Jakie okulary przeciwsłoneczne po laserowej korekcji wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeżeli nie ma do niego przeciwwskazań, a przy tym jest prawidłowo wykonany, to jest on całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Po samym zabiegu ważna jest jednak rekonwalescencja i słuchanie się zaleceń lekarza. Sprawdź, co robić, aby wrócić do pełnej sprawności. Dowiedz się także, jakie okulary przeciwsłoneczne wybierać po laserowej korekcji wady wzroku.

Okulary przeciwsłoneczne po laserowej korekcji wzroku

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

Osoby, które na co dzień korzystają z okularów korekcyjnych lub soczewek, a towarzyszy im przy tym dyskomfort, mogą rozważyć rozwiązanie, jakim jest laserowa korekcja wzroku. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii laserowa korekcja wzroku pozwala zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować wadę wzroku. W większości przypadków znika konieczność noszenia okularów i nieostre widzenie. Otwierają się natomiast zupełnie nowe możliwości, które dotychczas były w zasięgu wzroku, ale wizja ich spełnienia mogła napawać niepokojem przy noszeniu okularów. Na czym dokładnie polega tego typu zabieg? Korzystając z laserowej korekcji wzroku, nie koryguje się wady jak ma to miejsce w przypadku okularów czy soczewek kontaktowych, a trwale się ją niweluje. Jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu, a kilka dni po zabiegu wraca się do normalnego trybu - z tym że... z doskonałym wzrokiem.

Jak dokładnie przebiega zabieg laserowej korekcji wad wzroku?

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem wykonywanym przez lekarza przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W praktyce oznacza to, że pacjent pozostaje przytomny przez cały czas jej trwania, dzięki czemu ma kontakt z lekarzem prowadzącym.

Przy laserowej korekcji wzroku, specjalista nakierowuje laser na oko pacjenta. Dzięki temu jest w stanie zmienić kształt rogówki, co przekłada się na załamywane przez nią promienie słoneczne padające na siatkówkę. Ochrona oczu podczas wykonywanej korekcji wzroku laserem jest najważniejsza. Nowoczesne urządzenie reaguje w ułamku sekundy, w momencie kiedy pacjent nieświadomie skieruje swój wzrok w inną stronę niż wymagane. Wówczas laser automatycznie się wyłączy, nie powodując uszkodzenia soczewki oka.

Czy laserowa korekcja wzroku jest skuteczna i na jak długo?

W przypadku zabiegu laserowej korekcji wady wzroku można mówić o jego wysokiej skuteczności u osób, które zostały do niego zakwalifikowane. Wahania ostrości wzroku zostają skorygowane zwykle w ponad 80%, a sam efekt stabilizuje się do roku od wykonania zabiegu. W tym czasie mogą pojawić się pewne wahania ostrości widzenia, jest to jednak całkowicie normalne. Docelowo zabieg ma za zadanie zapewnić stabilną jakość widzenia na takim poziomie jak gdyby pacjent nosił okulary korekcyjne. Wstępne efekty zabiegu pacjent może natomiast zaobserwować już kilka dni po jego wykonaniu.

Osoby decydujące się na zabieg laserowej korekcji wzroku, powinny również pamiętać, że usuwa on wadę wzroku, w związku z którą został wykonany. Nie pomoże on w przypadku osób niedowidzących czy z chorobami siatkówek oka. Nie uchroni również przed postępującą presbiopią, czyli starczowzrocznością. W przypadku pojawienia się tego typu wad niestety jedyną możliwością pozostają okulary lub szkła kontaktowe.

Badanie wzroku

Jaka wada wzroku może zostać wyeliminowana podczas zabiegu?

Z laserowej korekcji wad wzroku mogą skorzystać osoby, które przeszły pozytywnie wstępną kwalifikację. Należy natomiast mieć świadomość, że laserowo można likwidować najpopularniejsze schorzenia. Należą do nich między innymi:

  • astygmatyzm,
  • dalekowzroczność,
  • krótkowzroczność.

W przypadku osób, u których zdiagnozowana została miopia (fachowa nazwa krótkowzroczności) zabieg laserowy polega na spłaszczeniu rogówki. Wynika to z faktu zbyt mocnego układu oka, które wadliwie skupia promienie słoneczne przed siatkówką.

U osób, u których zdiagnozowana została dalekowzroczność, zabieg polega na wzmocnieniu układu gałki ocznej poprzez uwypuklenie rogówki. W ten sposób można przywrócić prawidłowe kierowanie światła na siatkówkę.

Laserowa korekta astygmatyzmu polega na wyrównaniu płaszczyzny rogówki oka pacjenta. Dzięki temu światło będzie skupiać się w prawidłowy sposób na siatkówce, a u pacjenta przywrócona zostanie ostrość i wyraźne widzenie.

Czy każdy może skorzystać z zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Laserową korekcję wzroku można wykonać wyłącznie u pewnej grupy pacjentów. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, również i tu występują przeciwskazania, które dyskwalifikują pewne osoby. Te można podzielić na dwie kategorie - ogólne oraz okulistyczne. W przypadku przeciwwskazań ogólnych laserowej korekcie wad wzroku nie poddaje się:

  • kobiet będących w ciąży oraz karmiących dziecko piersią, wynika to głównie z niestabilności wzroku wywołanej poprzez zmiany hormonalne,
  • osób poniżej 21 roku życia oraz powyżej 55 roku życia,
  • osób, u których zdiagnozowana została cukrzyca, choroby tarczycy, wady i choroby serca, zmiany nowotworowe, choroby skórne, infekcje wirusowe.

Oprócz wykluczeń ogólnych warto wymienić również te okulistyczne. Do najważniejszych zalicza się:

  • zmiany na dnie oka,
  • suche oko,
  • odwarstwienie rogówki,
  • przemieszczenie źrenicy,
  • stany zapalne oka,
  • zaćmę,
  • jaskrę,
  • dużą wadę wzroku,
    • dalekowzroczność przekraczająca +6D,
    • krótkowzroczność powyżej -14D,
    • astygmatyzm przekraczający 5D.

Pacjenci chcący skorzystać z opcji laserowej korekcji wzroku powinni mieć na uwadze konieczność wizyty u specjalisty. Przeprowadzone badanie kwalifikacyjne pozwoli ustalić, czy u danej osoby możliwe jest przeprowadzenie zabiegu, czy też będzie to stanowczo odradzane. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz.

Laserowa korekcja wzroku

Jak dbać o oczy po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

O operowane oko należy odpowiednio zadbać po wykonanym zabiegu. Najważniejsza jest ochrona oczu przed ich tarciem oraz dotykaniem. Jest to niezwykle ważne, gdyż w ten sposób można w bardzo łatwy sposób podrażnić delikatną i wrażliwą powierzchnię oka - wówczas pojawia się pieczenie i łzawienie.

Średni czas rekonwalescencji po wykonanym zabiegu wynosi około trzech miesięcy. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu należy szczególnie uważać, aby przyzwyczaić się do prostych zasad mających na celu przywrócenie pełnej sprawności narządu wzroku. Kluczowe będzie również stawianie się na z góry ustalone wizyty kontrolne. Pierwsza wizyta kontrolna planowana jest na dzień po wykonanej laserowej operacji oczu. Następną wykonuje się tydzień po wykonanym zabiegu. Kolejne ustalane są indywidualnie z pacjentem, zazwyczaj planowane są na 2, 8 i 12 miesiąc po wykonanej operacji.

Pacjenci zaraz po wykonaniu zabiegu powinni również zrezygnować z prowadzenia samochodu. Najlepiej, aby po zabiegu odebrali ich bliscy, którzy zadbają o ich komfortowy powrót do domu. Wynika to z wrażliwości na światło i chwilowych trudności z widzeniem wpływających na ogólny dyskomfort.

Stosuj krople nawilżające

W trakcie zabiegu na oku wykonywane są czynności mające za zadanie przywrócić prawidłowe widzenie. Stożek rogówki po zabiegu może być podrażniony, dodatkowo pacjent może borykać się z odczuwaniem ciała obcego pod powieką. Nie należy jednak dotykać czy pocierać oka. Zaleca się w takim przypadku stosować krople nawilżające. Jest to jedno z podstawowych zaleceń po wykonanym zabiegu. Krople działają jak sztuczne łzy, dzięki czemu stabilizują film łzowy oraz pozwalają na oczyszczenie gałki ocznej. Należy również unikać mocnego zaciskania powiek.

Nadwrażliwość oczu po zabiegu jest czymś naturalnym. Dlatego też specjaliści zalecają zwrócenie uwagi na otoczenie. Dotyczy to m.in. warunków pracy. Osoby pracujące z komputerem powinny mocno ograniczyć czas spędzany przed ekranem - przynajmniej przez pewien czas.

Wstrzymaj się od aktywności fizycznej

Jednym z najważniejszych zaleceń lekarskich po wykonanym zabiegu jest ograniczenie ruchu i wstrzymanie się od uprawiania sportu przez pewien czas. Pacjenci powinni zaprzestać aktywności przez przynajmniej jeden miesiąc. Czas bez intensywnego obciążania fizycznego pozwoli na regenerację organizmu.

Unikaj zadymionych pomieszczeń i wody

Oko po zabiegu jest bardzo wrażliwe, dlatego należy też zrezygnować z kąpieli w morzu czy basenie. Unikanie bliskiego kontaktu z wodą pozwoli wyeliminować ryzyko niepożądanej infekcji oka. Wrażliwy płatek rogówki jest również podatny na zadymienie, które może wywołać podrażnienie oka. Należy tym samym unikać zadymionych pomieszczeń, a jeżeli to możliwe zrezygnować w dniu zabiegu i po nim z palenia papierosów.

Zrezygnuj z makijażu oczu

W przypadku okresu rekonwalescencji po wykonanym zabiegu należy unikać wykonywania makijażu oczu. Dotyczy to zarówno cieni do powiek, jak i tuszu do rzęs. Średni czas, w którym nie powinno stosować się wspomnianych kosmetyków wynosi średnio 2 tygodnie. Jednak podczas pierwszej wizyty kontrolnej to lekarz specjalista zadecyduje na jak długo konieczne będzie wstrzymanie się od wykonywania makijażu.

Chroń oczy przed promieniowaniem UV

Kolejnym ważnym zaleceniem po laserowej korekcji wady wzroku jest ochrona wrażliwych oczu przed promieniowaniem UV. Koniecznie należy wyposażyć się w dobrej jakości okulary z filtrem UV, które blokować będą całe szkodliwe promieniowanie. To jednak niejedyny powód. Stosowanie okularów przeciwsłonecznych jest bardzo ważne także z uwagi na fakt, że po zabiegu może pojawić się światłowstręt u pacjentów.

Okulary Ray-Ban

Dobre okulary przeciwsłoneczne - podstawa w przypadku laserowej korekcji wzroku

Noszenie okularów przeciwsłonecznych po wykonanym zabiegu jest konieczne i zalecane przez specjalistów. Dzięki temu można ochronić wrażliwe oczy przed szkodliwym promieniowaniem, zapobiegać ewentualnym skutkom ubocznym i cieszyć się uzyskanymi po zabiegu efektami przez znacznie dłuższy czas.

Po wykonanym zabiegu nie ma możliwości noszenia soczewek kontaktowych - czasem przez dłuższy czas. Jeżeli ten wykonuje się latem, to ochrona oczu jest szczególnie ważna. Dlatego też zaleca się nosić okulary przeciwsłoneczne. Dzięki wysokiemu filtrowi UV można skutecznie ograniczać dodzierające promieniowanie do oczu, które są bardziej wrażliwe niż przed laserową korekcją wzroku.

Co powinno wyróżniać dobre okulary przeciwsłoneczne, które można wykorzystać po zabiegu laserowej korekcji wzroku? Przede wszystkim:

  • brązowe szkła - są one najlepsze do codziennego trybu życia,
  • doskonała jakość - oczy podczas rekonwalescencji są szczególnie wrażliwe, nie warto więc wybierać półśrodków,
  • filtr UV400 - chroni on w 100% przed promieniowaniem słonecznym,
  • duża powierzchnia soczewek - dzięki temu promienie są skutecznie blokowane i nie docierają do gałki ocznej.

Okulary przeciwsłoneczne warto nabyć w salonie optycznym lub renomowanym sklepie internetowym. Dzięki temu można być pewnym ich jakości. Wzrok jest wyjątkowo cenny dlatego nie warto ryzykować korzystaniem z przypadkowych produktów nieznanego pochodzenia.