Drganie powieki - jak sobie z nim radzić?

Szybkie tempo życia, natłok codziennych obowiązków i brak zwracania uwagi na higienę odpoczynku. To wszystko sprawia, że coraz częściej u przemęczonych osób pojawiają się problemy ze wzrokiem lub samymi oczami. W ostatnim czasie szczególnie dużo mówi się o zjawisku, jakim jest mimowolne drganie powieki czy opadanie powieki. Czym jest tzw. skacząca powieka? Często jest to wynik własnych decyzji np. stosowania używek lub niedoboru witamin. Rzadziej zdarza się, że przyczyną drgania powiek jest przewlekły stres, choroby oczu lub nawet porażenie nerwu twarzowego. Niezależnie od tego, dlaczego drga powieka, nie należy lekceważyć tego zjawiska. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć w związku z drganiem powieki i jak poradzić sobie z tym problemem.

Przyczyny drgania powiek

Co może oznaczać drganie powieki?

Drganie powieki jest bardzo charakterystyczną przypadłością, której nie sposób przeoczyć. Kiedy drga powieka dochodzi do drobnych oraz mimowolnych ruchów, które jednocześnie są dość nieregularne. Powodowane są przez mimowolne skurcze powieki, za które odpowiedzialny jest mięsień okrężnego oka. Najczęściej obserwuje się drganie powieki górnej, jednak wiele przypadków potwierdza, że równie częste jest drżenie powieki dolnej.

W niektórych przypadkach może dochodzić do drgania powieki po obu stronach, gdzie zarówno lewa, jak i prawa strona drgają niezależnie od siebie. Takie wyjątkowo intensywne drganie powiek jest rzadko spotykane, ale może się zdarzyć.

Przyczyną, jeżeli chodzi o drganie dolnej powieki, jak i górnej, mogą być różne zjawiska, które nie są do końca jasne. Wiadomo jednak, że drżenie powieki ma miejsce za sprawą zbyt silnie pobudzonego złącza nerwowo-mięśniowego np. na tle nerwowym. U niektórych objawia się dziwnym uczuciem przypominającym lekkie mrowienie, u innych powoduje bardzo silne bóle oczu, bóle głowy czy w skrajnych przypadkach zawroty głowy.

Drganie powiek jako wynik niedoboru mikroelementów

U wielu osób drgająca powieka to wynik niedobóru magnezu czy innych mikroelementów. Zdaniem specjalistów przyczyną wpływającą na drganie powiek może być również nie tylko niedobór tych elementów, ale również ich nieprawidłowy poziom w organizmie. Wówczas mogą pojawić się inne objawy organizmu:

  • problemy ze snem,
  • rozdrażnienie,
  • marznięcie stóp i skurcze nóg,
  • problemy z włosami i paznokciami,
  • brak odporności.

Dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne wzroku. Morfologię powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku, ponieważ daje ona obraz stanu organizmu i pozwala wprowadzić ewentualną suplementację.

Jakie mogą być przyczyny drgania powiek? Co wywołuje ich drżenie?

Zastanawiasz się, co oznacza drganie powieki i jaka jest tego przyczyna? Dotychczasowe badania prowadzone w zakresie drgania powiek jasno wskazują na szereg różnorodnych czynników, które w większym lub mniejszym stopniu przyczyniają się do drżenia powiek. To bardzo specyficzne zjawisko. Wiele osób nie wiedząc, z czym ma do czynienia określa drganie potocznie mianem skaczącej powieki i wskazuje na brak magnezu w organizmie, co nie zawsze jest słuszne, bo może to być np. objaw choroby oczu.

Drganie powiek

Najczęstsze przyczyny drgania powieki to:

  • zmęczenie - spowodowane przez duży wysiłek fizyczny lub niedobór snu,
  • używki - wpływ na to ma nadmiar kawy (niedobór magnezu) i picie alkoholu, drgająca powieka może wynikać także z palenia papierosów czy picia napojów energetycznych,<
  • zła dieta - wiążąca się nie tylko z niedoborem magnezu, ale także innych składników odżywczych w organizmie,
  • podrażnienie spojówek - najczęściej obserwowane u alergików, a wywoływane przez uczulenia na różnego rodzaju pyłki,
  • podrażnienie rogówki - najczęściej do podrażnienia dochodzi u osób pracujących na co dzień przed ekranem monitora, sytuacja ta sprzyja rzadszemu mruganiu, a wówczas dochodzi do wysuszenia filmu łzowego.

Drganie powiek – wynik zmęczenia lub leczenia farmakologicznego

Przyczyną drgającej powieki może być wystawienie organizmu na działanie przewlekłego stresu o dużym nasileniu. Skacząca powieka pojawia się np. jako efekt nieprzespanej nocy, kiedy organizm narażony jest na duże zmęczenie.

Co więcej, część przyjmowanych specjalistycznych leków, jako skutek uboczny ich przyjmowania, może powodować sytuacje, w których dochodzi do zaobserwowania drżenia powiek. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się natomiast sytuacje, kiedy dochodzi do mimowolnego drgania powiek wskutek nabytych chorób okulistycznych.

Zapalenie powiek i inne choroby będące przyczyną drgania powieki

Długotrwałe i nieustępujące drganie powieki może być objawem poważnych chorób np. zapalenia powiek. To ma miejsce, kiedy przez bardzo długi czas oczy nie są dostatecznie nawilżone i wystawione na działanie niekorzystnych warunków (zapylenie, zadymienie, niska wilgotność powietrza).

Choroby oczu mogą pojawić się także na podłożu neurologicznym lub być związane z układem krążenia. Co więcej, czasem drganie powiem to wynik stwardnienia rozsianego lub zaburzenia napięć mięśniowo-powięziowych głowy i szyi. W momencie osłabienia mięśni twarzy drgająca powieka to tylko jeden z objawów, jakie mogą wystąpić. Niedostateczne skurcze mięśnia okrężnego oka wpływają nawet na niedomykanie powiek.

Jeżeli chodzi o drganie powieki - przyczyny mogą być najróżniejsze. Czasem dodatkowo może pojawić się skurcz twarzy. Nigdy nie należy bagatelizować problemu i zawsze trzeba jak najszybciej zgłosić się do specjalisty w celu ustalenia dokładnej przyczyny i wprowadzenia leczenia. Brak reakcji może bowiem skończyć się znacznym ryzykiem powikłań.

Drganie powiek a choroba

Drganie lub opadanie powieki jako objaw choroby – co wtedy robić?

Zdecydowana większość przypadków, kiedy obserwuje się u siebie drgania powieki nie stanowi realnego zagrożenia dla zdrowia, nie trzeba więc wpadać w panikę. Drganie zazwyczaj ustępuje samoistnie, równie nagle jak się pojawiło. Czasem nigdy nie poznaje się przyczyny, chociaż zwykle pomaga eliminacja stresu lub unikanie dodatkowego forsowania się, zwłaszcza po wcześniejszym wysiłku fizycznym.

Warto natomiast zwrócić uwagę na te sytuacje, kiedy drganiu powiek towarzyszą inne objawy. Te również mogą być różne. Czasem jest to nawet samowolne zaciskanie powiek czy zaburzenia widzenia. Poważniejsze to połowiczy kurcz twarzy, a nawet zaburzenia rytmu serca często określane także jako kołatanie serca. Wówczas należy zgłosić się lekarza pierwszego kontaktu w celu weryfikacji zaistniałej sytuacji. Może okazać się, że to poważna choroba objawia się dodatkowo współwystępującym drganiem bądź skurczem powieki.

Dlaczego drganie powieki nie powinno być nigdy lekceważone?

Przypadki, w których obserwuje się drganie powieki połączone z innymi objawami jak np. zaburzenia czucia, zaburzenia ostrości widzenia czy opadanie kącika ust, nie są częste. Należy uwzględniać wówczas jednak możliwość wystąpienia u danej osoby chorób neurologicznych. W przypadku np. udaru może pojawić się porażenie nerwów twarzy lub samoistne porażenie nerwu twarzowego. Sytuacja ta wymaga natychmiastowej reakcji, gdyż zbagatelizowany problem może powodować nawet trwałe uszkodzenia nerwu twarzowego. Objawem poważnych schorzeń neurologicznych w niektórych przypadkach może być uszkodzenie struktur ośrodkowego układu nerwowego, a ten odpowiada w bezpośredni sposób za kontrolę mięśni mimicznych.

Sytuacje, których nigdy nie należy bagatelizować to również połączenie mimowolnych drgań powiek, które swoim działaniem angażują inne partie mięśnia okrężnego oka. Wówczas można zaobserwować zjawisko, kiedy dochodzi do całkowitego jego zamknięcia wskutek wywołanego skurczu. W niektórych przypadkach może również dochodzić do angażowania innych mięśni twarzy i szyi. Bywa to wyjątkowo uciążliwe dla pacjenta.

Drganie powieki a guz mózgu

Jeżeli chodzi o drganie powieki - przyczyny mogą być bardziej nieoczywiste niż to może się wydawać. Stwardnienie rozsiane, to nie jedyna poważna choroba wpływająca na zaburzenia mięśnia okrężnego oka lub nerwy twarzowe. Na drgającą powiekę może wpływać także guz mózgu. Wówczas jednak pojawiają się inne objawy - bardzo charakterystyczne głównie ze względu na ich intensywność. Jest to m.in. zaburzenie widzenia czy ból głowy, który jest dla pacjenta nie do zniesienia. W bardziej zaawansowanym stadium oprócz drżenia mięśni i bólu może pojawić się nawet utrata świadomości.

Drganie powieki dolnej – kiedy jeszcze udać się do specjalisty?

W sytuacji, w której stan związany z drżeniem powieki utrzymuje się dłużej tydzień, lub sytuacja ta powtarza się okresowo, co jakiś czas np. co miesiąc lub kilka tygodni, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem specjalistą. Sygnałami alarmującymi, których nie powinno się lekceważyć są między innymi:

  • opadanie powiek,
  • samoistne zamykanie oczu,
  • pojawienie się drgania innych części twarzy,
  • pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie oka,
  • zespół suchego oka,
  • częste drganie, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Jeżeli codzienne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności w domu lub pójście do pracy jest skutecznie utrudnione przez pojawiające się wyżej wymienione objawy, konieczne nie warto czekać aż problem rozwiąże się sam i drganie powieki ustąpi. Można nigdy się tego nie doczekać. Wskazane będzie więc skontaktowanie się ze specjalistą. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, neurologa lub okulisty będzie w tej sytuacji niezwykle pomocna. Co więcej, wykluczy lub potwierdzi poważniejsze przyczyny drgania powieki jak np. erozja rogówki.

Jak zapobiegać skurczom powiek lub leczyć drganie powieki?

Drżenie powiek określane także jako drżenie izolowane jest zjawiskiem, które pojawia się sporadycznie. Drganie powieki oka w tym przypadku przechodzi samoistnie, zwykle po upływie kilku dni. Zachowanie odpowiedniej higieny pracy, zmiana swoich przyzwyczajeń i wprowadzenie odpoczynku pozwalają się pozbyć drgania powieki, a konsultacja ze specjalistami nie jest zazwyczaj konieczna.

Drganie powieki oznacza też często konieczność uzupełnienia brakujących minerałów w organizmie. Można temu zaradzić poprzez wspomniane wcześniej zmiany w codziennych czynnościach lub poprzez zastosowanie prostej suplementacji i dostarczenie do organizmu kluczowych pierwiastków, których potrzebuje np. dodatkowej dawki magnezu.

Drganie powieki spowodowane przez długotrwały stres może mieć również wpływ na zaburzenia snu. Jeżeli po nieprzespanej nocy drga powieka, to znak, że czas na małą rewolucję w Twoim życiu. Dzięki zmianie codziennych nawyków można stopniowo wyeliminować stres, jednocześnie zwiększając ilość przespanych godzin w ciągu nocy. Dzięki temu drgająca powieka nie będzie stanowić większego problemu.

Pamiętaj także, aby w godzinach popołudniowych nie pić kawy, ani napojów energetycznych. Dzięki temu z pewnością będzie Ci łatwiej zasnąć i unikniesz drgania w górnej powiece.

Jeżeli dolna powieka drga wskutek występujących chorób neurologicznych, okulistycznych czy zaburzeń mięśnia okrężnego, wówczas konieczna będzie pomoc lekarza. Trudno tu mówić o profilaktyce, ponieważ ta jest zwyczajnie niemożliwa. Zdiagnozowanie choroby pozwoli na dopasowanie odpowiednich leków i wyeliminowanie drgającej powieki