Soczewki dla dzieci – czy dziecko może nosić szkła kontaktowe?

Wady wzroku pojawiają się niezależnie od wieku - dotyczą zarówno osób starszych, jak i bardzo małych dzieci. Do prawidłowego rozwoju funkcji wzrokowych niezbędne jest, aby specjalista dopasował odpowiednią metodę korekcji. W przypadku kilkumiesięcznych czy nawet kilkuletnich dzieci najlepsze są odpowiednio dobrane okulary korekcyjne. Starsze dzieci mogą nosić soczewki. Zastanawiasz się, od jakiego wieku można zdecydować się na stosowanie soczewek kontaktowych? Sprawdź zalecenia specjalistów.

Soczewki dla dzieci

Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

Noszenie soczewek kontaktowych w teorii nie ma z góry określonych ograniczeń wiekowych czy stałej dolnej granicy wieku. Można więc stosować je przy wadzie wzroku od momentu, kiedy oko jest prawidłowo rozwinięte. Czy to oznacza, że stosowanie soczewek kontaktowych jest możliwe już u kilkuletnich dzieci? Zdecydowanie nie. Dzieci soczewki kontaktowe powinny umieć zakładać samodzielnie. Równie ważna jest także umiejętność zdejmowania soczewek. Muszą być więc wystarczająco odpowiedzialne i samodzielne. Sama higiena szkieł kontaktowych wymaga samodyscypliny.

Biorąc pod uwagę wspomniane zalecenia w zakresie noszenia soczewek kontaktowych, specjaliści rekomendują, że w przypadku dzieci odpowiednim wiekiem na rozpoczęcie takiej przygody jest granica siódmego roku życia. Takie dziecko zazwyczaj poradzi sobie zwykle z zakładaniem i ściąganiem szkieł kontaktowych. Rozumie także, jak ważne są podstawowe zasady pielęgnacji soczewek. Warto mieć natomiast na uwadze fakt, że każda pociecha jest inna. To, co dla jednego malucha jest czymś łatwym, dla drugiego może być ogromnym wyzwaniem. Wybierając soczewki kontaktowe dla dzieci warto więc wziąć pod uwagę indywidualny rozwój podopiecznego.

Niezależnie od wieku, przed rozpoczęciem noszenia soczewek zawsze konieczna będzie także wizyta u specjalisty. Ten zaleci wybór soczewek, które sprawdzą się przy konkretnej wadzie wzroku. Doradzi także w zakresie trybu noszenia szkieł.

Wyjątki w przypadku stosowania soczewek kontaktowych u maluchów

W związku ze specyficznymi wadami wzroku, jak np. zaćma wrodzona europejska rada optometrii zaleca stosowanie soczewek kontaktowych u mniejszych dzieci - nawet niemowląt. Wówczas jednak służą one jako opatrunek medyczny i w każdym takim przypadku zakładaniem oraz zdejmowaniem zajmują się rodzice maluszka.

Soczewki kontaktowe

Jakie soczewki wybrać dla dziecka?

Wybór soczewek kontaktowych dla dzieci nie jest tak oczywisty, jak można by przypuszczać. Przede wszystkim te powinny charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami. Pod uwagę warto więc wziąć takie aspekty, jak:

  • materiał wykonania,
  • nawodnienie (na powierzchni i we wnętrzu),
  • przepuszczalność powietrza,
  • dodatkowe technologie,
  • filtry UV.

Wysoka przepuszczalność tlenu zapewnia oku komfort, co w połączeniu z dobrą przepuszczalnością powietrza zapobiega różnego rodzaju podrażnieniom. Mali pacjenci mają bardzo wrażliwe oczy odczuwają je znacznie bardziej niż osoby dorosłe, dlatego warto ich chronić przed ewentualnym zagrożeniem. Nowoczesne materiały, z których wykonuje się obecnie szkła kontaktowe sprawiają natomiast, że są one praktycznie niewyczuwalne dla oczu podczas ich noszenia czy uprawiania sportu. Można nosić je np. pod goglami narciarskimi, co jest szczególnie ważne dla aktywnych dzieci.

Co więcej, nie bez znaczenia jest rodzaj soczewek. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się soczewki jednodniowe. Zastanawiasz się dlaczego? Ponieważ ich pielęgnacja sprowadza się do minimum. Niezbędna jest zasadniczo tylko higiena rąk. Tę należy bezwzględnie zachować przy zakładaniu szkieł kontaktowych, ale także przy zdejmowaniu soczewek. Dobrym wyborem są soczewki kontaktowe: ACUVUE® OASYS 1-DAY with HydraLuxe™ Technology, DAILIES TOTAL1® lub 1-Day Acuvue® Moist. Takie szkła kontaktowe poza minimalnymi wymaganiami w zakresie pielęgnacji mają wiele dodatkowych zalet:

  • nie ma problemu jeżeli maluch je zgubi - koszt jednej soczewki jest niewielki i można spokojnie założyć nową sztukę,
  • nie trzeba obawiać się o ich nieprawidłowe przechowywanie - po zdjęciu soczewki kontaktowe wyrzuca się do kosza,
  • można nosić je zamiennie z okularami.

Jak przygotować dziecko na noszenie soczewek kontaktowych?

Zanim Twoje dziecko zamieni okulary na soczewki kontaktowe, powinieneś we właściwy sposób go do tego przygotować. Prawidłowy rozwój widzenia u malucha jest bardzo ważny. Dlatego właśnie nawet najmniejsi pacjenci powinni wiedzieć, jak działają soczewki kontaktowe i jak ważna jest sama pielęgnacja soczewek.

soczewki czy okulary dla dzieci

Z pociechą można rozmawiać samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalisty, który zadba także o dobór soczewek kontaktowych. Warto przedstawić dziecku zalety soczewek kontaktowych:

  • większe pole widzenia,
  • możliwość uprawiania sportów bez ograniczeń,
  • dobra jakość widzianego obrazu,
  • mniejsze ryzyko, że podczas upadku soczewki kontaktowe ulegną zniszczeniu,
  • korekcja nawet bardzo dużej wady wzroku,
  • brak wyczuwania soczewki na oku.

Dziecko powinno znać prawidłową higienę. Musi wiedzieć, że zanim założy soczewki kontaktowe bardzo ważne będzie umycie dłoni, aby pozbyć się z nich wszelkich zanieczyszczeń i bakterii - nawet tych niewidocznych dla oka. Trzeba przekazać maluchowi, że nie może zdejmować soczewki kontaktowej kilka razy w ciągu dnia i ponownie jej zakładać. Jeżeli korzysta z soczewek jednodniowych to zawsze po wyjęciu soczewki należy wyrzucić ją do kosza. W przypadku soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych konieczne będzie natomiast przemycie szkła.

Ryzyko związane z wystąpieniem alergii na soczewki kontaktowe jest niewielkie. Nie oznacza to jednak, że taka sytuacjach jest całkowicie niemożliwa. Dziecko musi wiedzieć, że powinno przyjść do rodzica, kiedy odczuwa dziwne wrażenie swędzenia lub inne objawy. W ten sposób nie objawia się bowiem wada wzroku, lecz mają na to wpływ inne czynniki.

Pierwsza wizyta edukacyjne u specjalisty jest bardzo ważna, ponieważ ten nie tylko dopasuje odpowiednie soczewki. Przekaże wiele zaleceń dotyczących ich stosowania i nauczy malucha, jak nosić soczewki kontaktowe. Podczas krótkiego wywiadu będzie także w stanie określić, jeżeli dzieci nie powinny nosić soczewek kontaktowych, co jest równie ważne.

Twoja pociecha z powodu wady wzroku nosi okulary korekcyjne już w wieku kilku lat? Masz aktywne dziecko, którego wszędzie jest pełno i ciągle gubi okulary? Być może to dobry moment, aby zdecydować się na soczewki kontaktowe dla dzieci. Większość maluchów przy swojej wadzie wzroku może zamienić okulary na soczewki kontaktowe. Oczywiście niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą, a także ustalenie, czy dziecko poradzi sobie z zakładaniem i ściąganiem soczewek. W przypadku większości maluchów powyżej 7 roku życia soczewki kontaktowe dla dzieci są jednak coraz częstszym wyborem.