Kurza ślepota - czym jest i jak leczyć?

Kurza ślepota często określana jest przez specjalistów jako ślepota zmierzchowa lub nyktalopia. Przypadłość ta związana jest ze stopniowym i postępującym pogarszaniem się widzenia. W przypadku osób borykających się z tą chorobą słabe widzenie objawia się głównie przy słabym oświetleniu lub przy przyćmionym świetle. Warto również zaznaczyć, że kurza ślepota ma kilka rodzajów, które można zdiagnozować. Część z nich pozwala leczyć kurzą ślepotę, jednak inne są nieuleczalne i znacznie pogarszają codzienny komfort życia. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym schorzeniu - poznaj objawy, przyczyny, leczenie.

Przyczyny kurzej ślepoty

Czym jest kurza ślepota?

Kurza ślepota to wada wzroku, która zaliczana do jednych z poważniejszych przypadłości, jeżeli chodzi o wzrok. Zdecydowanie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Przez specjalistów określana jest również jako ślepota zmierzchowa. Upośledzenie widzenia polega na błędnym działaniu oka, a dokładnie na jego adaptacji do zmieniającego się oświetlenia. Przypadłość tę można zaobserwować głównie o zmierzchu. Zdolność do widzenia związana jest z czopkami oraz pręcikami, czyli komórkami receptorowymi zlokalizowanymi w siatkówce oka. Zawierają one barwniki, które, kiedy dociera do nich źródło światła, zmieniają swoje parametry fizykochemiczne. W ten sposób przekazywany jest sygnał do ośrodka wzrokowego, którego lokalizacja jest w mózgu. Warto zaznaczyć, że wyróżnia się kilka rodzajów kurzej ślepoty. W przypadku części z nich leczenie jest możliwe i przynosi realne efekty.

Kogo najczęściej dotyka kurza ślepota?

Kurza ślepota jest przypadłością, która zdecydowanie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, chociaż jest ona niezależna od wieku. Jej przyczyny mogą być różne, a prawidłowo zdiagnozowane objawy kurzej ślepoty pozwalają na określenie jej rodzaju. W niektórych przypadkach odpowiednie leczenie pozwala na przywrócenie prawidłowego widzenia.

Czy ślepota zmierzchowa może dotyczyć małych dzieci?

Nie tylko osoby starsze, ale również dzieci narażone są na przypadłość, jaką jest ślepota zmierzchowa. W przypadku narządu wzroku dziecka choroba przebiega znacznie szybciej, a brak właściwie postawionej diagnozy w zakresie ślepoty zmierzchowej jest niebezpieczny i może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia.

Kurza ślepota - co jest przyczyną choroby?

Badania wykazały, że przyczyn kurzej ślepoty może być przynajmniej kilka. W niektórych sytuacjach mogą one dotyczyć czynników genetycznych. Osoby, u których w rodzinie występowała we wcześniejszych pokoleniach kurza ślepota, powinny szczególnie zadbać o wzrok. W celu wczesnego wykrycia wady wzroku należy regularnie kontrolować go, udając się na badania kontrolne. Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki to również jedna z przyczyn kurzej ślepoty.

Uwarunkowania genetyczne

Uwarunkowania genetyczne przekazywane są pokoleniom przez członków rodziny, którzy borykali się z tym problemem. Dotyczy to także choroby, jaką jest kurza ślepota. Często dotyczy ona stadium wieku niemowlęcego. W przypadku małych dzieci ślepota zmierzchowa określana jest jako ślepota nocna. Widzenie dziecka jest ograniczone w momencie ciemnego miejsca.

Inne przyczyny kurzej ślepoty

Kurza ślepota o podłożu genetycznym to tylko jedno ze zjawisk. Problemy z widzeniem nasilają się szczególnie u osób starszych, u których zdiagnozowano zaćmę. Z uwagi na degeneracyjne postępowanie zaćmy w stosunku do oczu, kurza ślepota jest częściej obserwowana u osób starszych niż u młodych.

Kurza ślepota ma również związek z niedoborem witaminy A. Występuje ona w praktycznie każdym posiłku, jednak z uwagi na stosowaną dietę, organizm może mieć jej za mało, przez co objawy kurzej ślepoty się nasilają. Witamina ta znana jest również jako retinol. Odgrywa ona kluczową rolę w przetwarzaniu impulsów nerwowych na obrazy w siatkówce oka. Dodatkowe impulsy nerwowe jeżeli pojawia się niedobór witaminy są zatem ograniczone. Siatkówka oka jest jednym z elementów narządu wzroku, który zlokalizowany jest w tylnej części oka. Jest on również niezwykle czuły na działanie światła.

Pojawienie się kurzej ślepoty ma także pewien związek z niewydolnością trzustki, która bywa spowodowana np. mukowiscydozą. Osoby chore na nią mają problemy z przyswajaniem się tłuszczy w ich organizmie. Stanowią one grupę ryzyka, która narażona jest na sytuacje związane z niedoborem witaminy A w ich organizmie. Z uwagi na to są one znacznie bardziej podatne na pojawienie się u nich kurzej ślepoty.

Przyczyny kurzej ślepoty to także inne dolegliwości narządu wzroku. Jest to m.in. zapalenie spojówek, które bywa nawracającą przypadłością. Osoby, których często dotyka to zjawisko, mogą mieć problemy z widzeniem. Wykonanie właściwych badań po zgłoszeniu się do specjalisty pozwala na diagnozę kurzej ślepoty i jej leczenie we wczesnym stadium. Podrażnienie oka nie powinno być nigdy lekceważone i zawsze warto skonsultować je ze specjalistą.

Jak leczyć kurza ślepota

Niedobór, jakich witamin sprzyja kurzej ślepocie?

Nadmierne rogowacenie spojówki to przypadłość ściśle powiązane z brakiem witaminy A w organizmie. Magazynowana jest ona w wątrobie w bardzo dużych ilościach. Zmian diety często przekłada się na ujawnienie jej braku w organizmie nawet po kilku latach.

Niedobór witaminy A w pierwszej kolejności można zaobserwować poprzez suchość skóry i jej rogowacenie, a także łamliwość paznokci. Kolejne zmiany mają wpływ na widzenie i objawiają się poprzez:

  • suchość spojówek, czyli jest to tak zwana suchość oka,
  • upośledzenie gruczołów łzowych oraz śluzowych.

Zignorowanie pierwszych objawów przy niedoborze witaminy A może mieć dalsze, negatywne konsekwencje dla układu wzrokowego. Utrata ostrości widzenia spowodowana niedoborem witaminy A może stopniowo przekształcić się w kurzą ślepotę. Za ślepotą zmierzchową idzie coraz gorsza jakość widzenia. Dotyczy to ciemnego pomieszczenia oraz widzenia po zmroku. Zaburzenia widzenia spowodowane brakiem witaminy A, które będą w dalszym ciągu ignorowane, mogą spowodować krytycznie niski poziom witaminy w organizmie, co może spowodować całkowitą ślepotę.

Objawy kurzej ślepoty

Objawy kurzej ślepoty to przede wszystkim zaburzenia widzenia w ciemności. W słabo oświetlonym pomieszczeniu widzenie również może być problematyczne dla osoby z tą dolegliwością. Osoby chorujące na ślepotę zmierzchową szczególnie odczuwają problemy z nią związane przy zmieniającym się nagle oświetleniu, np. przy przechodzeniu z oświetlonego do ciemnego pomieszczenia.

Problem ten nie dotyczy jedynie przebywania w niedoświetlonych pomieszczeniach. Niezwykle uciążliwe jest prowadzenie pojazdu o zmroku, kiedy oczy kierowcy otrzymują bodziec świetlny z nadjeżdżającego samochodu, który zaraz zanika.

Czy ślepota zmierzchowa jest groźna?

Ignorowana kurza ślepota jest niezwykle niebezpieczna dla osoby, u której zaobserwowano jej pierwsze objawy. Należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza na konsultację, co pozwoli zdiagnozować przypadłość oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Ignorowane objawy mogą z czasem się nasilać i prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Jak wygląda diagnoza kurzej ślepoty?

W przypadku kurzej ślepoty mówi się o bardzo poważnej wadzie wzroku. Przyczyny jej pojawienia się mogą być różne dlatego w sytuacji zaobserwowania pierwszych przesłanek do problemu ze wzrokiem, konieczne jest zwrócenie się do specjalisty.

Lekarz specjalista wykonuje badanie oftalmoskopii, w którym posługuje się specjalnym wziernikiem okulistycznym. W postawieniu diagnozy wykorzystuje się również badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest zarejestrowanie prądu czynnościowego, jaki powstaje w gałce ocznej, ale również w mięśniach poruszających okiem i w polach wzrokowych kory mózgowej. W niektórych sytuacjach wykonuje się również badanie perymetrii, czyli obszaru, który obejmowany jest wzrokiem przez pacjenta.

Leczenie kurza ślepotaJak leczyć kurzą ślepotę?

Zaburzone widzenie w przypadku choroby oczu, jaką jest kurza ślepota, jest zazwyczaj postępujące i nieodwracalne. Oznacza to, że możliwe jest leczenie kurzej ślepoty, ale nie jej całkowite wyleczenie. Postępowanie ma na celu zahamowanie dalszego rozwoju choroby oczu. Jest to kluczowe dla pacjenta, gdyż w zdecydowany sposób pozwala wpłynąć na jakość dalszego życia.

Jeżeli widzenie zostało ograniczone z powodu braków witaminy A, wówczas stosowane są preparaty mające na celu uzupełnić niedobór witaminy w organizmie. Leki podawane mogą być doustnie lub domięśniowo. W leczeniu kurzej ślepoty stosuje się również leki nawilżające gałki oczne. W sytuacji, w której zmiana widzenia spowodowana jest niedoborem witaminy lub też wpływa na nią zaćma, możliwe jest jej wyleczenie.

Chirurgiczne leczenie kurzej ślepoty

W walce ze ślepotą zmierzchową stosuje się również leczenie operacyjne, w którym wykorzystywane są specjalne implanty. Podczas zabiegu lekarz specjalista dokonuje usunięcia części soczewki, która uległa zmętnieniu. W jej miejsce wszczepiana jest sztuczna soczewka. Jej celem jest wpłynięcie na ostrość widzenia. Rokowania związane z wykonaniem zabiegu przeciw kurzej ślepocie są kwestią indywidualną dla każdego pacjenta. W przypadku kurzej ślepoty spowodowanej zmianami genetycznymi oraz tymi wrodzonymi zmiany, jakie zaszły w widzeniu są nieodwracalne.

Czy można całkowicie wyleczyć kurzą ślepotę?

Zaburzone prawidłowe widzenie możliwe jest do wyleczenia w przypadku niektórych jego przyczyn. Jeżeli zmiany w widzeniu zaszły ze względu na brak witamin, które mogą mieć bezpośrednie powiązanie z zaburzeniami odżywiania, wówczas codzienne funkcjonowanie bez zaburzeń widzenia można przywrócić poprzez wzbogacenie diety w witaminę A. Warto zawsze jednak wykonać badanie dna oka, aby wyeliminować poważniejsze przyczyny i objawy, które pominął pacjent.

Ślepota zmierzchowa - czy można jej zapobiec?

Skuteczność leczenia kurzej ślepoty jest wysoka, jednak zawsze warto działać zapobiegawczo i przeciwdziałać jej pojawieniu się. Kluczem do tego będzie przede wszystkim prawidłowe odżywianie się i dostarczanie organizmowi witaminy A. Warto również w miarę możliwości wykonywać badania krwi. Przy ich pomocy możliwe jest sprawdzenie odżywienia organizmu.

Prawidłowo dopasowana dieta to jednak nie wszystko. Należy zadbać o wizyty u lekarza specjalisty i codzienną higienę oczu. Wszelkie zmiany w widzeniu również nie powinny być lekceważone, a badania elektrofizjologiczne wykonywane regularne pozwolą skutecznie zdiagnozować czy pacjent ma pierwsze przesłanki do kurzej ślepoty.

Jaką dietę stosować w celu ochrony przed kurzą ślepotą?

Wdrożenie prawidłowego planu dietetycznego pozwala na uregulowanie poziomu witamin w organizmie, dzięki czemu kurza ślepota nie jest tak dużym zagrożeniem. Spożywanie produktów bogatych w witaminę A wpływa na prawidłowe widzenie, wspiera ostrość wzroku, jak również hamuje procesy starzenia się narządu wzroku. Produktami zawierającymi cenną witaminę A są między innymi produkty mleczne, jaja, ryby, mięso wołowe, czerwona papryka, słodkie ziemniaki, pomidory, marchewki.

Kurza ślepota jest chorobą groźną, jednak wywołana przez niedobory witamin czy nieinwazyjne problemy z oczami, jest możliwa do wyleczenia. Ważne, aby nie dopuścić do sytuacji, w której pojawi się zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, wpływające na ilość pręcików i ich uszkodzenie, ponieważ to poważniejsza przypadłość.

Zobacz także: