Soczewki progresywne dla seniorów – jakie modele wybrać?

Wzrok osób po 40. roku życia zaczyna się zmieniać. Wiele z nich odczuwa pierwsze symptomy prezbiopii. Są to trudności w widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko. To naturalny proces postępujący wraz z wiekiem, który nie powinien budzić większego niepokoju. Nie oznacza to, że należy pozostawić ten temat bez działania. Warto skorzystać z okularów lub soczewek kontaktowych, które zminimalizują wadę wzroku i poprawią codzienny komfort. Jedno i drugie rozwiązanie poprawia jakość widzenia zarówno na bliską, jak i daleką odległość. Jednak czy osoby starsze mogą zdecydować się na szkła kontaktowe i jakie soczewki dla seniorów będą najlepsze? Podpowiadamy.

Najczęstsze choroby oczu seniorów

Profilaktyka i regularne badania oczu to absolutna podstawa, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Dzięki temu możliwa jest szybka reakcja na wszelkie zmiany w widzeniu. Podjęcie właściwego leczenia jest kluczowe dla utrzymania zdrowia oczu – nawet w podeszłym wieku.

Niestety seniorzy są zdecydowanie bardziej narażeni na różnego rodzaju dolegliwości, także te związane ze wzrokiem. Częstymi chorobami są zatem:

  • zespół suchego oka – brak nawilżenia w obrębie gałki ocznej prowadzi w tym przypadku do podrażnienia oczu, pojawia się uczucie pieczenia lub swędzenia,

  • zwyrodnienie plamki żółtej – w tym przypadku mowa o utracie widzenia w centralnej części oka (w obrębie siatkówki), która utrudnia codzienne funkcjonowanie,

  • jaskra – jej objawem jest zwiększone ciśnienie w gałce ocznej, które może przyczyniać się do naruszenia nerwu wzrokowego,

  • zaćma (nazywana też jako katarakta) – jest to zmętnienie soczewki oka, które przyczynia się do gorszego widzenia, a nawet utraty wzroku.

Najczęstszą dolegliwością, która pojawia się wraz z wiekiem, jest jednak prezbiopia. Określa się ją jako starczowzroczność. Schorzenie to polega na pojawieniu się trudności w widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko. To sprawia, że czytanie tekstu, prace domowe, jazda samochodem czy korzystanie z urządzeń elektronicznych stają się wyzwaniem. Przyczyną prezbiopii jest proces starzenia się oka. Za pogorszenie wzroku odpowiada soczewka, która traci elastyczność i zdolność do skupiania na różnych odległościach. Tę wadę wzroku można jednak korygować, za co odpowiadają okulary lub soczewki kontaktowe dla osób ze starczowzrocznością.

Czy osoby starsze mogą nosić soczewki kontaktowe?

Chociaż wiele osób jest przekonanych o tym, że soczewki kontaktowe są zarezerwowane do korekcji wzroku dla młodszych osób, jest to absolutnie nieprawda. Osoby starsze również mogą cieszyć się wszelkimi korzyściami, jakie wynikają z noszenia soczewek kontaktowych. Nawet w przypadku, jeżeli ich problemem jest nie tylko krótkowzroczność czy dalekowzroczność, ale sama prezbiopia.

Noszenie soczewek jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli senior jest nadal aktywny lub uprawia różnego rodzaju sporty. Odpowiednio dostosowane szkła mogą przyczynić się do zachowania komfortu w codziennym funkcjonowaniu. To natomiast jest istotne niezależnie od wieku.

Jeżeli pojawiają się wątpliwości co do noszenia soczewek kontaktowych w starszym wieku, warto udać się do okulisty lub optometrysty. Specjalista będzie w stanie ocenić sytuację i indywidualne potrzeby. Inne szkła będą bowiem sprawdzać się w korekcji samej prezbiopii, a odmienne w przypadku problemów z dalekowzrocznością i starczowzrocznością.

Kiedy sprawdzą się progresywne soczewki kontaktowe?

Soczewki progresywne znane są również jako multifokalne soczewki kontaktowe. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cierpią na prezbiopię, a nie chcą sięgać po okulary. Ta dotyczy tak naprawdę nie tylko starszych osób w podeszłym wieku. Starczowzroczność pierwsze objawy może dawać po 40 roku życia. Z wiekiem trudniej jest się skupić na bliskich przedmiotach. Pojawia się zmęczenie oczu np. podczas czytania czy korzystania z telefonu. Wpływa to także na bóle głowy, co wiąże się z noszeniem okularów, aby móc prawidłowo widzieć z bliska. Alternatywą mogą być jednak soczewki kontaktowe. Dzięki nim można cieszyć się wygodą i klarownym widzeniem. Dlaczego warto wybrać multifokalne szkła kontaktowe? Ponieważ te zapewniają dobre widzenie w każdych warunkach – zarówno na odległość, jak i w przypadku bliży. Ten rodzaj soczewek eliminuje także konieczność częstych zmian okularów.

Zalety multifokalnych soczewek kontaktowych

Progresywne soczewki kontaktowe mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają na płynne dostosowanie wzroku do różnych odległości. Dzięki nim można więc swobodnie czytać, pracować na komputerze lub tablecie, a także prowadzić samochód. Są zdecydowanie wygodniejsze niż korekcja wzroku za pomocą okularów. Gwarantują ponadto:

  • naturalne widzenie – ten rodzaj soczewek nie zniekształca obrazu, co znacznie ułatwia nawet codzienne czynności,

  • brak ograniczeń w zakresie prowadzenia aktywnego trybu życia – mogą być stosowane przez osoby, które uprawiają sport lub nie lubią zbędnych ograniczeń,

  • możliwość korekcji różnych wad wzroku – soczewki progresywne poza prezbiopią korygują także krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm.

Wady multifokalnych soczewek kontaktowych

Mimo że progresywne soczewki kontaktowe mają wiele zalet i dzięki nim osoba starsza może odzyskać idealny wzrok z bliska i z daleka, to nie są pozbawione wad. Nawet te soczewki kontaktowe, które dopasowane są do indywidualnych potrzeb, wymagają przyzwyczajenia się do nich. Proces adaptacji jest krótki, jednak w jego początkowej fazie może wystąpić pewien dyskomfort związany z przejściem między różnymi strefami widzenia.

Zazwyczaj w przypadku osób starszych chcąc korzystać z soczewek progresywnych, dobrze jest udać się do specjalisty. Dzięki temu można dopasować odpowiednie szkła kontaktowe i dokładnie przebadać wzrok. Co jakiś czas niezbędna jest także kontrola, aby sprawdzić, czy ten wraz z upływem lat się nie pogarsza.

Ostatnim minusem w przypadku soczewek multifokalnych jest ich cena. Koszt zakupu jest wyższy, jeżeli chodzi o soczewki kontaktowe dwuogniskowe. Wiele zależy natomiast od tego, czy wybiera się soczewki jednodniowe, czy soczewki miesięczne. Pierwsze szkła kontaktowe są zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu. Zaleca się je również w przypadku, kiedy osoba starsza ma wrażliwe oczy. Soczewki miesięczne są tańszym rozwiązaniem, jednak wymagają od seniorów dodatkowej pielęgnacji.

Co lepsze okulary korekcyjne czy progresywne soczewki kontaktowe?

Decyzja związana z wyborem progresywnych soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych jest bardzo indywidualna i bywa zależna od wielu różnych czynników. W przypadku osób starszych należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

Codzienna wygodna – w przypadku korekcji wzroku za pomocą okularów bardzo często konieczna jest ich zmiana. Inne modele używane są, jeżeli chodzi o codzienne noszenie, a inne do czytania czy obsługi urządzeń mobilnych. To generuje konieczność noszenia ze sobą stale kilku par okularów, co bywa ograniczające. Wiele w tym zakresie zależy natomiast od wady wzroku, a te u osób starszych mogą być różne. W soczewkach jednak znacznie wygodniej funkcjonuje się niezależnie od stylu życia.

Ochrona oczu w różnych warunkach – nie bez znaczenia jest otoczenie seniorów, w którym spędzają sporo czasu. Jeżeli nadal pracują i to np. w miejscu o dużym zapyleniu czy zadymieniu, to noszenie soczewek nie zawsze jest dobrym pomysłem. W takim przypadku nawet najlepsze soczewki kontaktowe dwuogniskowe narażone są na zanieczyszczenia. Te osiadając przez cały dzień na soczewkach, mogą prowadzić do podrażnienia oczu czy wystąpienia różnego rodzaju reakcji alergicznych. Zaleca się więc, aby pracować w okularach (chroniąc wzrok) – soczewki natomiast wykorzystywać w przyjaznym środowisku.

Łatwość pielęgnacji – jest to kwestia bardzo indywidualna. Dla niektórych osób starszych czyszczenie i właściwe przechowywanie może stanowić wyzwanie. W większości przypadków nie powinno być jednak żadnego problemu, tym bardziej, że zawsze można sięgnąć po soczewki jednodniowe (a w ich przypadku pielęgnacja jest łatwiejsza niż jeżeli chodzi o okulary).

Najlepsze soczewki multifokalne – przegląd propozycji

Jeżeli chodzi o soczewki kontaktowe dla osób starszych, to kwestia ich dopasowania jest bardzo zbliżona do tej z okularami. Najważniejsze jest odpowiednie rozpoznanie wady wzroku, a aby było to możliwe – konieczna jest wizyta u specjalisty. Jeżeli zostanie stwierdzona starczowzroczność i konieczność korekcji to można zdecydować się dopiero na okulary lub noszenie soczewek.

Segment soczewek kontaktowych dla pacjentów z prezbiopią jest bardzo rozwinięty, co jest ogromnym ułatwieniem dla seniorów. Poniżej znajdują się najczęściej wybierane soczewki kontaktowe jednodniowe i miesięczne z oferty Soczewki24.pl.

  • DAILIES TOTAL1® Multifocal – to jednodniowe soczewki multifokalne wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego, który został wyposażony w gradient uwodnienia. Odpowiada on za doskonałe nawilżenie soczewki przez długi czas, co jest szczególnie istotne w przypadku osób starszych.

  • DAILIES® AquaComfort Plus® Multifocal – to soczewki kontaktowe jednodniowe, które zapewniają nie tylko doskonałe nawilżenie, ale także wysoką przepuszczalność tlenu. Gwarantują ostre widzenie i maksymalny komfort przez cały dzień.

  • MyDay Multifocal – to z kolei soczewki łączące w sobie wysoką przepuszczalność tlenu, nawilżenie i ochronę przed promieniowaniem UV.

Dla seniorów, którzy szukają rozwiązania w podobnej cenie, co okulary dobrym wyborem mogą być natomiast soczewki kontaktowe miesięczne. Także w tej grupie istnieje spory wybór dobrej jakości produktów. Odpowiednim wyborem mogą być soczewki kontaktowe PUREVISION 2 HD for Presbyopia. Tym, co je wyróżnia, jest przede wszystkim udoskonalona optyka i technologia 3-Zone Progressive Design. Same soczewki kontaktowe są utracienkie, a więc praktycznie niewyczuwalne na oku. Mają także wysoki poziom nawilżenia i dużą przepuszczalność tlenu. W swojej kategorii to najlepsze soczewki kontaktowe dla osób po 40 roku życia, które okulary chcą zamienić na wygodniejszą korekcję.

Jesteś osobą, która zalicza się do grona seniorów i zauważyłeś u siebie problemy podczas czytania? Coraz częściej w trakcie korzystania z telefonu pojawiają się u Ciebie bóle głowy? Zbadaj swój wzrok. Możesz potrzebować korekcji, co nie oznacza, że muszą to być okulary. Korzystaj z soczewek kontaktowych – dla osób starszych są one równie dobrym rozwiązaniem. Wystarczy dopasowanie odpowiednich soczewek, aby zapewnić sobie doskonałe widzenie.