Oprawki okularowe – z czego są zrobione?

SoczewkiWspółczesny rynek optyczny oferuje nam wiele możliwości wyboru. Innowacyjność w zakresie produkcji oprawek okularowych jest ogromna. Oprócz tradycyjnych oprawek wykonanych z jednego materiału, w salonach optycznych dostępne są także modele będące połączeniem kilku różnych materiałów. Zanim jednak nastąpi wybór oprawek, warto wiedzieć, z jakich dokładnie materiałów są wykonywane, aby dopasować je do swoich indywidualnych wymagań.

Najpopularniejsze oprawki? Plastikowe

W ostatnich latach największą popularnością cieszyły się oprawki plastikowe. Trzeba jednak zauważyć, że nie w każdym modelu oprawek stosowany jest ten sam rodzaj plastiku. Potocznie nazywamy plastikiem tworzywo sztuczne, jednak jego specjalne odmiany stosowane są właśnie w oprawkach okularów. Optycy zwykle polecają produkty wykonane z acetatu (octanu celulozy) – materiału hipoalergicznego, który jest znacznie bardziej przezroczysty niż zwykły plastik. Acetat jest niesamowicie lekki, wytrzymały produkowany jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Alternatywą dla octanu jest materiał o nazwie TR-90. Jest przyjemny w kontakcie ze skórą, daje odczucie ciepła, co ma znaczenie szczególnie zimą. Podobnie jak poprzednie, również i to tworzywo jest wytrzymałe, lecz bardziej elastyczne. Idealnie nadaje się na oprawki dla małych dzieci, które znajdują się w ciągłym ruchu oraz dla sportowców.

Do produkcji tanich oprawek można wykorzystać również zwykły plastik, jednak jego wytrzymałość i estetyka są niskie. Na tańsze oprawki wykonane ze zwykłego plastiku można się zdecydować w przypadku zakupu okularów przeznaczonych do użytku okazjonalnego np. do czytania lub drugiej pary okularów np. do użytku domowego. W każdym z trzech opisanych przypadków należy liczyć się z tym, że oprawki stracą część swoich właściwości z upływem czasu. Plastikowe oprawki okularowe mogą blednąć lub pod wpływem różnych czynników po pewnym czasie po prostu pęknąć lub łuszczyć się. Wiele zależy od samego właściciela oraz sposobu i intensywności użytkowania okularów.

Oprawki metalowe

Pod pojęciem metalu, podobnie, jak w przypadku plastiku, kryje się kilka rodzajów materiału na rynku dostępne są oprawki tytanowe, wykonane ze stali nierdzewnej lub specjalnych stopów tytanu.

oprawki tytanowe

  1. Oprawki tytanowe są jednymi z najwytrzymalszych i nie grozi im korozja, a to ważne dla osób, które okularów używają codziennie. Tytan jest materiałem hipoalergicznym, przez co nawet wrażliwe osoby mogą pozwolić sobie na tego typu oprawki bez narażenia się na nieprzyjemne podrażnienia. Dodatkowo tytanowe oprawki okularowe są bardzo lekkie, więc gwarantują komfort, nawet przy codziennym użytkowaniu. Są też wady, oprawki z tytanu zazwyczaj są droższe od innych.
  2. Sam tytan jest dość sztywny, dlatego oprawki są często wykonywane ze specjalnego stopu tytanu. Domieszka innych metali pozwala na zwiększenie sprężystości i elastyczności, ale nie wpływa na zmniejszenie wytrzymałości. Doskonale nadaje się więc np. dla osób, które pracują fizycznie i istnieje większe ryzyko zgniecenia, czy skrzywienia oprawek właśnie w trakcie pracy.
  3. Oprawki ze stali nierdzewnej są tańsze niż te z tytanu, dlatego stanowią dla niego atrakcyjną alternatywę. Mają wiele zalet: są odporne na korozję i wystarczająco wytrzymałe, a jednocześnie lekkie. Materiał ten sprawdza się nawet przy cienkich oprawkach i zausznikach.
  4. Do produkcji opraw często stosowany jest również monel. To stop kilku różnych metali, odporny i lekki, jednak nie całkiem odporny na korozję. Ponadto oprawki takie nie są wskazane osobom mającym uczulenie na nikiel, ponieważ może go zawierać.

Pozostałe oprawki

Współcześnie pojawia się wiele nowoczesnych propozycji w zakresie oprawek okularowych. Można spotkać się z produktami wykonanymi ze szlachetnego srebra, drewna, czy bambusa. Takie okulary wyglądają oczywiście efektownie – nie zawsze jednak są wygodne, zwłaszcza w codziennym stosowaniu. Ponadto są one dosyć kosztowne ze względu na swoją unikatowość. Warto zatem zastanowić się, czy oprawy takie sprawdzą się na co dzień, mogą natomiast doskonale sprawdzić się jako druga para na specjalne wyjścia.

W przypadku wątpliwości zawsze możemy skorzystać z porady optyka, który doradzi, jakie oprawki będą najlepsze dla naszych potrzeb, trybu życia oraz w przypadku koniecznych do właściwej korekcji wady soczewek okularowych. Najważniejsze jest indywidualne dopasowanie, aby czuć się komfortowo w okularach.