Soczewki kontaktowe – najczęściej zadawane pytania

Soczewki kontaktowe stale zyskują na popularności. Nic dziwnego – zapewniają bezpieczną i skuteczną korekcję wzroku, stwarzając przy tym możliwości, o których zapomnieć mogą użytkownicy standardowych okularów. Niewątpliwie jednak wokół soczewek zrodziło się wiele wątpliwości, które sprawiły, że do tej pory krąży o nich wiele, często absurdalnych opowieści. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które – mamy nadzieję – rozwieją część z nich.

Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

W większości przypadków stanowczo odradza się spanie w soczewkach. Niezdejmowanie ich na noc może wiązać się z wystąpieniem podrażnień, infekcji oraz wielu innych, często groźnych powikłań. Wyjątkiem są tutaj soczewki z przedłużonym trybem noszenia, typu „dzień i noc”, których fizyczne właściwości umożliwiają stosunkowo bezpieczne zasypianie bez uprzedniego ściągnięcia szkieł z powierzchni oka.

Czy można przechowywać soczewki w wodzie?

Soczewki kontaktowe powinny być czyszczone oraz przechowywane w przeznaczonym do tego płynie. Tego typu roztwór nie tylko zapewnia odpowiednie nawilżenie, chroniąc soczewkę przed wyschnięciem, lecz także czyści jej powierzchnię z nagromadzonych w czasie użytkowania osadów białkowych oraz innego rodzaju zanieczyszczeń. Usuwa także szkodliwe mikroorganizmy, które mogą stanowić źródło infekcji. Skład zwykłej wody nie jest w stanie zapewnić soczewkom odpowiedniej pielęgnacji, a może wręcz wpływać na utratę ich fizycznych właściwości.

W jakim wieku można zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Nie istnieje żadna dolna ani górna granica wieku, w którym można używać soczewek kontaktowych. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby nosiło je nawet dziecko w wieku wczesnoszkolnym. W pewnym sensie jest to nawet wskazane, ponieważ małe dzieci są zazwyczaj dużo bardziej ruchliwe niż dorośli, w związku z czym okulary stanowią dla nich duże ograniczenie. Należy pamiętać jednak, że noszenie soczewek wymaga pielęgnacji, a dziecko, które będzie je nosić, musi być na tyle dojrzałe, aby przestrzegać jej zasad. Bardzo pomocne może być w tym przypadku zastosowanie jednodniowych soczewek kontaktowych, których pielęgnacja ogranicza się w zasadzie do minimum.

Czy moc soczewek kontaktowych jest taka sama jak soczewek okularowych?

Soczewki kontaktowe zapewniają całkowitą korekcję wady wzroku, a przez to, że działają już na samej powierzchni oka, ich działanie może być nawet nieco dokładniejsze, niż ma to miejsce w przypadku standardowych okularów. Moc soczewki różni się nieznacznie od analogicznej mocy okularów, co okulista powinien uwzględnić w czasie przepisywania odpowiednich metod korekcji.

Co oznacza krzywizna soczewki kontaktowej?

Każdy człowiek posiada indywidualną krzywiznę rogówki. Na jej podstawie okulista dobiera szkła kontaktowe o właściwej dla konkretnego przypadku krzywiźnie, zwaną krzywizną soczewki kontaktowej. Soczewka, której parametry zbytnio odbiegają od tej wielkości, nie będzie przylegać tak, jak należy, co oznacza konieczność wymiany na inną, bardziej zbliżoną do zalecanych wartości.

Jakie wady wzroku można korygować za pomocą soczewek kontaktowych?

Zastosowanie soczewek kontaktowych jest bardzo szerokie. Najpopularniejsze z nich, soczewki sferyczne, przeznaczone są do korekcji krótko i nadwzroczności. Nieco droższe, jednak równie skuteczne są soczewki toryczne, które eliminują objawy astygmatyzmu. Dla osób, które przekroczyły 40. rok życia zarezerwowane są szkła kontaktowe progresywne, które korygują skutki często występującej w tym wieku starczowzroczności, dostosowując widzenie w zależności od odległości, w jakiej znajduje się obserwowany przedmiot.

Jakie schorzenia wykluczają noszenie soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe używane zgodnie z przeznaczeniem oraz właściwie pielęgnowane, są bezpieczne dla znakomitej większości użytkowników. Przeciwwskazania wykluczają ok. kilka procent populacji i zalicza się do nich przede wszystkim tzw. zespół suchego oka, zaawansowane, chroniczne alergie oraz cukrzyca. Zadaniem okulisty jest ich wykluczenie za pomocą badań oraz przeprowadzonego wywiadu.

Ile godzin można nosić soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ ich pielęgnacja ogranicza się w zasadzie do minimum. Jednak ich nazwa może być nieco myląca, ponieważ zdaje się nieznacznie sugerować, że można nosić je przez cały dzień, gdy w rzeczywistości jest inaczej. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, nie powinno nosić się ich dłużej, niż od kilku do kilkunastu godzin, po czym należy je wyrzucić, zastępując następnego dnia nową parą.

Ile godzin dziennie można nosić soczewki miesięczne?

Soczewki miesięczne, podobnie jak ma to miejsce w przypadku szkieł jednodniowych, należy nosić nie dłużej niż kilkanaście godzin (przy czym jest to górna dopuszczalna granica), a na noc umieszczać w pojemniczku wypełnionym przeznaczonym do tego płynem. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia lub innego rodzaju podrażnień należy zrobić sobie przerwę od soczewek na rzecz okularów, używanych do czasu, aż wspomniane problemy nie znikną.

Czy soczewki miesięczne trzeba nosić codziennie?

Nie ma takiej potrzeby. W niektórych przypadkach (podrażnienie oczu, zaczerwienie, alergie itp..) przerwa od ich noszenia jest wręcz wskazana. Należy pamiętać jedynie o tym, aby soczewki nie były przechowywane ciągle w tym samym płynie, który powinien być wymieniany w takim wypadku najlepiej codziennie. Co więcej, fakt że przez kilka dni soczewki kontaktowe nie są wkładane na oczy, nie oznacza, że można używać ich później o te kilka dni dłużej.

O czym trzeba pamiętać w trakcie używania soczewek kontaktowych?

Jak wspomniano wcześniej, soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta. W związku z tym należy m.in. bezwzględnie przestrzegać terminów przydatności, czyścić ich powierzchnię jedynie za pomocą przeznaczonego do tego płynu, dokładnie myć ręce przed założeniem oraz zdjęciem soczewki. W przypadku podrażnień, infekcji czy alergii należy zrobić przerwę w noszeniu szkieł kontaktowych (nawet bez tego zaleca się choć na kilka dni w miesiącu zastąpić je okularami, tak aby oczy mogły nieco odpocząć). Makijaż nie jest wykluczony, należy jedynie używać odpowiednich kosmetyków i bezwzględnie trzymać się kolejności – najpierw soczewka, potem makijaż/demakijaż.