Prawda czy fałsz, czyli kilka słów o mitach na temat soczewek kontaktowych

Różne kolory oczuO soczewkach kontaktowych krąży wiele historii. Niektóre z nich nie mają nic wspólnego z prawdą, dlatego chcielibyśmy wskazać te obiegowe opinie, które mogą być dla Was najbardziej mylące i zniechęcające do korzystania z tej jakże wygodnej formy korekcji wad wzroku.

Przez lata technologia produkowania soczewek kontaktowych bardzo się zmieniła. Najwięksi ich producenci, tacy jak Johnson & Johnson, Cooper Vision czy Alcon, wykorzystują najnowocześniejsze techniki, materiały i środki do ich tworzenia. Dzięki nim soczewki kontaktowe są jeszcze bardziej przyjazne dla naszych oczu, bezpieczne, komfortowe i łatwe w użytkowaniu. Spójrzcie zatem poniżej na kilka znanych mitów o soczewkach, aby już nigdy więcej w nie nie wierzyć!

 

Pierwszy mit: „Soczewki kontaktowe są niewygodne.”

dziewczyna z kotemRozprawiając o soczewkach, często słyszy się, że są one niekomfortowe w noszeniu. Czy to prawda? Nie. Soczewki kontaktowe są produkowane z rożnych materiałów. Hydrożelowe posiadają zawartości wody powyżej 50%. Są odpowiednie dla osób uczulonych na sylikon ponieważ go nie zawierają. Wielu klientów preferuje ten rodzaj soczewek również ze względu na ich elastyczność. Natomiast soczewki sylikonowo-hydrożelowe wykazują większą tlenoprzepuszczalność ze względu na obecność silikonu. W obu przypadkach jednak zaawansowana technologia oraz wysoka jakość materiałów pozwalają producentom tak dobierać parametry, aby soczewki były optymalnie wygodne dla pacjentów, a co za tym idzie także nieodczuwalne podczas noszenia. Należy jednak pamiętać, żeby podczas użytkowania soczewek zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta i zachować higienę. Warto również wiedzieć, że na komfort użytkowania soczewek mogą mieć wpływ również inne czynniki, jak indywidualne predyspozycje, przyjmowane leki, a nawet warunki w jakich przebywamy.

 

Drugi mit: „Soczewki kontaktowe nie nadają się do wszystkich rodzajów wad wzorku.”

Dziewczyna w okularach przeciwsłonecznych

Za pomocą soczewek kontaktowych można obecnie korygować wady wzroku nawet do +/- 20 dioptrii, a także astygmatyzm czy presbiopię. A zatem w większości przypadków soczewki kontaktowe mogą okazać się praktyczną alternatywą dla okularów. Ich noszenie ma bowiem wiele zalet: zapewniają szerokie pole widzenia, nie parują i oferują bardziej naturalne widzenie niż zwykłe okulary. Pozwalają również nosić jednocześnie okulary przeciwsłoneczne, co docenia się szczególnie latem. Postęp w produkcji soczewek kontaktowych sprawia, że mogą być one nie tylko używane na zmianę z okularami, ale stać się wręcz niezastąpione, np. dla sportowców.

 

Trzeci mit: „Soczewka kontaktowa może przesunąć się za oko.”

Nie ma takiej możliwości! Spojówka, czyli cienka błona pokrywająca zewnętrzną część oka, którą stanowi rogówka, i łącząca się z wnętrzem powiek, uniemożliwia dostanie się soczewce tam, gdzie nie powinna. W związku z tym nie jest możliwe, aby zginęła ona za okiem.

 

Czwarty mit: „Założenie soczewki na oko jest trudne.”

dziewczyna z kotemZakładania i ściągania soczewek kontaktowych trzeba się na początku nauczyć. Tak samo zresztą jak wiązania sznurowadeł. Pod okiem specjalisty można szybko i bez problemu opanować ten mechanizm. Jest on bardzo prosty i zazwyczaj już po pierwszej próbie wiadomo, co i jak należy robić. Szacuje się, że na świecie jest ponad 100 mln stałych użytkowników soczewek kontaktowych. Jeżeli oni potrafią codziennie zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe, z całą pewnością i Ty sobie poradzisz!

 

Piąty mit: „Dbanie o soczewki zabiera dużo czasu.”

Dbanie o soczewki kontaktowe dwutygodniowe lub miesięczne wymaga dwóch dodatkowych elementów: specjalnego płynu pielęgnacyjnego oraz pojemniczka do ich przechowywania. Czasy, gdy soczewki trzeba było raz na jakiś czas wygotować w wodzie bezpowrotnie minęły. A nawet jeśli płyn i pojemniczek to stanowczo za dużo, zawsze można zdecydować się na praktyczne soczewki jednodniowe, które po prostu wyrzuca się po zdjęciu i następnego dnia zakłada nową parę.

 

Szósty mit: „Soczewki to nie jest tania metoda korekcji wzorku.”

Prawdopodobnie gdyby przeprowadzić sondę uliczną, to większość z respondentów powiedziałaby, że okulary są tańsze od soczewek kontaktowych. Jednak średni koszt jednej soczewki miesięcznej sferycznej to koszt około 15 zł. To nie aż tak dużo. Okulary wydają się jednorazową inwestycją, ale je również trzeba co jakiś czas wymieniać, ze względu na ich zwykłe zużycie, konieczność zmiany mocy soczewek okularowych, czy też po prostu modę. Jakby nie patrzeć, okulary są przecież również elementem wizerunku. Okulary i soczewki kontaktowe to dwa różne rodzaje korekcji wady wzroku oraz dwa alternatywne rozwiązania. Każda osoba nosząca soczewki powinna posiadać parę okularów korekcyjnych, ale również osoby noszące na co dzień okulary mogą używać soczewek kontaktowych okazjonalnie, np. podczas urlopu czy uprawiania sportów.

 

Siódmy mit: „Soczewka może wypaść z oka.”

Dziewczyna w okularach przeciwsłonecznych

Dawno, dawno temu, gdy pojawiły się pierwsze soczewki kontaktowe, może mogło się tak zdarzyć. Jednak soczewki kontaktowe, które produkowane są obecnie, są projektowane w taki sposób, aby taka sytuacja nie zaistniała. Kluczowa jest wizyta u specjalisty oraz badanie i pierwsze dopasowanie soczewek kontaktowych. Podczas takiej wizyty specjalista dobiera pacjentowi soczewki o takich parametrach, aby prawidłowo leżały na jego oczach, nie przesuwały się, zapewniały komfort i dobre widzenie.

 

Ósmy mit: „Soczewki kontaktowe są przeznaczone tylko dla młodych ludzi.”

Jak już wspominaliśmy, obecnie soczewki kontaktowe korygują nawet presbiopię, która zazwyczaj ujawnia się u osób po 40. roku życia. Soczewki multifokalne dla presbiopów pozwalają im dobrze widzieć na różne odległości. Nie jest więc już barierą w noszeniu soczewek kontaktowych nawet konieczność wykonywania czynności wymagających patrzenia na bardzo małe elementy. Faktem jest, że oko starszej osoby szybciej się wysusza, jednakże przy obecnej ofercie kropli do oczu oraz jakości materiału, z którego wykonywane są soczewki, ich noszenie także w starszym wieku może być komfortowe.

 

Mitów o soczewkach kontaktowych jest wiele. Jeśli słyszeliście jeszcze inne opinie, na ich temat, które spędzają Wam sen z powiek, a przez to nie jesteście do nich przekonani, to napiszcie nam o tym w komentarzach. Z chęcią je poznamy i spróbujemy Wam pomóc w ustaleniu prawdy.

Natomiast jeśli już Was do nich przekonaliśmy, to zapraszamy do naszych salonów, w których możecie wykonać potrzebne badanie w celu dopasowania odpowiednich soczewek kontaktowych. Zapraszamy!