Zanieczyszczone powietrze to jedno z większych zagrożeń XXI wieku. W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o wpływie smogu na układ oddechowy człowieka. Może ono wywołać liczne choroby, a zagrożony jest cały organizm człowieka. W większych miastach na całym świecie popularne stały się nawet specjalne maski, które chronią drogi oddechowe, kiedy stan powietrza pozostawia wiele do życzenia. Jednak czy smog nie zagraża również naszemu wzrokowi? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Sprawdź, jak zadbać o zdrowie oczu i sprawić by zanieczyszczenia powietrza nie wpływały negatywnie na stan gałki ocznej.
Z czym walczymy? Poznaj wpływ smogu na Twój organizm
Smog to przede wszystkim duża ilość pyłów. Kiedy na zewnątrz panuje bezwietrzna pogoda, to zebrane w skupisku tworzą one mgłę. Cząsteczki zawieszonego pyłu zawierają m.in. związki organiczne, siarkę, a także metale ciężkie, czy alergeny. Ich wysokie stężenie sprawia, że smog szkodzi człowiekowi bardziej niż mogłoby się to wydawać.
Pyły zawieszone w powietrzu mają także negatywny wpływ na nasz wzrok. Zanieczyszczenie powietrza docierające do powierzchni oka może doprowadzić do pojawienia się uciążliwych chorób – np. zespołu suchego oka czy zapalenia spojówki.
Dla naszych oczu szczególnie szkodliwy jest pył PM10, bo jego cząsteczki mają średnicę mniejszą niż 10 μm. Mogą one przeniknąć głęboko do płuc, wpływają również drażniąco na błonę śluzową naszego gardła oraz nosa. To one w dużej mierze odpowiadają także za uczucie suchości i podrażnienie oczu.
Oczy, a smog – zapalenie spojówek to tylko jeden z problemów!
Oko człowieka jest bezpośrednio narażone na działanie zanieczyszczonego powietrza, a wszystko za sprawą podwyższonego wysuszania oka. Łzy składają się z trzech warstw – wodnej, lipidowej oraz mucynowej. Każda z nich pełni indywidualną i bardzo ważną rolę dla oka. Zaburzenie jakiegokolwiek składnika łez może doprowadzić do suchości oczu. W konsekwencji mogą wystąpić zaburzenia produkcji łez, a to może doprowadzić do zapalenia zewnętrznej warstwy oczu.
Nieleczona suchość oka może prowadzić do bardzo poważnych i długotrwałych dolegliwości, np. do nawracających infekcji, światłowstrętu oraz do nadmiernego wysuszenia rogówki. To z kolei wpływa na występowanie częstego bólu oka i poważnych powikłań, które mogą w ostateczności doprowadzić nawet do całkowitej utraty widzenia. Na szczęście są to sytuacje skrajne i bardzo rzadko występujące.
Żeby uniknąć takich nieprzyjemności jak zapalenie spojówek czy zespół suchego oka warto zadbać o nawilżenie oczu i rozprawić się z zanieczyszczonym powietrzem w domu lub mieszkaniu. Dobrym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza. Coraz częściej takie urządzenie działa także jako nawilżacz powietrza. Oznacza to, że pomaga usunąć zanieczyszczenia z powietrza w domowych wnętrzach, a także dba o utrzymanie właściwego poziomu wilgotności w domu czy mieszkaniu.
Jak chronić oczy przed smogiem?
W ochronie oczu przed smogiem mogą pomóc soczewki kontaktowe, okulary korekcyjne oraz okulary przeciwsłoneczne – zależnie od indywidualnych potrzeb. Dzięki nim nie tylko chronimy oczy przed promieniowaniem UV, ale zapewniamy ochronę oczu przed smogiem i dostawaniem się do gałki ocznej bardzo niebezpiecznych pyłów i kurzu.
Nie narażaj się na zanieczyszczenia powietrza
W przypadku dużego stężenia smogu w powietrzu Inspektor Ochrony Środowiska zaleca ograniczyć czas przebywania na zewnątrz do minimum – szczególnie osobom starszym, dzieciom, kobietom w ciąży, jak i osobom cierpiącym na choroby serca, dróg oddechowych, ale także tym, którzy mają bardzo wrażliwe oczy.
Pamiętaj, że podstawą jest picie wody
Bardzo ważne jest, aby podczas utrzymywania się dużego stężenia smogu przez dłuższy czas odpowiednio dbać o oczy. Pomocne okazuje się odpowiednie nawadnianie organizmu – istotne jest więc picie wody, która wpływa na poprawę produkcji łez, a to wiąże się z odpowiednim nawilżeniem oka.
Dbaj o środowisko, w którym przebywasz
Równie ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci w pomieszczeniu, w którym przebywamy – zarówno w domu, jak i miejscu pracy. Jest to istotne dla całego naszego organizmu, także dla naszych oczu.
Regularnie stosuj krople nawilżające
Dodatkowym zabezpieczeń naszych oczu są krople nawilżające do oczu. Dzięki ich zastosowaniu wypłuczemy zanieczyszczenia z oka i odpowiednio je nawilżymy. Jakie krople do oczu wybrać? Ważny jest ich skład. Najlepiej, jeżeli specyfik ma hialuronian sodu. Składnik ten zapewnia:
- intensywne nawilżenie oczu,
- przedłużone ukojenie w przypadku podrażnienia lub kiedy pojawia się zapalenie spojówek.
Takie krople doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku stosowania okularów korekcyjnych, jak i soczewek kontaktowych.
Działaj prewencyjnie i chroń wzrok – wpływ smogu możesz ograniczyć
Smog to wróg Twojego wzroku! Zawarte w nim szkodliwe cząsteczki m.in. tlenek węgla i dwutlenek siarki mogą wywołać pieczenie, zaczerwienienie oraz wspomnianą już suchość oczu. Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze to ogromne ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Dlatego warto działać prewencyjnie.
Zastanawiasz się, jak chronić oczy przed smogiem? Przede wszystkim:
- noś okulary przeciwsłoneczne na zewnątrz – nie tylko chronią przed promieniowaniem UV ale tworzą również barierę przed zanieczyszczonym powietrzem
- nawilżaj oczy kroplami – zapobiegniesz suchości i podrażnieniom, o które nie trudno jeżeli na zewnętrz pojawia się smog
- unikaj wychodzenia w dni, kiedy smog występuje w dużym stężeniu – śledź komunikaty o jakości powietrza
- wyposaż się oczyszczacz powietrza w domu – urządzenie zmniejszy ilość szkodliwych cząsteczek
Dla zdrowia Twoich oczu ważna będzie także odpowiednia dieta bogata w witaminę A i kwasy omega-3 – składniki te wspierają zdrowie oczu.
Przede wszystkim jednak – nie lekceważ wpływu smogu! Wprowadź wspomniane nawyki i zachowaj ostrożność, a Twój wzrok będzie w zdecydowanie lepszej kondycji przez lata.