Soczewka na jedno oko - o czym musisz wiedzieć?

Wady wzroku dotyczą coraz większej części społeczeństwa. Często pacjenci nie zdają sobie nawet sprawy ze swojego problemu, dopóki nie odwiedzą gabinetu okulistycznego. Wówczas może okazać się, że na jednym z oczu ostrość widzenia jest zdecydowanie mniejsza i konieczne będzie zastosowanie korekcji. Co w takim przypadku – lepiej wybrać okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe? Jest to kwestia indywidualna. Wiele osób decyduje się na użycie jednej soczewki, aby nie ingerować w żaden sposób w drugie oko. Takie podejście wymaga jednak świadomego wyboru i indywidualnego dopasowania do potrzeb pacjenta. Przekonaj się, co warto wiedzieć przed użyciem soczewek kontaktowych w tym przypadku.

Czy wada wzroku może występować na jednym oku?

Wbrew temu, co myśli wiele osób wada wzroku, która dotyka tylko jedno oko, jest dosyć częsta w społeczeństwie. Fachowo taka sytuacja określana jest jako emmetropia jednego oka. Warto natomiast zauważyć, że zwykle są to na tyle małe wady wzroku, iż nie są one zauważalne przez samych pacjentów między codziennymi czynnościami. Problem diagnozowany jest więc często podczas kontrolnej wizyty w gabinecie okulistycznym.

Jeżeli natomiast dotychczasową doskonałą widoczność nagle coś zakłóca, to najprawdopodobniej dochodzi do innego zjawiska. Może to wskazywać np. na pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Niedowidzenie na jedno ono może być również wynikiem urazu. Z kolei u dzieci często pojawia się także przypadłość o nazwie zespół leniwego oka. W każdym ze wspomnianych przypadków konieczna jest natomiast pilna wizyta u specjalisty i szybkie zdiagnozowanie problemu.

Kiedy najczęściej pacjent dowiaduje się, że ma tylko jedno zdrowe oko?

Pacjenci zwykle nie zdają sobie sprawy z różnicy w widzeniu między oczami, zwłaszcza jeżeli wada wzroku jest niewielka. Dlatego właśnie niedowidzenie jednooczne najczęściej wykrywane jest podczas kontroli u okulisty. W tym przypadku soczewki kontaktowe są uznawane za najlepszą, a jednocześnie najwygodniejszą metodę korekcji. Są praktycznie niewyczuwalne dla oka i nie wpływają w większym stopniu na dotychczasowy komfort codzienny. Soczewki na jedno oko to więc zdecydowanie korzystniejsza opcja od okularów korekcyjnych.

Specjaliści podkreślają, że w przypadku niedowidzenia jednoocznego oprócz noszenia soczewki ważne są także ćwiczenia ortoptyczne. Dzięki nim możliwe jest skuteczne wzmocnienie słabszego oka. W tym przypadku stosuje się takie metody jak np. zasłanianie oka dominującego. Wówczas naturalnie zmusza się słabsze oko do intensywniejszej pracy. Taka praca nad jednym okiem daje zaskakujące efekty, o ile jest wykonywana regularnie.

czy można mieć soczewke na jednym oku

Niedowiedzenie jednooczne – jaką metodę korekcji wady wzroku wybrać?

Chociaż noszenie soczewek kontaktowych na jedno oko jest coraz popularniejsze, to wiele osób wciąż zastanawia się nad taką metodą. Dla oczu jest ona jednak zdecydowanie korzystniejsza niż okulary, które w pewnym stopniu ograniczają zdrowe oko przez zaburzenie pola widoczności. Wykorzystanie okularów na obu oczach sprawia, że osoba, która je nosi stale ma przed sobą oprawki zaburzające komfort i przeszkadzające w wielu codziennych czynnościach.

Samo noszenie soczewek kontaktowych wiąże się natomiast z koniecznością podjęcia dodatkowych decyzji. Szkła kontaktowe dostępne są na rynku w różnych wariantach. Wybór soczewek kontaktowych może więc nie być najłatwiejszy. Lepiej zakupić soczewki miesięczne, dwutygodniowe czy jednodniowe? W takim przypadku specjaliści są zgodni – soczewka jednodniowa to najlepszy z wyborów.

Soczewki jednodniowe na jedno oko – doskonały wybór

Jeżeli wada wzroku występuje na oku od niedawna i czeka Cię zakup pierwszej pary soczewek, to warto słuchać się zaleceń specjalisty. On najlepiej doradzi Ci, jaka będzie odpowiednia soczewka na jedno oko. Zwykle zaleca się jednodniowe soczewki. Dlaczego? Ponieważ nie wymagają one regularnej pielęgnacji. Czynności związane z ich obsługą są podobne, jak w przypadku okularów. Rano umieszcza się soczewkę na oku niedowidzącym, a po całym dniu zdejmuje i wyrzuca do kosza.

W przypadku soczewek jednodniowych nie trzeba pamiętać o tym przez ile dni były już wykorzystywane. Jedną soczewkę, jak wskazuje nazwa stosuje się na oku przez jeden dzień. Nie ma także konieczności zakupu specjalnych pojemników do przechowywania szkieł czy preparatów do ich czyszczenia i pielęgnacji. Kupując od razu większe opakowanie, można natomiast zaoszczędzić na cenie soczewek kontaktowych.

Czy można bez żadnych konsekwencji nosić soczewkę kontaktową wyłącznie na jednym oku?

Noszenie jednej soczewki kontaktowej na oku, na którym zdiagnozowano wadę wzroku jest nie tylko bezpieczne, ale i zalecane przez okulistów. Jest to lepszym rozwiązaniem niż korzystanie z okularów głównie z uwagi na fakt, że jest to wygodne.

Tego typu sposób korekcji dla jednego oka jest także wskazany w przypadku bardzo niewielkich wad wzroku. Wówczas można nosić soczewkę tylko wtedy, kiedy np. planuje się pracę przed komputerem lub czytanie książki. W wolnym czasie można ćwiczyć jedno oko, które gorzej widzi, aby nie ustępowało sprawności drugiego oka. Wbrew pozorom regularnie wykonywane ćwiczenia ortoptyczne przynoszą zaskakująco dobre efekty.

Jakie korzyści można zyskać, wykorzystując soczewki kontaktowe na jednym oku?

Noszenie soczewki na jedno oko może przynieść wiele korzyści. Zależą one w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i oczekiwań samego pacjenta, a także wad wzroku. Jeżeli czeka Cię w najbliższym czasie podobna decyzja – poniżej znajdziesz kilka zalet tego rozwiązania. Warto wziąć je pod uwagę przy ostatecznych wyborach.

Wygodna korekcja i doskonałe widzenie

Soczewka na jednym oku to nie tylko doskonała forma korekcji wzroku, ale także gwarancja komfortu. Odpowiednie dostosowanie soczewek do potrzeb pacjenta sprawia, że zapewniają one wyjątkowo wygodne noszenie. Poprawiają ostrość widzenia, która staje się jednakowa na obu oczach, a jednocześnie są niewyczuwalne na oku niedowidzącym. Można dzięki temu prowadzić aktywny tryb życia, czy bez problemu zakładać okulary przeciwsłoneczne.

soczewka na jedno oko

Oszczędność pieniędzy przy zakupie soczewek kontaktowych

Noszenie soczewek na jednym oku to znaczne oszczędności. W przypadku, kiedy wada wzroku dotyczy dwóch oczu i konieczne jest stosowanie szkieł o tych samych parametrach wydatki są zdecydowanie większe. Rosną one także, kiedy dla dwóch oczu stosuje się szkła mające różne moce. W takiej sytuacji wiele osób korzysta z okularów korekcyjnych.

Dla przykładu: opakowanie 90 soczewek kontaktowych jednodniowych w przypadku obydwu oczu wystarcza na 1,5 miesiąca. Jeżeli korzysta się z soczewek na jednym oku, to czas ten dwukrotnie się wydłuża i taki zapas wystarcza na 3 miesiące. Można więc mieć soczewkę kontaktową jednocześnie za nią nie przepłacając.

Brak ingerencji w wygląd

Wiele osób zwraca uwagę na nienaganną prezencję i wizerunek. Część z nich nie wyobraża sobie także siebie w okularach lub nawet nie podoba się sobie w takim wydaniu. Także dla tej grupy doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie soczewek. Są one niewidoczne i żaden sposób nie ingerują w wygląd. Nie ma więc konieczności przyzwyczajania się do nowego wizerunku.