Soczewki kontaktowe a praca przy komputerze – o czym pamiętać?

komputer

Długotrwałe przebywanie przed ekranem komputera to jeden z najpowszechniejszych czynników, przyczyniających się do uszkadzania narządu wzroku oraz powstawania jego licznych schorzeń. Najlepszym rozwiązaniem byłoby znaczne ograniczenie czasu spędzanego przed monitorem, jednak wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Jak w związku z tym pracować przy komputerze w sposób jak najbardziej odpowiedni? O czym pamiętać, wkładając soczewki kontaktowe?

 

Praca przy komputerze - właściwe nawyki

Nie jest żadną tajemnicą, że długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora stanowi duże obciążenie dla oczu: częstotliwość mrugania powiekami jest dużo mniejsza niż zwykle, co sprawia, że gruczoły łzowe wydzielają niedostateczną ilość substancji nawilżających, oko jest przesuszone i stanowi łatwiejszy cel dla różnego rodzaju szkodliwych mikroorganizmów. Pojawia się wówczas poczucie dyskomfortu, które może przerodzić się w groźny i dokuczliwy zespół suchego oka. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby skutecznie zminimalizować szkodliwy wpływ długotrwałej pracy z komputerem. Należy jedynie zadbać o właściwe nawyki takie jak:

oko
  • ustawienie monitora pod prawidłowym kątem 15-20⁰ poniżej poziomu oczu, które zapewni naturalną pozycję szyi oraz głowy,
  • utrzymywanie odpowiedniej odległości od ekranu (przynajmniej 60 - 80 cm - zasada długości ramienia)
  • używanie większego monitora (warto zadbać, aby miał on przekątną co najmniej 17”),
  • ustawienie dobrego kontrastu oraz niezbyt dużej jasności ekranu,
  • zapewnienie oczom regularnego odpoczynku: co jakiś czas należy skierować wzrok w inną stronę, spoglądać na znajdujące się w oddali obiekty, a co 2 godziny zorganizować 10-15 minut przerwy,
  • upewnienie się, że na ekranie monitora nie odbija się żadne światło

 

Co z soczewkami?

Wspomniane wyżej rady powinny dotyczyć każdego, nawet tych, u których praca z komputerem ogranicza się jedynie do sporadycznych przypadków. Oczywiście użytkownicy soczewek nie są tutaj żadnym wyjątkiem, a oprócz stosowania się do wymienionych wcześniej rad, powinni uwzględnić specyfikę szkieł kontaktowych, jako formy korekcji wzroku.

Używanie soczewek często wiąże się niestety ze wspomnianym wcześniej przesuszaniem oczu. Dlatego też połączenie tych dwóch czynników – noszenia szkieł kontaktowych i pracy przed komputerem - nasila tego typu objawy. W związku z tym, w przypadku pojawienia się podrażnienia, poczucia dyskomfortu lub ciała obcego pod powieką, należy stosować specjalne środki nawilżające, takie jak krople do oczu lub tzw. sztuczne łzy, przeznaczone specjalnie dla użytkowników soczewek. Przerwy powinny trwać dłużej, zalecane jest także częste noszenie szkieł kontaktowych na zmianę ze zwykłymi okularami, które każdy użytkownik soczewek powinien posiadać. Dobrze, żeby były to okulary ze specjalną powłoką antyrefleksyjną, która ogranicza negatywne następstwa długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera.

Kolejnym aspektem jest materiał, z którego wykonane są soczewki. Dla osób pracujących z komputerem, ważne jest, aby były wykonane z tworzywa dobrej jakości, najlepiej z nowoczesnego hydrożelu, charakteryzującego się wysokim parametrem uwodnienia i przepuszczalnością tlenu (podlinkowanie kategorii z soczewkami o takich właściwościach), tak, aby zapewnić oczom i szkłom odpowiednie nawilżenie przez dłuższy okres. W tym przypadku szczególnie istotne jest zachowanie higieny, właściwa pielęgnacja oraz używanie soczewek zgodnie z zaleceniami producenta, choć oczywiście bezwzględnie pamiętać o tym powinni wszyscy.

 

Praca przed ekranem komputera to prawdziwe wyzwanie dla oczu, dlatego też niezbędne jest wyrobienie właściwych nawyków oraz wybór odpowiednich szkieł, aby ograniczyć jej negatywny wpływ na narząd wzroku.