Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są coraz częściej wybierane przez osoby z wadą wzroku, które jeszcze do niedawna musiały nosić okulary korekcyjne, aby normalnie funkcjonować. Powodów rosnącej popularności soczewek kontaktowych jest wiele. Jednym z nich jest dynamiczny rozwój technologii produkcji oraz stosowanie coraz nowocześniejszych materiałów, z których powstają soczewki. Drugim powodem jest stale poszerzana oferta soczewek kontaktowych, za pomocą których można obecnie skorygować niemal każdą wadę wzroku – od krótkowzroczności (soczewki sferyczne), przez astygmatyzm (soczewki toryczne), po starczowzroczność (soczewki multifokalne). Ważny jest jednak właściwy dobór soczewek kontaktowych.

Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych, powinieneś odwiedzić specjalistę – okulistę lub optometrystę, który wykona badanie i dzięki swojej wiedzy dobierze odpowiednie parametry soczewek kontaktowych – tak, aby były one najlepiej dopasowane do Ciebie i Twojej wady wzroku. Podczas badania specjalista dokładnie określi rodzaj oraz wielkość wady i dokona pomiaru geometrii oka. Sprawdzi również, czy nie występują u Ciebie żadne schorzenia oczu, które mogłyby wykluczać możliwość noszenia soczewek kontaktowych.

Badanie w celu dopasowania soczewek kontaktowych

W skład badania wykonywanego w celu dopasowania soczewek kontaktowych powinno wchodzić:

 • sprawdzenie ostrości wzroku,
 • ustalenie dokładnej refrakcji oka,
 • pomiar krzywizny rogówki,
 • sprawdzenie przedniego odcinka oka,
 • ocena wydzielania łez.

Sprawdź, gdzie możesz wykonać badanie wzroku

Po przeprowadzeniu takiego badania i zebraniu wszelkich niezbędnych informacji, okulista lub optometrysta może zaproponować konkretne soczewki kontaktowe, najlepiej pasujące do Twoich indywidualnych potrzeb. Ustala także średnicę soczewki i moc soczewki.

Następnie specjalista zakłada wybrane soczewki próbne na oczy i sprawdza jak się układają. W niektórych przypadkach konieczne może być zamówienie u producenta soczewek kontaktowych o specyficznych parametrach dopasowanych do potrzeb konkretnej osoby. Możesz również zapoznać się szczegółowo z zasadami, jakie obowiązują podczas użytkowania soczewek kontaktowych. Po dopasowaniu zalecane jest przyjście we wskazanym terminie na wizytę kontrolną. Po około dwóch tygodniach od pierwszej aplikacji specjalista powinien sprawdzić stopień tolerancji oka na soczewkę. Jeżeli wszystko przebiega normalnie, to co kilka miesięcy powinieneś zgłaszać się jedynie na okresowe kontrole.

Na jaki rodzaj soczewek kontaktowych się zdecydować?

Kwestia tego, jak dobrać soczewki kontaktowe, to nie tylko badanie wzroku. Powinieneś zdawać sobie sprawę, że jest kilka ich rodzajów. Różnią się one jakością, materiałem wykonania, trybem noszenia, a nawet czasem użytkowania.

Rodzaj soczewek kontaktowych

Na rynku dostępne są:

 • soczewki sferyczne – przeznaczone dla osób z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością,
 • soczewki toryczne – przeznaczone dla osób z astygmatyzmem,
 • soczewki progresywne – dla osób ze starczowzrocznością (umożliwiają prawidłowe widzenie zarówno z daleka, jak i bliska).

Dlatego, aby dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe, konieczne jest badanie wzroku i rozpoznanie wady wzroku.

Tryb noszenia soczewek

Soczewki kontaktowe mogą być noszone w dwóch trybach:

 • dziennym
 • ciągłym

Soczewki kontaktowe dzienne należy zdejmować zawsze przed położeniem się spać. Natomiast tryb ciągły zezwala na noszenie szkieł kontaktowych przez cały czas – również podczas spania.

Soczewki miesięczne czy roczne?

Powinieneś także dobrać soczewki kontaktowe pod kątem czasu ich użytkowania. Na rynku dostępne są:

 • soczewki jednodniowe,
 • soczewki dwutygodniowe,
 • soczewki miesięczne,
 • soczewki roczne

Pierwsze z nich są jednorazowe. Po użyciu trzeba je wyrzucić. Natomiast pozostałe służą do codziennego noszenia kolejno przez: dwa tygodnie, miesiąc i rok. Po tym czasie konieczny jest zakup nowych soczewek.

Materiał wykonania soczewek

Dostępne na rynku soczewki kontaktowe to tzw. soczewki miękkie. Są one wykonane z materiałów, które są elastyczne, a tym samym dopasowują się do kształtu oka. Można kupić również twarde szkła, ale stosuje się je tylko w przypadku konkretnych wskazań medycznych (koryguje się nimi skomplikowane wady wzroku). Miękkie soczewki kontaktowe mogą być wykonane z:

 • materiału hydrożelowego – miękkie i dobrze nawilżone,
 • materiału hydrożelowo-silikonowego – dobrze nawilżone i przepuszczające dużą ilość tlenu.

Zalety i wady noszenia soczewek kontaktowych

Przed zakupem soczewek kontaktowych powinieneś zastanowić się, czy taki sposób korekty wad wzroku jest odpowiedni dla Ciebie. Ta metoda ma swoje zalety, ale także wady, które wpływają na komfort noszenia. Poznając je, możesz uniknąć rozczarowania i przygotować się na różne sytuacje.

Zalety:

 • LEPSZE ROZWIĄZANIE NIŻ OKULARY: W niektórych przypadkach soczewki kontaktowe są lepszym rozwiązaniem niż okulary korekcyjne, np. w przypadku dużej różnicy (powyżej 3 dioptrii) między wadą w jednym i drugim oku. W takim przypadku trudno jest odpowiednio dobrać korekcję okularową.
 • KOMFORT I WYGODA UŻYTKOWANIA: Szeroki wybór różnych trybów noszenia pozwala na dobranie soczewek do indywidualnych potrzeb i stylu życia, a nowoczesne materiały sprawiają, że soczewki można nosić dłużej bez odczuwania dyskomfortu. Soczewki miesięczne można nosić nawet 30 dni. W ofercie znaleźć można także szkła, których nie trzeba ściągać na noc. Natomiast soczewki jednodniowe pozwalają zapomnieć o konieczności pielęgnacji, płynach, pojemniczkach – rano zakładasz, wieczorem wyrzucasz.
 • ŻYCIE BEZ OGRANICZEŃ: Soczewki pozwalają cieszyć się pełnią życia. W soczewkach można uprawiać sport, ćwiczyć na siłowni, wygodnie biegać lub ćwiczyć jogę. Nie zaparują, nie przeszkadzają na imprezie ani w kinie na filmie 3D, kiedy koniecznie jest założenie specjalnych okularów. Świetnie sprawdzają się latem – na plaży, podczas wycieczek, w SPA. Do tego można do nich założyć modne okulary przeciwsłoneczne!
 • SOCZEWKI PASUJĄ KAŻDEMU:Okulary korekcyjne muszą być dopasowane do kształtu twarzy, aby nie wpływały znacząco na wygląd, a nawet go podkreślały. Wiele osób ma trudności z wybraniem odpowiednich oprawek. Tymczasem soczewki kontaktowe pasują każdemu. Co ciekawe, przy ich pomocy można również podkreślić naturalny kolor oczu lub całkowicie go zmienić. Możesz dzięki temu wypróbować czegoś nowego lub subtelnie wpłynąć na swoją urodę.

Wady:

 • ŹLE DOBRANE SOCZEWKI: Soczewki, które są za ciasne, uciskają rogówkę, powodując obrzęk, a wraz z nim gorsze widzenie. Dodatkowo ciągłe uciskanie naczyń krwionośnych sprawia, że oko wygląda na przekrwione. Natomiast użytkowanie za dużych soczewek jest niewygodne i może prowadzić do wielkobrodawkowego zapalenia spojówek. Dlatego tak ważne jest to, aby dobrać soczewki kontaktowe u specjalisty.
 • PRZECIWSKAZANIA: Niektóre schorzenia powodują, że nie należy stosować soczewek kontaktowych. Tak jest np. w przypadku zespołu suchego oka. Także osoby z uczuleniem na pyłki lub kurz nie powinny używać soczewek w okresie największego nasilenia alergii. Kobiety w ciąży powinny zrezygnować z soczewek, ponieważ wahania hormonów w tym czasie często wpływają na przesuszenie rogówki.
 • KONIECZNOŚĆ ZACHOWANIA HIGIENY: Użytkowanie soczewek kontaktowych wymaga stosowania zasad higieny i pielęgnacji. Przekraczanie terminu, w którym należy wymienić soczewki na nowe, zbyt długie noszenie soczewek bez zdejmowania, niewłaściwe przechowywanie lub dezynfekcja, aplikacja nieumytymi rękami, sprawiają, że na soczewkach gromadzą się zarazki, co sprzyja zakażeniom.

Jakie środki higieniczne i pielęgnacyjne dokupić do soczewek?

W przypadku soczewek kontaktowych dwutygodniowych, miesięcznych i rocznych, konieczne jest zaopatrzenie się w środki higieny. Dwa podstawowe to płyn czyszcząco-dyzenfekujący do soczewek i pojemnik do przechowywania soczewek.

Płyn czyszczący i dezynfekujący powinieneś dobrać do materiału, z którego wykonane są soczewki kontaktowe. Natomiast pojemnik musi być szczelnie zamykany. Pamiętaj, że oba akcesoria powinieneś regularnie wymieniać (najlepiej co 1–1,5 miesiąca). Zaopatrz się również w krople nawilżające, które zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu się oka. Przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji to niskie ryzyko infekcji, wygoda noszenia soczewek oraz ich trwałość.

Pierwsze dopasowanie soczewek w salonach Soczewki24

Zapraszamy na pierwsze dopasowanie soczewek kontaktowych do salonów Soczewki24.pl oraz Viu Viu Optica! Dopasowanie jest płatne, ale w jego cenie otrzymasz swój pierwszy zestaw soczewkowy. Podczas wizyty specjalista wykonuje badanie oraz udziela instrukcji, jak należy zakładać i zdejmować soczewki oraz jak je odpowiednio pielęgnować. Wizyta kontrolna po dopasowaniu jest bezpłatna.

Zapisz się na badanie – pierwsze dopasowanie soczewek kontaktowych w wybranym salonie.

Dopasowanie soczewek