Swędzenie oczu - przyczyny

Swędzenie oczu to dość często występująca, a jednocześnie bardzo dokuczliwa dolegliwość. Może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Delikatny świąd oczu nie jest problematyczny. Gorzej jeżeli pojawiają się dodatkowe objawy lub dolegliwości nasilają się każdego kolejnego dnia. Może pojawić się obrzęk spojówek, uczucie piasku pod powiekami, pieczenie oczu lub zaczerwienienie oczu czy zamknięcie powieki. Nie należy bagatelizować tego zjawiska, ponieważ przewlekłe swędzenie oczu może świadczyć o poważnym problemie i grozi nawet utratą wzroku. Dowiedz się, co powoduje świąd oczu i jak sobie z nim radzić.

Przyczyny swędzenia oczu

Świąd oczu spowodowany infekcjami

Swędzące oczy bardzo często są wynikiem różnego rodzaju infekcji. Wystarczy brak zachowania codziennej higieny i przetarcie oczu, aby dostały się do nich:

  • bakterie,
  • wirusy,
  • grzyby.

Typowe objawy w przypadku infekcji bakteryjnej oka to przede wszystkim pieczenie i łagodny świąd oczu. Jak sobie z tym radzić? Kiedy Twoje oczy swędzą, to możesz robić sobie łagodzące okłady z rumianku. W wielu przypadkach ta metoda pomaga i objawy ustępują w dość krótkim czasie. Gorzej, jeżeli swędzenie oczu wynika z infekcji, na które wpływa np. alergiczne zapalenie spojówek. Wówczas warto wprowadzić farmakologię i krople do oczu lub lekarstwa - oczywiście po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Alergie, a świąd oczu

Osoby wyjątkowo wrażliwe bardzo często zmagają się z alergiami. One także mogą wpływać na swędzenie oczu. Szczególnie uciążliwa jest wiosna, kiedy przyroda budzi się do życia, a wraz z nią dolegliwości wielu alergików - jak wodnisty katar, uczucie ciężkości powiek, wydzielina gromadząca się w kącikach oczu. Możliwe jest oczywiście leczenie alergii, które odbywa się przez leki przeciwhistaminowe. Warto jednak dowiedzieć się, co dokładnie jest alergenem, ponieważ możliwości jest kilka.

Swędzenie oczu w czasie alergii

Alergie sezonowe

Swędzące powieki lub całe oczy, które pojawiają się u Ciebie co roku w okresie wiosennym lub letnim mogą oznaczać jedno - cierpisz na alergię sezonową w związku z pyleniem roślin. stężenie alergenów jest różne zależnie od miesiąca. W lutym i marcu pyli olsza, a także leszczyna. W maju trawy i brzoza. Z kolei latem żyto i bylica. Może także zdarzyć się, że będziesz uczulone na wszystkie pyłki - wówczas czeka Cię swędzenie oczu od lutego do września.

Swędzące oczy w tym przypadku wymagają konsultacji ze specjalistą. Wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwoli Ci pozbyć się kataru siennego i zlikwiduje inne objawy, a odzyskasz komfort życia.

Alergia na sierść zwierząt domowych

Obecność w domu zwierząt także może powodować swędzenie oczu. W tym przypadku często pojawia się także zaczerwienienie oczu i zmiany skórne. Dzieje się tak ze względu na nadwrażliwość organizmu na obecność sierści zwierząt w Twoim otoczeniu. Zdarza się także, że podczas zabawy z czworonogiem płatek skóry zwierzęcia może przedostać się w okolice Twoich oczu. Czy to oznacza, że nie możesz mieć w domu zwierząt? Niekoniecznie. Wiele osób w przypadku takiego problemu decyduje się na immunoterapię swoistą, potocznie nazywaną odczulaniem. Można także zdecydować się na stosowanie kropli w przypadku, kiedy objawy alergii są niewielkie. Decyzja dotycząca leczenia należy do Ciebie, chociaż warto skonsultować ją ze specjalistą.

Alergia na pyłki i kurz

Uczucie zmęczenia czy pieczenia w gałce ocznej może być przyczyną alergii na roztocza kurzu domowego. Ten przypadek jest jednym z trudniejszych, ponieważ pyłki mogą przedostawać się do gałki ocznej podczas wielu codziennych czynności. Podstawą jest więc utrzymanie porządku w domu. Można zainwestować w oczyszczacz powietrza. Warto także częściej sprzątać i wietrzyć mieszkanie.

Alergia na stosowane kosmetyki

Uczucie piasku pod powiekami i swędzenie to objawy, które bardzo często pojawiają się w przypadku zastosowania nowego kosmetyku. Jego składniki np. związki chemiczne mogą wpłynąć na podrażnienie oczu. Sporadycznie pojawia się przy tym obrzęk powiek. Podstawą w tym przypadku będzie przepłukanie powierzchni oka. Przez kilka kolejnych dni należy stosować krople do oczu, aby przywrócić im dobrą kondycję.

Zapalenie spojówek - częsta przyczyna swędzenia oczu

Skutkiem długotrwałej infekcji lub alergii może być zapalenie spojówek i pojawiające się w związku z tym swędzenie oczu. Oprócz obrzęku naczynek krwionośnych sygnałem, że coś nieprawidłowego dzieje się w Twoim okiem może być uczucie zmęczenia, podrażnienie oka i zaczerwienienie, obecność wydzieliny surowiczej na brzegach powiek czy silny ból oka. Może pojawić się także światłowstręt i uporczywe łzawienie, na które ma wpływ fizjologia narządu wzroku. Jeżeli dotyczy Cię wiosenne zapalenie spojówek, to warto podczas wychodzenia z domu zakładać okulary przeciwsłoneczne. Niezbędne będzie także zgłoszenie się do specjalisty w celu otrzymanie kropli lub maści, które wpuszcza się do worka spojówkowego. Nieleczone stany zapalne są wyjątkowo niebezpieczne dla oczu.

Czy zespół suchego oka powoduje swędzenie oczu?

Swędzenie oczu, czy ich podrażnienie to często objawy zespołu suchego oka. Warto zauważyć, że zespół suchego oka jest dolegliwością, która bardzo często dotyczy osób noszących soczewki kontaktowe przez kilkanaście godzin dziennie. W przypadku zespołu suchego oka, na powierzchni oka brakuje nawodnienia. Można rozwiązać ten problem, stosując sztuczne łzy w formie kropli.

Czy soczewki kontaktowe mogą wpływać na swędzenie oka?

Osoby, które noszą soczewki kontaktowe także są narażone na pieczenie oczu. To może powodować wspomniany już zespół suchego oka, nieprawidłowa higiena podczas zakładania/ściągania szkieł lub brak ich pielęgnacji. Na zespół suchego oka znane jest rozwiązanie. Co w pozostałych dwóch przypadkach? Swędzenie oczu nie będzie Cię dotyczyć, jeżeli zawsze przed podjęciem jakichkolwiek czynności umyjesz ręce. Podczas czyszczenia szkieł warto także pamiętać o nowej dawce płynu.

Swędzenie i obrzęk oczu spowodowany przez ciało obce

Objawy takie jak swędzenie oczu mogą pojawić się, kiedy w Twoim oku znajdzie się ciało obce. Może to być rzęsa, drobinka kurzu, piasek, granulka z peelingu myjącego twarz, a nawet owad. Ostatnia z sytuacji ma częste miejsce podczas jazdy na rowerze lub łyżworolkach. Najważniejsze w tym przypadku jest szybkie usunięcie ciała obcego z oka. Nie zawsze jednak jest to możliwe samodzielnie, dlatego warto poprosić kogoś o pomoc.

Zewnętrzne swędzenie oczu - podrażnienie powiek

Poza uczuciem swędzenia gałki ocznej może także zdarzyć się swędzenie powiek. To ma różne przyczyny. Zdarza się, że wynika ze zbyt mocnego potarcia albo jest reakcją na zastosowanie nowego kosmetyku do mycia twarzy. Co robić w takim przypadku? Można przykładać sobie zimne kompresy na zamknięte powieki. Doskonale sprawdzi się moczenie płatków kosmetycznych w wystudzonej herbacie lub naparze z rumianku.

Co jeszcze powoduje swędzenie oczu?

Swędzenie oczu nie musi być objawem alergii, infekcji czy zapalenia spojówek. U niektórych osób wystarczy niewyspanie się lub spędzanie długich godzin przed monitorem komputera - szczególnie w nocy. Wówczas można mówić o przypadłości, jaką jest syndrom widzenia komputerowego, któremu poza swędzeniem towarzyszy także zaczerwienienie i nadwrażliwość na światło. Co można zrobić, aby chronić swój wzrok? Wykorzystać nakładkę na ekran monitora lub korzystać ze specjalnych okularów blokujących światło niebieskie.

Jak radzić sobie ze swędzeniem oczu?

Dobrym rozwiązaniem, aby zwalczyć uciążliwe objawy, są domowe sposoby na swędzenie oczu. Wśród nich wymienia się:

  • zimne kompresy - wystarczy płatki kosmetyczne lub bawełnianą szmatkę zmoczyć w chłodnej wodzie i przykładać na zamknięte powieki;
  • kompresy z naparem rumiankowym lub nagietkowym - wykonuje się je podobnie, jak te z zimną wodą, plusem w tym przypadku jest nie tylko złagodzenie swędzenia, ale także zmniejszenie obrzęku i złagodzenie zaczerwienienia oczu;
  • stosowanie sztucznych łez w kroplach - ta metoda sprawdzi się zawsze wtedy, kiedy do oka dostaną się jakieś zanieczyszczenia lub drażniące substancje chemiczne;
  • płukanie oka solą fizjologiczną - ma ona podobne zastosowanie, jak w wyżej wymienionym przykładzie;
  • jedzenie owoców blokujących produkcję histaminy - wystarczy codziennie spożyć jeżyny, jagody i borówki, aby złagodzić swędzenie oczu;
  • okłady z ogórka zielonego - te sprawdzą się szczególnie jeżeli pojawiło się u Ciebie swędzenie powiek;
  • profilaktykę - np. stosowanie okularów przeciwsłonecznych w razie wystąpienia nadwrażliwości na światło, wysypianie się, ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych czy zachowanie higieny podczas zakładania i ściągania szkieł kontaktowych oraz ich prawidłowa pielęgnacja.

Domowe sposoby wbrew temu, co sądzą niektórzy są bardzo dobrym rozwiązaniem. Oczywiście nie poradzą sobie ze wszystkimi przypadłościami np. zespołem suchego oka - w jego przypadku niezbędne będzie wykorzystanie sprawdzonych kropli. Jednak nawet w tej sytuacji mogą nieco załagodzić odczucia i zmniejszyć wrażliwość oczu.

Sposoby na swędzące oczy

Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Próbowałeś już wszystkiego na swędzenie oczu? Dobrze się wysypiasz, unikasz alergenów, dbasz o higienę snu i prawidłowo korzystasz z soczewek kontaktowych, a także stosujesz od pewnego czasu krople i nic to nie daje? W takim razie niezbędna będzie wizyta u specjalisty. Okulista przeprowadzi dokładne badanie i sprawdzi, jak wygląda Twoje oko z bliska. Często stany zapalne u brzegów powiek są niewidoczne dla pacjenta. Lekarz po dokładnym oglądnięciu oczu zdecyduje, jakie leczenie zastosuje w konkretnym przypadku. Jeżeli jest to infekcja, to najprawdopodobniej czeka Cię antybiotykoterapia. Obecnie leki tego typu dostępne są pod postacią kropli, nie będziesz mieć więc problemu z ich aplikacją.

Pamiętaj, że długotrwałe swędzenie oczu nie powinno być przez Ciebie bagatelizowane. Brak leczenia może wpływać na poważne problemy ze wzrokiem. Dlatego warto być czujnym i z niepokojącymi objawami zgłaszać się do specjalistów.

Zobacz także: