Zapalenie brzegów powiek

Zapalenie brzegów powiek to problem zdrowotny, który zazwyczaj wywołują infekcje bakteryjne. Zdarza się również, że wpływają na nią gruczoły łojowe i ich nieprawidłowa praca. Rozwój zapalenia brzegów powiek jest stosunkowo szybki, a sama przypadłość może być dość trudna do wyleczenia. Zazwyczaj nie kończy się żadnym poważnym obciążeniem, chociaż bywa to przypadłość nieprzyjemna, która wpływa na uczucie ciała obcego pod powieką. Objawem jest także przekrwienie powiek i obniżenie jakości widzenia. Jak radzić sobie z tym problemem oczu? Kiedy może się pojawiać? Czy leczenie wymaga wizyty u lekarza okulisty? Sprawdź, aby zadbać o własne zdrowie.

Zapalenie brzegów powieki

Czym jest zapalenie brzegów powiek?

Zapalenie brzegów powiek jest przypadłością, która wiąże się z infekcją bakteryjną. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko. Dotyka ono głównie brzegu powieki, jednak może dotyczyć także nasady rzęs oraz spojówki oka. Infekcja wywołuje dość duży dyskomfort oraz podrażnienie oczu. Same dolegliwości związane ze schorzeniem występują zazwyczaj symetrycznie. Co to oznacza? Jeżeli na prawym oku dochodzi do rozwoju zapalenia, to lewe oko jest również narażone na infekcję.

Rodzaje zapalenia brzegów powiek

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje zapalenia brzegu powieki - przednie i tylne. Klasyfikacja jest więc możliwa ze względu na miejsce występowania stanu zapalnego, a także z uwagi na przyczyny, które miały wpływ na rozwój infekcji. Bardzo ważna jest w tym przypadku właściwa diagnoza, ponieważ ta ma wpływ na leczenie i daje możliwość szybkiego rozwiązania problemu.

Tylne zapalenie brzegu powieki

Przypadłość ta rozwija się we wnętrzu oka - bardzo często określa się ją także jako przewlekłe zapalenie brzegów powiek. Tylne zapalenie brzegów powiek wiąże się głównie ze zbyt nadmiernym wydzielaniem łoju - dotyczy to obszaru, jakim są gruczoły Meiboma. W składzie filmu łzowego brakuje wówczas fosfolipidów. Występuje wówczas przekrwienie brzegów powiek, a uciśnięcie powieki przy wystąpieniu stanu zapalnego powoduje wypływanie gęstej wydzieliny.

Przednie zapalenie brzegów powiek

Schorzenie występuje na zewnątrz oczu. Najczęściej obserwuje się je u podstawy rzęs. Głównymi przyczynami występowania tego rodzaju zapalenia są alergie, ale również łupież. Czasem zależy także od zakażenia gronkowcem (Staphylococci infection). Dlatego ono samo dzieli się na:

  • gronkowcowe,
  • łojotokowe.

Oprócz wspomnianych dwóch rodzajach zapalenie brzegów powiek wyróżnia się jeszcze trzeci, który wywołany jest przez kilka czynników jednocześnie. Lekarze specjaliści przy jego diagnozie posługują się określeniem zespołu potrójnego s. Jego przyczyną jest jednoczesne suche oko, nadprodukcja łoju i zakażenie gronkowcem.

Jakie są przyczyny zapalenia brzegów powiek?

Zapalenie w obszarze powiek ma różne podłoża. Najczęściej jednak pojawia się ono w przypadku, kiedy:

  • pacjenta dotyka infekcja bakteryjna - bakterie u nasady rzęs pojawiają się naturalnie np. w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych,
  • gruczoły Meiboma funkcjonują w nieprawidłowy sposób, co może być wynikiem łupieżu lub trądziku różowatego.

Co wpływa na chwilowe i przewlekłe zapalenie brzegów powiek?

Zapalenie wywołane gronkowcami to reakcja wynikająca z osłabienia układu odpornościowego. Gronkowiec złocisty przedostaje się do oka za pośrednictwem brudnych rąk, czy chusteczek, które mają kontakt z okiem. Na ich obecność narażone są głównie osoby starsze, ale również pacjenci, którzy chorowali na trądzik różowaty i cukrzycę. Objawów zespołu zapalenia należy spodziewać się również u osób:

  • niedożywionych czy narażonych na czynniki, które mogą drażnić oko, np. silne i nadmierne działanie światła,
  • borykających się z alergiami na pyłki roślinne, ale również sierść zwierząt czy składniki kosmetyków.

Zapalenie na brzegach powiek może spotkać osoby, u których zdiagnozowane zostały wady wzroku - astygmatyzm czy nadwzroczność. Warto jednak podkreślić, że noszenie soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych nie wpływa bezpośrednio na pojawienie się problemu.

Przyczyna łojotokowa wiąże się zwykle z zapaleniem skóry. Obejmuje ono różne partie ciała, te, na których znajduje się owłosienie. Pojawia się więc w okolicy głowy i uszu, skąd nietrudno go przenieść - dochodzi do oka i obejmuje brzeg powiek.

Przewlekłe zapalenie brzegów powiek, nazywane też tylnym to natomiast stan zapalny brzegów powiek wywołany przez zaburzenia w działaniu gruczołów Meiboma.

Badanie oczu

Jakie są objawy stanu zapalnego brzegów powiek?

Zależnie od rodzaju przypadłości, objawy mogą być różne. Jeżeli zainfekowany jest tylny brzeg powieki i praca gruczołów Meiboma jest zaburzona, to można zaobserwować twarde łuski wokół podstawy rzęs. Nieprawidłowe działanie gruczołów Meiboma objawia się bowiem nadmiernym wydzielaniem substancji przez gruczoł. W okolicach oka może dojść do cofnięcia się, czy zaczopowania się ujść gruczołów.

Może pojawić się wówczas także:

  • brodawkowe zapalenia spojówek,
  • nieprawidłowy wzrost rzęs i ich siwienie,
  • niestabilność przedrogówkowego filmu łzowego,
  • syndrom zespołu suchego oka.

Przednie zapalenie brzegów powiek o podłożu łojotokowym (gdzie problemem są gruczoły Zeissa) często objawia się poprzez przekrwione oraz połyskujące brzegi powieki. Zaobserwować można również sytuacje, w których dochodzi do stopniowego sklejania się rzęs.

Jak wygląda leczenie zapalenia brzegów powiek?

Leczenie zapalenia brzegów powieki tylnej ma charakter długotrwały. Bardzo ważne jest w tym przypadku łagodzenie objawów. Niezbędne jest więc zachowanie wysokiej higieny brzegów powiek np. przez stosowanie kilkunastominutowych ciepłych okładów. Zabieg ten ma przede wszystkim doprowadzić do zmiękczenia łuski oraz podstawy rzęs, co wpływa na samoistne mycie. W celu uzyskania efektów zabieg ten należy wykonywać przynajmniej raz lub dwa razy dziennie. Jeżeli objawy ustępują, to ilość okładów i częstotliwość mycia oka można stopniowo redukować.

Z objawami zatkania się gruczołów można sobie poradzić. Czystym palcem należy delikatnie ucisnąć ujście gruczołu - zabieg ten można również określić jako masaż brzegów powiek - co spowoduje wypłynięcie wydzieliny na zewnątrz. Jednak w sytuacji, w której wydzielina z gruczołów Meiboma jest zbyt gęsta - ich samodzielnie odetkanie może się nie udać.

W leczeniu zapalenia brzegów powiek przedniego wykorzystuje się antybiotyki zapisane przez specjalistę. Najczęściej stosuje się specjalne maści, które po uprzednim przemyciu oka, czystym palcem nakłada się w wybrane miejsce. Czasem pomagają także nawilżające krople zbliżone składem do sztucznych łez. Redukują one objawy suchego oka i przyczyniają się do odbudowy filmu łzowego.

Objawy zapalenia brzegów powiek

W jaki sposób zapobiegać zapaleniu brzegów powiek?

Nieprawidłowe nawyki higieniczne to jedna z głównych przyczyn, która wpływa na zapalenie brzegów powiek. Oprócz niej problemem mogą być różne alergeny roślinne. Warto pamiętać, że nie zawsze możliwe jest zapobieganie zapaleniu.

Warto jednak wdrożyć odpowiednie nawyki:

  • dokładne i częste mycie twarzy,
  • usuwanie makijażu przed pójściem spać,
  • unikanie dotykania oczu brudnymi rękoma,
  • unikanie tarcia oczu kiedy odczuwa się pieczenie czy swędzenie oka,
  • kontrolowanie stanu oczu.

Osoby, które noszą soczewki kontaktowe powinny także zwrócić uwagę na ich prawidłowe noszenie oraz pielęgnację. Zaniedbania w tym zakresie mogą przyczynić się do reakcji alergicznych lub infekcji.

Czy przy zapaleniu brzegów powiek można nosić soczewki?

Choroby oczu, w tym zapalenie brzegów powiek czy zespół suchego oka nie przekreślają całkowicie możliwości noszenia soczewek kontaktowych. Warto jednak każdy przypadek konsultować z lekarzem specjalistą. Kiedy dochodzi do zapalenia brzegów powieki, warto natomiast zrezygnować z noszenia soczewek - dopóki objawy przypadłości nie ustąpią. Czasem niezbędne jest nawet to, aby zaprzestać stosowania makijażu. Po wyleczeniu można powrócić do dawnych przyzwyczajeń - szkieł kontaktowych i make-up'u.