Zapalenie tęczówki - objawy i leczenie

Zapalenie tęczówki oka to coraz częściej występujący stan zapalny. Dotyczy on centralnej części gałki ocznej, a dokładniej jej struktury kolorowej. Przypadłość ta bywa wyjątkowo uciążliwa. Na czym polega zapalenie tęczówki? Powoduje ono nie tylko zaczerwienienie oka, ale przekłada się także na dotkliwy ból oka czy zaburzenia ostrości wzroku. Przyczyną zapalenia tęczówki może być bakteria. Często jest ona także reakcją alergiczną. Sprawdź, jak rozpoznać zapalenie tęczówki, kiedy zgłosić się po pomoc do specjalisty i jak dokładnie wygląda leczenie zapalenia tęczówki.

Zapalenie tęczówki

Czym jest zapalenie tęczówki?

Zapalenie tęczówki to wyjątkowo nieprzyjemny stan zapalny oka. Przypadłość ta dotyczy części kolorowej wokół źrenicy oka. Specjaliści określają tę chorobę także mianem zapalenia błony naczyniowej. Sama błona naczyniowa oka składa się z trzech elementów - jest to tęczówka, ciało rzęskowe i naczyniówka. Zwykle w przypadku zapalenia błony naczyniowej mówi się właśnie o zapaleniu tęczówki. Sama tęczówka składa się także z kolejnych elementów:

  • nabłonka jednowarstwowego płaskiego,
  • warstwy granicznej zewnętrznej,
  • zrębu tęczówki,
  • warstwy barwnikowej.

Łagodna forma, jeżeli chodzi o stan zapalny, dotyczy przedniego odcinka błony naczyniowej, jakim jest tęczówka. Może jednak dojść do znacznie obszerniejszego stanu zapalnego - wówczas dotyczy on ciała rzęskowego, a także naczyniówki. Ta choroba oczu jest wyjątkowo niebezpieczna, a nieleczona przez dłuższy czas może doprowadzić nawet do utraty widzenia.

Zapalenie tęczówki - rodzaje

Zapalenie tęczówki nie jest w każdym przypadku dokładnie takie samo. Dlatego zależnie od przyczyny zapalenia tęczówki określa się także rodzaj tej przypadłości. Specjaliści klasyfikują więc stan zapalny:

  • bakteryjny
  • wirusowy,
  • grzybiczy,
  • alergiczny.

Jakie są objawy zapalenia tęczówki?

Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej gałki ocznej, czyli zapalenie tęczówki jest bardzo nieprzyjemne. Początkowo pojawia się zaczerwienienie, ból oka czy delikatne obniżenie ostrości wzroku. Z zapaleniem tęczówki wiąże się także:

  • zwężenie źrenicy lub zniekształcenia źrenicy,
  • zmiana koloru tęczówki,
  • ból głowy,
  • nadwrażliwość na ostre światło,
  • brak możliwości skupienia wzroku,
  • mroczki przed oczami.

Jak rozpoznać zapalenie tęczówki oka?

Objawy zapalenia tęczówki są tak charakterystyczne i uciążliwe dla osoby, której dotyczy ten stan zapalny, że bardzo trudno je zignorować. Nie potrzeba dużego zakresu wiedzy specjalistycznej, aby stwierdzić u siebie tę nieprzyjemną przypadłość. Wystarczy codzienny ból oka szczególnie wieczorem, a także objawy takie, jak łzawienie i światłowstręt przez niemal cały dzień, aby zdiagnozować u siebie zapalenie tęczówki. W takim przypadku niezbędna jest natychmiastowa wizyta u specjalisty, który ustali przyczynę choroby i dopasuje odpowiednie leczenie.

Zapalenie tęczówki

Przyczyny zapalenia tęczówki

Przyczyny zapalenia tęczówki bywają różne. Niektórzy pacjenci obciążeni są genetycznie. Inni mają choroby autoimmunologiczne czy reumatologiczne. Bardzo często przyczyną zapalenia tęczówki jest:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • reaktywne zapalenie stawów,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • stwardnienie rozsiane,
  • toczeń rumieniowaty układowy.

W przypadku wyżej wspomnianych dolegliwości zapalenie tęczówki ma charakter nawrotowy. Oznacza to, że objawy wywołane przez czynnik chorobotwórczy powracają, co jakiś czas. Można wtedy mówić, że jest to przewlekłe zapalenie tęczówki. Często w tym przypadku mówi się także o idiopatycznym zapaleniu tęczówki. To u niektórych pacjentów prowadzi do poważnych powikłań i postępującego uszkodzenia wzroku. Mogą pojawić się m.in. zrosty pomiędzy tęczówką a miejscem występowania ciałka rzęskowego - jest więc szczególnie niebezpieczne.

Ostre zapalenie tęczówki może być także spowodowane przez różnego rodzaju choroby zakaźne, gruźlicę, półpasiec, choroby nowotworowe i przerzuty, jakie te dają. Czynnik chorobotwórczy u pacjenta to także cukrzyca, a czasem nawet zabiegi chirurgiczne przeprowadzone w ostatnim czasie czy urazy prowadzące do gromadzenia się w oku białych krwinek. Problem ten jest więc bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać.

Jak wygląda leczenie zapalenia tęczówki?

Poradzenie sobie z zapaleniem tęczówki zawsze wymaga konsultacji ze strony specjalisty. Lekarz poza przedstawionymi przez pacjenta objawami może stwierdzić u niego nadmierne ukrwienie gałki ocznej (szczególnie tęczówki), a także zdecydowanie mniejszą zdolność źrenicy do poruszania się. To symptomy, które także wiążą się z zapaleniem tęczówki.

Żeby potwierdzić diagnozę, bardzo często przeprowadza się także tonometrię, gdzie obraz oka ogląda się w specjalistycznej lampie szczelinowej. Jest to zabieg mający na celu określenie ciśnienia w oku. Podwyższenie wartości w tym zakresie jet charakterystyczne dla stanu zapalnego.

Lekarz może zdecydować się na specjalistyczną diagnostykę okulistyczną (jest ona określana także jak diagnostyka różnicowa), która polega na obserwacji morfologicznych cech gałki ocznej. Dzięki temu rozpoznanie skupiska stanu zapalnego jest łatwiejsze.

Leczenie zapalenia tęczówki polega początkowo na aplikowaniu do oka specjalnych kropli. Są to preparaty steroidowe, których zadaniem jest poszerzenie źrenicy. Czasem objawy zapalenia tęczówki są na tyle uciążliwe, że niezbędne jest także podawanie antybiotyków lub sterydów. Zależnie od pacjenta i jego choroby lekarz specjalisty może zlecić także późniejsze leczenie za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Czy domowe leczenie zapalenia tęczówki to dobry pomysł?

Część pacjentów zapalenie tęczówki myli z zapaleniem spojówek - głównie ze względu na fakt, że początkowe objawy mogą być faktycznie do siebie nieco zbliżone - łzawienie oczu, zaczerwienienie, spadek ostrości widzenia. Gałka oczna ze stanem zapalnym tęczówki jest jednak zdecydowanie bardziej tkliwa na ból. Odczuwa się także bardzo nieprzyjemny światłowstęt - szybko można więc stwierdzić, że problem nie dotyczy spojówek.

Domowe leczenie jest w tym przypadku nie tyle niewskazane, ile nie jest ono wystarczające. Zwykłe krople do oczu o właściwościach nawilżających nie pomogą. Lepiej natomiast uniknąć konsekwencji wynikających z permanentnego stanu zapalnego i jak najszybciej zgłosić się do okulisty w celu wdrożenia właściwego leczenia.

Dodatkowe wskazania przy leczeniu zapalenia tęczówki

W trakcie trwania terapii pacjent powinien szczególnie zwracać uwagę na swój wzrok. Warto unikać narażenia na duże natężenie promieni słonecznych. Wychodząc na zewnątrz budynku należy nosić okulary przeciwsłoneczne. Zastosowanie okularów przeciwsłonecznych jest swego rodzaju naturalną barierą chroniącą gałkę oczną.

Osoby, które zmagają się z zapaleniem tęczówki powinny na pewien czas całkowicie zrezygnować lub maksymalnie ograniczyć kontakt z urządzeniami cyfrowymi. Mowa tutaj nie tylko o ekranach komputerów, telefonów czy tabletów, ale także ekranem telewizora. Intensywne światło wydobywające się z monitora może dodatkowo wzmagać nadwrażliwość oczu, co przyczynia się do dłuższego leczenia.

Niewskazane jest także czytanie. Stan zapalny utrudnia skupianie wzroku. Rozróżnianie liter bywa więc dużym wysiłkiem dla oczu, które wymagają odpoczynku.

Dodatkowe wskazania przy leczeniu zapalenia tęczówki mają na celu polepszenie efektów przyjmowania środków farmakologicznych. Stosując się do zaleceń specjalisty (w szczególności medycznych), terapia szybciej przynosi oczekiwane efekty, a pacjent odzyskuje komfort codziennego życia.

Zapalenie tęczówki oka

Jak długo leczy się zapalenie tęczówki oka?

Zastanawiasz się, jak długo trwa leczenie zapalenia tęczówki? Czas leczenia jest indywidualny dla każdego pacjenta zmagającego się z tą przypadłością. Duże znaczenie dla terapii ma przyczyna zapalenia tęczówki. Jeżeli zapalenie jest wynikiem urazu oka lub zabiegu chirurgicznego, to przy odpowiednim leczeniu można wrócić zdrowia już w zaledwie 2-3 tygodnie.

Problematyczne są bakteryjne zapalenia tęczówki, a także te wywołane przez choroby zakaźne czy autoimmunologiczne. W ich przypadku czas leczenia może trwać nawet 2 miesiące. Co więcej, takie stany zapalne mają tendencję do nawrotów.

Dlaczego zapalenie tęczówki oka nie powinno być lekceważone?

Ludzkie oko jest wyjątkowo skomplikowanym organem, przez co jest także narażone na różnego rodzaju dolegliwości i choroby. Część z nich wymaga domowej kuracji, którą można przeprowadzić samodzielnie. W przypadku zdecydowanej większości niezbędna jest interwencja specjalisty - jak w przypadku zapalenia tęczówki. Jest to przypadłość chorobowa wyjątkowo niebezpieczna, a nieleczona może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Szczególnie niebezpieczne są objawy przewlekłego zapalenia tęczówki, które pojawiają się w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Sam pacjent nie może jednak stwierdzić, jak bardzo rozległe są ogniska zapalne. Dlatego w każdym przypadku konieczna jest wizyta u okulisty i jak najszybsze rozpoczęcie właściwe leczenia.