Dlaczego nie warto kupować gotowych okularów w marketach?

Planujesz zmianę swoich okularów? Kuszą Cię gotowe modele dostępne w marketach i aptekach? Zazwyczaj są one tanie i łatwo dostępne. Jednak, czy jest to dobry wybór dla naszego wzroku? Okuliści podkreślają, że gotowe okulary korekcyjne mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Źle dobrane soczewki, brak dopasowania, jeżeli chodzi o rozstaw źrenic czy wykorzystanie do produkcji słabej jakości materiałów. To tylko część z czynników, które powinny przekonać Cię do rezygnacji z zakupu marketowych okularów. Sprawdź, jak takie modele mogą negatywnie wpływać na komfort widzenia i zdrowie oczu. Dowiedz się także, gdzie kupić dobrej jakości produkt, jeżeli potrzebujesz okularów do korekcji wzroku czy pracy przed komputerem.

Czym różnią się okulary z marketu od tych z salonu optycznego?

Zastanawiasz się, czy warto kupować gotowe okulary często spotykane w marketach, a także aptekach? Jeżeli chcesz prawidłowo zadbać o swoje oczy, to odpowiedź może być tylko jedna: nie warto.

Gotowe okulary dostępne w marketach różnią się od modeli z salonu optycznego przede wszystkim jakością wykonania. Warto mieć świadomość, że materiały wykorzystywane do produkcji profesjonalnych soczewek i oprawek są zdecydowanie wyższej jakości. Mają także słabą klasę optyczną. Co to oznacza dla osoby, które je wybiera? Przede wszystkim większą trwałość i bezpieczeństwo dla oczu.

Dlaczego gotowe okulary to kiepski pomysł?

Tanie okulary marketowe nie są dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zazwyczaj nie uwzględniają one różnic w wadzie wzroku między prawym a lewym okiem. Mają one taką samą moc w lewej i prawej soczewce. To może wywoływać dyskomfort czy ból oczu. W skrajnych przypadkach zakup okularów gotowych i ich codzienne noszenie może przyczynić się do zaburzeń widzenia i zawrotów głowy.

1. Kiepskiej jakości soczewki okularowe

Okulary dostępne w marketach charakteryzują się słabą klasą optyczną, co wpływa na jakość widzenia. W praktyce oznacza to, że montowane w nich szkła są zdecydowanie bardziej podatne na zarysowania, uszkodzenia czy odblaski. Te z kolei mogą powodować zniekształcenia obrazu np. jeżeli chodzi o wielkości oglądanych przedmiotów.

Brak dodatkowych powłok, które redukują np. efekt migotania obrazu czy odbicia światła, prowadzi do nadwyrężenia oczu. W gotowych okularach mięśnie oczu są zdecydowanie bardziej zmęczone, jeżeli chodzi o codzienne użytkowanie. Czasem pojawia się nawet uczucie pulsowania czy pieczenie oczu.

2. Brak precyzyjnego dopasowania mocy soczewek i innych parametrów

Gotowe okulary z marketu nie są idealnie dopasowane do narządu wzroku oraz problemów, z jakimi się boryka. Wspomniano już, że nie uwzględniają one różnic w mocy soczewek dla każdego oka. To jednak nie wszystko. Każdy człowiek ma specyficzny rozstaw źrenic oraz inny kształt twarzy. Okulary kupione w markecie nie uwzględniają tych parametrów.

3. Migotanie obrazu i problemy z oceną odległości

Okulary korekcyjne gotowe o przypadkowych parametrach mogą wpływać na błędne postrzeganie przedmiotów, zwłaszcza w przypadku widzenia dalekiego. Jest to niebezpieczne podczas codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu.

Modele z marketu powodują także czasem migotanie obrazu, co wynika ze wspomnianych już wcześniej niedopasowanych parametrów oraz słabej jakości. Oznacza to, że zamiast poprawić wzrok, można tylko go pogorszyć.

4. Pogłębianie się wady wzroku

Borykasz się z niewielką wadą wzroku? Tym bardziej nie powinieneś decydować się na zakup gotowych okularów. Noszenie źle dobranych okularów z marketu może przyczynić się do jej pogłębiania. Źle dopasowana moc soczewek, a także brak uwzględnienia indywidualnych potrzeb oka sprawiają, że mięśnie oczu muszą pracować intensywniej, aby zapewnić Ci dobre widzenie. To z kolei może prowadzić do ich przemęczenia i osłabienia.

5. Zmęczenie oczu i ból głowy

Bóle dotyczące narządu wzroku, bóle i zawroty głowy, uczucie rozbicia i ogólnego zmęczenia – to najczęstsze dolegliwości w przypadku korzystania z okularów kupionych w markecie. Warto dobrze zastanowić się, czy piękne oprawki okularów, które kuszą Cię na sklepowej półce są warte tego, aby niszczyć swój wzrok oraz narażać się na codzienne złe samopoczucie.

Na dłuższą metę wydaje się zdecydowanie bardziej rozsądne nabycie okularów w salonie optycznym, gdzie przeprowadza się badanie wzroku, a okulary dopasowane są do wady wzroku i kształtu Twojej twarzy.

Kiedy gotowe okulary mogą być szczególnie niebezpieczne?

Gotowe okulary z marketu są szczególnie nieodpowiednie dla osób z astygmatyzmem, a także różnymi wadami w obu oczach – tzw. różnowzrocznością czy anizometropią.

Nie zaleca się chodzić w takich okularach nikomu. Szczególne narażony jest jednak wzrok osób z zaawansowaną krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Te potrzebują okularów wykonanych w profesjonalnej optyce okularowej. Jakiekolwiek pogłębienie się wady wzroku jest dla nich wyjątkowo niebezpieczne. Ich wzrok w momencie nadwyrężenia będzie pracował coraz gorzej. Wówczas w przyszłości nieuniknione mogą być zabiegi korygujące wadę, która utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jak rozpoznać źle dobrane okulary?

Okulary zamówione w salonie optycznym w większości przypadków powinny być dopasowane właściwie. Dotyczy do nie tylko modeli korekcyjnych. Także okulary przeciwsłoneczne warto nabyć u optyka. Oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki, dlatego warto mieć świadomość na temat objawów, które są niepokojące.

Po czym jednak rozpoznać, że gotowe okulary są źle dopasowane? Wskazuje na to:

  • ciągłe zmęczenie oczu,
  • bóle lub zawroty głowy,
  • problemy z ostrością widzenia,
  • uczucie pieczenia oczu, kiedy okulary nosi się przez dłuższy czas,
  • wrażliwość oczu na promienie słoneczne,
  • nadmierne mruganie lub mrużenie oczu.

Jeżeli pojawia się u Ciebie którykolwiek z objawów, to znak, że Twoje okulary korekcyjne mogą być źle dopasowane. Powinieneś jak najszybciej zgłosić się do salonu optycznego w celu ich sprawdzenia lub do optometrysty, aby ponownie dobrać metodę korekcji wzroku.