Czy soczewki z filtrem UV chronią oczy przed słońcem?

Ochrona oczu przed słońcem jest niezwykle ważna nie tylko latem, ale i przez cały rok. Podczas gdy w bardziej słonecznych miesiącach naturalnie sięgamy po okulary przeciwsłoneczne, przy gorszej pogodzie wpływ promieniowania słonecznego na zdrowie oczu nie jest dla wielu tak oczywisty. Z tego też powodu producenci soczewek kontaktowych coraz częściej stawiają na stosowanie w swoich produktach wysokiej jakości filtrów UV. Czy te jednak są w stanie zapewnić skuteczną ochronę oczu przed słońcem i czy mogą być stosowane jako alternatywa dla okularów przeciwsłonecznych?

Soczewki kontaktowe z filtrem UV – jak to działa?

Jedną z najczęściej poruszanych kwestii przy okazji rozpoczynającego się sezonu letniego jest konieczność ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Z większą świadomością sięgamy wtedy po kremy z filtrem, chcąc ochronić się nie tylko przed poparzeniami słonecznymi, ale i ryzykiem jakie niesie za sobą nadmierna ekspozycja na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że równie wysokiej ochrony przed słońcem wymagają nasze oczy. Problemem są dla nich nie tylko naprawdę słoneczne, ciepłe dni, w które dość instynktownie sięgamy po przyciemniane okulary, ale i bardziej pochmurne dni w które promieniowanie i tak dociera do naszych oczu. Jak zadbać o ich zdrowie? O kwestii tej pomyśleli między innymi producenci soczewek Acuvue.

Wypróbuj soczewki Acuvue

Zastosowanie w soczewkach odpowiedniej powłoki z filtrami UVA i UVB nie wpływa w żaden sposób negatywnie na ich budowę, komfort noszenia czy czas, w jakim można używać soczewek. Zarówno te przeznaczone do jednorazowego użytku, jak i soczewki dwutygodniowe czy miesięczne są dziś budowane w oparciu o powłoki ochronne, dzięki którym oko może być zabezpieczone przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Soczewki te pozwalają na wymianę tlenową z powierzchnią oka, dzięki czemu nie przesuszają oczu i zwykle nie wymagają stosowania dodatkowych kropli, a w dni kiedy korzystanie z okularów przeciwsłonecznych wydaje się niekonieczne, soczewki mogą zadziałać jako najlepsza ochrona oczu.

Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Sięganie po ochronę oczu jedynie w najbardziej słoneczne, letnie dni jest dość dużym i często popełnianym błędem, który może znacząco pogorszyć zdrowie naszych oczu. Szkodliwe promieniowanie UV dociera do nich nawet w dni pochmurne, dlatego też stosowanie soczewek korekcyjnych z filtrami UV jest dobrym pomysłem przez cały rok. Ważna jest również ochrona oczu niezależnie od pory dnia – choć słońce świeci z pozoru najmocniej pomiędzy 10 a 15, dla oczu znacznie gorsze są promienie UV docierające do oka o poranku i przy zachodzie słońca. O ochronie z pomocą odpowiednich filtrów UV nie można zapominać także w kontekście światła odbijającego się od różnych powierzchni – nie bez powodu zimą, przy padającym śniegu lub na stoku narciarskim, słońce może wydawać się bardziej oślepiające niż w umiarkowanie słoneczny dzień latem. Wszystko zależy tu od powierzchni odbicia, dlatego tak ważne jest między innymi noszenie okularów przeciwsłonecznych i soczewek z filtrami UV podczas jazdy samochodem, pobytu nad wodą, jazdy na nartach czy spacerów po mieście.

Soczewki z filtrem UV a okulary przeciwsłoneczne

Najpopularniejszą formą ochrony oczu przed promieniami słońca są oczywiście okulary przeciwsłoneczne. Ich stosowanie nie wyklucza jednak działania soczewek kontaktowych z filtrami UV, a często jest wręcz wskazane. Okulary, nawet z dużymi soczewkami, dopuszczają słońce do oka wszędzie tam, gdzie nie stykają się bezpośrednio z twarzą. Jeśli więc na co dzień nie poruszamy się w goglach narciarskich, nawet najwyższej jakości okulary nie ochronią oka przed docierającym do niego słońcem. Jeśli i tak nosisz soczewki kontaktowe, postawienie na te z wysokim filtrem UV jest najlepszym rozwiązaniem i doskonałym uzupełnieniem dla stosowanych okularów, które też powinny być oczywiście okularami z powłoką UV.

Soczewki kontaktowe z filtrami UV spoczywają na rogówce i soczewce oka, zapewniając oczom dodatkową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem i kompleksową ochronę Twoich oczu nawet w pochmurną pogodę. Choć więc nie powinny być stosowane jako samodzielne rozwiązanie do ochrony oczu latem – zbyt jasne słońce i tak będzie powodowało konieczność mrużenia oczu, zdecydowanie warto postawić na nie jako uzupełnienie ochrony gwarantowanej przez okulary przeciwsłoneczne i podstawową ochronę w dni, kiedy okulary nie są konieczne do swobodnego poruszania się poza domem.