Twarde soczewki kontaktowe - kto powinien je nosić?

Soczewki kontaktowe to wygodne rozwiązanie dla osób, które mają wadę wzroku, jednak na co dzień nie mogą lub nie chcą korzystać z okularów korekcyjnych. Soczewki są nie tylko wygodne, ale co najważniejsze - niewidoczne. Dużym atutem szkieł kontaktowych jest ich łatwe wykorzystanie, a także brak ograniczenia w zakresie pola widzenia. Podstawą jest jednak prawidłowy dobór soczewek. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soczewek kontaktowych. Podstawowy podział to soczewki twarde i miękkie. Czym charakteryzują się soczewki twarde? Kto powinien się zdecydować na korzystanie z nich? Poznaj rozwiązanie, które sprawdza się nawet przy skomplikowanych wadach wzroku.

Twarde soczewki

Czym są twarde soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe twarde są jednymi z najstarszych na rynku - zostały one wynalezione jako pierwsze. Początkowo problemem w przypadku twardych soczewek był niewielki dopływ powietrza do oka. Najnowocześniejsze rodzaje twardych soczewek wyróżniają się obecnie jednak bardzo dużym współczynnikiem przepuszczalności tlenu.

Twarde soczewki kontaktowe w odróżnieniu od standardowych szkieł nie przylegają bezpośrednio do oka. Dzięki unikalnej budowie radzą sobie jednak doskonale nawet z bardzo poważnymi wadami wzroku. Szkła kontaktowe twarde to idealne rozwiązanie dla osób, które są aktywne i nie chcą korzystać z okularów. Stosowanie soczewek kontaktowych twardych nie jest skomplikowane. Należy pamiętać przede wszystkim o ich dokładnej pielęgnacji oraz właściwym sposobie ich ściągania i zakładania.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii oraz najwyższej jakości materiałów dobór soczewek kontaktowych jest dużo łatwiejszy. Szeroki zakres dostępnych wariantów pozwala na dopasowanie kontaktów do każdej wady wzroku. Stosuje się je między innymi w leczeniu astygmatyzmu, a także korygowaniu przypadłości określanej jako stożek rogówki.

Co odróżnia soczewki miękkie i soczewki twarde?

Soczewki miękkie to jedne z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych szkieł kontaktowych. Z uwagi na swoją elastyczną budowę są bardzo wygodne w stosowaniu, a przy tym występują w wielu różnych wariantach. Stosowanie soczewek miękkich nie zawsze jest wystarczające, wówczas wykorzystuje się wariant twardych soczewek kontaktowych, które radzą sobie z bardziej skomplikowanymi wadami wzroku.

W przypadku soczewki kontaktowej twardej wyróżnia się przede wszystkim zdecydowanie sztywniejszą budowę w stosunku do miękkich kontaktów. Nie jest ona przypadkowa. Jej głównym zadaniem jest wpłynięcie na oko poprzez wyprofilowanie rogówki i nadanie jej właściwego kształtu. Twardość soczewki wynika również z wykorzystania odmiennego materiału niż ma to miejsce, jeżeli chodzi o soczewki miękkie.

Twarde soczewki kontaktowe produkowane są głównie z tworzywa RGP, które odznacza się doskonałą przepuszczalnością tlenu. Istotną różnicą jest natomiast sama średnica soczewki. Z uwagi na fakt, że szkła przykrywają jedynie centralną część rogówki, są one mniejsze od soczewek miękkich.

W porównaniu z soczewkami miękkimi twardy wariant wyróżniają dodatkowe parametry - głównie czas noszenia. Nie ma twardych soczewek jednodniowych, które można by wymieniać każdego dnia. Soczewki jednodniowe występują wyłącznie jako miękkie. Specjalny typ nie przewiduje także opcji, jaką są kolorowe soczewki kontaktowe - nie poprawią one więc estetyki oka, a jedynie wpłyną na prawidłowe widzenie.

Największe zalety, jakie wyróżniają twarde soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe twarde, podobnie, jak soczewki miękkie mają wiele zalet. Największą, jeżeli chodzi o dobór soczewek tego typu to przede wszystkim możliwość korygowania nawet bardzo trudnych wad wzroku. Dodatkowe zalety, jakie mają soczewki twarde to:

  • możliwość korzystania z jednych soczewek nawet kilka lat,
  • możliwość korekcji nawet najbardziej skomplikowanej wady wzroku,
  • brak deformacji podczas noszenia,
  • wytrzymałość na uszkodzenia.

Dla kogo twarde soczewki kontaktowe

Czy soczewki twarde są droższe niż soczewki miękkie?

Twarde soczewki kontaktowe nowej generacji wykonuje się z wysokiej jakości materiałów. Z uwagi na ich kształt wymagają dokładnego dopasowania do oka (dotykają wyłącznie obrzeża rogówki). Są bardzo trwałe, dlatego można nosić je czasem nawet przez kilka lat. Należy przy tym pamiętać o pielęgnacji soczewek kontaktowych zgodnie z zaleceniami. Stosując je, można zniwelować praktycznie większość wad wzroku.

Twarde soczewki kontaktowe to niestety większy wydatek niż soczewki kontaktowe miękkie. Wpływ na wyższą cenę ma konieczność dopasowania soczewek do kształtu oka pacjenta. Każda soczewka jest specjalnie szlifowana, aby dokładnie dopasować ją do rogówki.

Kiedy twarde soczewki kontaktowe to dobry wybór i dla kogo?

Zastosowanie twardej soczewki kontaktowej to sposób na zniwelowanie różnych wad wzroku i przywrócenie stabilnego i wyraźnego widzenia. Dla osób chcących korzystać z kontaktów zamiast okularów jest to często jedyne rozwiązanie, gdyż w przypadku soczewek miękkich nie ma możliwości ich dopasowania do rogówki oka. Kto powinien korzystać z soczewki twardej? Poniżej kilka przykładów.

Stożek rogówki - wskazanie do noszenia twardych soczewek

Stożek rogówki ma nieregularny przebieg, schorzenie może rozwijać się od 10 do nawet 20 lat. W pierwszym stadium osoba dotknięta tą przypadłością cierpi na okresowe pogarszanie się wzroku oraz późniejszą poprawę ostrości wzroku. W przypadku tego typu wad wzroku często konieczna jest zmiana okularów z uwagi różne moce.

Stożek rogówki objawia się również:

  • pogorszeniem widzenia nocnego,
  • widzeniem mnogim na jednym oku,
  • rozmazywaniem się obrazu,
  • efektem otoczki, tak zwanego halo wokół źródeł światła,
  • fotofobią występującą z zaczerwienieniem oraz swędzeniem oka.

Zaburzona ostrość widzenia u pacjenta musi być zdiagnozowana przez specjalistę. Na podstawie badań możliwe jest postawienie diagnozy. Kluczowe jest również, aby rozpoznaną przypadłość monitorować przynajmniej raz na 6 miesięcy poprzez wykonanie topografii rogówki.

Skuteczną metodą zwalczania przypadłości jest zastosowanie soczewek twardych. Dzięki wysokiej przepuszczalności tlenu w soczewkach kontaktowych jest to pierwszy wybór zalecany przez specjalistów. W przypadku doboru soczewek twardych zawsze pomaga okulista.

Badanie wzroku

Przeszczep rogówki

Rogówka pozyskana od dawcy przyszywana jest za pomocą bardzo cienkich nylonowych nici, które trudno zobaczyć bez odpowiednio dużego powiększenia. Osoby, u których wykonano ten zabieg, mogą na specjalne zamówienie dopasować do siebie soczewki twarde. Przyzwyczajenie do stylu życia bez okularów korekcyjnych dla niektórych jest ważne, aby jednak oko było bezpieczne, niezbędny jest wykorzystanie do korekcji wzroku rozwiązania, jakim są soczewki twarde.

Nawracający zespół suchego oka

Zespół suchego oka to przypadłość, przy której na powierzchni oka nie ma dostatecznie dużej ilości nawilżenia w postaci filmu łzowego. Rogówka oraz spojówka oka są nadmiernie suche, a to powoduje dyskomfort. Nie warto tego lekceważyć.

Osoby cierpiące na zespół suchego oka często decydują się na wybór soczewki miękkiej, co nie jest do końca właściwe dla oczu. Soczewkę miękką charakteryzuje materiał jej wykonania. Miękkie soczewki są hydrofilowe, a to oznacza, że mogą działać jak gąbka, która zasysa wilgoć z oczu. Soczewki twarde są szczególnie polecane w tego typu przypadkach. Dopasowywane są indywidualnie i zmniejszają ryzyko wysuszenia.

Inne wskazania, aby wykorzystać twardą soczewkę korekcyjną

W szczególnych przypadkach wykorzystuje się soczewki ortokeratologiczne. Soczewki twarde tego typu zaliczane są do niechirurgicznego sposobu korekty niektórych przypadłości pacjentów. Korzystają z nich osoby z astygmatyzmem oraz krótkowzrocznością. W odróżnieniu od miękkich soczewek te mogą być stosowane podczas snu pacjenta. Soczewki mają za zadanie uformować krzywiznę rogówki podczas snu. Dzięki temu rano, pacjent jest w stanie przez cały dzień funkcjonować bez konieczności zakładania okularów korekcyjnych lub kontaktów.

Kto nie powinien decydować się na twarde soczewki kontaktowe?

Na rynku dostępnych jest szereg soczewek twardych oraz miękkich. Soczewki dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Warto przy tym pamiętać, że nie zawsze noszenie soczewek twardych jest wskazane. Wówczas okulary stają się jedynym z możliwych rozwiązań na korektę wzroku.

Soczewka nie może być noszona w sytuacji, kiedy u danej osoby zdiagnozowano oczopląs. Dodatkowo soczewka nie powinna być stosowana u osób cierpiących na alergię związaną z roztoczami, kurzem czy grzybami. Z noszenia soczewek kontaktowych powinni zrezygnować diabetycy. Przewlekłe i nawracające stany zapalne oczu, czy niekorzystne środowisko pracy to również aspekty, przy których soczewka nie powinna być noszona.

Twarde soczewki kontaktowe zalecenia

Twarde soczewki kontaktowe - tryb noszenia

Wybór soczewek nie powinien być przypadkowy. Parametry, jakimi cechują się soczewki twarde oraz specyfika ich wykonania umożliwiają ich dopasowanie do oka - również, wtedy, kiedy u pacjenta diagnozuje się nieregularny kształt rogówki. Inaczej niż miękkie soczewki, twarde kontakty dostępne są w wariancie, gdzie wada wzroku może być korygowana nimi przez rok, a czasem nawet dwa lata.

Jak dbać o soczewki kontaktowe twarde?

Twarde soczewki kontaktowe stosowane wielokrotnie (podobnie, jak w przypadku miesięcznych miękkich soczewek) powinny być poddawane odpowiedniej pielęgnacji, aby zachowały swoje właściwości. Konieczne jest przy tym stosowanie preparatów, które wykorzystuje się do czyszczenia soczewek kontaktowych twardych. Najlepiej sprawdzają się płyny wielofunkcyjne. Dopuszczalne jest również stosowanie środków opartych na systemie dwustopniowym oraz dodatkowe czyszczenie środkami odbiałczającymi.

Niezależnie od rodzaju produktu wybranego do soczewek kontaktowych twardych konieczne jest stosowanie się do instrukcji obsługi. Odpowiednie używanie soczewek sprawia, że pozostaną w doskonałej kondycji przez cały okres ich przydatności do noszenia. Zawsze także zdejmuj soczewki i zakładaj ostrożnie - po wcześniejszym umyciu i osuszeniu dłoni.