Refundacja okularów przez pracodawcę – jak ją uzyskać

Zgodnie z obowiązującymi zapisami Kodeksu pracy oraz za sprawą rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, pracownikom, którzy wykorzystują okulary korygujące wzrok do pracy, przysługuje refundacja okularów przez pracodawcę. Zasada ta dotyczy nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale wszystkich, którzy takiej pomocy wymagają - dotyczy to więc również umowy zlecenia.

Refundacja okularów przez pracodawcę – jak ją uzyskać?

Okulary korygujące wzrok traktowane są tu bowiem jako element środków BHP dla pracowników zatrudnionych przy monitorze komputera i choć samo przyznanie refundacji jest zależne od czasu spędzonego przed monitorem ekranowym czy charakteru pracy, w praktyce do refundacji okularów przez pracodawcę kwalifikuje się bardzo wielu (często nieświadomych tego) pracowników. Kiedy można starać się o refundację okularów korekcyjnych i jaką ją uzyskać?

Zastanawiasz się, kiedy można starać się o refundację okularów korekcyjnych i jak ją uzyskać? Ile wynosi wysokość dofinansowania na okulary korekcyjne? Co z osobami, które prowadzą działalność gospodarczą i czy one także mogą otrzymać dofinansowanie? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Refundacja okularów korekcyjnych przez pracodawcę – kiedy można się o nią starać?

Zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jak i w innym stosunku pracy mają prawo do pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy. Podstawa prawna to art. 207 § 2 Kodeksu pracy oraz Rozporządzenie Ministra Pracy. W przypadku osób pracujących na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe nie tylko w formie monitorów do komputerów stacjonarnych, ale też laptopów czy notebooków, jednym z elementów gwarantujących zapewnienie takich warunków i higieny pracy w środowisku pracy jest zagwarantowanie pracownikowi okularów korekcyjnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik, który korzysta z monitora przez co najmniej połowę dobowej normy pracy powinien otrzymać od pracodawcy skierowanie do wykonania badań profilaktycznych. W razie uznania przez lekarza konieczności stosowania okularów korekcyjnych do pracy ma także prawo do refundacji kosztów wykonania takich okularów. Takie informacje spisywane są w orzeczeniu lekarskim, które należy przekazać do swojego pracodawcy.

Obowiązek zapewnienia pracownikowi refundacji przy zakupie okularów pojawia się także w przypadku korzystania przez niego z laptopa (komputera przenośnego) w zakładzie pracy lub podczas pracy zdalnej. Komputer ten również uznaje się za narzędzie pracy pracownika, jeśli ten korzysta z niego przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Jeżeli więc osoba zatrudniona ma wadę wzroku i odpowiednie zaświadczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy wskazujące na konieczność stosowania korekcji okularowej - również może zgłosić się do swojego pracodawcy. Zwrot obowiązuje także w tym przypadku.

Jak uzyskać dofinansowanie do okularów? Potrzebujesz wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych przez lekarza medycyny pracy!

Żeby pracownik mógł uzyskać dofinansowanie do okularów i zwrot kosztów ich przygotowania, konieczne będzie dostarczenie pracodawcy zaświadczenia od lekarza medycyny pracy - wskazującego na konieczność stosowania okularów korekcyjnych do pracy. Niezbędna będzie także faktura potwierdzająca zakup okularów oraz wniosek o dofinansowanie zakupu okularów. Niektórzy pracodawcy już w regulaminie wewnątrzzakładowym ustalają określoną kwotę refundacji, do jakiej należy się „zmieścić” z kosztem nowych okularów oraz częstotliwość, z jaką można składać wnioski o dofinansowanie okularów przez pracodawcę.

Dofinansowanie do okularów

Czy refundacja okularów przez pracodawcę pokrywa faktyczne koszty ich zakupu?

Refundacja okularów przez pracodawcę powinna uwzględniać taką stawkę, aby umożliwić pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych możliwość zakupu okularów korekcyjnych dopasowanych do ich potrzeb. Dotyczy to zarówno podstawowych szkieł korekcyjnych, jak i podstawowych oprawek. Jest to podstawowy obowiązek pracodawcy. Zdarza się jednak, że nie jest on spełniony.

Część firm przyjmuje w wewnątrzzakładowym regulaminie obowiązującym w danym zakładzie pracy zapis wskazujący maksymalną wysokość kwoty w przypadku refundacji okularów. Zdarza się, że są to kwoty wyjątkowo niskie rzędu 100-200 złotych. Jest to niezgodne z przepisami prawnymi. Obowiązkiem pracodawcy jest pokrycie kosztów całych okularów korekcyjnych (szkła + oprawki). Mogą być one podstawowe, muszą jednak umożliwiać prawidłowe widzenie. Okazuje się natomiast, że refundacja okularów w wysokości wspomnianych 200 złotych wystarcza jedynie na szkła. Pozostała część spoczywa więc po stronie danego pracownika.

Warto jednak podkreślić, że pracodawca nie musi finansować oprawek i szkieł z górnej póki - dofinansowanie rzędu np. 400 złotych wystarczy na podstawowe oprawki i szkła. Jeśli pracownik życzy sobie okularów z górnej półki, musi dopłacić.

Dofinansowanie do okularów - czy w grę wchodzą soczewki kontaktowe?

Zazwyczaj nie jest trudno uzyskać refundację okularów. Wystarczy badanie okresowe wskazujące na problemy z prawidłowym widzeniem. Wada wzroku zawsze musi być poświadczona oświadczeniem lekarskim. Oznacza to, że pracodawca powinien wystawić pracownikowi skierowania do specjalisty. Badanie odbywa się w ciągu jednego dnia pracy. Osoba zatrudniona może kupić okulary i wystarczy, że następnie przedłoży pracodawcy fakturę za nie.

Problematyczne może okazać się natomiast uzyskanie refundacji na zakup soczewki kontaktowe. Pracodawca nie jest zobowiązany prawnie do refundacji soczewek kontaktowych, chyba że lekarz przeprowadzający badanie wzroku uzna wyraźnie, że pracownik powinien wykonywać swoje obowiązki na stanowisku pracy właśnie w soczewkach. Może to wynikać ze względu zdrowia, czynników występujących w zakładzie pracy, jeżeli wymaga tego wada wzroku lub z innych powodów decydujących w sprawie bezpieczeństwa.

Zwykle więc pracodawca refunduje okulary korekcyjne jako całość, a więc szkła wraz z oprawkami. Zawsze jednak można poprosić pracodawcę o zwrot poniesionych kosztów do soczewek. Jeżeli ten się nie zgodzi - wówczas można zdecydować się na zakup okularów korygujących. Są jednak zakłady, które nie robią żadnych problemów i dofinansowanie obejmuje soczewki kontaktowe lub soczewki okularowe + oprawki - zależnie od tego, jak pracownik chce wykonywać pracę i jak jest mu wygodniej.

Jaką kwotę refundacji okularów niezbędnych przy obsłudze monitora ekranowego można uzyskać od pracodawcy?

Okulary korekcyjne nie należą dziś do najtańszych i wielu pracowników zastanawia się, czy pracodawca zgodzi się na dofinansowanie do okularów, które są nieco lepsze i mają eleganckie oprawki, czy też ze względu na ograniczenia pozwoli jedynie na zakup najtańszych i najprostszych. Przepisy Kodeksu pracy nie określają co prawda wysokości środków finansowych na okulary korygujące, jednak sami pracodawcy bardzo często ustalają kwotę w regulaminach wewnętrznych zakładu. Wówczas można liczyć na określone z góry dofinansowanie poniesionych kosztów.

Z reguły zakłada się, że pracodawca powinien pokrywać w całości koszty szkieł do okularów i podstawowych oprawek, pozwalając jednocześnie by pracownik z własnej kieszeni dopłacił do oprawek o wyższym standardzie jeśli takie będą dla niego najbardziej odpowiednie. Jeżeli jednak pracownicy zatrudnieni są w firmie, która przewiduje naprawdę niewielkie dofinansowanie do okularów rzędu 100-200 złotych warto porozmawiać z nimi na ten temat. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe zakład pracu musi zapewnić okulary korekcyjne osobom pracującym przez określony czas przy monitorach ekranowych komputerów przenośnych i stacjonarnych. Nie jest to więc dobra wola, a obowiązek prawny.

Kiedy i na jaką dopłatę możesz liczyć?

Warto pamiętać, że pracodawca ma obowiązek pokryć jedynie rzeczywiste koszty zakupu okularów i z tego też powodu kwotę refundacji zwraca dopiero po dostarczeniu przez pracownika faktury za zakup okularów. Często zdarza się, że pracodawcy nie ograniczają zbyt surowo kwoty refundacji, a okulary wybrane przez pracowników mieszczą się w ustalonym limicie. Pracodawca nie zwróci im jednak pełnej kwoty refundacji zadeklarowanej w regulaminie, a jedynie równowartość zakupionych okularów lub wymianę szkieł. Dlatego warto wcześniej sprawdzić ile wynosi dofinansowanie. Jeżeli kwota dofinansowania nie jest ograniczona i refundacji podlegają każde okulary, to warto zakupić okulary naprawdę dobrej jakości, które posłużą Ci na lata.

Przy okazji dowiadywania się o wysokość refundacji warto zapytać też pracodawcę o badania lekarskie – pierwsze badanie stwierdzające konieczność używania okularów korekcyjnych do pracy powinien wykonać lekarz medycyny pracy. Odbywają się one w ramach badań lekarskich wstępnych przy zatrudnieniu. Termin badania okresowego ustala się indywidualnie, a pracodawca powinien wystawić pracownikowi skierowanie do konkretnej placówki. Jednak w przypadku pracowników noszących okulary na stałe pracodawca może zgodzić się na refundację okularów na podstawie badania u innego okulisty. Wystarczy wówczas zaświadczenie lekarza wskazującego o wymianie okularów. Większość pracodawców nie ma problemów z takim zaleceniem lekarza - nie ma więc konieczności doniesienia zaświadczenia lekarskiego wystawionego w ramach gabinetu medycyny pracy.

Wybór okularów do refundacji przez pracodawcę – nasze typy

Zarówno oferta szkieł korekcyjnych, jak i oprawek do nich jest dziś niezwykle bogata i nawet przy ograniczonym budżecie - kiedy firma ma zwrócić pracownikowi pieniądze wydające się skromnym dodatkiem - nie trzeba decydować się na najtańsze i najmniej atrakcyjne oprawki czy najbardziej podstawowe szkła korekcyjne. Wielu pracodawców decyduje się wręcz podnieść deklarowaną kwotę refundacji okularów korekcyjnych dla pracowników tak, by ci mogli skorzystać z możliwości wzbogacenia szkieł o dodatkową powłokę zabezpieczającą oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego. Co więcej, same salony optyczne oferują dziś ciekawe rabaty na tego typu szkła – w Soczewki24.pl można wybrać między innymi wysokiej jakości szkła do komputera redukujące światło niebieskie, idealne do wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Z refundacji częściej korzysta się na klasyczne czy markowe okulary?

Osoby starające się o refundację okularów przez pracodawcę mogą liczyć też na coraz szerszy wybór ciekawych i modnych oprawek znanych producentów w atrakcyjnych cenach. Przy odpowiednio dopasowanych szkłach i nieco wyższej kwocie refundacji u pracodawcy można dziś postawić nawet na oprawki Ray-BanMichael Kors czy Oakley, które nie tylko charakteryzują się wysoką jakością wykonania, ale przede wszystkim wyglądem nawiązującym do najbardziej aktualnych trendów. Uzyskanie refundacji okularów przez pracodawcę nie jest trudne - ich obowiązek zapewnienia gwarantują przepisy prawne, a wybrane okulary nie muszą wyglądać źle – wystarczy dobrze wybrać!

Nowości i bestsellery - modne okulary dostępne w sklepie Soczewki24.pl - sprawdź ceny

Poznaj marki i wybierz swoje wymarzone okulary.