Soczewki kontaktowe są coraz częściej wybierane przez osoby z wadą wzroku, które jeszcze do niedawna musiały nosić okulary korekcyjne, aby normalnie funkcjonować. Powodów rosnącej popularności soczewek kontaktowych jest wiele. Jednym z nich jest dynamiczny rozwój technologii produkcji oraz stosowanie coraz nowocześniejszych materiałów, z których powstają soczewki. Drugim powodem jest stale poszerzana oferta soczewek kontaktowych, za pomocą których można obecnie skorygować niemal każdą wadę wzroku – od krótkowzroczności (soczewki sferyczne), przez astygmatyzm (soczewki toryczne), po starczowzroczność (soczewki multifokalne). Ważny jest jednak właściwy dobór soczewek kontaktowych.
Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych, powinieneś odwiedzić specjalistę – okulistę lub optometrystę, który wykona badanie i dzięki swojej wiedzy dobierze odpowiednie parametry soczewek kontaktowych – tak, aby były one najlepiej dopasowane do Ciebie i Twojej wady wzroku. Podczas badania specjalista dokładnie określi rodzaj oraz wielkość wady i dokona pomiaru geometrii oka. Sprawdzi również, czy nie występują u Ciebie żadne schorzenia oczu, które mogłyby wykluczać możliwość noszenia soczewek kontaktowych.
W skład badania wykonywanego w celu dopasowania soczewek kontaktowych powinno wchodzić:
Sprawdź, gdzie możesz wykonać badanie wzroku
Po przeprowadzeniu takiego badania i zebraniu wszelkich niezbędnych informacji, okulista lub optometrysta może zaproponować konkretne soczewki kontaktowe, najlepiej pasujące do Twoich indywidualnych potrzeb. Ustala także średnicę soczewki i moc soczewki.
Następnie specjalista zakłada wybrane soczewki próbne na oczy i sprawdza jak się układają. W niektórych przypadkach konieczne może być zamówienie u producenta soczewek kontaktowych o specyficznych parametrach dopasowanych do potrzeb konkretnej osoby. Możesz również zapoznać się szczegółowo z zasadami, jakie obowiązują podczas użytkowania soczewek kontaktowych. Po dopasowaniu zalecane jest przyjście we wskazanym terminie na wizytę kontrolną. Po około dwóch tygodniach od pierwszej aplikacji specjalista powinien sprawdzić stopień tolerancji oka na soczewkę. Jeżeli wszystko przebiega normalnie, to co kilka miesięcy powinieneś zgłaszać się jedynie na okresowe kontrole.
Kwestia tego, jak dobrać soczewki kontaktowe, to nie tylko badanie wzroku. Powinieneś zdawać sobie sprawę, że jest kilka ich rodzajów. Różnią się one jakością, materiałem wykonania, trybem noszenia, a nawet czasem użytkowania.
Na rynku dostępne są:
Dlatego, aby dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe, konieczne jest badanie wzroku i rozpoznanie wady wzroku.
Soczewki kontaktowe mogą być noszone w dwóch trybach:
Soczewki kontaktowe dzienne należy zdejmować zawsze przed położeniem się spać. Natomiast tryb ciągły zezwala na noszenie szkieł kontaktowych przez cały czas – również podczas spania.
Powinieneś także dobrać soczewki kontaktowe pod kątem czasu ich użytkowania. Na rynku dostępne są:
Pierwsze z nich są jednorazowe. Po użyciu trzeba je wyrzucić. Natomiast pozostałe służą do codziennego noszenia kolejno przez: dwa tygodnie, miesiąc i rok. Po tym czasie konieczny jest zakup nowych soczewek.
Dostępne na rynku soczewki kontaktowe to tzw. soczewki miękkie. Są one wykonane z materiałów, które są elastyczne, a tym samym dopasowują się do kształtu oka. Można kupić również twarde szkła, ale stosuje się je tylko w przypadku konkretnych wskazań medycznych (koryguje się nimi skomplikowane wady wzroku). Miękkie soczewki kontaktowe mogą być wykonane z:
Przed zakupem soczewek kontaktowych powinieneś zastanowić się, czy taki sposób korekty wad wzroku jest odpowiedni dla Ciebie. Ta metoda ma swoje zalety, ale także wady, które wpływają na komfort noszenia. Poznając je, możesz uniknąć rozczarowania i przygotować się na różne sytuacje.
Zalety:
Wady:
W przypadku soczewek kontaktowych dwutygodniowych, miesięcznych i rocznych, konieczne jest zaopatrzenie się w środki higieny. Dwa podstawowe to płyn czyszcząco-dyzenfekujący do soczewek i pojemnik do przechowywania soczewek.
Płyn czyszczący i dezynfekujący powinieneś dobrać do materiału, z którego wykonane są soczewki kontaktowe. Natomiast pojemnik musi być szczelnie zamykany. Pamiętaj, że oba akcesoria powinieneś regularnie wymieniać (najlepiej co 1–1,5 miesiąca). Zaopatrz się również w krople nawilżające, które zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu się oka. Przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji to niskie ryzyko infekcji, wygoda noszenia soczewek oraz ich trwałość.
Zapraszamy na pierwsze dopasowanie soczewek kontaktowych do salonów Soczewki24.pl oraz Viu Viu Optica! Dopasowanie jest płatne, ale w jego cenie otrzymasz swój pierwszy zestaw soczewkowy. Podczas wizyty specjalista wykonuje badanie oraz udziela instrukcji, jak należy zakładać i zdejmować soczewki oraz jak je odpowiednio pielęgnować. Wizyta kontrolna po dopasowaniu jest bezpłatna.
Zapisz się na badanie – pierwsze dopasowanie soczewek kontaktowych w wybranym salonie.