kolor-oczu-o-czym-nie-wiesz
Sklep z soczewkami i okularami - Soczewki24.pl
  • +48 533 363 565
    +48 71 757 53 88
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Autoryzowany sprzedawca marek

certyfikat

Kolor oczu - o czym nie wiesz?

5

Różne kolory oczu

Kolor oczu jest cechą poligeniczną i zależny jest od ilości oraz typów pigmentów, jakie znajdują się w tęczówce. Ludzie, podobnie jak zwierzęta, mają możliwość posiadania wielu fenotypowych możliwości koloru oczu. Ostatecznie decydują o nim trzy główne elementy zawarte w tęczówce – zawartość pigmentu, zawartość melaniny oraz zagęszczenie komórek zrębu tęczówki.

 

Skąd bierze się nasz kolor oczu?

Tak naprawdę większość ludzi rodzi się z niebieskimi oczami, wyjątki w tym przypadku są nieliczne. Kolor oczu u człowieka normalizuje się dopiero około szóstego miesiąca życia. Barwa oka jest wyznaczona poprzez wymieszanie różnych proporcji trzech podstawowych pigmentów – żółtego, szarego oraz brązowego. Oczy piwne posiadają w sobie zdecydowanie większą ilość barwnika żółtego z lekką domieszką brązowego. Niebieskie oczy mają niewielkie ilości barwnika żółtego oraz brązowego. Tęczówki o kolorze niebieskim z dużą domieszką barwnika żółtego tworzą kolor zielony. Szary kolor oczu to niewielkie ilości pigmentu żółtego i całkowity brak pigmentu brązowego. Oczy brązowe mają zdecydowaną przewagę barwnika brązowego.

 

Uwarunkowania koloru

Brązowe oczy

Niebieskie oczy wydają się jednymi z najjaśniejszych. Jednak to szary kolor oczu posiada najmniej pigmentu brązowego, a przez to jest najjaśniejszy. Na całym świecie, kolorem dominującym jest kolor brązowy, do tej kategorii zaliczane są także oczy piwne. Drugie miejsce zajmują ludzie o oczach niebieskich, a trzecie o oczach szarych. Najrzadziej spotyka się zieloną barwę oka. Największy odsetek osób posiadających niebieskie oczy zamieszkuje tereny Finlandii oraz Litwy. Podobnie w nadbałtyckich krajach, notuje się tam bardzo dużo osób o tym kolorze oczu.

U niektórych populacji występują wyłącznie jeden kolor oczu. Dla przykładu ludzie w Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej posiadają jedynie brązową barwę oczu – jednak istnieją wyjątki i te osoby uznawane są za ponad przeciętne. Zwłaszcza w Azji odmienny kolor oczu wiąże się z niezwykłością. Czasem jednak takie osoby obciążone są pewnymi schorzeniami zdrowotnymi np. zaburzenia słuchu. Najwięcej osób posiadających zielone oczy zamieszkuje tereny Irlandii oraz Europy Północnej. Kolorem piwnym najczęściej są określane oczy w odcieniach jasnego brązu, jak również żółto-brązowych. Jednak termin ten stosowany jest także do określenia oczu o trudnej do skwalifikowania barwie oka.

 

Ciekawostki

Ruda dziewczyna z zielonymi oczamiOczy zielone najczęściej występują u osób posiadających rudy kolor włosów. Kolor zielony posiada jedynie 1-2% całej populacji. Niebieska barwa oczu najczęściej kojarzona jest z osobami o blond włosach – jednak zdarzają się osoby o niebieskich oczach i ciemnych włosach. Unikatowymi są oczy niebieskie z brązową otoczką źrenicy. Co ciekawe, dzieci rodziców posiadających brązowe oczy mogą odziedziczyć niebieskie oczy – w zależności od ilości cech dominujących. Osoby posiadające niebieskie oczy są znacznie wrażliwsze na działanie światła. Niektórzy ludzie mają każde oko w innym kolorze, co jest to wynikiem wady - heterochromii, czyli różnobarwności tęczówki oka lub obu oczu. Heterochromia nie jest uciążliwa i nie powoduje wady wzroku.

Naukowcy stwierdzili, że gdyby nasze oko byłoby aparatem fotograficznym, wówczas posiadałoby aż 576 megapikseli, natomiast ono samo jest w stanie odróżnić blisko 10 milionów różnych kolorów, co może wydawać się niesamowite.

Komentarze do wpisu (5)

6 października 2017

Bardzo ciekawy artykuł! :)

6 października 2017

Bardzo ciekawy artykuł :)

6 października 2017

Super wpis!!! Oby tak dalej :)

6 października 2017

Dość interesujący artykuł. Nie wiedziałem, że oczy zielone są tak bardzo rzadkie ;) Będę tu częściej zaglądać!

13 października 2017

Świetny artykuł, czytałam z zaciekawieniem :)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl