Soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne jako koszt uzyskania przychodu

Różne kolory oczuOkres od lutego do końca kwietnia każdego roku, to chyba jeden z bardziej pracowitych dla urzędu skarbowego. Oczywiście wszystko za sprawą rozliczeń kosztów uzyskania przychodu, które muszą mu przedstawić wszyscy pracownicy w naszym kraju. Wydawać się więc może, że zakup takiej pomocy jak soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne do pracy powinien zostać w tym całym przedsięwzięciu zawarty. Czy aby na pewno i w każdej sytuacji?

 

Zakup okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych stanowi koszty uzyskania przechodu…

dziewczyna z kotemAle tylko w określonych przypadkach! Okazuje się, że możliwe jest ich ujęcie w rozliczeniach tylko przez pracodawcę, który zapewnia je swojemu pracownikowi, gdyż są one mu potrzebne do pracy z racji wykonywanych obowiązków. Przedsiębiorca występuje w końcu jako pracodawca, który ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracą, którą zdecydowanie można objąć wymogiem noszenia okularów, to ta przy komputerze. Pracownik w tej sytuacji, jeśli ma słabszy wzrok, powinien posiadać okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Obowiązek zapewnienia ich pracownikowi pojawia się, gdy:

  • pracownik przez przynajmniej połowę swojego czasu pracy użytkują monitor cyfrowy
  • wyniki badań okulistycznych pracownika wskazują na użytkowanie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych
  • podczas pracy pracownikowi zacznie pogarszać się wzrok i konieczna będzie jego korekcja

 

Czy ma znaczenie to, kto dokonuje zakupu okularów lub soczewek przy rozliczeniu kosztów przychodu?”

Otóż nie ma znaczenia to, kto dokonuje zakupu soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. Ważne, aby jednak zostało to zawarte w poniesionych kosztach pracodawcy, bo jak się okazuje, urzędy skarbowe przychylnie odnoszą się do tego rodzaju wydatków ujętych w Podatkowej Książce Przychodów i Rozchodów. Okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe może więc kupić pracownik lub pracodawca. Jeżeli robi to pracownik, to pracodawca powinien zwrócić pracownikowi poniesione koszty (przynajmniej częściowe).

 

Kiedy soczewki kontaktowe, a kiedy okulary korekcyjne?

Dziewczyna w okularach przeciwsłonecznych

Zatem korzystanie z okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych przez pracownika jest bezsprzecznie związane z działalnością gospodarczą. Jednakże trzeba mieć też na uwadze fakt, że soczewki kontaktowe będą stanowiły koszt dopiero wtedy, gdy skorygowanie wady wzroku okularami korekcyjnymi nie jest możliwe - orzeka o tym lekarz okulista. Gdy tak się stanie, koniecznością będzie jednak zachowanie wszystkich paragonów ich zakupu, aby pracodawca mógł przedstawić stosowne dokumenty, które potwierdzą poniesione na poczet swojego pracownika koszty. W przypadku okularów sprawa ma się podobnie.

Okazuje się więc, że korygowanie wzorku okularami lub soczewkami może podlegać zwrotowi podczas rozliczenia kosztów uzyskania przychodu i może skorzystać z tego tylko Twój pracodawca. Jeśli więc rozpocząłeś pracę w ubiegłym roku, która wymagała od Ciebie zakupu okularów lub soczewek kontaktowych, to być może Twój pracodawca będzie mógł zwrócić Ci część poniesionych za nie kosztów. Na pewno potrzebne mu będą dokument potwierdzający ich zakup i orzeczenie od lekarza o potrzebie stosowania przez pracownika soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych.