Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne w górach?

Kiedy planujesz wyprawę w góry, najczęściej Twoim priorytetem staje się odpowiedni ubiór i dodatkowe wyposażenie. Czy nie zapominasz jednak o ochronie oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, która jest niezwykle ważna? Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko stylowy dodatek, ale przede wszystkim niezbędny element wyposażenia w górach, który wpływa na bezpieczeństwo Twojego wzroku. Noszenie okularów przeciwsłonecznych w górach to także klucz do pełnego komfortu. Sprawdź, jak odpowiednio dopasować je do aktywności górskiej i na co zwrócić szczególną uwagę. Odkryj także, jakie okulary wysokogórskie będą cieszyły się szczególną popularnością w najbliższym sezonie.

jak wybrać okulary w góry

Przed czym chronią wzrok okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed niewidzialnym dla człowieka promieniowaniem UV. Fale te generowane są przez światło słoneczne, a długotrwały brak ochrony przez nimi i ekspozycja na pełnym słońcu może prowadzić nawet do uszkodzenia wzroku. Okulary z filtrem UV pozwalają więc na skuteczną ochronę wzroku. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych osób, które mają już jakąś wadę wzroku, dotyczy jednak tak naprawdę każdego.

Sama ochrona oczu powinna być dla każdego człowieka priorytetowa, nie tylko w pełnym słońcu. Wystawianie wzroku na szkodliwe promieniowanie nawet w niewielkim stopniu może powodować podrażnienie oczu. Z kolei bardzo mocne słońce oddziałujące na oczy człowieka może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Choroba oczu, która jest najczęściej wymieniana jako następstwo promieniowania UVA UVB to zaćma. Schorzenie to dotyczy zmętnienia soczewki oka, a długotrwałe wystawianie oczu na szkodliwe promienie słoneczne sprzyja rozwojowi choroby.

Zapewnienie odpowiedniej ochrony oczu to jednak nie wszystko. Ważne jest również zadbanie o ich okolice. Szkodliwym promieniowaniem słonecznym zagrożone są również powieki czy skóra wokół oczu. Nadmiar promieniowania może prowadzić do rozwoju nowotworu skóry w tych okolicach. Okulary przeciwsłoneczne chronią zatem przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może prowadzić do pogorszenia się wzroku, ale także rozwoju innych, bardzo poważnych chorób.

Warto również zaznaczyć, że okulary przeciwsłoneczne chronią oczy człowieka przed dyskomfortem spowodowanym zbyt intensywnym światłem. Niemal każdemu przynajmniej raz w życiu zdarzyła się sytuacja, że popatrzył do góry prosto w słońce, które go oślepiło czy nawet przyczyniło się do chwilowego braku kontroli nad otoczeniem. Jest to wyjątkowo nieprzyjemne uczucie. Prawidłowo dopasowane modele przeciwsłonecznych okularów poprawiają ostrość widzenia i zapobiegają takim sytuacjom. Część z produktów dostępnych na rynku ma także filtr polaryzacyjny – ten zastosowany w okularach przeciwsłonecznych dodatkowo zwiększa komfort prowadzenia samochodu.

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne warto nosić przez cały rok?

Noszenie okularów przeciwsłonecznych wielu osobom kojarzy się głównie z okresem wakacyjnym lub zagranicznym wyjazdem do ciepłych krajów. O każdej porze roku, zdecydowanie częściej po okulary sięgają kierowcy, gdyż zapewnia im to wygodne poruszanie się pojazdem. Dlaczego jednak warto korzystać z okularów nie tylko latem? Chronić wzrok należy przez cały rok, nawet podczas pochmurnych dni, kiedy wydaje się, że słońce jest niegroźne. Nawet wtedy w dużym stopniu okulary z filtrem UV chronią przed promieniowaniem, które jak wspomniano wcześniej – jest niewidoczne.

Nawyk codziennego użytkowania okularów przeciwsłonecznych powinien być więć normą i wejść w nawyk, niezależnie od warunków pogodowych. Mało osób ma świadomość tego, że w okresie jesiennym i zimą, słońce jest znacznie niżej na niebie i bliżej horyzontu. W praktyce oznacza to zdecydowanie szybsze docieranie promieniowania do oczu. Okulary przeciwsłoneczne świetnie sprawdzą się również po opadach deszczu, podczas wypadu w wysokie góry czy w trakcie uprawiania sportu wodnego. W takich warunkach promienienie słoneczne odbijają się bardzo mocno od powierzchni i oślepiają. Dba się więc nie tylko o ochronę oczu, ale zapewnia wygodne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko blokują promieniowanie ultrafioletowe. Dobrze dopasowane okulary pełnią również dodatkową funkcję. Korzystanie z nich skutecznie chroni oczy przed wiatrem, kurzem oraz innymi zanieczyszczeniami. Te niesione wraz z wiatrem mogą dostawać się do oczu, powodując ich podrażnienie czy nawet doprowadzić do uszkodzenia rogówki. Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest wskazane także między innymi tym osobom, które cierpią na różnego rodzaju alergie czy inne schorzenia sezonowe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary przeciwsłoneczne?

Wybierając idealne okulary przeciwsłoneczne w góry, do prowadzenia samochodu, uprawiania sportu czy codziennego użytkowania, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych aspektów. Dzięki temu dopasowanie idealnej pary będzie zdecydowanie łatwiejsze, a okulary zapewnią lepszą ochronę oczu.

Gogle górskie czy okulary lodowcowe to jeden ze szczególnych modeli okularów, o którym należy pamiętać przez każdym wyjazdem na piesze wędrówki, narty czy snowboard. Promienie słoneczne odbijane od śniegu, dużo mocniej oddziałują na oczy. Często w tym przypadku może dojść do zjawiska, jakim jest śnieżna ślepota – wyjątkowo niebezpieczna.

Sporo osób wybierających się w góry okulary traktuje jako mniej ważny dodatek. W tym przypadku zwykłe turystyczne okulary nie zawsze jednak się sprawdzą. Są one tańsze niż specjalne okulary górskie, jednak nie chronią przed wszystkimi zagrożeniami, jaki niesie ze sobą otoczenie czy warunki pogodowe. Zakup okularów powinien być podyktowany zatem nie tylko ich wyglądem i ceną, ale również przeznaczeniem.

polaryzacja w okularach w górach

Modele okularów – klasyfikacja uwzględniająca przepuszczalność światła

Pierwszą i jedną z najważniejszych kwestii, na której należy się skupić wybierając okulary jest tak zwana kategoryzacja soczewki. Wiąże się to z przepuszczalnością światła przez soczewki okularów. W tym zakresie wyróżnia się pięć kategorii:

  • kat. 0 - stopień przyciemnienia jest w nich najmniejszy, a szkła przepuszczają od 80 do 100% światła; wykorzystywane są przede wszystkim po zmroku,
  • kat. 1 - soczewki przepuszczają od 43 do 80% promieni światła; są one idealne na bardzo pochmurne dni, kiedy to promieniowanie ultrafioletowe blokowane jest częściowo naturalnie,
  • kat. 2 - przepuszczają od 18 do 43% światła i nadają się do wykorzystania w warunkach o zmiennym natężeniu światła,
  • kat. 3 - przepuszczają od 8 do 18% światła; modele te sprawdzają się podczas górskich wycieczek czy spędzania czasu na plaży,
  • kat. 4 - szkła, które wyróżnia najwyższy stopień przyciemnienia, przepuszczają od 3 do 8% światła – w góry okulary tego typu będą tak naprawdę najlepsze (zwłaszcza, jeżeli spędza się na wyprawie niemal cały dzień).

Kolor szkieł – sprawdź, który z nich powinieneś wybrać

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, konieczne jest również dopasowanie koloru szkieł do warunków ich wykorzystania. Warto pamiętać, że kolor szkieł nie powinien być przypadkowy i nie wpływa wyłącznie na kwestie wizualne. Barwa w przypadku soczewek przeciwsłonecznych okularów ma kluczowe znaczenia. Wyróżnia się zatem pięć podstawowych kolorów szkieł w okularach przeciwsłonecznych i są to:

  • różowy - takie okulary są idealne w warunkach o małym natężeniu światła, poprawiają także nieznacznie ostrość widzenia,
  • żółte - sprawdzają się w pochmurne dni, kolor szkieł pozwala na wyostrzenie kontrastu, co ma znaczenie np. w przypadku kierowców – dlatego okulary z takimi szkłami są przez nich chętnie wybierane,
  • zielone - idealne na pochmurne dni, sprawdzą się podczas zmiennego natężenie światła,
  • szare - nie ingerują w sposób widzenia kolorów, są jednymi z najbardziej uniwersalnych i sprawdzają się w różnych warunkach,
  • brązowe - idealne na bardzo mocne słońce, zwiększają ostrość widzenia jak również kontrast kolorów; dodatkowo zapobiegają zmęczeniu oczu.

Okulary z dobrym filtrem – ale jakim?

Decydując się na konkretną parę okularów (nie tylko w góry) warto również zwrócić uwagę na filtry chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym, jakie w nich zastosowano. Filtr polaryzacyjny jest niezwykle istotny dla kierowców, jak również miłośników sportów wodnych i górskich wycieczek. Skutecznie chroni przed odbijanymi od wody czy śniegu promieniami UV.

Okulary fotochromowe są z kolei bardzo uniwersalne. Wszystko ze względu na ich automatyczne dopasowywanie się do aktualnego natężenia UV.

Okulary z powłoką REVO przeznaczone są natomiast dla miłośników sportów ekstremalnych. Wiele warstw ochronnych sprawia, że nie tylko chronią oczy, ale przede wszystkim są niezwykle odporne na uszkodzenia. Będą to doskonałe okulary w góry.

Okulary przeciwsłoneczne w góry - czym powinny się wyróżniać?

Okulary przeciwsłoneczne w góry powinny być przede wszystkim dopasowane do wysokości, na jaką planuje się wejść. Należy przy tym kierować się wcześniej wspomnianą kategoryzacją szkieł. Udając się w niskie pasma górskie, kategoria 3 będzie odpowiednia nawet zimą. Jednak w wyższych partiach górskich, gdzie doświadcza się bardzo mocnego słońca i promieni odbijających się od śniegu, warto wykorzystać okulary z najwyższą kategorią szkieł. Wówczas idealnie sprawdzą się szkła w kategorii 4tej oraz 5tej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę i jakie okulary w góry wybrać, aby mieć pewność 100% ochrony i wytrzymałości? Warto uwzględnić chociażby takie aspekty jak:

  • kształt oprawek i ochrona boczna,
  • materiał wykonania,
  • lekkość.

ślepota śnieżna

Czy sportowe okulary przeciwsłoneczne to najlepszy wybór w góry?

Wysokie góry wymagają wykorzystania profesjonalnego sprzętu. Tyczy się to nie tylko dobrze dobranej odzieży, specjalnych nart, deski snowboardowej, akcesoriów wspinaczkowych, ale również okularów ochronnych. Gogle górskie należą do grupy specjalnie zaprojektowanych okularów przeciwsłonecznych, których zadaniem jest ochrona oczu przed zagrożeniem jakim jest promieniowanie ultrafioletowe. Zapewniają one odpowiednie zaciemnienie i są bardzo wygodne, ale to nie wszystko. Najnowsze technologie sprawiają, że można korzystać z nich bez obaw o ich zsunięcie się z twarzy.

Należy zwrócić uwagę, że szkła górskie wykonuje się z wysokiej jakości materiałów z dodatkami różnych uszlachetnień. Dopasowywane są one oczywiście do indywidualnych potrzeb, jednak modele sprawdzonych producentów mają zazwyczaj wspomnianą już polaryzację, która skutecznie chroni wzrok przed odblaskami oraz lśnieniami. W wysokich górach takie okulary zapewniają odpowiedni kontrast obrazu i nie zmieniają kolorów. Świetnie sprawdzają się więc nawet w wyjątkowo trudnych warunkach. Okulary przeciwsłoneczne w góry odznaczają się również dodatkowymi osłonami bocznymi, dzięki czemu blokują promieniowanie UV również z boku. Jest to także ochrona przed intensywnym wiatrem czy opadami śniegu.

Przeciwsłoneczne okulary do zadań specjalnych - dla miłośników sportów ekstremalnych

Miłośnicy sportów ekstremalnych wiedzą, że okulary w góry powinny być najwyższej jakości. To właśnie od jakości posiadanego sprzętu w dużej mierze zależy zdrowie i życie samych wspinających się, jak również osób, które je asekurują. Chociaż okulary w góry nie ratują życia, to jednak znacząco mogą blokować ingerencję promieniowanie UV w zdrowie człowieka.

Okulary polaryzacyjne są najczęstszym wyborem miłośników wspinaczek. Często wykorzystuje się je jako tak zwane okulary lodowcowe. W wysokich partiach, gdzie panują ekstremalne warunki ważne jest to, że słońce nie może oślepiać, ponieważ stwarza to niebezpieczeństwo. Okulary polaryzacyjne eliminują to ryzyka praktycznie całkowicie.

Czym jeszcze powinny cechować się okulary górskie do zadań specjalnych? Przede wszystkim, co też już wcześniej wspomniano specjalną konstrukcją, która zapobiega ich zsuwaniu się z twarzy. To mogłoby rozpraszać ich użytkownika w trudnych sytuacjach i stwarzać niebezpieczeństwo.

Modne okulary przeciwsłoneczne w góry w 2024 roku

Producenci przeciwsłonecznych okularów przykładają dużą uwagę do tego, aby były one nie tylko funkcjalne, ale także dobrze się prezentowały. Oznacza to, że nawet wśród wiodących modeli najwyższej jakości można zauważyć pewne zróżnicowanie z uwagi na kolorystykę, kształt czy dodatki. Zanim kupisz okulary i wyruszysz na górską wyprawę, sprawdź, jakie trendy będą obowiązywały w najbliższym sezonie.

Okulary przeciwsłoneczne damskie

Jeżeli chodzi o okulary przeciwsłoneczne damskie, to w 2024 roku dominować będą eleganckie i funkcjonalne modele. Nie tylko ochronią oczy, ale też dodadzą pazura każdej górskiej stylizacji. Na jaką kolorystykę warto postawić? Popularne będą oprawki w intensywnych kolorach. Jeżeli natomiast chodzi o soczewki, to zdecydowanie chętnie wybierane będą wzory z mieniącą się powłoką w odcieniach pasteli. Gogle narciarskie w tym stylu znalazły się w ofercie największych marek modowych np. Gucci. Jednak i wśród profesjonalnych okularów w góry można będzie znaleźć tańsze zamienniki doskonałej jakości.

Okulary przeciwsłoneczne męskie

Męskie okulary przeciwsłoneczne w góry to nie tylko ochrona przed słońcem, ale także stylowy dodatek. Panowie są jednak zdecydowanie bardziej zachowawczy w kwestii mody i doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci. W ich przypadku dominowała będzie klasyczna kolorystyka – czarny, granatowy, brązowy, szary. Sportowe zacięcie wyrażone zostanie jednak w ciekawych kształtach i kolorowych powłokach soczewek.

Dziecięce przeciwsłoneczne okulary w góry

Planując wyprawę w góry bardzo często zapomina się o najmłodszych. Ochrona wzroku u małych dzieci jest natomiast równie istotna, co u dorosłych – o ile nie ważniejsza. Warto mieć świadomość, że maluchy, które nie są przyzwyczajone do przeciwsłonecznych okularów mogą zakładać je dość niechętnie. Jednak i o tym pomyśleli producenci.

Dzieci uwielbiają kolorowe akcenty! Dlatego absolutnym hitem w najbliższym sezonie będą okulary w góry – w intensywnych kolorach i z różnymi wzorami. Te z pewnością przypadną im do gustu i maluchy nie będą chciały się z nimi rozstawać.

Gdzie kupić dobrej jakości okulary górskie?

Okulary w góry to przede wszystkim modele chroniące wzrok przed silnym promieniowaniem ultrafioletowym. Podczas poszukiwania odpowiedniego produktu warto uwzględnić tych sprzedawców, którzy gwarantują najwyższą jakość produktu. Modele górskie mogą być nieco droższe od standardowych okularów, jednak dzięki temu można zapewnić sobie dostateczne bezpieczeństwo i ochronę wzroku, który jest niezwykle ważny.

Dobrej jakości okulary w góry znajdziesz w takich miejscach jak:

  • sklepy sportowe,
  • sklepy z wyposażeniem w góry,
  • salony optyczne,
  • renomowane sklepy internetowe.

Ważne jest, że w każdym z tych miejsc możesz liczyć na fachowe doradztwo. Dzięki temu wybierzesz najlepsze okulary w góry, które będą dostosowane do warunków pogodowych, w jakich będziesz je wykorzystywał.

Czy okulary sportowe w góry to duży wydatek?

Okulary w góry to zdecydowanie większy wydatek od standardowych modeli, z których korzysta się na codzień. Warto jednak pamiętać, że wpływ na ostateczną cenę okularów mają między innymi zastosowane szkła, jak również dodatkowe filtry czy specjalna konstrukcja. Dodatkowo cena rośnie, jeżeli użytkownikowi zależy na takich kwestiach jak specjalnie zaprojektowane zauszniki, które chronią przed spadaniem okularów podczas górskich wypraw.

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztują sportowe okulary górskie, ponieważ w tym przypadku wiele zależy także od:

  • producenta czy marki,
  • kolorystyki produktu,
  • rozmiaru okularów,
  • dokładnego przeznaczenia,
  • materiałów wykonania.

Nie wiesz, jakie okulary wysokogórskie wybrać? Skorzystaj z porady fachowców

Okulary przeciwsłoneczne w góry poza jakością powinny być przede wszystkim wygodne, czyli idealnie dopasowane do twarzy osoby je noszącej i warunków, w których będą wykorzystywane. Zakup okularów powinien być zatem dobrze przemyślany.

Może zdarzyć się, że osoby początkujące w zakresie sportów zimowych będą mieć problem z dopasowaniem okularów do swoich potrzeb. Specjalistyczna wiedza w tym zakresie nie jest bez znaczenia, aby wybrać odpowiedni model. Jeżeli należysz do tego grona i chcesz mieć pewność, że wybrałeś idealne okulary, skorzystaj z pomocy ekspertów. Dzięki kilku pytaniom o wyjazd i tryb użytkowania pomogą Ci oni w dopasowaniu idealnego modelu, który sprawdzi się w górskich warunkach.