Idealna dieta dla zdrowia oczu

Oczy i dieta Wiele osób cierpi z powodu podrażnienia oczu, ich zaczerwienienia oraz pieczenie. Aby uniknąć tych dolegliwości warto stosować odpowiednią dietę i dostarczać organizmowi witaminy oraz składniki mineralne, które mają pozytywny wpływ na zdrowie i pozwalają dłużej zachować dobry wzrok.

Witaminy niezbędne dla dobrego widzenia

Po pierwsze witamina A. Jest ona obecna zarówno w warzywach, jak i owocach. Witamina A jest silnym antyoksydantem, który odpowiada za zwalczanie wolnych rodników, a to właśnie one przyczyniają się do pogarszania wzroku. Witamina A wpływa również pozytywnie na funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki oka, dzięki którym można dobrze widzieć nie tylko w dzień, ale i po zmroku. Mała ilość witaminy A w organizmie prowadzi do osłabienia wzroku, pojawienia się kurzej ślepoty lub zespołu suchego oka, a w skrajnych przypadkach nawet do martwicy rogówki.

Natomiast witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu, który wpływa na odpowiednią trwałość naczyń krwionośnych w oku. Niedobór witaminy C może zatem prowadzić do kruchości naczyń spojówki, czego skutkiem mogą być wylewy oraz krwotoki, a w ostateczności uszkodzenie wzroku. 

Trzecią witaminą niezbędną do poprawnego widzenia jest witamina E znana jako znakomity przeciwutleniacz, a także jako środek zapobiegający rozwojowi zaćmy i zwyrodnieniu plamki żółtej. Witaminę E można znaleźć np. w orzechach.

Dobroczynne minerały

Najważniejszymi dla oka są:

  • selen,
  • cynk,
  • mangan.
  • miedź.

Wskazanym minerałem dla oka jest cynk, to dzięki niemu możliwe jest wytwarzanie się rudopsyny, która odpowiedzialna jest za rozróżnianie odcieni szarości i dobre widzenie po zmroku. Dzięki niemu możliwe jest także lepsze działanie enzymów, umożliwiające oczyszczanie z wolnych rodników, a co najważniejsze daje możliwości wykorzystania zapasów witaminy A znajdujących się w wątrobie. Pozostałe trzy minerały odpowiadają przede wszystkim za zwalczanie wolnych rodników. Miedź dodatkowo wpływa na zachowanie odpowiedniej trwałości naczyń krwionośnych w oku.

Jagody i ich wpływ na oczy wpływ jagód na oczy

Jak wskazują naukowcy, najlepszym elementem diety dla naszych oczu są substancje zwane antocyjanami. Antocyjany są czerwonymi, niebieskimi oraz fioletowymi barwnikami owoców oraz warzyw. Najcenniejszym ich źródłem są owoce jagód – przede wszystkim borówki. Owoce te zawierają aż 15 różnych antocyjanów. Działanie antocyjanów to nie tylko zwalczanie wolnych rodników. Substancje te uszczelniają również naczynia krwionośne oka, dodatkowo borówka działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, co jest wykorzystywane podczas leczenia zapalenia spojówek. Borówka ze względu na swoje właściwości jest często wykorzystywana jako składniki kropel do oczu. Podobnie jak antocyjanów istotne są karotenoidy, czyli naturalne żółte, czerwone, pomarańczowe i różowe barwniki roślinne, zapobiegające chorobom oczu oraz pogarszaniu się wzroku wraz z wiekiem.

Dieta dla oka

Odpowiednia dieta, bogata w witaminy i minerały, zapewnia dobry wzrok, wzmacniając oczy od wewnątrz. Dla zdrowia oczu idealnym śniadaniem będzie zatem porcja pełnoziarnistego pieczywa z twarożkiem i dżemem z wiśni. Na obiad można przygotować np. krem z dyni oraz pierś z indyka. W diecie wskazanej dla poprawnego funkcjonowania oczu powinny znaleźć się także jajka oraz marchew, a w sezonie również borówki i jagody.