Jak dobrać powłokę soczewki okularowej do trybu życia?

Często najwięcej czasu poświęca się na wybranie oprawek, jednak najważniejszą częścią okularów są szkła korekcyjne, tzw. soczewki. Warto wiedzieć, że to to właśnie powłoki soczewek okularowych zapewniają wysoką jakość widzenia oraz większy komfort użytkowania. Utwardzają powierzchnię, chronią przed zarysowaniami oraz redukują odbijanie światła. Ich jakość wykonania oraz pełnione funkcje różnią się między sobą przeznaczeniem. Jakie są rodzaje powłok uszlachetniających? Co je wyróżnia i komu je polecamy?

Jakie są powłoki szkieł okularowych?

Szacuje się, że około 70% dorosłych osób nosi okulary. Soczewki okularowe stanowią ich podstawową część, bez której noszenie okularów lub soczewek ma znaczenie jedynie wizerunkowe, np. w przypadku soczewek zerówek.

Soczewki w okularach można podzielić na soczewki mineralne, czyli soczewki ze szkła, oraz soczewki organiczne, które są wykonane z tworzywa sztucznego. Rozwój technologii sprawił, że obecnie soczewki okularowe mogą być wielofunkcyjne. Wystarczy, że szkła okularowe zostaną pokryte specjalnymi powłokami uszlachetniającymi. Do najchętniej wybieranych należą powłoki antyrefleksyjne, hydrofobowe oraz powłoki chroniące przed światłem niebieskim.

Powłoka antyrefleksyjna

➤ Co wyróżnia powłoki antyrefleksyjne? 

Stworzone prawie pół wieku temu powłoki antyrefleksyjne stają się coraz bardziej popularne głównie ze względu na fakt, że wszechobecny rozwój technologii naraża wszystkie zmysły na większy i szybszy uszczerbek. Antyrefleksy to powłoki, które wzmacniają kontrast oraz podnoszą jakość widzenia bez względu na panujące warunki. Dzięki powłokom antyrefleksyjnym obraz jest przejrzysty, ponieważ transmisja światła nie jest ograniczona.

➤ Dla kogo?

Okulary z powłoką antyrefleksyjną mają specyficzne zalety, które z pewnością sprawdzą się u wymagających osób szukających uniwersalnych rozwiązań. Powłoki antyrefleksyjne to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, których codzienne obowiązki, zawód czy sposób życia wymagają wysokiej jakości widzenia i ostrości w każdych okolicznościach. Polecamy je zwłaszcza dla informatyków, lekarzy, kierowców, ochroniarzy, pracowników nocnych, ale także dla osób pracujących w biurach i podróżujących służbowo w kontaktach biznesowych.

➤ Jakie rezultaty daje korzystanie z powłoki antyrefleksyjnej?

  • Wyraźne widzenie bez efektu mroczków przed oczami,
  • brak refleksów i odbić, które mogą przysłaniać oczy i utrudniać wyraźne rozpoznawanie kształtów,
  • mniejsze zmęczenie oczu,
  • większa trwałość i utwardzenie szkieł,

Powłoka hydrofobowa

➤ Co wyróżnia powłoki hydrofobowe?

powłoka hydrofobowaSoczewki pokryte powłoką hydrofobową wykorzystują zjawisko jakim jest hydrofobowość, czyli zdolność do odpychania cząsteczek wody. Powłoki hydrofobowe są apolarne, dzięki temu opychają powłoki polarne. Soczewki pokryte taką powłoką są idealnie gładkie, nie przywierają do nich zanieczyszczenia oraz są łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji.

➤ Dla kogo?

Męczą Cię stale zaparowane okulary? Z powłoką hydrofobową możesz o tym zapomnieć. Dobrym rozwiązaniem są także soczewki kontaktowe. W codziennym życiu, ale także w wykonywanym zawodzie, kompletna utrata widzenia nawet na chwilę może być bardzo irytująca, ale też niebezpieczna. Aby zapobiec uciążliwej mgle na okularach, warto pomyśleć o powłokach hydrofobowych na okulary. Sprawdzą się zwłaszcza dla kucharzy i osób, które pracują w trudnych warunkach przemysłowych. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które pracują przy ruchliwej ulicy czy kwitnącym ogrodzie.

➤ Jakie rezultaty daje korzystanie z powłoki hydrofobowej?

  • Lśniąca i równa powierzchnia soczewek,
  • brak zaparowanych okularów,
  • nieprzywieranie zanieczyszczeń,
  • łatwe utrzymanie okularów w czystości.

Powłoka chroniąca przed światłem niebieskim

➤ Co wyróżnia powłoki niebieskie?

Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, wpływ światła na wzrok jest ogromny. Codziennie przebywamy w oświetleniu naturalnym, słonecznym, ale często także w oświetleniu sztucznym, które szkodzi naszym oczom. Światło niebieskie jest częścią światła widzialnego i nie jest nowością, jednak rozwój technologii sprawia, że o jego negatywnym wpływie mówi się coraz więcej. Powłoka chroniąca przed światłem niebieskim ma za zadanie ograniczyć negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie, które emitują monitory laptopów, komputerów, tabletów czy smartfonów. Nadmierny wpływ negatywnego światła można ograniczyć, stosując okulary z powłoką niebieskiego filtra.

➤ Dla kogo?

Praca przy komputerze, stałe korzystanie z telefonu, tabletu czy laptopa - te wszystkie czynności mają negatywny wpływ na oczy. Niezależnie od tego czy korzystanie ze sprzętów elektronicznych zależy od stylu życia czy pracy, powłoka chroniąca przed światłem niebieskim może okazać się pomocna w codziennych czynnościach ze sprzętem elektronicznym. Stosowanie powłoki chroniącej przed światłem niebieskim podnosi komfort patrzenia i pracy, zapewnia większą efektywność, ale także wpływa pozytywnie na samopoczucie.

➤ Jakie rezultaty daje korzystanie z powłoki niebieskiej?

  • Mniejsze zmęczenie oczu,
  • większy komfort nauki, pracy, rozrywki,
  • brak bólu głowy,
  • eliminacja występowania tzw. plamek lub mroczków przed oczami,
  • większa efektywność,
  • lepsze samopoczucie.

Zachęcamy do dopasowania idealnej powłoki szkieł korekcyjnych, która ułatwi codzienne funkcjonowanie, a także dobranie oprawek okularowych, które będą doskonałym dopełnieniem.

Wybierz oprawki okularowe