Uwodnienie soczewek kontaktowych - jakie ma znaczenie?

Uwodnienie soczewek to kluczowy parametr wpływający na komfortowe noszenie szkieł i zdrowie oczu. Dlaczego jest ono tak istotne? Dobrej jakości soczewki z wysokim uwodnieniem zapobiegają wysuszeniu oczu, utrzymując je nawilżone nawet przez kilkanaście godzin. Jest to również mniejsze ryzyko przyciągania różnego zanieczyszczeń prowadzących do infekcji. Sprawdź, jaka powinna być zawartość wody w soczewkach. Poznaj także praktyczne wskazówki dotyczące wyboru najlepszych szkieł kontaktowych.

Czym jest uwodnienie soczewek kontaktowych?

Uwodnienie jest jednym z podstawowych parametrów soczewek kontaktowych. Odnosi się on do zdolności materiału, z którego są wykonane szkła, do zatrzymywania wody. W praktyce oznacza to, że im wyższy stopień uwodnienia, tym soczewka jest bardziej podatna na utrzymanie wilgoci i mniejsze jest jej wysychanie. Zawartość wody ma bezpośredni wpływ na komfort noszenia soczewek. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tych osób, które szkła kontaktowe noszą nawet kilkanaście godzin każdego dnia.

uwodnienie-soczewek

Jakie uwodnienie mają klasyczne soczewki kontaktowe?

Zawartość wody w soczewkach kontaktowych wynika w dużej mierze z materiału, z którego są one produkowane. Biorąc pod uwagę trzy rodzaje soczewek kontaktowych (soczewki jednodniowe, miesięczne i roczne) powstają one z materiału hydrożelowego lub materiału silikonowo-hydrożelowego.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe nazywane są obecnie typu o małej zawartości wody. W rzeczywistości to, że mają niższe uwodnienie, nie oznacza, że jest ono bardzo małe. Zależnie od modelu czy producenta zawartość wody w ich przypadku to od 30 do 50%. Zawartość wody w soczewkach tego typu jest niższa z uwagi na dodatek silikonu. Sprawia on, że mniej miejsca w szkle pozostaje na wodę. Nie oznacza to jednak, że soczewki silikonowo-hydrożelowe są znacznie gorsze. Zapewniają one bowiem większy przepływ tlenu. Nie powinny po nie sięgać jednak osoby z zespołem suchego oka. Szkła o niskim stopniu uwodnienia mogą u nich wywoływać podrażnienie lub zaczerwienienie. Rozwiązaniem może być natomiast stosowanie specjalnych kropli nawilżających.

Szkła hydrożelowe mają wysokie uwodnienie. Może ono wynosić nawet do 80%. Dzięki dużej zawartości wody są one korzystniejsze, jeżeli chodzi o narząd wzroku. Wysokie uwodnienie soczewek sprawia natomiast, że syndrom zmęczenia soczewkami występuje zdecydowanie rzadziej.

Jakie znaczenie ma uwodnienie soczewek kontaktowych?

Szkła kontaktowe, które mają wysoką zawartość wody, to nie tylko gwarancja odpowiedniego nawilżenia oka przez długi czas. Od stopnia uwodnienia zależy w dużej mierze to, jak miękka i elastyczna jest soczewka. Ma to znaczenie dla tych osób, które dopiero uczą się zakładać soczewki kontaktowe i mają z tym pewne problemy.

Soczewki hydrożelowe ze specjalnymi składnikami nawilżającymi są mniej podatne na wysychanie. Gromadzą więc znacznie mniej osadów białkowych i zanieczyszczeń. To może mieć duże znaczenie w przypadku alergików. W ich przypadku zaleca się szczególnie jednodniowe soczewki kontaktowe zapewniający wysoki poziom higieny ze względu na codzienną wymianę.

Soczewki hydrożelowe, nawet te o średnim uwodnieniu będą odpowiednie dla osób, które do korekcji krótkowzroczności czy dalekowzroczności stosują je przez cały dzień. Wówczas można nosić soczewki bez obaw, że po pewnym czasie zacznie odczuwać się dyskomfort. Soczewki o najwyższej zawartości wody są praktycznie niewyczuwalne na oku.

Zalety wysokiej zawartości wody w soczewkach kontaktowych

  • Utrzymanie nawilżenia przez długi czas.

  • Zdecydowanie wyższy komfort noszenia soczewek kontaktowych.

  • Możliwość noszenia szkieł kontaktowych przez dłuższy czas.

  • Mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień.

  • Niższa podatność na infekcję oczu.

  • Łatwiejsze i szybsze zakładanie soczewek.

  • Stabilna korekcja wady wzroku.

Kto powinien stosować soczewki o wysokim stopniu uwodnienia?

Niezależnie od tego, czy wybierasz soczewki jednodniowe, czy inny typ szkieł o wysokim uwodnieniu możesz liczyć na doskonały komfort ich użytkowania. Tego typu soczewki są jednak szczególnie polecane osobom o wrażliwych oczach i alergikom. Sprawdzą się dla tych pacjentów, którzy sporo przebywają w klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach. Szkła o wysokim uwodnieniu będą także odpowiednie dla osób aktywnych fizycznie. Fakt, że są one niewyczuwalne sprawia, że bez problemu można uprawiać sport.

jakie znaczenie ma uwodnienie soczewek

Najlepsze soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe o wysokim uwodnieniu

Jeżeli chodzi o soczewki silikonowo-hydrożelowe to wiele osób ceni sobie te z serii Eye Care. Są to szkła 3-iej generacji wykorzystujące najnowsze technologie dostępne na rynku. Ich uwodnienie wynosi aż 56%. Z opinii użytkowników wynika także, że radzą sobie w najtrudniejszych warunkach.

W ofercie Soczewki24.pl znajdziesz także inne soczewki o dużym uwodnieniu. Są to m.in. DAILIES® AquaComfort Plus®, Biotrue® ONEday, FreshLook® One Day i wiele innych. Zanim wybierzesz szkła odpowiednie dla siebie — pamiętaj o konsultacji ze specjalistą. Badanie u okulisty sprawi, że możliwe będzie dopasowanie najlepszego wariantu soczewek do Twoich potrzeb.