Soczewki kontaktowe a niska temperatura - czy można je nosić, gdy jest chłodno?

błędy przy użytkowaniu soczewek

Zima jest specyficzną porą roku, w czasie której należy przywiązywać większą wagę do wykonywania niektórych czynności. Dla początkujących użytkowników szkieł kontaktowych bywa także okresem, w czasie którego powstają wątpliwości odnośnie tego, czy można je wtedy bezpiecznie nosić, czy być może zastąpić je standardowymi okularami.

 

Soczewki a niska temperatura

Tego typu pytania wydają się uzasadnione – woda stanowi w końcu kilkadziesiąt procent składu soczewek, w związku z czym mogłoby się wydawać, że mogą one zamarznąć pod wpływem ujemnych temperatur. Jednak w tym przypadku jest inaczej: ruch powiek i gałek ocznych sprawia, że temperatura oka i soczewki zawsze pozostaje dodatnia, w związku z czym z powodzeniem można je wkładać, kiedy temperatura spadnie poniżej kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Należy zwrócić uwagę jedynie na to, aby szkła przechowywane w pojemniczku nie były narażone na działanie niskich temperatur, co przyczynić się może do ich uszkodzenia.

 

Soczewki czy okulary? Na co zdecydować się zimą?

W okresie zimowym może pojawić się także pytanie, które rozwiązanie będzie wtedy bardziej odpowiednie. Szkła kontaktowe wydają się być w tym przypadku lepszym rozwiązaniem, szczególnie dla ludzi aktywnych, miłośników nart lub snowboardu. Wynika to z faktu, że soczewki w przeciwieństwie do standardowych okularów:

  • nie parują,
  • zapewniają swobodę ruchów,
  • umożliwiają bezproblemowe noszenie gogli i okularów przeciwsłonecznych (zimą, kiedy śnieg odbija aż 85 procent szkodliwego promieniowania UV, jest to szczególnie istotne),
  • zapewniają pełne pole widzenia,
  • nie krępują ruchów,
  • nie brudzą się w trakcie użytkowania,
  • nie stanowią niebezpieczeństwa dla oczu podczas zderzenia lub wypadku,
  • ciężko je zgubić, w przeciwieństwie do okularów, które mogą łatwo spaść w czasie gwałtownych skrętów.

Wszystko to sprawia, że soczewki są rozwiązaniem wygodniejszym, w szczególności dla kogoś kto pragnie zaznać nieco „białego szaleństwa”.

 

Podsumowując, soczewki zdecydowanie można nosić także zimą, nawet w czasie ujemnych temperatur, kiedy są one lepszą opcją niż standardowe okulary, co w sposób szczególny docenią narciarze i snowboardziści.