Masz częste bóle głowy? Wykonaj badanie wzroku

Migrena, napięciowy lub pulsujący ból głowy, kłujący ból w skroniach, na czubku lub z tyłu głowy - to częste dolegliwości, na które skarży się wielu pacjentów. Ból głowy często wiążemy ze zmianą pogody lub stresem, ale mogą być one też skutkiem niebezpiecznych zmian w narządzie wzroku. Co powoduje ból i dlaczego jeśli występuje warto zrobić badanie wzroku?

Co mogą oznaczać częste bóle głowy?

Niemal każdy z nas zmagał się kiedyś z napięciowym bólem głowy. Jest to niemiłe uczucie, przypominające zaciskanie na głowie niewidzialnego sznura. Podobnie jak migrena, może być spowodowany przez stres - jednak nie zawsze. Bóle głowy mogą występować z prawej lub z lewej strony głowy, ale także z tyłu głowy i na skroniach. 

Sprawdź, gdzie możesz wykonać badanie wzroku we Wrocławiu

Częste bóle głowy mogą być objawem różnych schorzeń, zaburzeń ogólnoustrojowych, infekcji itp. Pojawiające się systematycznie silne bolesności mogą być nawet objawem zapalenia opon mózgowych czy guza mózgu. W związku z tym nie można bagatelizować bólu głowy, który nigdy nie pojawia się bez przyczyny. Należy obserwować jak często występuje, jaka jest siła bólu, ile trwa i czy towarzyszą mu jakieś dodatkowe objawy (mogą to być np. suchość oczu, ból karku, nudności) oraz objawy neurologiczne (np. zaburzenia widzenia). 

Czym mogą być spowodowane bóle głowy?

Ból głowy może być wywołany przez wiele czynników. Głównie są to brak snu, przemęczenie czy silne doznania emocjonalne. W takich przypadkach zaleca się przede wszystkim odpoczynek, regenerację, wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych i masaże. Bóle głowy mogą być jednak także symptomem choroby. Zarówno tej powszechnej, jak np. przeziębienie, ale także tych poważniejszych. Wśród czynników, które powodują bolesność, wyróżnia się nawet kofeinę. Co ciekawe - wielu ludzi traktuje ją jako lekarstwo. Gdy tylko zaczyna ich boleć głowa, sięgają po filiżankę kawy. Należy jednak stosować ją z umiarem.

badanie wzroku

Bóle głowy często są spowodowane także przez nieleczone wady wzroku. Pogorszenie jakości widzenia, mrużenie oczu, swędzenie i inne dolegliwości, których często nie wiążemy z pojawiającymi się bólami głowy, powodują napięcie mięśni gałek ocznych. W konsekwencji wady wzroku, które nie są leczone i korygowane dzięki okularom korekcyjnym lub soczewkom kontaktowym, powodują dyskomfort oraz ból w okolicy czoła. Bolesność może być też spowodowana przez nieleczoną jaskrę, a organizm może wysyłać alarmujące sygnały nie tylko poprzez ból głowy, ale także nudności. 

Sprawdź, gdzie możesz wykonać badanie wzroku w Krakowie

Częste bóle głowy i oczu to poważny alarm od organizmu, że czas zainteresować się swoim zdrowiem. Nie wolno bagatelizować problemu i uważać, że "przejdzie samo", tylko umówić się na wizytę do okulisty, który zbada wzrok i pomoże znaleźć przyczynę problemu.

Dlaczego warto przebadać swój wzrok?

Częste bóle oczu i głowy w okolicy czoła lub skroni, mogą być objawem nieleczonej wady wzroku. W skrajnych przypadkach nawet jaskry. Na całym świecie rośnie liczba osób, które mają wady wzroku, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że tym problemem jest dotkniętych prawie 250 milionów ludzi. W Polsce problem ten dotyka niemal połowy społeczeństwa. Co więcej, dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wskazują, że wady wzroku coraz częściej stwierdza się także u młodszych osób, a nie tylko u seniorów.

Sprawdź, gdzie możesz wykonać badanie wzroku w Katowicach

Bólom głowy często towarzyszą łzawienie oczu, światłowstręt, nudności, a czasami nawet wymioty. Są to dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie i wzmagają stres. Ponadto mogą powodować problemy z zasypianiem, zmęczenie, trudności w pracy, brak koncentracji i drażliwość.

Oczy to jeden z pięciu zmysłów człowieka, o który należy odpowiednio dbać. Badanie wzroku to jeden ze sposobów, aby sprawdzić, czy częste bóle głowy nie są wynikiem wady wzroku. Okulista przeprowadzi wywiad, wykona konieczne pomiary i pomoże znaleźć przyczynę bólu. Warto zauważyć, że badanie wzroku powinno być wykonywane regularnie. Tylko wtedy można mieć pewność, że jakość widzenia się nie pogarsza, a dzięki temu zachować wzrok na długie lata.

Wykonaj badanie wzroku →