Czy bardziej opłacalne są okulary, czy soczewki?

Okazało się, że masz wadę wzroku i potrzebna Ci będzie korekcja? Masz kilka możliwości do wyboru. Możesz zdecydować się na noszenie okularów lub zakup soczewek. Wiele zależy od tego, jaka wada wzroku Cię dotyczy, jaki tryb życia prowadzisz, a także jakim budżetem dysponujesz. Odkryj, co zyskujesz nosząc soczewki, kiedy nie można się na nie zdecydować i przede wszystkim - sprawdź, ile to wszystko kosztuje.

Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe

Jak można korygować wady wzroku?

Standardowa korekcja, jeżeli chodzi o różne wady wzroku odbywa się przy pomocy okularów korekcyjnych. Na badaniu okulistycznym, które wykonuje specjalista określa się stopień wady wzroku - wynik otrzymuje się w dioptriach. Zależnie od tego, czy zdiagnozowana jest krótkowzroczność, czy dalekowzroczność soczewki okularów oznaczone są plusem lub minusem. W ostatnich latach u znacznie większej liczbie osób diagnozuje się także astygmatyzm. Tę wadę wzroku także koryguje się przy pomocy okularów, dobierają odpowiednie szkła.

Okulary najlepiej wyrobić w renomowanym salonie optycznym. Opcja wykonania kompletnych okularów dostępna jest także w sieci (choć należy podkreślić, że wciąż u nielicznych) - na stronach takich jak soczewki24.pl. W sprawdzonych punktach dopasujesz nie tylko soczewki okularów, ale także różne rodzaje oprawek. Szkła okularów występują w podstawowych wariantach. Osoby z wrażliwymi oczami lub Ci, którzy sporo czasu spędzają przed ekranem komputera mogą jednak zdecydować się na specjalne powłoki. Obecnie najpopularniejsze są uszlachetnienia antyrefleksyjne, oleofobowe, antyelektrostatyczne, blue control (blokujące światło niebieskie negatywnie wpływające na cały organizm), UV lub specjalne powłoki dla kierowców. Możliwości jest naprawdę wiele, trzeba jednak pamiętać, że każda z nich to zwykle dodatkowy wydatek.

Drugie rozwiązanie, które zwłaszcza w ostatnich latach cieszy się sporym zainteresowaniem to korekcja wzroku za pomocą szkieł kontaktowych. Cena soczewek kontaktowych podobnie, jak w przypadku okularów zależy od tego, jak typ szkieł wybierzesz. Na rynku dostępne są warianty jednodniowe, dwutygodniowe, a nawet miesięczne. Oczywiście nie oznacza to, że każda wada wzroku może być korygowana za pomocą takich samych soczewek. Także w tym przypadku konsultacja i badanie u okulisty to podstawa.

Okulary czy soczewki kontaktowe - co wybrać?

Zastanawiasz się, co wybrać - soczewki czy okulary? Spokojnie - nie jako jedyny stoisz przed tym wyborem. Poza wadą wzroku bardzo ważne jest uwzględnienie swojego trybu życia, a także kilku dodatkowych elementów. To gwarancja, że będziesz czuł się komfortowo, a Twój wybór nie obciąży zbytnio domowego budżetu - ponieważ to także bardzo ważne. Jeżeli masz jakieś wątpliwości - zwłaszcza na samym początku - to warto skonsultować je z okulistą. Nikt nie doradzi Ci tak dobrze, jak lekarz.

  • W przypadku okularów jest to metoda korekcji wzroku polecana szczególnie osobom prowadzącym spokojny tryb życia. Jeżeli dodatkowo sporo pracujesz przed monitorem komputera, dużo czytasz lub masz naprawdę dużą wadę, to zdecydowanie okulary mogą być właśnie dla Ciebie.
  • Dodatkowo do noszenia okularów przekonują się Ci, którzy kochają modne dodatki. Oprawki dopasowane do konkretnej osoby podkreślają nie tylko stylizacje, ale także rysy twarzy.
  • Za wyborem okularów przemawia także cena szkieł i oprawek. Warto zauważyć, że w przypadku wad, które nie są postępujące jest to jednorazowy wydatek na co najmniej kilka lat - można więc mówić o swego rodzaju oszczędności. Niektóre osoby ten aspekt cenią sobie właśnie najbardziej.

Zalety okularów korekcyjnych

Szkła kontaktowe to bardzo wygodne rozwiązanie. Nosząc soczewki kontaktowe można być aktywnym i uprawiać różne sporty - nawet te wodne - oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności. W soczewkach nie ma się także ograniczonego pola widzenia. Lepiej sprawdzą się więc w przypadku kierowców.

Cena okularów bywa atrakcyjna. A co jeżeli chodzi o soczewki? Wiele zależy od ich rodzaju. Tańsze są szkła miesięczne, chociaż warto mieć świadomość, że w tym przypadku soczewkę trzeba właściwie pielęgnować z użyciem odpowiednich preparatów. Duża butelka płynu jest więc dodatkowym wydatkiem i oznacza kilkadziesiąt złotych więcej w rozrachunkach. Dobry płyn pielęgnacyjny to jednak gwarancja, że z Twoją gałką oczną nie stanie się nic złego.

Soczewka dwutygodniowa lub soczewki jednodniowe nawet średniej klasy to większy wydatek. Na korzyść soczewek jednodniowych przemawia jednak całkowity brak pielęgnacji i zdecydowanie wyższa higiena oczu. Możesz więc liczyć na maksymalną wygodę, a także doskonałe widzenie.

Szkła miękkie i twarde - jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Zdecydowałeś się na wybór szkieł kontaktowych? To nie ostatnia decyzja, jaką musisz podjąć. Większość dostępnych na rynku soczewek kontaktowych to produkty silikonowo-hydrożelowe, czyli soczewki miękkie. Ich największą zaletą jest elastyczność oraz szybka adaptacja do oka. Plusem jest także fakt, że przepuszczają dużą ilość tlenu do oka - w ich przypadku zespół suchego oka jest więc zdecydowanie rzadszą przypadłością. Nie oznacza to jednak, że ten typ soczewek kontaktowych jest pozbawiony wad. Są one odpowiednie wyłącznie do korekcji podstawowych wad wzroku.

Soczewka twarda jest zdecydowanie starsza i została wynaleziona jako pierwsza. W jej przypadku nie trzeba jednak obawiać się o brak gazoprzepuszczalności. Nowoczesne materiały wykonania mają obecnie takie parametry techniczne, które sprawiają, że powierzchnia oka jest bezpieczna. Wykorzystując tę soczewkę można skorygować różnego rodzaju wady wzroku - nawet te bardziej nietypowe. Mocniejsze soczewki kontaktowe sprawdzą się przy dużych wadach. Co ciekawe, są w stanie pomóc osobom, które mają nieprawidłowo zbudowaną powierzchnię rogówki i eliminują problem zespołu suchego oka. Takie soczewki kontaktowe są jednak zdecydowanie droższe. Wynika to z faktu, że soczewki dopasowywane są indywidualnie i wykonywane na specjalne zamówienie.

Soczewki jednodniowe - najwygodniejsze... ale najdroższe

Wybrałeś soczewki kontaktowe, jako swoją metodę korekcji wzroku, ale zastanawiasz się nad dopasowaniem ich rodzaju? Soczewek jednodniowych używa obecnie wiele osób - także tych bardzo aktywnych na co dzień. Są one przede wszystkim bardzo bezpieczne dla oczu, nie wymagają korzystania z płynu i gwarantują komfortowe noszenie w wielu sytuacjach. Jednego, czego nie można o nich powiedzieć, to zdecydowanie to, że są tańsze od innych soczewek. Nawet wybierając je w większych opakowaniach będą nieco droższe od soczewek miesięcznych.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Wciąż zastanawiasz się - okulary czy soczewki, soczewki czy okulary? Wbrew pozorom nie jest to łatwa decyzja. Okazuje się jednak, że może ona zostać podjęta za Ciebie. Niektóre osoby nie mogą sobie pozwolić na noszenie soczewek. Zawsze tę kwestią warto skonsultować z okulistą. Przeciwskazaniami do noszenia "kontaktów" są:

  • nawracające i bardzo silne alergie,
  • stany zapalne oczu,
  • zespół suchego oka,
  • choroby oczu,
  • niestabilna odporność organizmu,
  • zaburzenia hormonalne,
  • cukrzyca.

Czasem także zdarzają się pewne ogólne nietolerancje oczu na soczewki kontaktowe. W takim przypadku zdecydowanie lepiej nie eksperymentować i pozostać przy okularach.

Kiedy warto przemyśleć, czy noszenie okularów to dobry wybór?

Wydaje Ci się, że okulary to zawsze dobre i tańsze rozwiązanie? Myślisz, że dla każdych oczu będą one odpowiednie? Może się okazać, że czasem warto jednak postawić na soczewki. Kiedy warto przemyśleć, czy okulary to dobry wybór? Przede wszystkim, jeżeli:

  • prowadzisz bardzo aktywny tryb życia i okulary byłyby narażone na zniszczenie, a tym samym mogłyby stworzyć zagrożenie dla oczu,
  • szybko się nudzisz i jedne oprawki to dla Ciebie zbyt mało - wówczas możesz, co sezon kupować nowe okulary lub z nich zrezygnować na rzecz soczewek,
  • masz wadę wzroku z inną mocą dla każdego oka - a te dodatkowo bardzo się od siebie różnią, wówczas okulary mogą wyglądać dość nietypowo i trudno będzie Ci dopasować oprawki (nawet markowe i droższe),
  • cenisz sobie komfort i fakt, że nic nie ogranicza Ci pola dookoła oczu - prawidłowe widzenie i własna wygoda to absolutne podstawy.

Okulary plusy i minusy

Koszt soczewek kontaktowych i okularów - porównanie

Trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie będzie tańsze, a które droższe - korekcja wady oczu soczewkami czy okulary korekcyjne. Wpływa na to wiele czynników. Jeżeli chodzi o okulary, to do wyboru dostępnych jest wiele szkieł, a także oprawek. Soczewki okularów mogą mieć dodatkowe uszlachetnienia, które np. chronią oczy przed wpływem światła niebieskiego lub zapobiegają parowaniu ich powierzchni po wejściu z zimnego otoczenia do cieplejszego. Każde takie udogodnienie to dodatkowy wydatek - nie mniej jednak może on poprawić widzenie. Najlepiej u optyka zapytać o wszelkie możliwości i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Jeżeli chodzi o soczewki kontaktowe, to najważniejszy jest tryb ich noszenia, a także rodzaj. Najdroższe są bez wątpienia soczewki szklane. Niższa jest cena soczewek kontaktowych miękkich, ale tu także następuje pewna klasyfikacja. Najtańszymi są soczewki miesięczne, nieco droższy jest zakup soczewek dwutygodniowych, a najdroższe są jednodniowe soczewki kontaktowe. Do tego dochodzą często krople nawilżające lub płyny (w przypadku dwóch pierwszych wspomnianych typów).

Jeżeli jedne okulary wybierasz na kilka lat (co w przypadku niektórych, podstawowych wad jest możliwe), to zapewne wyjdą one nieco taniej od inwestycji w soczewki i płyny. Jeżeli jednak wada postępuje i oko jest w ciągłej fazie zmian, a okulary wymienia się co rok lub częściej, to można rozważyć soczewki - za zgodą lekarza.

Jak zaoszczędzić nosząc szkła kontaktowe?

Zastanawiasz się, czy korzystając z soczewek można zaoszczędzić? Oczywiście! Soczewki można kupić w większych opakowaniach (oferty większych paczek soczewek znajdziesz m.in. na stronie soczewki24.pl). Szukaj także promocji i kodów rabatowych (dla przykładu - soczewki Eye Care). Bardzo często w sieci można znaleźć gotowe zestawy - soczewki + płyn. W ten sposób możesz naprawdę sporo oszczędzić.

Co ciekawe, wiele osób decyduje się na naprzemienne noszenie okularów i soczewek. Te pierwsze wybiera na co dzień - do szkoły, na uczelnię, czy do pracy. Soczewki zostawia natomiast na specjalne okazje. To także jest dobry sposób korekcji wzroku, o ile jest on możliwy w Twoich przypadku.