Do czego służy powłoka hydrofobowa w okularach?

Czy wiesz, że głównym składnikiem powłoki hydrofobowej są nanocząsteczki? Te niewielkie fragmenty materii tworzą na okularach specjalną powłokę, która jest niewidoczna gołym okiem. Czym jest powłoka hydrofobowa i do czego służy? Po co stosuje się ją w przypadku okularów i w jakich sytuacjach zastosowanie powłoki hydrofobowej na okularach z pewnością się sprawdzi?

Hydrofobowość - co to jest?

Hydrofobowość to niezwykła właściwość chemiczna, która polega na odpychaniu cząsteczek wody przez inne specjalnie skonstruowane cząsteczki. Przedmioty lub materiały, które są hydrofobowe, są apolarne. Oznacza to, że ich ładunek elektryczny jest rozmieszczony równomiernie. Natomiast woda jest cieczą, która jest polarna, dlatego cząsteczki wody są odpychane przez inne cząsteczki apolarne, np. z impregnowanych nanocząsteczkami powierzchni i materiałów szklanych, drewnianych, czy skórzanych, które po impregnacji stają się niezwilżalne.

Do czego służy powłoka hydrofobowa?

Powłoka hydrofobowa to innowacyjne rozwiązanie, które wykorzystuje się w wielu branżach, również w optyce i okulistyce. Powłoki hydrofobowe wyróżnia specjalna właściwość, jaką jest nieprzepuszczalność wody. Powierzchnie hydrofobowe przepuszczają jednak powietrze oraz nie niszczą elastyczności produktu. Możliwość odpychania wody to idealne rozwiązanie, aby zabezpieczyć powierzchnię przed wnikaniem wody, ale też przed zanieczyszczeniami. Powłoki zaimpregnowane nanocząsteczkami wyróżniają się tzw. perleniem wody, a w konsekwencji jej samoczynnym spływaniem z powierzchni, np. okularów. Powłoki hydrofobowe z powodzeniem stosuje się także jako innowacyjne zabezpieczenie szyb samochodów, telefonów, tabletów, drewna i różnych powierzchni szklanych. 

Dlaczego stosuje się powłokę hydrofobową w przypadku szkieł okularowych?

Powłoki hydrofobowe w okularach to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie, głównie ze względu na doskonałe właściwości zabezpieczenia okularów przed zabrudzeniami czy rozbryzgami wody. Zastosowanie powłoki hydrofobowej w przypadku szkieł okularowych pozwala ograniczyć osadzanie się kurzu, brudu, wilgoci. Wygładza powierzchnię szkieł a ewentualne zabrudzenia czy zalania ześlizgują się z zaimpregnowanej powierzchni. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie okularów przez dłuższy okres w doskonałym stanie, ponieważ brak konieczności ich częstego mycia zwiększa ich wytrzymałość. Powłoki okularów stosuje się także po to, aby ułatwić codzienne czynności. Okulary pokryte powłoką hydrofobową szybciej odparowują. To idealny sposób, aby ograniczyć nieznośny efekt zaparowanych okularów. Ponadto impregnacja szkieł okularowych jest o tyle ważna, że szkła znajdują się blisko oczu, dlatego nie powinien osadzać się na nich brud i zanieczyszczenia.

Jeśli jednak nie posiadasz soczewek okularowych z taką powłoką, skorzystać możesz ze specjalnych płynów, które ograniczają zaparowanie, np. CHEMAX 2.

środek zaparowanie

U kogo szczególnie sprawdzi się taka powłoka?

Zastosowanie powłoki hydrofobowej to idealny sposób impregnacji okularów. Co więcej, powierzchnia przedmiotów hydrofobowych jest gładka, dzięki czemu widoczność jest doskonała, a na soczewkach nie osadzają się zabrudzenia, które mogą powodować dyskomfort podczas patrzenia. Szkła okularowe z powłoką hydrofobową nie wymagają też specjalnej pielęgnacji czy konserwacji. Dbanie o okulary z powłoką hydrofobową jest znacznie prostsze, ponieważ wystarczy przetrzeć je czystą, suchą ściereczką.

Sprawdź ofertę okularów korekcyjnych

Okulary z powłoką hydrofobową to obecnie produkt pożądany między innymi ze względu na obowiązek noszenia maseczek i pojawiający się problem z zaparowanymi okularami. Hydrofobowe powierzchnie szybciej odparowują, dzięki temu znacznie ograniczają przykry i irytujący efekt, jakim jest zaparowanie okularów z powodu oddychania czy wejścia z zimnego do ciepłego pomieszczenia. 

W jakich sytuacjach przydaje się taka powłoka?

Powierzchnie hydrofobowe wyróżnia niezwykła zdolność do samooczyszczania się. Dłuższe zachowanie doskonałego wyglądu, większe bezpieczeństwo i nienaganna czystość produktu impregnowanego nanocząsteczkami sprawia, że powłoki hydrofobowe są bardzo chętnie wykorzystywane w produktach codziennego użytku, ale także w przemyśle. Powłoki hydrofobowe przydają się między innymi w produkcji blatów, kabin prysznicowych, okien oraz okularów. Zastosowanie zaawansowanej technologii w przedmiotach codziennego użytku podnosi ich jakość, zwiększa wytrzymałość oraz poprawia komfort ich używania. To tylko kilka powodów dla których powłoki hydrofobowe zastosowane na przedmiotach są chętniej wybierane niż przedmioty nieimpregnowane. Zabezpieczenie okularów pozwala na ich większą żywotność, wysoką ochronę przed wilgocią i związanymi z nią konsekwencjami. 

Dla osób, które mimo wszystko nie są zadowolone z efektów, poleca się soczewki kontaktowe - korzystanie z nich jest wygodne, nie ma także ryzyka zaparowania soczewek.