Zamglone widzenie – z czego wynika i jak sobie z nim poradzić?

Zaburzenia widzenia mają różne przyczyny. Jednym z najczęściej występujących jest m.in. zamglone widzenie. Nieostre widzenie może występować u pacjenta, który jest zmęczony i długie godziny spędza przed ekranem komputera lub telewizora, pracuje kilkanaście godzin dziennie i je po prostu przemęczony. Problemy z zamglonym widzeniem to może być także wada wzroku lub poważniejsze choroby oczu. Jeżeli więc przez dłuższy czas zauważasz u siebie rozmazane widzenie, to nie czekaj. Koniecznie powinien zbadać Cię specjalista chorób oczu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Jakie mogą być przyczyny zamglonego widzenia?

Zaburzenia wzroku mają różne przyczyny, bardzo ważne jest więc przeanalizowanie, co może na niego wpływać. Czasem niezbędna jest zmiana codziennych nawyków. Co może przekładać się na zamglone widzenie? Przede wszystkim:

Zmęczenie oczu - pierwszym objawem zmęczenia oka jest delikatne pieczenie lub uczucie piasku pod powiekami. Takie objawy pojawiają się szczególnie u tych osób, które bardzo dużo pracują. Kilkanaście godzin dziennie przed ekranem komputera może pogorszyć wyraźne widzenie. Tego typu zaburzenia wzroku są chwilowe i może towarzyszyć im ból głowy. Żeby odzyskać wyraźne widzenie, bardzo ważny jest odpoczynek, zmniejszenie ilości pracy, a także stosowanie specjalnych kropli nawilżających.

Wada wzroku - warto mieć świadomość, że nie u wszystkich wady wzroku pojawiają się w młodym wieku. Krótkowzroczność lub nadwzroczność może pojawić się u nastolatków czy osób dorosłych. Kiedy wada jest niewielka, a Ty nie kontrolujesz regularnie oczu u specjalisty można ją łatwo przeoczyć. W miarę jej rozwoju pacjenci odczuwają pogorszenie widzenia. Oprócz delikatnie zamazanego obrazu może pojawić się także uciążliwy ból głowy - zwłaszcza podczas korzystania z komputera lub czytania książek, kiedy oczy są szczególnie narażone na wysiłek.

Starczowzroczność - pojawienie się tej wady wzroku ma miejsce zwykle po 40 roku życia. Bardzo często określa się ją także jako prezbiopia. Jest to utrata ostrości wzroku z bliskiej odległości wynikająca z osłabienia mięśni odpowiedzialnych na akomodację oka. Niestety w przypadku tego schorzenia nie można zastosować żadnej profilaktyki. Leczenie u okulisty bardzo szybko eliminuje jednak niewyraźne widzenie.

Alergie - bardzo często to właśnie one odpowiadają za zaburzenia widzenia. Ostrość widzenia pogarsza się, kiedy do gałki ocznej docierają pyłki roślinne lub kurz. W takim przypadku na zamglone widzenie stosuje się specjalne krople lub leki pomagające rozprawić się z alergią, lub możliwie zmniejszyć jej objawy.

Infekcje oczu - niewłaściwia higiena np. podczas zakładania soczewek kontaktowych może wpływać na infekcje oka. Bardzo ważne jest więc, aby zadbać o mycie rąk przed zakładaniem i zdejmowaniem szkieł kontaktowych. Jeżeli stosujesz soczewki inne niż jednodniowe musisz pamiętać o ich właściwym przechowywaniu i stosowaniu specjalnych preparatów. Nawet najdrobniejsze zaniedbanie w tym zakresie może wpłynąć na pogorszenie widzenia.

Oślepienie światłem - taka sytuacja bardzo często ma miejsce, kiedy wpatrujesz się w słońce lub nagle skierujesz wzrok na lampę i oślepi Cię światło. Zazwyczaj wtedy pojawia się podwójne widzenie, które jest krótkotrwałe. Wystarczy zamknąć oczy na kilka chwil lub wejść do ciemnego pomieszczenia, aby zredukować mroczki w polu widzenia.

Choroby oczu - wraz z wiekiem może pojawić się pogorszenie wzroku, którego przyczyną są różnego rodzaju choroby. Może to być zaćma starcza, szpiczak mnogi, toczeń rumieniowaty. Zdarza się także, że pacjenci cierpią na zwyrodnienie plamki żółtej lub odwarstwienie siatkówki.

Urazy oczu i głowy - te mogą zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Mogą wiązać się z uszkodzeniem ciała szklistego lub wpływać na zmętnienie soczewki. W tym przypadku utrata ostrości widzenia jest szczególnie niebezpieczna.

Co więcej, pogorszenie ostrości wzroku może wynikać także z innych dolegliwości. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego lub nadciśnienie tętnicze,
  • migrenę,
  • zatrucie alkoholowe,
  • zapalenie nerwu wzrokowego.

Niezależnie od tego, jakie przyczyny powodują zamglone widzenia, jeżeli zauważysz je u siebie - koniecznie zgłoś się do specjalisty. Badanie wzroku pozwoli ustalić skąd bierze się problem i czy jest on bardzo poważny.

Przyczyny zamglonych oczu

Zamglone widzenie na jedno oko

Zamglone widzenie wcale nie musi dotyczy dwóch oczu, jak sądzi wiele osób. Zdarza się, że w jednym z nich wada wzroku postępuje szybciej, co wiąże się z pogorszeniem ostrości widzenia. Co więcej, drugie z oczu może być całkowicie zdrowe.

Niewyraźne widzenie na jedno oko może świadczyć także o tym, że dotyczy Cię pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego lub doznałeś jakiegoś urazu co zdarza się np. podczas jazdy na rowerze, kiedy coś wpadło Ci do oka.

Nie należy lekceważyć objawów nawet jeśli pojawiają się w jednej stronie. Także w takim przypadku, jeżeli przez dłuższy czas masz problem z widzeniem, konieczne będzie zgłoszenie się na wizytę do specjalisty.

Jak poradzić sobie z zamglonym widzeniem?

Jeżeli chodzi o zamglone widzenie - przyczyny mają tu kluczowe znaczenie. Zamazanie obrazu wynikające z wady wzroku można wyeliminować poprzez okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. W tym przypadku niezbędne jest badanie, aby ustalić, o jaką wadę chodzi i jaką moc szkieł dopasować. Okulary i soczewki zawsze powinien dopasować okulista lub optometrysta. Wówczas można mieć pewność, że będą one właściwe. Szeroki wybór produktów dostępnych na rynku sprawia, że bez problemu wybierzesz metodę korekcji dopasowaną do swoich oczekiwań oraz stylu życia - np. dla osób aktywnych i wymagających najlepiej sprawdzą się jednodniowe soczewki kontaktowe.

Podwójne widzenie lub zamglenia wynikają u Ciebie ze zmęczenia oczu? Objawy pojawiają się po całym dniu pracy przed komputerem lub z dokumentami? W poprawie widzenia pomogą Ci dobrze dopasowane krople. Zawsze warto skonsultować się z okulistą, jednak wśród chętnie wybieranych produktów znajdziesz między innymi Systane Complete 10 ml lub Blink® Intensive Plus 10 ml. Warto także wspomagać się okładami, które rozluźnią okolicę oczu i złagodzą objawy. Na powieki możesz nałożyć schłodzone plasterki ogórka lub waciki kosmetyczne nasączone wywarem z zielonej herbaty czy rumianku.

Sposoby na zamglone oczy

Jeżeli przyczyną objawów są poważniejsze dolegliwości np. stan zapalny lub choroby ogólnoustrojowe to bardzo ważne będzie wyeliminowanie alergenów oraz wprowadzenie leczenia. Objawy można złagodzić za pomocą kropli z antybiotykiem.

Każde inne przyczyny np. zaćma, choroby, uszkodzenia oka czy niewyraźny obraz w polu widzenia będący wynikiem nieprawidłowej budowy gałki ocznej wymagają indywidualnego postępowania dopasowanego przez specjalistę.

Zauważyłeś u siebie w ostatnim czasie rozmyte obrazy? Pomimo stosowania specjalnych kropli i odpoczynku niepokojące objawy nie mijają? Nie lekceważ niewyraźnego widzenia. Wczesne zgłoszenie się z problemem do specjalisty nie tylko może uratować Twój wzrok, ale także znaczenie poprawki Twój codzienny komfort życia. Przekonaj się o tym!