refundacja-okularow-przez-pracodawce
Sklep z soczewkami i okularami - Soczewki24.pl
  • +48 533 363 565
    +48 71 757 53 88
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Refundacja okularów przez pracodawcę – jak ją uzyskać

0

Zgodnie z obowiązującymi zapisami Kodeksu pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, pracownikom wymagającym stosowania okularów korekcyjnych do pracy przysługuje refundacja okularów przez pracodawcę. Zasada ta dotyczy nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale wszystkich którzy takiej pomocy wymagają.

Okulary traktowane są tu bowiem jako element środków BHP dla pracowników zatrudnionych przy monitorze komputera i choć samo przyznanie refundacji jest zależne od czasu spędzonego przed ekranem czy charakteru pracy pracownika, w praktyce do refundacji okularów przez pracodawcę kwalifikuje się bardzo wielu (często nieświadomych tego) pracowników. Kiedy można starać się o refundację okularów korekcyjnych i jaką ją uzyskać?

Refundacja okularów przez pracodawcę – kiedy można się o nią starać?

Zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jak i w innym stosunku pracy mają prawo do pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy, zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu pracy. W przypadku osób pracujących na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, nie tylko w formie monitorów do komputerów stacjonarnych, ale też laptopów czy notebooków, jednym z elementów gwarantujących zapewnienie takich warunków jest zagwarantowanie pracownikowi okularów korekcyjnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik, który korzysta z monitora przez co najmniej połowę dobowej normy pracy powinien otrzymać od pracodawcy skierowanie do wykonania badań profilaktycznych, a w razie uznania przez lekarza konieczności stosowania okularów korekcyjnych do pracy, refundacji kosztów wykonania takich okularów. W przypadku korzystania przez pracownika z laptopa (komputera przenośnego), komputer ten uznaje się za narzędzie pracy pracownika, jeśli ten korzysta z niego przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Jak uzyskać refundację okularów przez pracodawcę?

Aby pracownik mógł uzyskać refundację okularów i zwrot kosztów ich przygotowania, konieczne będzie dostarczenie pracodawcy zaświadczenia od lekarza wskazującego na konieczność stosowania okularów korekcyjnych do pracy.

Niezbędna będzie tu też faktura potwierdzająca zakup okularów oraz wniosek o dofinansowanie poniesionych kosztów. Niektórzy pracodawcy już w regulaminie wewnątrzzakładowym ustalają określoną kwotę refundacji, do jakiej należy się „zmieścić” z kosztem nowych okularów oraz częstotliwość, z jaką można składać wnioski o refundację okularów przez pracodawcę. W przypadku kwoty refundacji najczęściej jest to jednak pełna kwota zakupu okularów – kwota refundacji jest zwolniona z opodatkowania i oskładkowania.

Problematyczne może okazać się uzyskanie refundacji na soczewki kontaktowe – pracodawca nie jest zobowiązany do takiej refundacji prawnie, chyba że lekarz przeprowadzający badanie wzroku uzna wyraźnie, że pracownik powinien wykonywać swoje obowiązki na stanowisku pracy właśnie w soczewkach. Zwykle więc refundacje przyznawane są właśnie na okulary korekcyjne jako całość, a więc szkła wraz z oprawkami.

Na jaką kwotę refundacji okularów przez pracodawcę można liczyć?

Okulary korekcyjne nie należą dziś do najtańszych i wielu pracowników zastanawia się czy pracodawca zgodzi się sfinansować zakup lepszych, bardziej eleganckich oprawek czy też ze względu na ograniczenia pozwoli jedynie na zakup najtańszych i najprostszych. Przepisy Kodeksu pracy nie określają co prawda wysokości środków finansowych na okulary korygujące, jednak sami pracodawcy bardzo często ustalają kwotę w regulaminach wewnętrznych zakładu.

Z reguły zakłada się, że pracodawca powinien pokrywać w całości koszty szkieł do okularów i podstawowych oprawek, pozwalając jednocześnie by pracownik z własnej kieszeni dopłacił do oprawek o wyższym standardzie jeśli takie będą dla niego najbardziej odpowiednie.

Warto pamiętać, że pracodawca ma obowiązek pokryć jedynie rzeczywiste koszty zakupu okularów i z tego też powodu kwotę refundacji zwraca dopiero po dostarczeniu przez pracownika faktury za zakup okularów. Często zdarza się, że pracodawcy nie ograniczają zbyt surowo kwoty refundacji, a okulary wybrane przez pracowników mieszczą się w ustalonym limicie. Pracodawca nie zwróci im jednak pełnej kwoty refundacji zadeklarowanej w regulaminie, a jedynie równowartość zakupionych okularów.

Przy okazji dowiadywania się o wysokość refundacji warto zapytać też pracodawcę o badania lekarskie – pierwsze badanie stwierdzające konieczność używania okularów korekcyjnych do pracy powinien wykonać lekarz medycyny pracy, jednak w przypadku pracowników noszących okulary na stałe pracodawca może zgodzić się na refundację okularów na podstawie badania u innego okulisty.

Wybór okularów do refundacji przez pracodawcę – nasze typy

Zarówno oferta szkieł korekcyjnych jak i oprawek do nich jest dziś niezwykle bogata i nawet przy ograniczonym budżecie nie trzeba decydować się na najtańsze i najmniej atrakcyjne oprawki czy najbardziej podstawowe szkła korekcyjne. Wielu pracodawców decyduje się wręcz podnieść deklarowaną kwotę refundacji okularów korekcyjnych dla pracowników tak, by ci mogli skorzystać z możliwości wzbogacenia szkieł o dodatkową powłokę zabezpieczającą oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego.

Co więcej, same salony optyczne oferują dziś ciekawe rabaty na tego typu szkła – w Soczewki24.pl można wybrać między innymi wysokiej jakości szkła do komputera redukujące światło niebieskie, idealne do wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Osoby starające się o refundację okularów przez pracodawcę mogą liczyć też na coraz szerszy wybór ciekawych i modnych oprawek znanych producentów w atrakcyjnych cenach. Przy odpowiednio dopasowanych szkłach i nieco wyższej kwocie refundacji u pracodawcy można dziś postawić nawet na oprawki Ray-Ban, Michael Kors czy Oakley, które nie tylko charakteryzują się wysoką jakością wykonania, ale przede wszystkim wyglądem nawiązującym do najbardziej aktualnych trendów. Uzyskanie refundacji okularów przez pracodawcę nie jest trudne, a wybrane okulary nie muszą wyglądać źle – wystarczy dobrze wybrać!

Okulary marki Oakley - model OX8121-03 - dostępne w sklepie Soczewki24.pl za 515 złotych

Okulary marki Michael Kors - model 4048 3155 - dostępne w Soczewki24.pl za 660 złotych

Okulary marki Ray Ban - model RB3578-V 2906 - dostępne w Soczewki24.pl za 575 złotych

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl