Okulary przeciwsłoneczne do biegania

Letnie dni to idealny czas na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Jedną z najchętniej wybieranych opcji jest bieganie. Zanim jednak zaczniesz bić rekordy, zadbaj o to, aby być bezpiecznym. Dobrze dopasowane buty i odpowiedni strój to nie wszystko. Twoje oczy także potrzebują specjalnej ochrony. Podczas biegania okulary są więc podstawą. Poprawiają widoczność i zatrzymują promienie słoneczne — nie tylko latem. Sprawdź, jakie okulary sportowe warto wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę.

Czy różnią się sportowe okulary przeciwsłoneczne od klasycznych modeli?

Klasyczne okulary przeciwsłoneczne to sposób na ochronę wzroku podczas spacerowania i rekreacyjnego spędzania czasu poza domem. Warto mieć jednak na uwadze, że uprawianie sportów różnego rodzaju, np. bieganie czy jazda na rowerze wymagają wykorzystania okularów przeciwsłonecznych przystosowanych do tego typu aktywności.

Osoby, które uprawiają sport poza budynkami, są narażone na różnego rodzaju kontuzje. Wynika to przede wszystkim z dynamiki oraz nieprzewidzianych sytuacji. Jednak urazy, jakich może doznać sportowiec to nie tylko stłuczenia, złamania czy nadwyrężenia mięśni. Istnieje również ryzyko związane z narządem wzroku. Podczas biegania do oczu mogą wpaść różnego rodzaju zanieczyszczenia, nawet mikroskopijne. Są one także narażone na działanie czynników chemicznych. W przypadku wrażliwych osób mogą one wpływać na zapalenie spojówek.

Co więcej, aktywności na słońcu wiążą się z promieniami UV. Żeby transmisja światła była mniej szkodliwa dla oczu, warto zdecydować się na dobre okulary do biegania chroniące przed promieniowaniem UV i innymi zagrożeniami.

Okulary przeciwsłoneczne do biegania czy jazdy na rowerze znacznie różnią się od klasycznych modeli. Najważniejszą różnicą jest ich budowa. Odznaczają się przede wszystkim dopasowanymi oprawami, które przylegają do twarzy i nie zsuwają się. To wpływa także na większe pole widzenia. Podczas uprawiania sportów na świeżym powietrzu, korzystając z okularów sportowych, nie należy się również obawiać przekłamania w kolorach czy rozmiarach. W wielu modelach może się spotkać również z wymiennymi szkłami, co pozwala na dopasowanie koloru szkieł do wykonywanych czynności. Wymienne szkła przydają się, jeżeli okulary przeciwsłoneczne do biegania mają służyć także np. w trakcie zimowych rozrywek.

Co wyróżnia przeciwsłoneczne okulary do biegania dobrej jakości?

Filtr UV to jeden z najważniejszych elementów, który wyróżnia wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne do biegania. Okulary z oznaczeniem UV 100% lub UV 400 oznaczają, że dany model ma najwyższy poziom ochrony. Szkodliwe promienie UV nie tylko utrudniają bieganie, ale również przyczyniają się do pogorszenia wzroku i powstawania wielu chorób. Filtr UV 400 oznacza, że całe promieniowanie słoneczne jest przez niego blokowane.

Okulary sportowe poza filtrem UV mają zaciemnienie soczewki wyrażone w pięciostopniowej skali. Oznacza ono ilość promieni słonecznych, jaka będzie przepuszczana przez szkła.

  • Stopień zaciemnienia 0 oznacza soczewki w kolorze przeźroczystym lub delikatnie przydymione. Przepuszczają one od 80 do 100% światła słonecznego. Często określa się je mianem zerówek. Chronią przede wszystkim przed pyłem czy wiatrem, dzięki czemu można uniknąć takich sytuacji jak łzawienie oczu spowodowane podmuchem wiatru. Sprawdzają się przede wszystkim podczas wieczornych treningów, kiedy promienie słoneczne nie doskwierają tak jak w ciągu dnia. Jeżeli szukasz okularów do biegania, które przydadzą Ci się sporadycznie i w mało wymagających warunkach, to może być dobry wybór.
  • Stopień 1 oznacza, że szkła są tylko lekko przyciemnione. Przepuszczają one od około 40 do 80% promieni słonecznych. Zapewniają ochronę oczom podczas pochmurnych dni treningowych. Najczęściej szkła mają kolor jasny, np. żółty.
  • Stopień przyciemnienia oznaczony jako 2 klasyfikowany jest jako średnie przyciemnienie. Szkła przepuszczają od około 18 do 43% światła. Okulary tego typu zapewniają optymalne widzenie podczas dni o niewielkim natężeniu promieni słonecznych. Dotyczy to szczególnie wiosny oraz jesieni, kiedy promieniowanie UV nie jest tak silne jak latem.
  • Okulary oznaczone numerem 3 zaliczane są do ciemnych i przepuszczają od 8 do 18% promieni słonecznych. Są to okulary sportowe dobrej jakości. Szkła tych modeli okularów zapewniają maksymalny komfort podczas biegania w słoneczne dni. Sprawdzają się idealnie np. podczas codziennych letnich biegów.
  • Ostatnia kategoria oznaczona jest numerem 4 i oznacza okulary bardzo ciemne, które przepuszczają od 3 do 8% promieni słonecznych. Okulary tego typu przeznaczone są do trenowania w bardzo trudnych warunkach, gdzie nasłonecznienie jest bardzo intensywne. Sprawdzają się podczas treningów w pobliżu zbiorników wodnych w słoneczne dni, kiedy światło odbija się od tafli wody. Skutecznie redukują odblaski promieni słonecznych zimą, nawet w wyjątkowo w słoneczne dni.

Jakie technologie stosując producenci okularów biegowych?

W celu zapewnienia wysokiego komfortu osobom uprawiającym sporty producenci stosują szereg udogodnień. Na uwagę zasługuje przede wszystkim lekka konstrukcja, która wyróżnia okulary do biegania. Poza nią wiele modeli ma także wloty powietrza, które odprowadzają ciepło w trakcie aktywności. Chroni to również przed zagrożeniem, jakim jest parowanie soczewek.

Fotochromowe okulary przeciwsłoneczne do biegania to niezwykle popularne oraz często wybierane rozwiązanie. Fotochrom jest technologią szkieł, która w zależności od ilości padających na nie promieni słonecznych, przyciemnia lub rozjaśnia szkła. Standardowo stosuje się je w okularach korekcyjnych. Szkła fotochromatyczne potrzebują około 20 sekund na zmianę przyciemnienia. Warto zaznaczyć jednak, że temperatura ma wpływ na ten proces, a podczas chłodniejszych dni, czas ten może się lekko wydłużyć. Tego typu modele to uniwersalne okulary sportowe.

Coraz częstszym wyborem są soczewki polaryzacyjne w okularach do biegania. Modele, w których zastosowano polaryzację, można w łatwy sposób rozpoznać. Ich szkła są nieprzezroczyste i najczęściej kolorowe. Dodatkowo można się w nich przeglądać zupełnie jak w lustrze. Filtr ma za zadanie niwelować refleksy świetlne powstające od odbijania się promieni słonecznych od płaskich powierzchni. Okulary polaryzacyjne zwiększają kontrast widzenia i zapewniają wysoką przejrzystość optyczną. Jest to idealne połączenie komfortu i ochrony wzroku.

Okulary z otwartą konstrukcją są lekkie, ale to nie jedyna ich zaleta. Bardzo często zapewniają również dodatkowe udogodnienie, którym jest wymiana soczewek. Okulary z wymiennymi szkłami można w wygodny sposób dostosować do każdych warunków pogodowych podczas biegania. Wyróżniają się one specjalną technologią ramki. Dodatkowo, dla przykładu okulary wyposażone w szkła:

  • w kolorze czerwonym i pomarańczowym – idealne podczas uprawiania sportów w okresie zimowym, kiedy szybko nadchodzi zmrok,
  • w kolorze niebieskim – to idealne okulary do biegania i jazdy na rowerze; modele z niebieskimi soczewkami czy w kolorze niebiesko-białym skutecznie blokują światło niebieskie, zapewniają tym samym znacznie mniejsze zmęczenie oczu i komfortowe widzenie,
  • w kolorze szarym i zielonym – są jednymi z najbardziej popularnych, nie wzmacniają kontrastu, lecz nie powodują także przekłamania widzenia, sprawdzają się bardzo dobrze w każdych warunkach,
  • w kolorze fioletowym – redukują odblaski i ciekawie się prezentują, podczas biegania chronią oczy na dość dobrym poziomie,
  • w kolorze czarnym – zalecane raczej jako okulary, które wyróżnia klasyczny design i odpowiednie do eleganckich stylizacji, a nie aktywności sportowych,
  • z różowymi soczewkami – podobnie, jak w przypadku koloru czerwonego są idealne do aktywności po zmroku, doskonale sprawdzą się w trakcie codziennych osiągów sportowych rowerzystów.

Czy warto inwestować w okulary biegowe?

To pytanie stawia sobie wiele osób pasjonujących się bieganiem i kompletujących wyposażenie. Okazuje się, że prawidłowo dobrane okulary biegowe z regulowanymi zausznikami są niemal tak ważne, jak dobre buty do biegania. Gwarantują one komfort, optymalną widoczność i bezpieczeństwo narządu wzroku. Specjalne modele okularów do biegania są lekkie, wytrzymałe i zapewniają także doskonałe dopasowanie do twarzy. A to tylko niektóre wyjątkowe cechy, które je charakteryzują.

Kiedy sprawdzą się przeciwsłoneczne okulary do biegania?

Wiele osób twierdzi, że wzrok wymaga maksymalnej ochrony oczu w trakcie wakacyjnych miesięcy. To spory błąd, ponieważ promieniowanie UV działa na wzrok przez cały rok. Ochrona oczu powinna więc być priorytetem bez względu na porę roku. Dlatego coraz większa grupa biegaczy sięga po modele, które mają uniwersalne zastosowanie. W tym zakresie liczy się wspomniany wcześniej kolor soczewki.

Najlepsze okulary przeciwsłoneczne do biegania

Istnieje wiele znanych produktów, po które sięgają miłośnicy biegania i innych aktywności na świeżym powietrzu. Często wybierane są okulary rowerowe Tifosi z powłoką anty fog, warto jednak podkreślić, że bieganie to zupełnie inny sport. Popularne są m.in. sportowe okulary Oakley - amerykańskiej marki mającej najwięcej patentów technologicznych i wzorniczych (zalecamy mocniej zainteresować się szkłami PRIZM - to zupełnie inna technologia niż soczewki polaryzacyjne).

Dopiero zaczynasz swoją przygodę i zależy Ci na okularach, które ochronią Twój wzrok i będą wytrzymałe, ale nie zrujnują Twojego budżetu? Poniżej znajdziesz przykłady polecanych modeli o dość uniwersalnym przeznaczeniu.

TOP 3 - okulary biegowe dla mężczyzn

Postaw na modele Oakley. Wśród chętnie wybieranych produktów znajdują się:

TOP 3 - okulary do biegania dla kobiet

Kobiety są bardziej wymagające, jeżeli chodzi o okulary sportowe. Liczy się dla nich dobra jakość wykonania, ale i ciekawy design. Dlatego zdecydowanie polecane są (nie tylko w kolorze białym czy transparentnym):

Wiele kobiet do rekreacyjnego joggingu wybiera też okulary przeciwsłoneczne... modowe. Guess czy Ana Hickmann stają się coraz bardziej popularne. I choć nie są kojarzone ze sportem, wybór pada i na nie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając sportowe okulary do biegania?

Zastanawiasz się, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierają okulary do biegania? Dla niektórych przy wyborze okularów istotny będzie wzór ramki. Jednak to nie on jest najważniejszy. Istotne kwestie wspomniane zostały już wyżej. Jest to:

  • dobry filtr UV,
  • optymalne zaciemnienie soczewek, w które wyposażono okulary,
  • nowoczesne technologie,
  • odpowiedni kolor soczewek.

Jeżeli chcesz, aby Twoje okulary do biegania były wygodne to muszą wyróżniać je regulowane zauszniki. Dobrze, jeżeli charakteryzują się także najwyższej jakości technologią ramki. Niektóre model mogą pochwalić się powłoką anti fog, zwłaszcza jeżeli mają wykonanie przepuszczające powietrze.

Wybierając okulary do biegania, należy także dopasować oprawki do kształtu twarzy. Powinny przylegać do niej i nie zsuwać się przy wykonywaniu ruchów. To sprawia, że przeciwsłoneczne okulary do biegania zapewniają największy komfort.

Kluczowym elementem okularów do biegania są również zastosowane w nich soczewki. Zdecydowana większość okularów sportowych dostępnych na rynku dostosowana jest do potrzeb biegaczy. Modele z rewolucyjną technologią soczewek wykonuje się z materiałów bardzo wytrzymałych na uszkodzenia, a przy tym lekkich.

Gdzie kupować okulary, które chronią oczy sportowców?

Wybór rynkowy, jeżeli chodzi o okulary sportowe, jest naprawdę szeroki. Warto jednak postawić na renomowane marki i specjalistyczne sklepy, które oferują produkty przetestowane i dopasowane do wymagań sportowców. Jednym z nich są Soczewki24.pl.

Wieloletnie doświadczenie w branży i jej znajomość sprawia, że w ofercie znajdziesz najlepsze okulary sportowe do biegania. Przyczynią się one do właściwej ochrony i komfortu oczu podczas codziennych aktywności fizycznych.

Sięgając po produkty dostępne w ofercie renomowanych sklepów, masz pewność, że otrzymujesz produkt oryginalny. Zyskujesz także możliwość jego wymiary, zwrotu, a nawet gwarancję w razie uszkodzenia.

Ile kosztują dobre jakości okulary do biegania?

Jeżeli bieganie jest Twoją pasją i chcesz cieszyć się pełnym komfortem w trakcie codziennych aktywności, to warto zainwestować w dobrej jakości okulary sportowe. Ceny okularów sportowych mogą się różnić w zależności od wybranej marki, jakości wykonania i wykorzystanych technologii. Nie bez znaczenia są także trendy sezonowe.

Istnieje wiele modeli okularów w przystępnym przedziale cenowym zaczynającym się już od 200-300 złotych. Można także wybrać luksusowe okulary sportowe, których cena przekracza znacznie 400-500 złotych. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w solidne wyposażenie to wiele korzyści w dłuższej perspektywie. Jest to ochrona wzroku, a także zdecydowanie dłuższa eksploatacja. Czasem nie warto więc oszczędzać na okularach.