Drganie powieki - jak sobie z nim radzić?

Szybkie tempo życia, natłok codziennych obowiązków i brak zwracania uwagi na higienę odpoczynku. To wszystko sprawia, że coraz częściej u przemęczonych osób pojawiają się problemy ze wzrokiem lub samymi oczami. W ostatnim czasie szczególnie dużo mówi się o zjawisku, jakim jest drganie powieki. Często jest to wynik własnych decyzji np. stosowania używek lub niedoboru witamin. Rzadziej zdarza się, że przyczyną drgania powiek jest zapalenie powiek lub porażenie nerwu twarzowego. Niezależnie jednak od tego, dlaczego drga powieka, nie należy lekceważyć tego zjawiska. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć w związku z drganiem powieki.

Przyczyny drgania powiek

Co może oznaczać drganie powieki?

Drganie powieki jest bardzo charakterystyczną przypadłością, której nie sposób przeoczyć. Kiedy drga powieka dochodzi wówczas do drobnych oraz mimowolnych ruchów, które jednocześnie są dość nieregularne. Powodowane są przez mimowolne skurcze powieki, za które odpowiedzialny jest mięsień okrężnego oka. Najczęściej obserwuje się drganie powieki górnej, jednak wiele przypadków potwierdza, że równie często dochodzi do drgania powieki dolnej. W niektórych przypadkach może dochodzić do drgania powieki po obu stronach, gdzie zarówno lewa, jak i prawa strona drgają niezależnie od siebie. Takie wyjątkowo intensywne drganie powiek jest jednak rzadko spotykane.

Przyczyną drgania powieki mogą być różne zjawiska, które nie są do końca jasne. Wiadomo jednak, że drżenie powieki ma miejsce za sprawą zbyt silnie pobudzonego złącza nerwowo-mięśniowego. U niektórych objawia się jedynie dziwnym uczuciem, u innych powoduje nawet bardzo silne bóle oczu.

U wielu osób drganie powieki spowodowane może być również przez niedobór magnezu czy innych mikroelementów. Zdaniem specjalistów przyczyną drgania powieki może być również nie tylko niedobór tych elementów, ale również ich nieprawidłowy poziom w organizmie. Dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne - morfologię powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku, ponieważ daje ona obraz stanu organizmu i pozwala wprowadzić ewentualną suplementację.

Jakie są przyczyny drgania powiek? Co wywołuje ich drżenie?

Dotychczasowe badania prowadzone w zakresie drgania powiek jasno wskazują na szereg różnorodnych czynników, które w większym lub mniejszym stopniu przyczyniają się do charakterystycznego drżenia powiek. To bardzo specyficzne, jak wiele osób określa drganie często potocznie nazywa się również mianem skaczącej powieki.

Najczęstsze przyczyny drgania powieki to:

  • zmęczenie - spowodowane poprzez duży wysiłek fizyczny lub niedobór snu,
  • używki - wpływ na to ma nadmiar kawy (a w związku z nim niedobór magnezu) i picie alkoholu, drgająca powieka może wynikać także z palenia papierosów czy spożywania napojów energetycznych,
  • zła dieta - wiążąca się nie tylko z niedoborem magnezu, ale także innych składników odżywczych w organizmie,
  • podrażnienie spojówek - najczęściej obserwowane u alergików, a wywoływane przez uczulenia na różnego rodzaju pyłki,
  • podrażnienie rogówki - najczęściej do podrażnienia dochodzi u osób pracujących na co dzień przed ekranem monitora, sytuacja ta sprzyja rzadszemu mruganiu, a wówczas dochodzi do wysuszenia filmu łzowego.

Drganie powieki jako skutek zmęczenia lub leczenia farmakologicznego

Drżenie powieki spowodowane jest również wystawieniem organizmu na działanie przewlekłego stresu o dużym nasileniu. Może być następstwem nieprzespanej nocy, kiedy organizm narażony jest na zmęczenie. Część przyjmowanych specjalistycznych leków, jako skutek uboczny ich przyjmowania, może powodować sytuacje, w których dochodzi do zaobserwowania drżenia powiek. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do mimowolnego drgania powiek, dochodzi wskutek nabytych chorób okulistycznych.

Co jeszcze może być przyczyną drgania powieki?

Może oczywiście zdarzyć się, że długotrwałe i nieustępujące drganie powieki jest objawem poważnych chorób. Te mogą pojawić się na podłożu neurologicznym lub być związane z układem krążenia. Co więcej, czasem jako przyczyny takiego zjawiska wskazuje się stwardnienie rozsiane lub zaburzenia napięć mięśniowo-powięziowych głowy i szyi. Widać się, że jeżeli chodzi o drganie powieki - przyczyny mogą być najróżniejsze. Czasem dodatkowo może pojawić się kurcz twarzy. W takim przypadku nigdy nie należy bagatelizować problemu i trzeba jak najszybciej zgłosić się do specjalisty w celu ustalenia dokładnej przyczyny i wprowadzenia leczenia.

Drganie powiek

Drganie powiek jako objaw choroby - co robić?

Zdecydowana większość przypadków, kiedy obserwuje się u siebie drgania powieki nie stanowi realnego zagrożenia dla zdrowia, nie trzeba więc wpadać w panikę. Drganie zazwyczaj ustępuje samoistnie, równie nagle jak się pojawiło. Czasem nigdy nie poznaje się przyczyny, chociaż w niektórych przypadkach ważna jest eliminacja stresu lub unikanie dodatkowego forsowania się, zwłaszcza po wcześniejszym wysiłku fizycznym.

Warto natomiast zwrócić uwagę na te sytuacje, kiedy drganiu powiek towarzyszą inne objawy. Te również mogą być różne. Czasem jest to samowolne zaciskanie powiek czy zaburzenia widzenia. Poważniejsze to połowiczy kurcz twarzy, a nawet zaburzenia rytmu serca często określane także jako kołatanie serca. Wówczas należy zgłosić się lekarza pierwszego kontaktu w celu weryfikacji zaistniałej sytuacji. Może okazać się, że to poważna choroba objawia się dodatkowo współwystępującym drganiem bądź skurczem powieki.

Dlaczego drganie powieki nie powinno być lekceważone?

Przypadki, w których obserwuje się drganie powieki połączone z innymi objawami nie są częste. Należy uwzględniać wówczas jednak możliwość wystąpienia u danej osoby chorób neurologicznych. Sytuacja ta wymaga natychmiastowej reakcji, gdyż zbagatelizowany problem może powodować nawet uszkodzenia nerwu twarzowego. W niektórych przypadkach dochodzić może również do uszkodzenia struktur ośrodkowego układu nerwowego, a ten odpowiada w bezpośredni sposób za kontrolę mięśni mimicznych.

Sytuacje, których nigdy nie należy bagatelizować to również połączenie mimowolnych drgań powiek, które swoim działaniem angażują inne partie mięśnia okrężnego oka. Wówczas można zaobserwować zjawisko, kiedy dochodzi do całkowitego jego zamknięcia wskutek wywołanego skurczu. W niektórych przypadkach może również dochodzić do angażowania innych mięśni twarzy i szyi. Bywa to wyjątkowo uciążliwe dla pacjenta.

Drganie powieki, a guz mózgu

Jeżeli chodzi o drganie powieki - przyczyny mogą być bardziej nieoczywiste niż to może się wydawać. Stwardnienie rozsiane, to nie jedyna poważna choroba wpływająca na zaburzenia mięśnia okrężnego oka lub nerwy twarzowe. Na drgającą powiekę może wpływać także guz mózgu. Wówczas jednak pojawiają się inne objawy - bardzo charakterystyczne głównie ze względu na ich intensywność. Jest to m.in. zaburzenie widzenia czy ból głowy, który jest dla pacjenta nie do zniesienia. W bardziej zaawansowanym stadium może pojawić się nawet utrata świadomości.

Drganie powieki dolnej - kiedy jeszcze udać się do specjalisty?

W sytuacji, w której stan związany z drżeniem powieki utrzymuje się dłużej tydzień, lub sytuacja ta powtarza się okresowo, co jakiś czas np. co miesiąc lub kilka tygodni, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem specjalistą. Sygnałami alarmującymi, których nie powinno się lekceważyć są między innymi:

  • opadanie powiek,
  • samoistne zamykanie oczu,
  • pojawienie się drgania innych części twarzy,
  • pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie oczu,
  • częste drganie, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Jeżeli codzienne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności w domu lub pójście do pracy jest skutecznie utrudnione przez pojawiające się wyżej wymienione objawy, konieczne nie warto czekać aż problem rozwiąże się sam i drganie powieki ustąpi. Można nigdy się tego nie doczekać. Wskazane będzie więc skontaktowanie się ze specjalistą. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, neurologa lub okulisty będzie w tej sytuacji niezwykle pomocna. Co więcej, wykluczy lub potwierdzi poważniejsze przyczyny drgania powieki jak np. erozja rogówki.

Drganie powiek a choroba

Jak zapobiegać skurczom powiek lub ich drganiu?

Drżenie powiek określane często także jako drżenie izolowane jest zjawiskiem, które pojawia się sporadycznie. Drganie powieki oka w tym przypadku przechodzi samoistnie, zazwyczaj po upływie kilku dni. Zachowanie odpowiedniej higieny pracy oraz zmiana swoich przyzwyczajeń i wprowadzenie większej ilości odpoczynku pozwalają się pozbyć drgania powieki, a konsultacja ze specjalistami nie jest konieczna.

Drganie powieki w sposób izolowany, oznacza też często konieczność uzupełnienia brakujących minerałów w organizmie. Można temu zaradzić poprzez wspomniane wcześniej zmiany w codziennych czynnościach lub poprzez zastosowanie prostej suplementacji i wprowadzenia do swojego organizmu kluczowych pierwiastków, których potrzebuje. Dostarczenie organizmowi dodatkowej dawki magnezu - który najprawdopodobniej został wypłukany przez używki to dobre rozwiązanie i można stosować je profilaktycznie.

Drganie powieki spowodowane jest również często przez długotrwały stres, który może mieć również wpływ na zaburzenia snu. Jeżeli po nieprzespanej nocy drga powieka, to znak, że czas na małą rewolucję w Twoim życiu. Dzięki zmianie codziennych nawyków można stopniowo wyeliminować stres, jednocześnie zwiększając ilość przespanych godzin w ciągu nocy. Dzięki temu drgająca powieka nie będzie stanowić większego problemu. Pamiętaj także, aby w godzinach popołudniowych nie pić kawy, ani napojów energetycznych. Dzięki temu z pewnością będzie Ci łatwiej zasnąć i unikniesz drgania w górnej powiece.

Jeżeli dolna powieka drga wskutek występujących chorób neurologicznych, okulistycznych czy zaburzeń mięśnia okrężnego, wówczas konieczna będzie pomoc lekarza. W przypadku kiedy występują takie przyczyny, trudno mówić o profilaktyce, ponieważ ta jest zwyczajnie niemożliwa. Zdiagnozowanie choroby pozwoli na dopasowanie odpowiednich leków, dzięki którym będzie można zapobiec problemowi drgającej powieki.

Zobacz także: