soczewki sferyczne

Soczewki sferyczne to jedne z podstawowych szkieł kontaktowych. Taka soczewka kontaktowa koryguje wadę wzroku - krótkowzroczność lub nadwzroczność. Zakres mocy soczewek sferycznych jest obecnie bardzo szeroki, dlatego na wygodę korekcji, jaką zapewniają soczewki kontaktowe, mogą liczyć nawet osoby z wadami wzroku od -25 dioptrii do +25 dioptrii. Moc sferyczna jest podstawowym parametrem, który należy sprawdzić przed dokonaniem zamówienia. Pozostałe parametry, jakie znajdują się na każdym opakowaniu soczewek sferycznych to krzywizna (BC) oraz średnica (DIA) - te zwykle określa okulista lub optometrysta, dlatego tak ważne jest badanie wzroku. Soczewki sferyczne są dostępne w różnych trybach wymiany – soczewki jednodniowesoczewki dwutygodniowe i soczewki miesięczne. Niektóre z nich można nosić nawet bez przerwy przez 30 dni i 30 nocy - są to soczewki całodobowe. W ofercie naszego e-sklepu dostępne są soczewki sferyczne z oferty wszystkich wiodących producentów, w tym popularne soczewki z rodziny AcuvueAirOptix oraz PureVision. Są one wyrobem medycznym, mają różną moc i zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić użytkownikowi maksymalny komfort noszenia oraz eliminować wszystkie wady wzroku.

Soczewki kontaktowe sferyczne - na krótkowzroczność i nadwzroczność

Krótkowzroczność lub nadwzroczność, przy których nosi się klasyczne sferyczne soczewki kontaktowe, to jedne z najczęściej spotykanych wad refrakcyjnych wzroku u ludzi. Wada refrakcyjna z kolei jest wynikiem zbyt małych rozmiarów przednio-tylnych oka. Przez to zakres ostrości widzenia nie jest odpowiedni lub układ optyczny oka nieprawidłowo skupia docierające do niego promienie świetlne. Do korekcji nadwzroczności lub krótkowzroczności stosuje się zazwyczaj okulary korekcyjne. Coraz więcej osób dla własnej wygody decyduje się jednak na soczewki kontaktowe sferyczne - bez względu na to, jak duża jest wada wzroku. Soczewki rozpraszające korygują krótkowzroczność, soczewki sferyczne noszone w wariancie skupiającym przeznaczone są do nadwzroczności. Moc optyczną soczewek podaje się w dioptriach. Do większych wad wzroku stosuje się wyższą liczbę dioptrii w soczewkach sferycznych- tę jednak określa specjalista podczas badania. Co więcej, soczewki mogą mieć taką samą moc, ale niekoniecznie. Często szkła kontaktowe charakteryzują się różną siłą z uwagi na inną wadę lewego i prawego oka. Zarówno moc, jak i rodzaje soczewek można dopasować więc indywidualnie do własnych potrzeb.

Soczewki asferyczne - co to za typ szkieł i czym różni się od soczewek sferycznych?

Soczewki asferyczne to specjalny typ, który idealnie sprawdza się przy bardzo dużych wadach wzroku dochodzących nawet do 25 dioptrii. Ich główną zaletą jest fakt, że z uwagi na swój kształt zbliżony do oka - soczewki idealnie układają się na gałce ocznej i mają identyczną moc optyczną na całej swojej powierzchni. To odróżnia je od soczewek sferycznych, które stanowią wycinek kuli. Kształt soczewek asferycznych w żadnym przypadku nie jest wycinkiem kuli, a raczej zbliżeniem do naturalnej gałki ocznej. Ogniskowanie promieni świetlnych odbywa się w modelach asferycznych zawsze w tym samym miejscu, co gwarantuje doskonałą ostrość widzenia. Ten rodzaj soczewek idealnie nadaje się do noszenia nie tylko w trybie dziennym, są one przeznaczone do stosowania wieczorami i nocą - między innymi przez kierowców np. zamiast specjalnych okularów do jazdy.

Soczewki sferyczne - skontaktuj się z optometrystą, aby dopasować najlepsze

Dobrze dobrane soczewki kontaktowe powinny odpowiednio układać się na tarczach Twoich oczu. To z kolei sprawi, że będziesz mógł wykonywać w nich wszystkie czynności, łącznie z uprawieniem sportu. Jednakże przede wszystkim soczewki kontaktowe muszą być bardzo dobrze dopasowane do wady wzroku i Twoich potrzeb. Dlatego też przed ich zakupem, koniecznie udaj się na dopasowanie soczewek kontaktowych do specjalisty – okulisty lub optometrysty, który dobierze właściwe dla Ciebie parametry korygujące oraz rodzaj soczewek.

Kiedy wystarczy wykorzystanie soczewek kontaktowych sferycznych, a kiedy niezbędne są specjalne szkła?

Może okazać się, że soczewki sferyczne nie będą dobrym wyborem dla Ciebie ze względu na występowanie dodatkowych wad wzroku. Tak dzieje się między innymi przy korekcji astygmatyzmu, gdzie sferyczne soczewki kontaktowe zastępują inne szkła kontaktowe - soczewki toryczne. Rogówka w tym przypadku ma tak zwaną niezborność, co powoduje nieostre widzenie. Niezbędne jest więc leczenie specjalnymi szkłami cylindrycznymi (soczewki toryczne), które zapewniają właściwy promień krzywizny i mają specjalne strefy stabilizujące. Toryczne soczewki kontaktowe są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych przez osoby, które mają wady wzroku - dostępne są jako soczewki twarde lub soczewki silikonowo-hydrożelowe. W naszej ofercie można otrzymać podstawowy rodzaj soczewek kontaktowych, ale dostępne są także soczewki torycznesoczewki multifokalne oraz soczewki kolorowe, które umożliwiają zmianę naturalnego koloru oczu.

Soczewki sferyczne - tryby noszenia szkieł kontaktowych

Soczewki sferyczne dostępne są w trybach jedno- jak i wielodniowego noszenia. Możliwość tego wyboru jest już uwarunkowana własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Dlatego też jeśli zależy Ci na wygodzie i szybkości, to polecamy Ci soczewki jednodniowe. Natomiast jeśli preferujesz bardziej ekonomiczne rozwiązania, to w tym przypadku korzystniejsze będą dla Ciebie miesięczne bądź dwutygodniowe soczewki sferyczne. Jak wskazuje ich nazwa można wykorzystywać je dłużej. Jednakże pamiętaj, że przy każdorazowym ich ściągnięciu, należy je oczyścić i wypłukać w specjalnie przeznaczonym do tego płynie do soczewek. Taki typ soczewek niezależnie od tego czy są to szkła sferyczne, czy soczewki toryczne należy przechowywać w pojemniku i zdejmować na noc, aby nic nie zagroziło siatkówce w trakcie snu. Są one przeznaczone dla mniej wymagających osób, chociaż wykonanie z materiału silikonowo-hydrożelowego zapewnia maksymalną wygodę. Trzeba natomiast poświęcić więcej czasu na pielęgnację tych soczewek kontaktowych, na co nie każdy ma czas.

Czy sferyczne soczewki kontaktowe to duży wydatek?

Soczewki sferyczne są jednymi z podstawowych, jeżeli chodzi o korekcję wad wzroku. Oznacza to, że nie jest to duży wydatek i tak naprawdę to najtańsza soczewka kontaktowa dostępna na rynku. Co więcej, istnieje możliwość wyboru spośród wielu różnych producentów. Soczewki sferyczne dostępne są między innymi w ofercie takich firm, jak: Johnson & Johnson, Bausch&Lomb, CooperVision, Menicon i wielu innych.

  • Soczewki sferyczne - co to za rodzaj szkieł?

    Soczewki sferyczne są jednymi z podstawowych modeli szkieł kontaktowych i służą do korekcji najczęściej występujących wad wzroku - krótkowzroczności i dalekowzroczności. Ich budowa jest zbliżona do wycinka kuli. Dzięki temu możliwa jest odpowiednia koncentracja wiązki światła, co przekłada się na prawidłowe widzenie - nawet przy bardzo dużych wadach wzroku.
  • Jakie soczewki sferyczne wybrać?

    Soczewki sferyczne warto dopasować nie tylko ze względu na wadę wzroku, ale także tryb noszenia. Warto więc przy wyborze uwzględnić, czy mają to być szkła jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne. Pierwsze ze wspomnianych są najwygodniejsze - nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych akcesoriów, ani specjalnych preparatów pielęgnacyjnych. Soczewki sferyczne dwutygodniowe i miesięczne są tańsze, czasem także można nosić je w przedłużonym trybie dzień i noc - wymagają jednak regularnego czyszczenia. Dla niektórych użytkowników soczewek sferycznych ważna może być także marka lub producent.
  • Jakie są zalety soczewek sferycznych?

    Soczewki sferyczne są jednymi z podstawowych, jeżeli chodzi o korekcję wad wzroku - ich największym plusem jest więc atrakcyjna cena. Większość modeli dostępnych obecnie na rynku gwarantuje nie tylko stabilny obraz, ale także komfort - nawet przez kilkanaście godzin noszenia. Soczewki sferyczne sprawdzają się także niemal w każdym przypadku, dotyczy to zarówno pracy przed komputerem, jak i spacerów w różnych warunkach atmosferycznych. Co więcej, gwarantuję nieograniczone pole widzenia. Korekcja wzroku jest więc zdecydowanie wygodniejsza i skuteczniejsza niż w przypadku okularów.
  • Kiedy warto wybrać soczewki sferyczne?

    Soczewki sferyczne, które bardzo często nazywane są także jednoogniskowymi sprawdzą się przy korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności. Można zdecydować się na nie nawet w przypadku bardzo dużej wady wzroku, która jest danej osoby dużym kompleksem. W takim przypadku można zrezygnować z grubych szkieł okularowych. Soczewki sferyczne są jednak bardzo praktyczne także przy mniejszych wadach.

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym stosowanym na powierzchni zdrowych oczu i przeznaczonym do korygowania wad wzroku. Podmiot reklamujący: AVIS Wojciech Kurpiel