Soczewki kontaktowe na basenie – czy w soczewkach można pływać?

Jesteś osobą, która prowadzi aktywny tryb życia i nie wyobrażasz sobie braku możliwości pływania, ale stwierdzono u Ciebie wadę wzroku i niezbędna jest korekcja wzroku? Zastanawiasz się, czy możesz pływać w soczewkach? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele osób może bowiem swobodnie korzystać z basenu, stosując się do zasad gwarantujących bezpieczeństwo i komfort. W skrajnych przypadkach pływanie w soczewkach kontaktowych może być jednak zakazane. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

pływanie w soczewkach

Czy możliwe jest pływanie w soczewkach kontaktowych?

Chociaż nie zaleca się, aby pływać w soczewkach kontaktowych, jeśli istnieje inne rozwiązane, to co do zasady w większości przypadków jest to możliwe i zdarza się coraz częściej. Ważne jest natomiast stosowanie się wówczas do podstawowych zasad bezpieczeństwa, które sprawiają, że oczy są zdecydowanie mniej narażone na różnego rodzaju zagrodzenia, a ryzyko zakażenia groźnymi bakteriami spada do minimum.

Podczas pływania w soczewkach podstawą jest ich właściwe dopasowanie. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku jednodniowe soczewki kontaktowe. Te z uwagi na jednorazowy charakter można założyć tuż przed wejściem na basen i zdjąć je zaraz po zakończeniu pływania. Najlepiej także przygotować się wówczas na to, aby przemyć oczy kroplami nawilżającymi lub solą fizjologiczną. W razie występowania na soczewce niewidocznych mikroorganizmów, które wcześniej znajdowały się w wodzie, nie będzie ryzyka, że zagoszczą się one powierzchni gałki ocznej.

Dodatkowa ochrona przy wykorzystaniu soczewek kontaktowych

Soczewki jednodniowe to nie wszystko. Jeśli masz wrażliwy wzrok i obawiasz się, że grozi Ci podrażnienie oczu lub zaczerwienienie ze względu na to, że woda dostanie się do ich powierzchni, to zawsze należy pływać w specjalnych goglach. Dzięki zastosowaniu okularów pływackich nie musisz obawiać się kontaktu z zanieczyszczoną wodą, nie grozi Ci także zamazane widzenie. Takie postępowanie minimalizuje ryzyko podrażnień, infekcji czy zapalenia rogówki.

soczewki na basenie

Dlaczego nie powinno się pływać w soczewkach kontaktowych?

Soczewki kontaktowe są wrażliwe na kontakt z wodą. Jeżeli ta dostanie się do nich, to istnieje ryzyko przeniesienia na oczy różnego rodzaju drobnoustrojów czy zakażenia bakteriami. Kto zatem nie powinien pływać w soczewkach? Każdy, kto ma wyjątkowo wrażliwe oczy. Nadwrażliwość powoduje zaczerwienienie oczu i ogólne podrażnienie. Może także wywoływać łzawienie oczu przez długi czas po wyjściu z basenu. Nigdy nie zaleca się także, aby podczas pływania ubierać soczewki miesięczne. Bardzo trudno później je dokładnie zdezynfekować.

Jak bezpiecznie korzystać z soczewek kontaktowych na basenie?

Na soczewce kontaktowej w kontakcie z wodą gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia i mikroorganizmy. Podstawą jest więc zabezpieczenie soczewek, co można zrobić wykorzystując okulary pływackie.

Inne zalecenia, które należy wziąć pod uwagę:

  • wykorzystuj jednodniowe soczewki kontaktowe,

  • unikaj zanurzania wody (jeśli to możliwe),

  • dbaj o higienę podczas zakładania i ściągania soczewek,

  • nawilżaj swoje oczy po kontakcie z wodą basenową.

Jakie konsekwencje niesie nieprawidłowe korzystanie ze szkieł kontaktowych?

Nieprawidłowe wykorzystanie soczewek kontaktowych podczas wizyty na pływalni niesie ze sobą poważne konsekwencje, które mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku. Pływanie w soczewkach i brak zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa to poważny błąd, który może spowodować:

  • infekcje oczu – woda basenowa może zawierać zanieczyszczenia (bakterie, wirusy, środki chemiczne), dlatego nie należy dopuszczać do kontaktu oka z nią,

  • podrażnienia – te znacząco pogarszają codzienny komfort oczu nawet na dłuższy czas, co może powodować zamglone widzenie,

  • uczucie ciała obcego – może ono pojawić się, jeżeli zanieczyszczenia z zabrudzonej soczewki przeniosą się na powierzchnię gałki ocznej.

Pływanie w soczewkach bez okularów pływackich może także prowadzić do uszkodzenia samych soczewek. Wynika to ze wspomnianych już wcześniej środków chemicznych stosowanych w wodzie do jej dezynfekcji.

Pełzakowe zapalenie rogówki – poważne zagrożenie dla Twoich oczu

Pełzakowe zapalenie rogówki to wynik obecności Acanthamoeba. Pasożyt ten jest wyjątkowym zagrożeniem dla oczu. Jest to organizm występujący m.in. w zanieczyszczonych wodach, ale nie tylko. Czasem znajduje się nawet w butelkowanych wodach czy nosie osoby, która jest całkowicie zdrowa. Niestety prowadzi do poważnej infekcji rogówki oka, szczególnie jeśli soczewki nie są prawidłowo czyszczone, dezynfekowane lub są narażone na zanieczyszczenia znajdujące się wodzie (np. podczas pływania w basenie).

Nieleczona infekcja pełzakowa rogówki jest poważnym schorzeniem. W niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych uszkodzeń oka, a nawet do utraty wzroku. Leczenie, jeżeli chodzi o to zapalenie rogówki wymaga przeprowadzenia dość długiej kuracji farmakologicznej.

Po czym można rozpoznać pełzakowe zapalenie rogówki? W niedługim czasie do zakażenia może pojawić się:

  • uczucie ciała obcego pod powieką,

  • bardzo duża nadwrażliwość oczu na światło,

  • intensywne zaczerwienienie,

  • niewyraźne lub zamglone widzenie nawet po przepłukaniu oka solą fizjologiczną,

  • swędzenie lub ból oczu.

Pełzakowe zapalenie rogówki podobnie, jak w przypadku pałeczki ropy błękitnej może wynikać z nieprawidłowej higieny soczewek (niekoniecznie wpływa na to pływanie z założonymi soczewkami kontaktowymi, chociaż zwiększa ono ryzyko).

Korekcyjne okulary pływackie – alternatywa dla soczewek kontaktowych

Zastanawiasz się: co jeśli nie soczewki kontaktowe na basenie? Doskonałą alternatywą dla soczewek (zwłaszcza w przypadku sportowców) są specjalne okulary pływackie z korekcją. Dzięki nim osoby z wadami wzroku mogą cieszyć się pływaniem, nie narażając swoich oczu na ryzyko związane z wykorzystaniem soczewek na basenie. Okulary są dostosowane do potrzeb osób z różnymi wadami wzroku. Podobnie, jak soczewki kontaktowe umożliwiają więc korekcję krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu, zapewniając przejrzyste widzenie w wodzie.