Domowe sposoby na łzawienie oczu

Łzawienie oczu to bardzo częste zjawisko, które pojawia się u osób w różnym wieku. Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę tej dolegliwości, ponieważ ta może wynikać z noszenia źle dopasowanych soczewek kontaktowych, podrażnienia powierzchni oka, wady wzroku i wielu innych czynników. Ważna jest obserwacja swojego stanu i reagowanie na łzawiące oczy, tym bardziej że istnieje wiele domowych i sprawdzonych sposobów, aby radzić sobie z tym problemem.

Sposoby na łzawienie

Czym jest łzawienie oczu?

Łzawienie oczu diagnozuje się jako niekontrolowane i nadmierne wydzielanie łez. Może mieć ono wskazujące przyczyny tymczasowe. Wśród nich wymienia się nagłą ekspozycję na silne słońce, przebywanie w pomieszczeniu, gdzie znajduje się sierść zwierząt, katar sienny. Częstą przyczyną łzawienia oczu jest nieumiejętne zakładanie soczewek kontaktowych, zwłaszcza u początkujących użytkowników.

Łzawiące oczy pojawiają się także u osób, które zjadły coś ostrego lub wpadły w nagły śmiech. Te sytuacje nie są powodem do obaw. Zdarza się jednak, że nieprzyjemne dolegliwości utrzymują się dłużej. Wówczas łzawiące oczy powinny wzbudzić niepokój. Ważne jest działanie, zwłaszcza jeżeli poza łzawieniem oczu pojawiają się także takie objawy jak zaczerwienienie, światłowstręt lub szczypanie.

Łzawiące oczy - co zwykle wpływa na tę przypadłość?

Nadmierne łzawienie oczu bardzo często utożsamia się z reakcją alergiczną organizmu. Warto natomiast mieć świadomość, że jest to tylko jedna z możliwych przyczyn tego zjawiska. W praktyce łzawienie oczu bardzo często wiąże się z innymi dolegliwościami, zwłaszcza jeżeli dochodzi do tego ból oka. Część z problemów można wyleczyć domowymi sposobami, które powinny przynieść ulgę. Czasem jednak nadmiernym łzawieniem powinien zająć się specjalista.

Suchość oczu - czy i jak może wpływać na łzawienie?

Zespół suchego oka jest bardzo poważną przypadłością przewlekłą, która znacznie obniża codzienny komfort życia. Osoba, która zmaga się z tą dolegliwością, musi mierzyć się z wieloma problemami. Jest to między innymi:

  • pieczenie oczu,
  • zaczerwienienie,
  • szczypanie,
  • swędzenie oczu,
  • światłowstręt,
  • uczucie piasku pod powiekami.

To tylko część objawów. Do tego dochodzi bowiem łzawiące oko, które jak się okazuje, dla wielu osób wcale nie jest tak oczywistym symptomem, jeśli chodzi o to schorzenie.

Możliwość wystąpienia zespołu suchego oka i nadprodukcji łez pojawia się w momencie, kiedy zachodzą pewne nieprawidłowości z gruczołami łojowymi. Te znajdują się przy ujściu górnej i dolnej powieki. Ich zadaniem jest stabilizacja filmu łzowego na oku. W momencie, kiedy gruczoły łzowe działają dysfunkcyjnie film łzowy, zmienia się jego skład, dochodzi też do jego destabilizacji. Wynikiem jest fakt, że oczy łzawią.

Objawy zespołu suchego oka można próbować wyeliminować samodzielnie. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku sztuczne łzy w kroplach, które szybko i skutecznie eliminują suchość oka. U większości osób po ich zastosowaniu znika także pieczenie oka. Warto natomiast pamiętać, że jeżeli zespół suchego oka powraca regularnie, to należy udać się do specjalisty w celu sprawdzenia przyczyny tego zjawiska.

Zatkane kanaliki łzowe a nadmierne łzawienie oczu

Bardzo często łzawieniu oczu sprzyjają zatkane kanaliki łzowe. Ich głównym zadaniem jest odprowadzanie łez wprost do nosa. Zdarza się jednak, że w wyniku wieku, różnego rodzaju urazów lub innych czynników te zatykają się. Wówczas łzy wytwarzane naturalnie przez oczy nie są odprowadzane, lecz gromadzą się w miejscu określanym, jako woreczek łzowy. Kiedy ten się przepełnia, łzy pojawiają się na policzkach.

Łzawienie oczu - przyczyny "prosto z kuchni"

Jeżeli chodzi o jednorazowe, okazjonalne łzawienie oczu, przyczyny mogą być prostsze, niż można przypuszczać. Zwykle obecność łez wynika np. z krojenia cebuli lub innych produktów spożywczych, które są wyjątkowo ostre. W takim przypadku nie należy obawiać się nadmiernego łzawienia, jest ono chwilowe i szybko minie.

Chcesz natychmiast pozbyć się nieprzyjemnego uczucia? Nie pocieraj swoich oczu, to wpłynie tylko na ich zaczerwienienie. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie przemycie ich solą fizjologiczną.

Łzawienie oczu

Inne przyczyny wpływające na nadmierne łzawienie oczu

Istnieje wiele dodatkowych czynników mogących wpływać na łzawienie oka. Poza wspomnianymi już przypadkami do łzawienia oczu może dochodzić w wyniku:

  • nadmiernego zmęczenia oczu,
  • mechanicznego uszkodzenia oka,
  • alergii na kosmetyki i produkty do makijażu,
  • nieprawidłowego wzrostu rzęs,
  • gradówki,
  • półpaśca ocznego,
  • zapalenia zatok,
  • obecności silnych chemikaliów w powietrzu.

Łzawienie oczu - jak pomóc

Przyczyną łzawienia może być również podwinięcie powieki. To zjawisko zdarza się dość rzadko i zwykle można je zaobserwować na powiekach dolnych. Jest to odwrócenie się ich części do w stronę gałki ocznej.

Problem czasem stanowi też ciało obce znajdujące się w oku. Może być to zwykłe zanieczyszczenie lub pyłek. W takim przypadku wystarczy przepłukać wnętrze oka wodą lub zastosować do tego sól fizjologiczną.

Nadmierne łzawienie oczu a alergia

Osoby borykające się z alergią, w okresie pylenia roślin narażone są różnego rodzaju nieprzyjemności. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy dochodzi do pieczenia oczu czy innych objawów. Łzawienie alergiczne wynika z uczulenia na:

  • roztocza,
  • pyłki,
  • pleśń,
  • grzyby.

W przypadku, kiedy na powierzchnię oka dostaje się alergen, nawet w niewielkiej ilości, zaczyna się ono bronić. Dochodzi do stanu zapalnego. Ten w przypadku roztoczy kurzu domowego określa się jako alergiczne zapalenie spojówek. Jeżeli uczulenie dotyczy pyłków traw, kwiatów, krzewów czy drzew mowa natomiast o sezonowym zapaleniu spojówek. Oko jest wówczas zaczerwienione, może wystąpić obrzęk, zawartość worka spojówkowego stanowi wydzielina będąca oznaką alergii. W takim przypadku konieczne będzie leczenie medyczne, które szybko koi mało przyjemne dolegliwości.

Łzawienie oczu a alergia

Łzawiące oczy u niemowlaka

Łzawiące oczy u niemowlaka budzą częsty niepokój u jego rodziców. Problem ten nie może być bagatelizowany, gdyż często może świadczyć o chorobie oczu. Zwykle przyczyną pojawienia się łzawienia oczu u dziecka w wieku niemowlęcym jest problem powiązany ze zbyt wąskim kanałem nosowo-łzowym. Wraz z dorastaniem ulega on stopniowemu powiększeniu, a prawidłową wielkość osiąga około trzeciego roku życia dziecka. Objawy łzawienia oczu u dziecka to również sygnał, świadczący o problemie związanym z zapaleniem spojówki.

Łzawienie oczu u niemowlaka

Problem związany ze łzawieniem oczu dziecka nie powinien być bagatelizowany. W obu przypadkach należy udać się do lekarza specjalisty, aby dokładnie sprawdzić przyczynę problemu. W sytuacji bakteryjnego zapalenia spojówek konieczne będzie podanie dziecku odpowiedniego antybiotyku - najczęściej w postaci kropli lub maści. Zapalenie spojówek u dziecka to również jeden z objawów alergii, który również wymagać będzie od rodziców podania odpowiednich leków przepisanych przez specjalistę.

Przyczyną łzawienia mogą być również groźne choroby oczu. Najpoważniejszym przypadkiem jest sytuacja, w której u dziecka zdiagnozuje się jaskrę wrodzoną. Choroba ta wywołana jest brakiem prawidłowego rozwijania się kąta rogówkowo-tęczówkowego. Powoduje to sytuację, w której odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej jest znacznie utrudniony, a to przekłada się na powstanie dużo wyższego ciśnienia wewnątrz gałkowego.

Domowe sposoby na łzawienie oka

Domowe sposoby świetnie sprawdzają się na łzawienie oczu, chociaż należy pamiętać o ich dostosowaniu do przyczyny tej dolegliwości. Jeżeli łzy pojawiają się w wyniku:

  • alergicznego zapalenia spojówki - to warto wyeliminować czynniki alergenne ze swojego otoczenia lub w przypadku uczulenia na pyłki roślinne - unikać z nimi kontaktu, wówczas alergia nie będzie tak dokuczliwa,
  • choroby jak np. zapalenie zatok - na złagodzenie opadających po policzkach łez mogą pomóc ciepłe okłady,
  • zespołu suchego oka - warto wspomagać się sztucznymi łzami w kroplach, które eliminują swędzenie,
  • podrażnienie lub pocierania oczu - doskonale sprawdzą się okłady na powieki np. z zielonej herbaty lub rumianku,
  • ostrego światła słonecznego - następnym razem postaraj się wykorzystać okulary przeciwsłoneczne.

Domowe sposoby na łzawiące oczy są także doskonałe, jeżeli wpływa na nie suche powietrze. W takim przypadku można wykorzystać krople, które odpowiednio nawilżą oko. Często stosuje się też kompresy ze szmatek bawełnianych moczonych w gorącej wodzie. To prawdziwa ulga dla zmęczonych oczu.

Pamiętaj, że Twoje oko może potrzebować odpoczynku. Same krople i inne domowe sposoby to nie wszystko. Spędzaj mniej czasu przed monitorem komputera. Ogranicz też oglądanie telewizji - szczególnie późno w nocy. Jeżeli czujesz przemęczenie - zawsze możesz także delikatnie masować swoje powieki pod koniec dnia. Dzięki temu zrelaksujesz się i ochronisz przed ryzykiem wystąpienia łzawienia.

Łzawienie oczu, które wynika z suchości oka, chwilowych czynników czy nawet zmęczenia można bez problemu wyeliminować samodzielnie. Większym problemem może być alergia, która często wymaga zastosowania farmakologii. Jednak i w tym przypadku można dość szybko pozbyć się wszelkich objawów.