Co daje polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych? Czy warto?

Okulary przeciwsłoneczne mają chronić przed szkodliwym działaniem promieniowania UV na oczy oraz ułatwiać widzenie w bardzo słoneczne dni. Komfort widzenia, jaki zapewniają szkła polaryzacyjne jest odczuwalny szczególnie wtedy, kiedy poziom światła na zewnątrz jest zdecydowanie zbyt wysoki. Ludzkie oczy nie są w stanie przystosować się do widzenia w słoneczny dzień bez żadnej ochrony, przez co odruchowo je mrużymy. Nie każde okulary przeciwsłoneczne mogą jednak zagwarantować poprawę widzenia w pełnym słońcu – ciemne szkła nie wystarczą natomiast do ochrony oczu przed światłem. W niektórych modelach stosuje się więc polaryzację zapewniającą większe bezpieczeństwo. Jak działa, po co stosuje się ją w okularach przeciwsłonecznych i czy faktycznie warto wybrać taki model, który ma filtr polaryzacyjny? Sprawdź.

po co polaryzacja w okularach

Jak działają okulary polaryzacyjne? 

Okulary przeciwsłoneczne z ciemnymi szkłami nie tłumią docierającego do nich światła, a jedynie odbijają je, powodując często nieco zniekształcone widzenie. O ile w normalnych warunkach efekt ten nie powinien przeszkadzać, to w bardzo słoneczny dzień nawet w okularach przeciwsłonecznych musimy mrużyć oczy. Sytuację utrudniają dodatkowo woda czy śnieg – promienie słoneczne odbijają się od nich i przedostają przez szkła, rażąc w oczy. Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych to sposób na eliminację tego efektu.

Lepszy komfort widzenia w każdej sytuacji

Gdy promienie słoneczne odbijają się od gładkich powierzchni, takich jak śnieg, woda czy mokra nawierzchnia drogi, światło podróżujące do oka załamuje się nieco inaczej. Jest ono tylko częściowo spolaryzowane i tworzy oślepiającą, białą poświatę. Efekt taki możemy zaobserwować też w słoneczne dni, kiedy w powietrzu wisi delikatna mgła lub słońce przebija się przez bardzo cienką warstwę białych chmur. Wówczas wykorzystanie zwykłych okularów przeciwsłonecznych może być niewystarczające. Odblaski świetlne będą docierać przez takie okulary do oczu, wpływając na oślepienie.

Okulary polaryzacyjne blokują poświatę i odblaski, dzięki specjalnemu filtrowi na powierzchni soczewki. Filtr przepuszcza do oka wyłącznie pionowe promienie światła, odbijając promienie poziome, które utrudniają widzenie. Oznacza to, że okulary z polaryzacją nie tylko chronią przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, ale także wpływają na ostrość widzenia bez względu na warunki otoczenia.

Soczewki polaryzacyjne – komfort widzenia w słoneczny i pochmurny dzień

Dzięki możliwości odbijania poziomych promieni światła, polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych eliminuje efekt oślepienia przez odbicia światła od gładkiego, jasnego podłoża, takiego jak śnieg czy kałuże. W efekcie widzimy lepiej, nie czujemy się oślepieni, lepiej rozpoznajemy kolory i kształty otoczenia. To szczególnie istotne przy prowadzeniu samochodu, uprawianiu sportów zimowych i wodnych, ale też przy codziennym poruszaniu się po mieście, jeśli mamy problemy z oślepiającym światłem. 

polaryzacja w okularach

Dzięki wykorzystaniu specjalnych soczewek polaryzacyjnych w okularach przeciwsłonecznych udało się usunąć efekt nadmiernego oślepienia oczu, ale też przekłamania kolorów czy kształtów otoczenia. Gdy światło odbija się pod wieloma kątami, a do oczu nie docierają wyłącznie promienie pionowe, postrzeganie otoczenia może się zmieniać. Jeśli dodatkowo wybierzesz okulary przeciwsłoneczne z ciemnymi szkłami w kolorze brązu, szarości, czy zieleni, każdy z kolorów szkła będzie nieco inaczej przekazywał barwy otoczenia. Soczewki polaryzacyjne poprawiają więc widoczność w słoneczny dzień, zwiększając kontrast, poprawiając widzenie kolorów i eliminując negatywne odblaski światła, które mogą oślepiać.

Ale czy okulary z polaryzacją sprawdzi się wyłącznie w słoneczne dni? Niekoniecznie. Wiele osób zastępuje nimi zwykłe okulary przeciwsłoneczne ze względu na wyraźne widzenie, jakie gwarantują. Jeżeli więc liczy się dla Ciebie doskonała jakość widzenia i jesteś wymagający w tej kwestii, to zakup okularów polaryzacyjnych będzie naprawdę dobrą decyzją.

Komu poleca się okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją?

Jeśli chcesz ochronić swoje oczy przed działaniem promieniowania słonecznego i uniknąć efektu oślepienia, gdy wychodzisz na zewnątrz w słoneczny dzień, okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją będą dobrym wyborem. Szczególnie wykorzystanie szkieł polaryzacyjnych poleca się jednak przede wszystkim kierowcom, u których efekt oślepienia może być wywołany nie tylko w słoneczny dzień, ale też przy promieniach słonecznych odbijających się od mokrej nawierzchni, szyb samochodów czy świateł samochodowych. Tzw. „polaryzatki” sprawdzą się też dobrze przy jeździe na rowerze, uprawianiu sportów zimowych i podczas pobytu na plaży.

➤ Wolisz soczewki kontaktowe? Sprawdź naszą nowość - soczewki światłoczułe Acuvue Oasys with Transitions, które zmieniają zabarwienie w zależności od intensywności światła.

Okulary przeciwsłoneczne z powłoką polaryzacyjną znajdziesz z powodzeniem w ofercie wielu znanych marek. Do niedawna kojarzone raczej z dość słabym designem, obecnie pojawiają się w wielu wydaniach i modnych fasonach – sprawdź ofertę okularów przeciwsłonecznych Ray-Ban czy okularów przeciwsłonecznych Oakley, a z pewnością znajdziesz opcję idealną dla siebie i dopasowaną do aktualnych trendów modowych.

Czy zawsze warto kupić okulary polaryzacyjne?

Decyzja o zakupie okularów filtrem polaryzacyjnym zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Zapewniają one optymalną widoczność w różnych kierunkach. Polaryzacja zawsze sprawdzi się w przypadku jazdy samochodem. Nakładki polaryzacyjne wykorzystują jednak nie tylko kierowcy. Sięgają po nie osoby spędzające sporo czasu na świeżym powietrzu.

Czy jednak zawsze wybór okularów polaryzacyjnych się opłaca? Zarówno promienie UV, jak i nadmierne światło negatywnie wpływają na wzrok. Ekspozycja na trudne warunki przez wiele lat może w najgorszym przypadku powodować zwyrodnienie plamki żółtej czy inne wady wzroku i poważne choroby. Dlatego coraz więcej osób sięga nie tylko po okulary z filtrem UV, ale także polaryzację. W myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć – ma to duży sens.

Okulary z filtrem polaryzacyjnym dla wymagających

Okulary z filtrem polaryzacyjnym to coraz częstszy wybór osób, które świadomie chcą zadbać o swoje oczy i ich bezpieczeństwo, redukując niebezpieczne wiązki światła. Modele z filtrem polaryzacyjnym sprawdzą się, jak już wspomniano w słoneczny czy pochmurny dzień. Szczególne znaczenie polaryzacja ma jednak w wyjątkowo wymagających warunkach.

  • Podczas żeglowania czy jazdy na nartach wodnych, odblaski od powierzchni wody mogą być wyjątkowo uciążliwe. Polaryzacja eliminuje ten efekt, poprawiając widoczność i komfort, ale także zapewniając bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu drogowego (w tym przypadku wodnego).
  • Na stokach narciarskich odblaski od śniegu są wyjątkowo intensywne. Okulary z polaryzacją pozwalają je zniwelować, co eliminuje ryzyko zderzenia się z innymi osobami uprawiającymi ten sport w pobliżu.

Jak rozpoznać, że okulary mają szkła polaryzacyjne?

Zastanawiasz się, czy wybrane przez Ciebie okulary mają polaryzowane soczewki? Wielu producentów umieszcza na swoich produktach odpowiednie informacje. Polaryzacja oznaczona jest zazwyczaj jako „P” lub „Polarized”.

Jeżeli jednak kupiłeś okulary jakiś czas temu i nie wiesz, czy są one z filtrem polaryzacyjnym, to możesz to łatwo sprawdzić. Najpopularniejsze są dwie metody.

  • Jedną z opcji jest tzw. test komputerowy. Okulary z polaryzacją mogą wpływać na wyświetlanie treści na nowoczesnych ekranach urządzeń elektronicznych. Przyjrzyj się monitorowi przez okulary, jednocześnie je obracając. Jeśli ekran staje się znacznie ciemniejszy w niektórych miejscach lub pusty, to oznacza, że działa polaryzacja. Na to zjawisko mają wpływ pionowe fale elektromagnetyczne.
  • Drugim z popularnych rozwiązań jest test mający na celu zmierzenie czy przez okulary znikną odblaski. Popatrz początkowo bez okularów na gładką powierzchnię np. taflę jeziora czy drogę, na które znajduje się woda. Następnie ubierz swoje okulary i sprawdź, czy światło odbite od płaskich powierzchni zniknęło. Jeżeli go nie dostrzegasz, to oznacza, że w soczewki okularów są z polaryzacją.

Czy okulary polaryzacyjne to duży wydatek?

Koszt zakupu, jeżeli chodzi o okulary z polaryzacją, które zapewniają jakość widzenia i redukują światło słoneczne może różnić się w zależności od kilku czynników. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku marka okularów, konkretny model, materiał wykonania oprawek czy dodatkowe funkcje. Specjalny filtr wpływa nieco na cenę. Nie ma więc nic dziwnego, że okulary z polaryzacją są droższe od podstawowych okularów przeciwsłonecznych. Dobrej jakości modele znanych producentów można jednak kupić już od ok. 200-250 złotych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostępnych modeli z polaryzacją? Sprawdź ofertę Soczewki24.pl. W naszym sklepie znajdziesz doskonałej jakości okulary korekcyjne, modele przeciwsłoneczne oraz okulary z polaryzacją cenionych producentów.