem lub wieczorem po zachodzie słońca,

  • unikanie migających świateł i ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych,

  • zadbanie o codzienną higienę oczu i prawidłowe korzystanie ze soczewek kontaktowych,

  • wprowadzenie codziennej suplementacji i diety bogatej w witaminę B,

  • ograniczenie spożycia alkoholu,

  • ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym i wykorzystywanie okularów przeciwsłonecznych lub wymiana soczewek na szkła fotochromowe w modelach korekcyjnych.

Odpowiednia higiena narządu wzroku

Nadwrażliwość na światło może być wynikiem braku odpowiedniej higieny oczu. W przypadku łagodnych dolegliwości warto wprowadzić do codziennej rutyny kilka podstawowych czynności. Należą do nich:

  • mycie rąk zawsze przed dotykaniem oczu i ich okolicy – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko przeniesienia bakterii na obszar gałki ocznej (w razie zabrudzenia natychmiastowe przemycie roztworem soli fizjologicznej);

  • stosowanie kropli nawilżających zawsze wtedy, kiedy odczuwasz nawet delikatny dyskomfort związany z wysuszeniem gałki ocznej;

  • ograniczenie czasu spędzonego przed urządzeniami elektronicznymi (smartfonem, tabletem komputerem czy telewizorem), dotyczy to szczególnie wieczornej pory tuż przed snem;

  • zadbanie o właściwą dietę bogatą w składniki odżywcze i witaminy wspierające zdrowie oczu np. witamina A, E i C;

  • unikanie zadymionych, klimatyzowanych i bardzo mocno nagrzewanych pomieszczeń;

  • korzystanie ze sprawdzonych soczewek kontaktowych, właściwa pielęgnacja i unikanie spania w szkłach kontaktowych;

  • usuwanie makijażu przed snem i stosowanie kosmetyków, które nie podrażniają oczu.

Jeżeli uprawiasz sporty wodne lub sporo czasu spędzasz na zewnątrz, to koniecznie zadbaj o filtry polaryzacyjne w okularach przeciwsłonecznych.

Leczenie nadwrażliwości na światło

Podstawą, jeżeli chodzi o leczenie nadwrażliwości oczu na światło, są okulary przeciwsłoneczne, unikanie mocnego oświetlenia i stosowanie się do zasad higieny narządu wzroku. Może zdarzyć się, że konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego po konsultacji ze specjalistą. Wówczas najczęściej stosuje się substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Każdy przypadek nadwrażliwości oczu na światło może mieć indywidualne przyczyny. Oznacza to, że wymaga odmiennego sposobu leczenia. Pamiętaj jednak, że przypadku nasilających się lub utrzymujących się przez bardzo długi czas objawów, zawsze warto skonsultować się z lekarzem okulistą (a nawet kilkoma). Dzięki temu możliwe będzie postawienie dokładnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego planu terapeutycznego.

Okulary przeciwsłoneczne - podstawa, jeżeli chodzi o światłowstręt

Okulary przeciwsłoneczne to podstawa w przypadku ochrony przed światłowstrętem, który może towarzyszyć chorej osobie w codziennych aktywnościach na zewnątrz. Nadwrażliwość na światło jest głównym objawem polegającym na wywołaniu szeregu niepożądanych efektów.

W momencie, gdy oczy są narażone na zbyt duże natężenie światła słonecznego, można doświadczyć dyskomfortu, a nawet bólu. Dlatego wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych staje się kluczowy dla zapewnienia komfortu. Ma to znaczenie zwłaszcza w trakcie aktywności na świeżym powietrzu.

Masz wrażliwe oczy i musisz odpowiednio je chronić? Na rynku dostępne są różnorodne modele okularów. W przypadku światłowstrętu warto zwrócić szczególną uwagę na okulary polaryzacyjne. Są one wyposażone w filtr polaryzacyjny, który chroni oczy przed odblaskami. Wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym pozwalają cieszyć się wyraźnym obrazem nawet w bardzo słoneczne dni. Jednocześnie eliminują one zmęczenie oczu. Nie bez powodu okulary polaryzacyjne wybierają sportowcy (np. snowboardziści i narciarze) oraz kierowcy zawodowi.

Warto także pamiętać, że korzystając z okularów przeciwsłonecznych, które mają dobre soczewki, poniekąd stawia się na profilaktykę. Dobrze dopasowane i jakościowe okulary chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. To natomiast może prowadzić do różnych schorzeń oczu, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Wybierając okulary, zwróć uwagę na ich jakość i klasę ochrony UV. Niskiej jakości akcesoria i kiepskiej soczewki bez odpowiedniego filtra UV mogą wyrządzić większe szkody niż brak okularów. Nie wiesz, jakie soczewki w okularach przeciwsłonecznych będą najlepsze? Skonsultuj się ze specjalistami. Napisze na Soczewki24.pl, a znajdziemy dla Ciebie okulary przeciwsłoneczne, które ochronią Twoje oczy przed nadwrażliwością na słońce i zapobiegną poważnym schorzeniom narządu wzroku.